דפנה שילון: "הרבה בנים רצו אותי, אך התקשו להיראות איתי בציבור"

הבת של דן והאחות של עדי היתה אמורה לככב בשבוע האופנה, שנדחה בגלל הקורונה, אבל מתמקדת בחיובי: "דוגמנית במידה שלי? חבל שזה לא קרה כשהייתי ילדה"

איך דפנה שילון מגיבה למילה "שמנה"? לחצו Play לצפייה
צילום: ירון ברנר | עריכה: רותם שבתאי
דפנה שילון. "עשיתי עוד המון דיאטות במיליון ורסיות, ויש לי בשורה: זה לא באמת עובד" (צילום: זוהר שטרית, סגנון: לימור ריחנה)
דפנה שילון. "עשיתי עוד המון דיאטות במיליון ורסיות, ויש לי בשורה: זה לא באמת עובד" (צילום: זוהר שטרית, סגנון: לימור ריחנה)

הקולקציות שנתפרו במיוחד במשך שבועות ארוכים כבר היו מוכנות, החסויות המסחריות נסגרו, ההזמנות נשלחו והמאפרים והסטייליסטים המובילים שוריינו. הכל היה מוכן לשבוע האופנה תל־אביב 2020, שהיה אמור להיפתח השבוע בהאנגר 11. אבל לקורונה, כידוע, היו תוכניות אחרות והאירוע נדחה.

 

בימים שקדמו לביטול, דפנה שילון (27) דווקא הייתה אופטימית. לפני שנה, בשבוע האופנה הישראלי 2019, עלתה לראשונה על המסלול, והשנה הייתה אמורה להיות ה־כוכבת של האירוע, לפתוח אותו ולככב בשש תצוגות שונות. "האמת היא שלא חשבתי שזה יגיע למצב של דחייה", היא מודה. "הייתה לי איזו הרגשה פנימית כזו, אולי נאיבית מדי, שהכל יסתדר".

 

מה תעשי בשבוע שהתפנה לך?

"כנראה אשטוף ידיים מלא ואמשיך להסתובב עם מחטא בכל תיק".

 

"תמיד אהיה גבוהה יותר ושמנה יותר, ולא משנה מה אעשה כדי לשנות את זה" (צילום: זוהר שטרית, סגנון: לימור ריחנה)
  "תמיד אהיה גבוהה יותר ושמנה יותר, ולא משנה מה אעשה כדי לשנות את זה"(צילום: זוהר שטרית, סגנון: לימור ריחנה)

   

  אם היו מספרים לילדה דפנה שבגיל 27 היא תיבחר להוביל את שבוע האופנה, היא הייתה מאמינה?

  "את צוחקת? ברור שאף פעם לא כיוונתי לשם. בתקופה שבה גדלתי דוגמניות נראו אחרת ממני, ולכן אף פעם לא עלה על דעתי להיות דוגמנית, לא הרגשתי שאני שייכת לעולם הזה. בשנים האחרונות שמעתי מכל מיני אנשים משפטים, כמו 'את יפה' או 'יש לך נוכחות', אבל תמיד פחדתי מכדי לעשות עם זה משהו. היה לי קשה להכיל את המחמאה הזאת. למה שמישהו יחשוב שאני יפה? חשבתי שעובדים עליי".

  "לפני כמה שנים טיירה בנקס הביאה משקל לאולפן, שקלה את עצמה וחשפה את הבטן מול המצלמות. הייתי צעירה ואמרתי לעצמי: 'יש תקווה'"

   

  מתי התחלת להאמין?

  "לפני כמה שנים ראיתי את תוכנית האירוח של טיירה בנקס, שהייתה דוגמנית רזה ומצליחה ואחר כך הפכה למנחת טלוויזיה שמנמונת. היא כנראה קיבלה תגובות לא נעימות על זה שפעם היא הייתה רזה ועכשיו כבר לא, ובאחת התוכניות החליטה שהיא רוצה לשים לזה סוף. היא הביאה משקל לאולפן ושקלה את עצמה - אני בחיים לא אשכח את זה – היא אפילו חשפה את הבטן מול המצלמות וכל הקהל הריע לה בפריים טיים. הייתי צעירה יחסית, ואמרתי לעצמי: 'אוקיי, יש תקווה, יש אופציה, יש מקום בעולם לדבר הזה'".

   

  זה מה שגרם לשינוי?

  "התפיסה שאישה שנראית כמוני יכולה להיות דוגמנית, זה עניין של השנים האחרונות. היום יש תעשייה שלמה שעובדת בלשלב כמה שיותר אופציות של ייצוג. בהתחלה זה נשמע לי כמו אגדה, לא נראה לי שזה יתפוס. בחורה במידה 46 שלובשת בגדי מעצבים ומחזיקה מסלול? היום אני כל כך אופטימית לגבי זה, כי זה קורה. חבל שזה לא קרה כשהייתי ילדה, הייתי רוצה להיות הילדה שגדלה במציאות כזאת".

   

  עם הוריה, דן ומירי שילון , והאחות עדי (צילום: ענת מוסברג)
   עם הוריה, דן ומירי שילון , והאחות עדי(צילום: ענת מוסברג)

    

   לא היה קל לגדול עם גובה של 1.82 מטר, היא אומרת, אבל היום היא מודה על כל סנטימטר, "בייחוד עכשיו עם הדוגמנות. כשהייתי ילדה הגודל שלי לא תרם לביטחון העצמי, זה נתפס כמשהו מאיים. גדלתי בניינטיז, ואז היה ברור שרזה זה יפה ושמן זה לא יפה. כילדה שצפתה הרבה בטלוויזיה וראתה אילו זמרות ודוגמניות מצליחות, המסר מבחינתי היה: אני לא נראית ככה ולכן אני בכלל לא אופציה. לא היה ייצוג לאנשים שנראו כמוני, דוגמניות למידות גדולות לא נכחו במיינסטרים כמעט בכלל. כל הניסיונות שלי לרזות נבעו מהרצון שלי לעמוד על במה".

   "עשיתי עוד המון דיאטות במיליון ורסיות, ויש לי בשורה: זה לא באמת עובד. וגם אם זה עובד, זה מאוד זמני"

    

   מתי התחילו הניסיונות האלה?

   "מגיל 11 עשיתי את כל הדיאטות האפשריות. עד אז לא הבנתי מה הבעיה איתי, למה הבנים רוצים בנות אחרות ולא אותי. לאט־לאט התחלתי לשים את עצמי מול חברות ולנחש למה זה קורה. בגיל ההתבגרות רציתי להיות הכי נחשקת, רציתי להיות הבן אדם הזה שכולם רוצים בקרבתו. חוסר הביטחון שלי, שחשבתי שנבע מאיך שאני נראית, הפריע לי, אז כל דבר שיכולתי לעשות כדי להעיף אותו – עשיתי, ואם זה אומר דיאטה, אז דיאטה".

    

   מה הדיאטה הכי נוראית שעשית?

   "דיאטת כאסח של אורז ומלפפונים. רק אורז ומלפפונים. אחרי שבוע נשברתי.

   "עשיתי עוד המון דיאטות במיליון ורסיות, ויש לי בשורה: זה לא באמת עובד. וגם אם זה עובד, זה מאוד זמני. את מצליחה להגיע למקום שאת רוצה להיות בו, ואז את כל הזמן במלחמה כדי להישאר במקום הזה, כשברור שהגוף לא רוצה להישאר בו. הגוף כל הזמן נלחם כדי לחזור למקום שבו הוא היה. תמיד אהיה גבוהה יותר ושמנה יותר, ולא משנה מה אעשה כדי לשנות את זה. הגעתי למסקנה שדיאטה זה פיקציה. אולי אפילו קונספירציה".

    

    

   "אני מרגישה יותר ויותר נחשקת בעיני גברים" (צילום: זוהר שטרית, סגנון: לימור ריחנה)
    "אני מרגישה יותר ויותר נחשקת בעיני גברים"(צילום: זוהר שטרית, סגנון: לימור ריחנה)

     

    דפנה (במלעיל) היא בת הזקונים של איש התקשורת דן שילון ואשתו השנייה מירי, שאף היא הנחתה בטלוויזיה, אחות לעדי שחיה בגרמניה עם בעלה, השחקן יוסף סוויד ובתם מישל (ארבעה חודשים). היא כותבת ומלחינה, בעבר הופיעה בהרכב בשם Tails (זנבות) והייתה זמרת הליווי של מארינה מקסימיליאן. לפרנסתה היא מלמדת פיתוח קול ובצוק העתים היא גם מלצרית. בימים אלה היא עובדת על סינגל חדש, אחרי ששלושה שירים ששחררה לפני חמש שנים לא ממש התקבלו בזרועות פתוחות. 

    "גם גברים שנמשכים לנשים כמוני מרגישים חוסר ביטחון לגשת למישהי שלא נראית כמו כולן, כי להיראות עם אישה שלא עומדת בנורמה - מה זה אומר עליו? הם חוששים ממה יגידו"

     

    איך הולך לך עם גברים?

    "אני תוהה אם היית מראיינת דוגמנית רזה, האם היית שואלת אותה את אותה שאלה. אנשים רואים אישה קצת יותר גדולה מהנורמה ומסיקים דברים, לרוב על מערכת היחסים שיש לה עם גברים".

     

    הייתה לך מערכת יחסים יציבה?

    "אף פעם לא הייתה לי מערכת יחסים זוגית יציבה, בכל אופן לא משהו לכתוב עליו. כל הקשרים שהיו לי עד עכשיו נועדו לשרת משהו, אם זה סתם סקס או שעמום. עכשיו אני מרגישה מוכנה ואני מאוד רוצה. החברה משפיעה בעניין הזה. גם גברים שנמשכים לנשים כמוני מרגישים חוסר ביטחון לגשת למישהי שלא נראית כמו כולן, כי להיראות עם אישה שלא עומדת בנורמה - מה זה אומר עליו? הם חוששים ממה יגידו".

     

    באמת הרגשת שמישהו חושש מ"מה יגידו" על כך שהוא יוצא איתך?

    "בתקופה האחרונה לא. עכשיו זה משתנה, כל היחס של החברה משתנה ואני מרגישה יותר ויותר נחשקת בעיני גברים, אבל בעבר כן. בין גיל 17 ל־20 היה לי רוב מוחלט של מערכות יחסים סודיות כאלה. יצאתי עם די הרבה בנים שרצו אותי, אבל היה להם קשה להיראות איתי בציבור. להסתובב איתי לא היה נעים להם. זה אף פעם לא נאמר במפורש, זו הייתה הפרשנות שלי להתנהלות הזו, אבל אולי זה לא היה בגלל זה. תאמיני לי, אני דפוקה בעוד הרבה דברים".  

     

    • הראיון המלא עם דפנה שילון מתפרסם בגליון "לאשה" החדש, השבוע בדוכנים

     

    הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
    הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
     
    הצג:
    אזהרה:
    פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד