"העתיד הטוב ביותר בתחום רפואת העיניים הוא מניעה"

ד"ר אירינה יפימוב, מומחית לרפואת עיניים וניתוחי עפעפיים, מונה את האתגרים הרפואיים בתחום: "המגמה העתידית היא בטיפולים מניעתיים של ניוון ומחלות"

מגמה חשובה בשנים האחרונות היא אחוז הגברים, בדרך כלל בסביבות גיל 50, המגיעים לניתוחי עפעפיים (צילום: Shutterstock)
מגמה חשובה בשנים האחרונות היא אחוז הגברים, בדרך כלל בסביבות גיל 50, המגיעים לניתוחי עפעפיים (צילום: Shutterstock)

ד"ר אירינה יפימוב, מומחית לרפואת עיניים וניתוחי עפעפיים.

 

מהי ההתמחות שלך ומדוע בחרת דווקא בה?

"החלטתי להתמקד באסתטיקה של העיניים משום שזהו תחום מרתק עם תוצאות מרשימות הנראות באופן מיידי. אם ברצוננו להיראות, ואף להיות, עירניים, רלוונטיים וחיוניים, לעפעפיים שלנו יש תפקיד מכריע. תארו לעצמכם מה חושב מי שמסתכל על אדם שעיניו סגורות למחצה, 'כבדות' ועייפות. וזה עוד לפני שמזכירים את צמצום שדה הראייה כתוצאה מצניחת עפעף, המשפיע על העירנות ועל ההתמצאות של האדם במרחב. את דרכי המקצועית התחלתי בחו"ל, ועם עלייתי השלמתי את ההתמחות ברפואת עיניים לתואר מומחית לרפואת עיניים ואוקולופלסטיקה בבית החולים איכילוב עם צוות רופאים מהשורה הראשונה בארץ ובעולםש. עבדתי בבית החולים במשך 15 שנים נפלאות, ובשנת 2014 החלטתי החלטה משמעותית: לעזוב את בית החולים ולפתוח מרפאה פרטית ב'עין טל' - מרכז רופאים מומחים המוביל בניתוחי עיניים". 

 

ד"ר אירינה יפימוב: "לעפעפיים שלנו יש תפקיד מכריע. תארו לעצמכם מה חושב מי שמסתכל על אדם שעיניו סגורות למחצה, 'כבדות' ועייפות" (צילום: Shutterstock, אלבום פרטי)
  ד"ר אירינה יפימוב: "לעפעפיים שלנו יש תפקיד מכריע. תארו לעצמכם מה חושב מי שמסתכל על אדם שעיניו סגורות למחצה, 'כבדות' ועייפות"(צילום: Shutterstock, אלבום פרטי)

    

  מה גורם לך סיפוק מקצועי?

  "אני מתמלאת סיפוק רב לראות שבאמצעות ניתוח עפעפיים קצר הנמשך 40 דקות בממוצע, עם החלמה מהירה וחזרה לעבודה אחרי כמה ימים, בתוך שבועות ספורים המטופלים נראים צעירים יותר, ערניים וחיוניים. פעמים רבות אני נשאלת מהו היתרון הגדול שלי. מובן שאני מציינת את הניסיון, היד הטובה והחוש האסתטי שלי, אבל היתרון הגדול הוא העובדה שאני רופאת עיניים המתמחה בעיניים, באנטומיה של העפעפיים, בטיפול בבעיות שכיחות דוגמת דרכי דמעות, יובש וכיוצא באלה. מהמקום הזה של רפואת עיניים אני יכולה לתת למטופל את הטיפול האסתטי המקצועי ביותר".

   

  האם יש מגמה בולטת בתחום ההתמחות שלך בשנים האחרונות שאת יכולה להעיד עליה?

  "אני מנתחת מאות גברים ונשים בשנה. הגם שרוב המנותחים הן נשים, מגמה חשובה שאני עדה לה בשנים האחרונות היא אחוז הגברים, בדרך כלל בסביבות גיל 50, המגיעים אלי לניתוחי עפעפיים, ובכל שנה האחוז הזה עולה. המנותחים מסבירים שהם מרגישים צורך להיראות ערניים וצעירים במקום העבודה ובחברה בכלל, וניתוחי העפעפיים משיגים זאת במהירות ולשנים רבות".

   

  מהם ההישגים הבולטים בשנים האחרונות בתחום רפואת העיניים לדעתך?

  "יש שניים מרכזיים: טיפולים בניוון רשתית המוביל לאובדן ראייה הקשור לגיל העוצרים את התפתחות המחלה, וניתוחים אנדוסקופיים לחסימה בדרכי הדמעות המאפשרים החלמה מהירה. כל אחד מהם, ושניהם ביחד, מביאים בשורה אמיתית ואופטימית לכולנו".

   

  איך ייראה העתיד לדעתך?

  "עדיף לחזות את העבר כי העתיד צופן בחובו אי ודאות. עם זאת אומר כי המגמה העתידית היא בטיפולים מניעתיים של ניוון ומחלות, ולכן לדעתי נהיה עדים להתפתחות של טכנולוגיות המאפשרות אבחון מוקדם של מחלות עיניים בשלב המאפשר טיפול ושמירה על ראייה טובה".

    

  הכר את המומחה 

  • סטטוס: בת 50, בזוגיות כבר 15 שנה עם חמישה ילדים (3 בנים ו־2 בנות) בינה ובין בן זוגה.
  • מקום מגורים: מושב בשרון.
  • הדרך שלי להירגע היא: להקשיב לפודקאסטים ולקרוא ספרים ברוסית ובאנגלית.
  • כשאני לא מנתחת, אני: אוהבת לטייל בחו"ל עם בן זוגי ומשפחתי, לגלות מקומות חדשים ולחוות אווירה שונה שלעצמה מהווה אנטי קליימקס לאינטנסיביות של חיי המקצועיים.
  • הדרך שלי לשמור על כושר היא: אני מכורה לאימונים בחדר הכושר הביתי שלנו תוך הקשבה לספר מוקלט.
  • האימונים החביבים עלי הם: תרגילי בטן באפליקציה בטלפון ותרגילים אירוביים על האליפטיקל.

   

  3 טיפים לשמירה על בריאות העיניים

  1. הקפידו להיבדק. מגיל 40 חשוב לעבור בדיקות תקופתיות אצל רופא העיניים, שכוללות בדיקות ראייה, לחץ תוך עיני ובדיקת קרקעית העין.

  2. שימו לב. אם חל אצלכם שינוי בראייה, אל תחכו. פנו בהקדם לרופא עיניים לצורך בדיקה ואבחון.

  3. בדקו היטב. אם אתם מתכננים לעבור פרוצדורה כלשהי הקשורה לעיניים, בדקו היטב אם לרופא יש מספיק ניסיון קליני בתחום הספציפי שבו נדרש הטיפול.

     

  מוגש מטעם מדיקל אונליין ואתר הבריאות מדיקו

   

   

   
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד