אף קיר לא נותר לבן: שיפוץ דירה בהשראת אליסה בארץ הפלאות

כשהלקוחה נועזת אפשר לוותר על פלטת צבעים: כל חלל בדירה משנות ה-50 בחולון זכה בצבעוניות משלו, והרהיטים הישנים שולבו עם פריטי יד שנייה ואוספים מהעולם

בלי קירות לבנים. מבט לחלל המרכזי בדירה. למטה תוכלו לראות אילו פריטים יארגנו לכם סלון דומה (צילום: אורית ארנון)
בלי קירות לבנים. מבט לחלל המרכזי בדירה. למטה תוכלו לראות אילו פריטים יארגנו לכם סלון דומה (צילום: אורית ארנון)
המעצבת לא מאמינה בפלטה אחידה של צבעים, וכך כל חלל בבית זכה בצבעוניות משלו. מבט לחדר העבודה (צילום: אורית ארנון)
המעצבת לא מאמינה בפלטה אחידה של צבעים, וכך כל חלל בבית זכה בצבעוניות משלו. מבט לחדר העבודה (צילום: אורית ארנון)
גוון ורוד דומיננטי עם רצפת דמקה נותנים לחדר הרחצה לוק "אליסאי" במיוחד (צילום: אורית ארנון)
גוון ורוד דומיננטי עם רצפת דמקה נותנים לחדר הרחצה לוק "אליסאי" במיוחד (צילום: אורית ארנון)

מה קורה למעצבות פנים כשמגיעה לקוחה נועזת שמחפשת את ההפך מסולידי, רגיל וסטנדרטי? לפעמים, מתרחש קסם בהשראת אליסה בארץ הפלאות. טל מידן ונעה בר מ"דירתי־לי" קיבלו פנייה מתמי איזק, בעלת דירה בת שלושה חדרים בחולון. הדירה, שגודלה כ־70 מ"ר, הייתה שייכת בעבר לסבים של איזק ולא זכתה לשיפוץ מאז שנות ה־50. היא הצריכה שיפוץ יסודי מא' עד ת', כולל החלפת צנרת ומערכות, החלפת כל תוכנית החשמל והתאורה, החלפת מטבח, חדר רחצה, שבירת קיר, איחוד חלל הסלון עם חלל המטבח והוספת מרפסת – מה שהיה חלומה של בעלת הבית מאז ומעולם.

 

"תמי עקבה אחרי הפעילות שלנו ברשתות החברתיות מזה כמה שנים", מספרות מידן ובר, "היה לה ברור שבבוא היום, כשתקבל לידיה את הדירה הישנה של סבתא וסבא שלה שהלכו לעולמם, היא תעניק לה חיים חדשים ובעיקר חיים צבעוניים. תמי ביקשה להשאיר חלק מהרהיטים של סבתא שלה, שהייתה אישה מגניבה עם טעם משובח. בין הפריטים גם רהיטים עתיקים שהשתלבו נהדר עם פריטי האמנות שתמי אוספת".

 

בדירה שני חדרי שינה קטנים, חדר רחצה, חלל מרכזי של סלון ומטבח, שהיו בשני חדרים נפרדים ואוחדו, ומרפסת חדשה שהיא חלק מהסלון. הדרישה הראשית והעיקרית של תמי הייתה מטבח ורוד, שעליו חלמה מזה שנים. ממנו התחילה מידן את מלאכת העיצוב, אחרי שבר ניצחה על מלאכת השיפוץ. את המטבח הוורוד, כמו את יתר הנגרות בבית, הכין הנגר עידן אבנר.

 

הדרישה הראשית והעיקרית של בעלת הבית הייתה מטבח ורוד, שעליו חלמה מזה שנים (צילום: אורית ארנון)
  הדרישה הראשית והעיקרית של בעלת הבית הייתה מטבח ורוד, שעליו חלמה מזה שנים(צילום: אורית ארנון)

  הכיסאות במרפסת נקנו באייטמס ומשתלבים היטב בתמהיל של ישן, מחודש וחדש (צילום: אורית ארנון)
   הכיסאות במרפסת נקנו באייטמס ומשתלבים היטב בתמהיל של ישן, מחודש וחדש(צילום: אורית ארנון)

   כיסאות אוכל ישנים רופדו מחדש ושודכו לשולחן שהורכב מפלטת עץ צבועה ורגליים שנרכשו בנפרד (צילום: אורית ארנון)
    כיסאות אוכל ישנים רופדו מחדש ושודכו לשולחן שהורכב מפלטת עץ צבועה ורגליים שנרכשו בנפרד(צילום: אורית ארנון)

     

    "אני לא מאמינה בפלטה אחידה של צבעים, ואכן כל חלל בבית זכה בצבעוניות משלו, בהשראת הסיפור של אליסה בארץ הפלאות", אומרת מידן. "מלבד המטבח הוורוד הכל היה פתוח לפרשנות. מהמטבח יצאנו לבחור אריחים מאוירים לרצפת המטבח, אריחים לשירותים - אף הם ורודים - אריחי בטון מיוחדים למרפסת החדשה ופרקט למינציה לכל יתר הבית. התקציב המצומצם אמנם הכתיב מספר אפשרויות מוגבל מאוד, אך במידה רבה צמצום האפשרויות סייע בקבלת ההחלטות".

     

    עוד ביקשה תמי להימנע מקירות לבנים בבית. "זה הגניב אותנו", מעידות מידן ובר, "החלטנו ללכת עם הקונספט עד הסוף, ואכן כל חלל מאופיין בסגנון אחר ואין קו עיצובי אחיד שעובר בכל רחבי הבית. החלטנו שהחללים לא יהיו תלויים זה בזה ושכל חלל יעמוד בגאון בפני עצמו".

     

    כחלק מהקונספט וגם כתוצאה מאילוצי תקציב שולבו בבית לא מעט פריטים שלוקטו באתרי יד שנייה בארץ ובחו"ל, במרקטפלייס בפייסבוק ובשווקים שונים, לצד רהיטים שנשארו בדירה מהסבים

    כך זכה כל חלל מחללי הדירה בסיפור משלו, צבעוני ומרתק בדרכו. כחלק מהקונספט וגם כתוצאה מאילוצי תקציב שולבו בבית לא מעט פריטים שלוקטו באתרי יד שנייה בארץ ובחו"ל, במרקטפלייס בפייסבוק ובשווקים שונים, לצד רהיטים שנשארו בדירה מהסבים, ובהם מזנון וינטג' מעץ כהה שלו הותאמו רגלי פליז בצורת קשת, כיסאות אוכל ישנים שרופדו מחדש ושודכו לשולחן שהורכב מפלטת עץ צבועה ורגליים שנרכשו בנפרד, ספת סלון שיקית שרופדה מחדש בבד צבעוני של "שכטר" ועוד שכיות חמדה שהן מעין מנהרת זמן.

     

    חלק מגופי התאורה נקנו אונליין מחו"ל לצד אחרים, משומשים, שהורכבו מחלקים שונים שנרכשו בשווקים ויצרו פריטים ייחודיים ומקוריים. בין לבין נרכשו כמה פריטים חדשים, בהם כיסאות למרפסת מאייטמס, שולחן קפה ומיטה מסימפלי ווד, שידה כחולה מענת מוצרי עץ ועוד. היכולת של המעצבות ליצור תמהיל של ישן וחדש, מודרני ועתיק, זול ויקר, DIY וקנוי יצרה חלל מעניין וצבעוני שבבסיסו פנטזיה.

     

    חדר השינה צבעוני במיוחד, לבקשתה של בעלת הבית (צילום: אורית ארנון)
     חדר השינה צבעוני במיוחד, לבקשתה של בעלת הבית(צילום: אורית ארנון)

     מראת האיפור נשארה בדירה, ירושה מהסבתא (צילום: אורית ארנון)
      מראת האיפור נשארה בדירה, ירושה מהסבתא(צילום: אורית ארנון)

      אין קו עיצובי אחיד. "החלטנו שהחללים לא יהיו תלויים זה בזה ושכל חלל יעמוד בגאון בפני עצמו" (צילום: אורית ארנון)
       אין קו עיצובי אחיד. "החלטנו שהחללים לא יהיו תלויים זה בזה ושכל חלל יעמוד בגאון בפני עצמו"(צילום: אורית ארנון)

        

       לחדר הרחצה נבחר חיפוי מאריחים ורודים קטנים בסגנון רטרו שיק בשילוב מרצפות בשחור ולבן. "חדר הרחצה היה אמור להיות שילוב של ורוד ושל תכלת, אבל ברגע של ספונטניות החלטנו על ורוד עם רצפת דמקה שחור־לבן", אומרת מידן. "כך התקבלה הפרשנות שלנו לעולם הפנטזיות של אליסה".

        

       בחדר העבודה שילבו המעצבות טפט פרחוני דומיננטי לצד צבע קיר דומיננטי לא פחות. "לא רצינו לחפות חדר שלם בטפט כהה עם רקע שחור, אז בחרנו לחפות רק את החצי התחתון של הקיר ולהשלים את היתר בצבע צהוב עז", מסבירה בר. הקירות מהווים תפאורה מושלמת לרהיטים מיד שנייה שנקנו בזירת המסחר של פייסבוק.

        

       עיצוב חדר השינה הקטן תוכנן להיות סולידי ורגוע יחסית ליתר הבית, אך תמי הבהירה שהיא תהיה "הכי מאושרת בעולם" להתעורר מדי בוקר בחלל צבעוני, ומשם הדרך לצביעה דקורטיבית בצבעים עזים בסגנון קולור בלוק הייתה קצרה. להשלמת המראה שילבו מידן ובר מאוורר מודרני עם קרניז תקרה של רוזטה בסגנון אר דקו. "המאוורר היה מודרני ונראה לא שייך לחלל שיש בו פינת איפור בסגנון וינטג', אז החלטנו על חציצה שתרכך את המעבר", הן מסבירות. מראת האיפור בצורת משושה הייתה שייכת לסבתא ונשארה בדירה, ויתר הפריטים נקנו באתרי יד שנייה ובשוקי פשפשים, חלקם חדשים אך במראה וינטג'י, למשל השולחן החדש שנרכש ב"יניב פשפשים" ואליו שודך שרפרף ישן שרופד מחדש.

        

       חדר העבודה. הקירות מהווים תפאורה מושלמת לרהיטים מיד שנייה שנקנו בזירת המסחר של פייסבוק (צילום: אורית ארנון)
        חדר העבודה. הקירות מהווים תפאורה מושלמת לרהיטים מיד שנייה שנקנו בזירת המסחר של פייסבוק(צילום: אורית ארנון)

         

        "הפעם, בניגוד לפרויקטים אחרים, הלקוחה הייתה הנועזת ואילו אנחנו מצאנו את עצמנו בתפקיד הקול הסולידי"

        את תוספת האופי והנימה האישית משלימים האוספים של תמי, ובהם מצלמות ישנות, גלויות מתערוכות, תמונות ופוסטרים מהעולם, ספרי הארי פוטר במהדורות נדירות לאספנים ועוד. "תמי אהבה את התוצאה הסופית עוד לפני שסיימנו, אבל ביום הצילומים, כשסידרנו הכל ופתאום התמונה התחברה, היא הייתה מאושרת ולא הפסיקה להחמיא", מספרות בר ומידן. "היא אהבה הכל ושלושתנו עפנו מרוב אושר. מעניין לציין שהפעם, בניגוד לפרויקטים אחרים, הלקוחה הייתה הנועזת ואילו אנחנו מצאנו את עצמנו בתפקיד הקול הסולידי".

          

        גט דה לוק

         

        מצאנו את הפריטים שיארגנו לכן סלון כמו זה שבתמונה (צילום: אורית ארנון)
         מצאנו את הפריטים שיארגנו לכן סלון כמו זה שבתמונה(צילום: אורית ארנון)

          (צילום: איקאה, הנס מוריץ, טום רוסו, קרני תכלת, סטורי, דיזיינר גילד, רנבי)
          (צילום: איקאה, הנס מוריץ, טום רוסו, קרני תכלת, סטורי, דיזיינר גילד, רנבי)

           

          1. כורסה: איקאה, 995 שקל; 2. כרית: עילית הלבשה לבית, 178 שקל; 3. כלי לעציץ: H&M HOME, מחיר 59.90 שקל; 4. מנורות: כלי אור, בהזמנה מיוחדת; 5. מנורות: קרני תכלת, מ–3,486 שקל למנורה; 6. בד ריפוד: רנבי, מ–130 שקל למ"ר; 7. שטיח: סטורי, 1,499 שקל; 8. שולחן קפה: פלורליס, 1,750 שקל.  

           

           

           
          הצג:
          אזהרה:
          פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד