אייקון מאויר בשבוע: איפה אלישיה סילברסטון, 25 שנה אחרי "קלולס"?

לפעמים דמות אחת בסרט אחד מצליחה להגדיר סגנון של דור. הכוכבת שפרצה בסערה ונעלמה כמעט מיד, הפכה לסמל של נעורים בשנות ה-90 – אם היינו עשירים ומפונקים

ארז עמירןפורסם: 06.03.20 10:40
לפני "קלולס" היא היתה נערת הקליפים של להקת אירוסמית'. אחרי "קלולס" היא הפכה כמעט ברגע לכוכבת עבר. המחווה שלי לאלישיה סילברסטון (איור: ארז עמירן)
לפני "קלולס" היא היתה נערת הקליפים של להקת אירוסמית'. אחרי "קלולס" היא הפכה כמעט ברגע לכוכבת עבר. המחווה שלי לאלישיה סילברסטון (איור: ארז עמירן)
נעורים בניינטיז – קווים לדמותם. אלישיה סילברסטון ב"קלולס", 1995 (צילום: rex/asap creative)
נעורים בניינטיז – קווים לדמותם. אלישיה סילברסטון ב"קלולס", 1995 (צילום: rex/asap creative)
בקמפיין של PETA לשימוש בתחליפים סינתטיים לעור (צילום: GettyimagesIL)
בקמפיין של PETA לשימוש בתחליפים סינתטיים לעור (צילום: GettyimagesIL)
זהות חברית ומעמדית מתורגמת לטרנדים אופנתיים ויוצרת שפה ויזואלית שממיינת אותך לקסטה שלך לפי גובה המכפלת וגודל המשבצת על חולצת הפלנל שלך. "קלולס" (צילום: rex/asap creative)
זהות חברית ומעמדית מתורגמת לטרנדים אופנתיים ויוצרת שפה ויזואלית שממיינת אותך לקסטה שלך לפי גובה המכפלת וגודל המשבצת על חולצת הפלנל שלך. "קלולס" (צילום: rex/asap creative)

אלישיה סילברסטון

סליחה, במי מדובר? אלישיה סילברסטון היא קצת שחקנית וקצת דוגמנית, ובעיקר "שר הורוביץ" – הכוכבת של הסרט "קלולס", שמציין כעת 25 שנה ליציאתו לאקרנים ומשמש עדיין כהסבר הממצה והמקיף ביותר לכל מי שתוהה איך נראו שנות ה-90. סילברסטון, כמו הדמות שהיא משחקת ב"קלולס", היא נסיכה יהודייה-אמריקאית שמסמנת וי ליד כל קלישאה שמגיעה שלובת ידיים עם ההגדרה הכל כך וודי-אלנית הזו.

 

לפני "קלולס" היא היתה נערת הקליפים של להקת אירוסמית'. אחרי "קלולס" היא הפכה כמעט ברגע לכוכבת עבר, עם תפקיד אחד כבאטגירל בסרט "באטמן ורובין" וכל מיני תפקידי משנה בסרטים לא ממש חשובים, כמו "סקובידו 2" ו"יומנו של חנון 4". אז מה את עושה פה, אלישיה סילברסטון, ברשימת האייקונים לצד דמויות כבירות רושם ונוטפות סטייל כמו אודרי הפבורן או דיוויד בואי? ובכן, התשובה במילה אחת היא: "קלולס".

 

הגרסה ההומוריסטית, הקלילה והמודעת לעצמה של הסגידה לעושר ובגדי מעצבים. "קלולס" (צילום: rex/asap creative)
  הגרסה ההומוריסטית, הקלילה והמודעת לעצמה של הסגידה לעושר ובגדי מעצבים. "קלולס"(צילום: rex/asap creative)

   

  למה אייקון? לפעמים דמות אחת בסרט אחד מצליחה להגדיר סגנון של דור. במקרה של אלישיה סילברסטון והסרט "קלולס" שיצא בשנת 1995, מדובר ב"נעורים בניינטיז – קווים לדמותם". כך נראינו, כך דיברנו וזה מה שלבשנו – זאת אומרת, אם היינו ילדים עשירים ומפונקים מבוורלי הילס, שכל מה שמעניין אותם זה אופנה ומקובלות חברתית.

   

  "קלולס" היה הגרסה ההומוריסטית, הקלילה והמודעת לעצמה של הסגידה לעושר ולבגדי מעצבים שכבשה את המסך הקטן כמה שנים קודם לכן בסדרות כמו "בוורלי הילס 90210", והפכה בהמשך למותגי ריאליטי כמו "עקרות הבית האמיתיות". הסרט אומנם התבסס באופן חלקי על עלילת הספר "אמה" של ג'יין אוסטן, אך הצליח לשקף באופן מדויק את זמנו. רגע אחרי הגראנג' ורגע לפני הספייס גירלס – היתה שר הורוביץ.

   

  בשנים האחרונות היא הפכה בעיקר למותג של חיים בריאים עם ספרים המקדמים טבעונות ומתנגדים לחיסונים, ועלתה לכותרות כשדיברה על נושאים כמו לידה אורגזמית או העלתה סרטון שבו היא לועסת אוכל ואז מאכילה בו את בנה. סילברסטון, 2020 (צילום: Frazer Harrison/Gettyimages)
   בשנים האחרונות היא הפכה בעיקר למותג של חיים בריאים עם ספרים המקדמים טבעונות ומתנגדים לחיסונים, ועלתה לכותרות כשדיברה על נושאים כמו לידה אורגזמית או העלתה סרטון שבו היא לועסת אוכל ואז מאכילה בו את בנה. סילברסטון, 2020(צילום: Frazer Harrison/Gettyimages)
    

    

   איך זה נראה? סטים של חליפות משובצות וחצאיות פליסה קטנות מעל חולצות טריקו לבנות וסוודרים רכוסים בכפתורי פנינה, ליפסטיק ורוד, אוברולים חמודים, גרביים שנמתחו עד אמצע הירך, סרטי שיער, כובעים מצחיקים ושקיות ממותגות כדי שכולם ידעו "את מי את לובשת". ולא לשכוח: טלפונים סלולריים קטנים שהתחילו להפוך אז לאביזר נחשק, רגע לפני שהם נהיו עוד יותר קטנים, בלעו הכל והפכו את כולנו לשפחות של אפל.

    

   "קלולס" הגדיר כמה סצנות חובה שהפכו מאז לחלק מכל סרט מתבגרים ראוי לשמו, כמו הסיור המודרך בין טיפוסי התיכון השונים. המיפוי החברתי, גם אם שטחי וחד ממדי, הגדיר את כל המגמות של שנות ה-90 בשלוש דקות שהן מעין קפסולה אופנתית של עשור שלם: מלכת הכיתה שמשלבת מדי פנימייה בריטית עם לבוש של חשפנית, הספורטאים בחליפות יוקרה ומוקסינים, הסטלנים במכנסיים עד מתחת לברכיים ונעלי סניקרס מהוהות, אלה שחושבים שהם מגניבים עם מכנסי באגי נופלים וכובעי בארט, הגותיות בשחור והחנונים עם מכנסי קפלים ב-50 גוונים של חאקי ואפודות. זהות חברית ומעמדית מתורגמת לטרנדים אופנתיים ויוצרת שפה ויזואלית שממיינת אותך לקסטה שלך לפי גובה המכפלת וגודל המשבצת על חולצת הפלנל שלך.

    

   על כל אלה ניצחה בגאון סילברסטון – בלונדינית ומתוקה, אבל לא טיפשה כלל, שבלעדיה לא היה "קלולס".

    

   לרגע בשנות ה-90, היא היתה כוכבת ענקית. 1996 (צילום: AP)
    לרגע בשנות ה-90, היא היתה כוכבת ענקית. 1996(צילום: AP)

     

    למה לא? סילברסטון היא שחקנית של סרט אחד, שאומנם הפך לקאלט אך הוא בסופו של דבר קומדיית נעורים קלילה ומטופשת למדי. לא החומר שממנו עשויים אייקונים נחשבים של סטייל נצחי. בשנים האחרונות היא הפכה בעיקר למותג של חיים בריאים עם ספרים המקדמים טבעונות ומתנגדים לחיסונים, ועלתה לכותרות כשדיברה על נושאים כמו לידה אורגזמית או העלתה סרטון שבו היא לועסת אוכל ואז מאכילה בו את בנה.

     

    קצת שחקנית וקצת דוגמנית. 1999 (צילום: AP)
     קצת שחקנית וקצת דוגמנית. 1999(צילום: AP)

      

     ובכל זאת: אלישיה סילברסטון כשר הורוביץ אחראית על כמה מהמשפטים הכי בנאליים, אך מדויקים להפליא שעוסקים בעולם האופנה. כאלה שאולי נשמעים נלעגים, אבל יחד עם זאת מלאי הומור ומייצרים פרספקטיבה מרעננת על החיים, הנעורים והחברה. למשל, "הוא באמת מתלבש יותר טוב ממני, אז מה כבר יכולתי להביא למערכת היחסים הזו", "שמלה שמראה קצת עור חשוף מזכירה לבנים עירום, ואז הם חושבים על סקס", "היא לחלוטין מונה, כמו בציור – מרחוק זה בסדר, אבל מקרוב זה בלגן גדול", "מה עשיתי היום בבית הספר? חנכתי את הכפכפים הסגולים שלי". כן, החיים לפי שר הורוביץ היו חגיגה שלא נגמרת, ואז הגיע המילניום הנוכחי.

      

     סילברסטון בשנת 2013 (צילום: AP)
      סילברסטון בשנת 2013(צילום: AP)

       

      מה זה אייקון אחד בשבוע?

      עולם הזוהר זוכה ממני בדרך כלל להתייחסות ביקורתית וחשדנית (וגם אני רואה בעצמי לפעמים את המבוגר הממורמר), אך אני חייב להודות שיש בו צדדים שמרגשים אותי בכל פעם מחדש. היוזמה "אייקון אחד בשבוע" משלבת שלוש אהבות גדולות שלי – איור, אופנה וסקרנות, או אפילו אובססיביות, לחייהם של מפורסמים.

       

      בכל שבוע אבחר דמות אחת שמבחינתי ראויה לתואר המחייב "אייקון אופנה", מקומי או בינלאומי, שאותה אאייר ואשתף כאן. אתם מאוד מוזמנים להציע הצעות משלכם לאייקונים לאיור, או להתווכח עם הבחירות שלי.

       

       
      הצג:
      אזהרה:
      פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
      מעצב אופנה, מרצה בשנקר, מאייר, אבא (של גאיה ושירה), מאמין שאופנה היא תרבות שאפשר (ורצוי) לדבר עליה, ולא רק ללבוש, ולא שוכח לרגע שמתחת לבגדים כולנו עירומים