סיגל שחמון, היום מעצבת פנים, כבר בת 48: "אצל בני 30 אני הצלחה"

כוכבת הטלוויזיה לשעבר חוזרת לדגמן, ומספרת על הטלטלות בחייה: הגירושים במהלך ההיריון, הזוגיות שעוררה גל שמועות ונגמרה בינתיים, והחיים החדשים כמעצבת פנים

סיגל שחמון מספרת על הקריירה החדשה ועולם הדייטים. לחצו Play לצפייה
צילום: ירון שרון
סיגל שחמון. "האמיצים היחידים שמתחילים איתי הם צעירים" (צילום: דניאל קמינסקי, סגנון: לימור ריחנה)
סיגל שחמון. "האמיצים היחידים שמתחילים איתי הם צעירים" (צילום: דניאל קמינסקי, סגנון: לימור ריחנה)

סיגל שחמון הייתה פעם, בשנות ה־90 בואכה שנות האלפיים, נערת זוהר וכוכבת טלוויזיה שעשתה קמפיינים שווים והתחתנה עם הבחור הנכון, איש העסקים עופר אמיר. מאז היא הספיקה להתגרש ממנו, למצוא אהבה חדשה ולהרגיש שנמאס לה להיות בטלוויזיה. אז היא יצאה להפסקה וגילתה את עצמה מחדש. והנה, בגיל 48, היא מעצבת פנים שבין בחירת וילונות לעיצוב חדרי ילדים ובתי מלון, כותבת שירים למגירה ורוצה לסחוט מהחיים האלה עוד משהו, רגע לפני שהיא משנה קידומת.

 

באיזה מקום היית בחייך כשהחלטת על שינוי מקצועי?

"בגיל 45 התחלתי להנחות תוכנית עיצוב, ובמקביל הלכתי ללמוד עיצוב פנים. באמצע כבר התחלתי לעבוד כעצמאית, וטפו טפו אני כבר ארבע שנים מעצבת ועוד לא יצאתי מהארון. אני עובדת כמו חמור מפה לאוזן, רצה בין פרויקטים ועשיתי בתים פרטיים, דירות, לובי של בניין ומשרדים. זה כיף אמיתי".

"בשנים האחרונות שלי בטלוויזיה משהו השתנה. בהתחלה ידעתי מי מגיע להתראיין והזמנתי את האנשים שעניינו אותי. אחר כך לא הייתה לי שליטה על התוכן. תפסתי את הראש ואמרתי,

למה בעצם אני ממשיכה לעשות את זה אם אני כבר לא נהנית?"

 

זו החלטה אמיצה ולא מקובלת לוותר על קריירה בטלוויזיה.

"בכל פעם שאני מסתכלת על החיים שלי לאחור אני רואה שהיו לי החלטות די אמיצות. בשנים האחרונות שלי בטלוויזיה משהו השתנה. בהתחלה ידעתי מי מגיע להתראיין והזמנתי את האנשים שעניינו אותי. אחר כך לא הייתה לי שליטה על התוכן. פעם ישבה מולי מישהי שדיברה על נדל"ן, והיא לא ידעה על מה היא מדברת. זה היה מביך. תפסתי את הראש ואמרתי, למה בעצם אני ממשיכה לעשות את זה אם אני כבר לא נהנית? כשמנחה התעייף ואיבד את זה, אסור לו להישאר בכיסא. אז החלטתי שאני קמה מהכיסא, ונרשמתי לקורס עיצוב פנים בטכניון. הבנתי שאני אוהבת לעצב. אמרתי, רגע, סיג, אולי הגיע הזמן לקבל על זה כסף?"

 

איך אנשים מגיבים למהפך המקצועי שעברת ממנחת טלוויזיה למעצבת פנים?

"הפליאה עוברת בדיוק אחרי שנייה. אנחנו הרי מדינה קטנה, והכל בפרופורציות קטנות. גם ההצלחות הגדולות ביותר הן עדיין קטנות".

 

את לא מצטערת שנטשת את עולם הטלוויזיה ואולי לא תהיה לך דרך חזרה?

"לא. 'אופנת טופר' אמרו את זה לפנינו, 'העולם שייך לצעירים'. אף אחת מאיתנו לא הייתה יכולה להתחיל, אם הקודמים לנו היו נשארים בכיסאות שלהם לנצח".  

 

"אף אחת מאיתנו לא הייתה יכולה להתחיל, אם הקודמים לנו היו נשארים בכיסאות שלהם לנצח" (צילום: דניאל קמינסקי, סגנון: לימור ריחנה)
  "אף אחת מאיתנו לא הייתה יכולה להתחיל, אם הקודמים לנו היו נשארים בכיסאות שלהם לנצח"(צילום: דניאל קמינסקי, סגנון: לימור ריחנה)

   

   

  לשחמון שני ילדים: אלדד (15) ועידן (12) מנישואיה לעופר אמיר.

   

  עוד לפני שילדת את בנך הצעיר, יצאת למסע ההורות לבדך. מה קרה שם?

  "כשזוג מבין שזה נגמר, אין יותר מה לעשות. כשאני מסתכלת על המילה תינוק, היא גם תיקון וגם ניתוק. עם אלדד עשינו תיקון, ואחר כך, עם עידן, התנתקנו. היה רגע שאמרתי, אני אתחיל מחדש. לא הבנתי באמת מה זה לגדל לבד שני ילדים קטנים בסטטוס של גרושה. רק הבנתי שככה אנחנו לא ממשיכים. זה קרה בכאב מאוד גדול. כשאלדד היה קטן והוא הלך לאבא שלו במסגרת הסדרי הראייה, הייתי יושבת על המיטה שלו ובוכה. הכל התפרק. לא הייתה לי אמא, ואבא שלי אמנם אדם מלא חיים, אבל הוא לא מהסבים שלוקחים תינוקות. היום כשאני מסתכלת לאחור, אני אומרת, וואו, עברתי מסלול לא קל, אבל הילדים היום גדולים ומדהימים ולא הייתי משנה דבר".

  "יוסי ואני מעולם לא ניהלנו שום רומן במסגרת נישואיו. נפגשנו כמה חודשים אחרי שעזב את הבית ולימים זאת הייתה אהבה גדולה"

   

  שלוש שנים אחרי גירושיה התאהבה בידיד, יוסי צוברי, אב לשלושה. השמועות אמרו שהיא פירקה את נישואיו. שחמון העדיפה לא להגיב. שש שנים הם היו יחד, עד שנפרדו. "אני יכולה להגיד רק דבר אחד: יוסי ואני מעולם לא ניהלנו שום רומן במסגרת נישואיו. נפגשנו כמה חודשים אחרי שעזב את הבית ולימים זאת הייתה אהבה גדולה. שנינו יודעים את האמת. ישנתי ואני ישנה טוב בלילה".

   

  הרבה שנים סירבת לדבר על זה.

  "החלטנו לא להצטדק או להסביר מה קרה כי יש פה הרבה כאב של המון אנשים מסביב, וצריך היה להניח לדברים מפאת כבודם. אנשים לא ידעו את האמת, אבל הרשו לעצמם לכתוב תגובות כאילו הם יודעים הכל. עברתי תקופה לא פשוטה של הכפשות ושיפוטיות כלפיי והיום אני זהירה ולא שופטת איש, כי למטבע תמיד יש שני צדדים.

  "אנשים שואלים אם היה שווה לעבור את השיפוטיות והביקורת שעברתי מבחינה ציבורית בשביל האהבה הזו. זו שאלה טובה, כי שילמתי מחיר מאוד כבד. כמי שמתבוננת על החיים שלה ושואלת שאלות לאורך כל הדרך, אני אומרת היום בלב שלם שזה היה שיעור לא פשוט, אך הוא היה שווה את זה".

   

  למה הקשר שלכם לא שרד?

  "שאלה מצוינת. עד היום שנינו שואלים איך זה לא שרד, כי אהבה הייתה. יוסי הוא עדיין חלק מנוף חיי, ותמיד ארגיש נוח להתקשר אליו. משהו טוב כן קרה לי מאז. למדתי לאהוב אותי שלא על ידי אף אחד אחר".

   

  "שילמתי מחיר מאוד כבד" (צילום: דניאל קמינסקי, סגנון: לימור ריחנה)
   "שילמתי מחיר מאוד כבד"(צילום: דניאל קמינסקי, סגנון: לימור ריחנה)

    

   שחמון עדיין מאמינה באהבה, ובטוחה שעוד תהיה לה כזאת. לפגישות עיוורות היא לא יוצאת, והס מלהזכיר לידה אתרי היכרויות. "יצאתי עם גברים מעטים בשנים האחרונות, ארבעה במספר, וזה נמשך שבועיים־שלושה", היא מחייכת.

   "אני לא יוצאת לדייטים ולא נמצאת במקומות כמו טינדר. לא מעניין יותר לקחת גבר זמני, כדי שיחבק את הבדידות שלי. אני לא בודדה, ואני לא אתפשר"

    

   מנסים להכיר לך?

   "כן, מעט. אני תמיד אומרת לאנשים מסביב, אם יש מישהו שאתם חושבים שהוא פוטנציאל טוב לזוגיות, אל תגידו לי ואל תגידו לו, תזמינו כמה חברים, ואם הוא ימצא חן בעיניי אני אשאל עליו. אני לא מוצאת את עצמי יושבת בדייטים ומספרת על עצמי. לא בא לי לעבוד בזה. ואני לא נמצאת באף אחד מהמקומות האלה, כמו טינדר. לא מעניין יותר לקחת גבר זמני, כדי שיחבק את הבדידות שלי. אני לא בודדה, ואני לא אתפשר. אגב, האמיצים היחידים שמתחילים איתי הם צעירים. אצל בני גיל 30 עד 40 אני הצלחה מסחררת (צוחקת)".

    

   לכי על זה.

   "לא. ברור שהאדם שאהיה איתו היום יהיה גרוש עם ילדים. אין לי מה להציע למישהו שאין לו ילדים, ואני לא רוצה שאף אחד יוותר על ילדים בשבילי".

    

   עכשיו היא מובילה את קמפיין אופנת "אריסטו שמט" וסוגרת מעגל: ב־2005 הייתה הפרזנטורית הראשונה של המותג.

    

   יש מחמאה גדולה יותר מלקבל שוב את הקמפיין הזה אחרי 15 שנה?

   "האמת היא שלא (צוחקת). זו מחמאה אדירה, ומשמח שנשים בגילי עובדות. בקמפיין הראשון הייתי בדיוק אחרי הלידה הראשונה, מצחיק לראות את הקטלוג, יש לי שם ציצים ולחיים. אלדד היה איתי בצילומים והינקתי אותו. יש משהו בגיל שלנו שמביא, אפילו בעיניים, את כל ההוויה, הכאב וניסיון החיים, וזה לא רק היופי החיצוני".

    

   • הראיון המלא עם סיגל שחמון מתפרסם בגיליון "לאשה", השבוע בדוכנים

    

    

   הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
   הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
    
   הצג:
   אזהרה:
   פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד