בסלון כל יום פורים: הפריטים שיחזרו אליכם מהספה מבט מצועף או צוחק

רעיון המסכות הוא עתיק יומין, אך יותר ויותר פריטים דקורטיביים מאמצים פנים אנושיים, שמוסיפים לעיצוב הבית קריצה ועניין. הסגנון הוא כבר עניין של טעם אישי

מיה אור, בשיתוף דן דיזייןפורסם: 04.03.20 11:59
הפנים יכולים להיות גם מרומזים. ''פלורליס''
הפנים יכולים להיות גם מרומזים. ''פלורליס''
בובות נוי של האדריכל והמעצב האמריקאי אלכסנדר ג'ירארד. ''הביטאט''
בובות נוי של האדריכל והמעצב האמריקאי אלכסנדר ג'ירארד. ''הביטאט''

פורים בפתח. ימים של ''מסכות, רעשנים, שירים וריקודים'', כמו שאומרות מילות השיר. בתזמון מתעתע, מסכות עומדות עכשיו בראש סדר היום בהקשרים פחות עליזים, אך החג המתקרב מאזן אותם.

 

רעיון המסכות הוא עתיק יומין. תכליתו להסתיר את פני החובשים אותן, להעניק להם פנים אחרות או זהות אחרת, לא בהכרח אנושית. קיומן חצה זמנים, תרבויות והקשרים: בטקסי דת ופולחן, כאביזר מגן ששימש לוחמים וציידים, כ''תרופה'' לגירוש מחלות ודיבוק בידי רופאי אליל, כחלק בלתי נפרד מעולם התיאטרון, ועוד.

 

במהלך השנים ''זלגו'' המסכות לשדה האמנות, ומשם, במהלך טבעי, גם לתחום העיצוב, כפריט דקורטיבי: מפרימיטיבי-שבטי, דרך הומוריסטי בהשראת קומיקס או פופ ארט, ועד מודרני-מופשט, שרק מרמז תווי פנים.

 

מסכות בסגנון אתני. ''ביתילי''
  מסכות בסגנון אתני. ''ביתילי''

   

  וילון עם הדפס בסגנון אפריקאי. ''אורגון''
   וילון עם הדפס בסגנון אפריקאי. ''אורגון''

    

   באחרונה הממד המאניש בכלל, במובן הרחב היותר, מופיע בשלל חדרים בבית, עם דימויים של פרצופים המשולבים כמוטיב צורני בחפצים, בדים, חיפויים ועוד.

    

   כשהספה מחזירה מבט. IDdesign
    כשהספה מחזירה מבט. IDdesign

     

    כרית של urban
     כרית של urban

      

     ההאנשה ומבט העיניים מייצרים סוג של קרבה רגשית לאובייקטים, והחיות שלהם מוסיפה קריצה ושכבת עניין. שילוב מסכות או פריטים ''עם פרצוף'' בעיצוב הפנים נעשה ככל פריט דקורטיבי אחר, והוא בעיקר עניין של טעם וסגנון: מסכה אצטקית או אפריקאית ייצקו לחדר אווירה אתני-אקזוטי, כדים וכלים שפני שטחם מדמים פנים אנושיים יפתיעו, וכריות צבעוניות שמסתכלות על היושבים בעיניים מצועפות או צוחקות לבטח יעלו חיוך על פניהם. אז מי אמר שלא כל יום פורים?

      

     עבודה של תמיר שפר. גלריה ''פחות מאלף''
      עבודה של תמיר שפר. גלריה ''פחות מאלף''

       

      • בשיתוף דן דיזיין סנטר, מרכז העיצוב של ישראל.

       

       
      הצג:
      אזהרה:
      פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
      ברוכים הבאים לבלוג מגזיני, המופק בשותפות בין ''דן דיזיין סנטר'', מרכז העיצוב של ישראל - לבין ערוץ העיצוב של Xnet.

      הבלוג עוסק בעיצוב על פניו השונים, ומביא מדי שבוע מידע מקצועי מגוון על חידושים וטכנולוגיות, דמויות מרכזיות בעולם העיצוב, פריטים ומוצרים. הוא פונה אל קהל רחב, מומחים וחובבים כאחד, ולצד ראיונות עם מעצבים ומידע מקצועי לאדריכלים הוא מספק גם עצות ומדריכים למשפרי דיור ומשפצי בתים.

      התכנים בבלוג מוגשים בשקיפות, והם נשענים על הידע והמומחיות המקצועית של מעצבים, ספקים ויבואנים. הקוראים מוזמנים להציע רעיונות, לשאול, להשתתף ולשתף בתכניו.