מיכל ינאי (47) מול המראה: "העולם המודרני משוגע ולא מתאים לנו"

בגיל שמונה היא נסעה לבד לאודישנים, היום היא רואה את בתה אלכס כמנטורית שלה; היא ידועה ככוכבת ילדים, אך כיום משקיעה במדיטציות – פגשנו אותה בביתה בלי איפור

אסי טוחןפורסם: 17.03.20 09:13
צפו: מיכל ינאי מגלה את סודות האיפור שלה מול המראה באמבטיה
צילום: טל שחר
"אני עובדת מגיל שמונה ועד היום. כמעט 40 שנה". מיכל ינאי בחצר ביתה, 2020 (צילום: טל שחר)
"אני עובדת מגיל שמונה ועד היום. כמעט 40 שנה". מיכל ינאי בחצר ביתה, 2020 (צילום: טל שחר)
מיכל ינאי (47), שחקנית ומפתחת האפליקציה למדיטציות My Medi, אמא של אלכס (10), יהלי (9) ויובל (4) (צילום: טל שחר)
מיכל ינאי (47), שחקנית ומפתחת האפליקציה למדיטציות My Medi, אמא של אלכס (10), יהלי (9) ויובל (4) (צילום: טל שחר)
"אני בוגרת בית צבי, אבל זוכרים אותי בעיקר ככוכבת ילדים". ינאי בפסטיגל, 1993 (צילום: צביקה טישלר)
"אני בוגרת בית צבי, אבל זוכרים אותי בעיקר ככוכבת ילדים". ינאי בפסטיגל, 1993 (צילום: צביקה טישלר)

מיכל ינאי, איך הכל התחיל?

"בגיל שמונה ביקשתי מאבא שלי שיחפש לי בעיתונים מודעות 'דרושים' לשחקנים, אז הוא התחיל להשאיר לי מדי פעם פיסות עיתון מסומנות בעיגול עם מודעות רלוונטיות. התחלתי לנסוע לאודישנים – או לבד בכמה אוטובוסים, או שסינג'רתי חברה ואת אמא שלה, והיינו נוסעות יחד".

 

באוטובוסים לבד בגיל שמונה?

"כן. אז זה היה נורמלי, לא כמו היום. ההורים שלי עבדו ונסעתי לבד. ונשארתי בחיים כדי לספר".

 

התקבלת ישר על ההתחלה?

"לא. אם לא התקבלתי, ההורים שלי בכלל לא ידעו על זה. ההצגה הראשונה שלי היתה 'גוליבר בארץ הגמדים'. הייתי בת שמונה וחצי. משם זה המשיך להרבה הפקות בתיאטרון אברהם לוריא בתל אביב. הייתי היידי בת ההרים, חנה'לה ושמלת השבת. עברתי מהפקה להפקה. אני עובדת מגיל שמונה ועד היום. כמעט 40 שנה. יש מלא סיפורים בדרך. בגיל 16 עשו לי אודישן לערוץ הראשון. בסוף פחדו לתת לנערה בת 16 לנהל שידור חי וזה לא קרה. יום אחד, מוטי אבירם הבמאי צפה בכל מיני הקלטות כדי לוודא שאפשר כבר למחוק אותן לטובת הקלטות חדשות. אחת ההקלטות היתה האודישן שלי. הוא אמר: 'מי זאת? תביאו אותה'. כך נולדה סדרת הטלוויזיה הראשונה שלי, 'קשרים מצוירים'. גם לסרט 'נשיקה במצ"ח' לא קיבלו אותי בהתחלה, למרות שהיה לי אודישן טוב. אמרו שאני נראית צעירה מדי. לקחו מישהי אחרת, שהיתה חיילת, אבל כשהצבא לא הסכים לשחרר אותה – לקחו אותי וכל השאר היסטוריה. בצבא הייתי בתיאטרון צה"ל וכדי שלא יהיה לי משעמם, התחלתי ללמוד קולנוע באוניברסיטת תל אביב. באותה תקופה התקבלתי גם לערוץ הילדים. ככה התחילה הקריירה שלי ככוכבת ילדים. במקביל הייתי כל השנים גם בתיאטרון. היום אני משתתפת בשתי הצגות של תיאטרון חיפה: 'של מי החיים האלה' ו'מכתב לנועה'. תמיד במקביל להצגות ילדים, היו לי גם הצגות למבוגרים. אני בוגרת בית צבי, אבל זוכרים אותי בעיקר ככוכבת ילדים".

 

"פעם היו אומרים לי: 'גדלנו עלייך'. עכשיו אומרים לי: 'נרדמנו איתך'". ינאי בביתה, 2020 (צילום: טל שחר)
  "פעם היו אומרים לי: 'גדלנו עלייך'. עכשיו אומרים לי: 'נרדמנו איתך'". ינאי בביתה, 2020(צילום: טל שחר)

   

  ועכשיו יש לך כוכבת ילדים משלך בבית, אלכס בתך הבכורה.

  "אלכס היא המנטורית שלי. היא מאוד בוגרת ומאוד כיף לדבר איתה על החיים ובכלל. היא הלכה לאודישן לסדרה, חזרה הביתה וסיפרה לי על שיחה ששמעה בין המפיקים, שעוד לא ליהקו את הגננת. ככה היא סידרה לי תפקיד ב'צוות הצלה' בערוץ ניקלודיאון".

   

  בראיון בטלוויזיה היא אמרה שקשה לה להאמין שהיית פעם כוכבת ילדים סטייל נועה קירל.

  "לילדים שלנו אנחנו תמיד נראים זקנים ולא בעניינים. קשה לה לתפוס היום את העוצמה ואת מה שהיה. היא התכוונה שהיא לא יכולה לדמיין את רמות ההערצה".

   

  בשנת 1998, עם גיל ססובר, יעל בר זוהר, דנה דבורין, איתי שגב, ליאור מילר, יגאל שילון, ציפי שביט וליאור כלפון (צילום: שמואל יערי)
   בשנת 1998, עם גיל ססובר, יעל בר זוהר, דנה דבורין, איתי שגב, ליאור מילר, יגאל שילון, ציפי שביט וליאור כלפון(צילום: שמואל יערי)

    

   ספרי על אפליקציית המדיטציה שלך. איך הגעת לזה בכלל?

   "זה קרה ממש במקרה. בעלי התחיל להקשיב לאפליקציית מדיטציה מחו"ל, ואמר לי שזה משנה חיים. הוא מנכ"ל של משרד פרסום וזה עזר לו להיות ממוקד, מפוקס ורגוע יותר. לא ממש התחברתי לזה. אמרתי בלבי – אוקיי, הבן אדם במשבר גיל 40 והחליט להיות רוחניק. זה בטח עדיף על מאהבת או למבורגיני. ואז הילדים התחילו להתעניין ושאלו אם יש אפליקציה בעברית ושאולי כדאי שאקליט. אמרתי, מה אני מבינה במדיטציות. ככה התחלתי לחפש סרטונים ביוטיוב ולקרוא בלילות אינספור מחקרים על מדיטציות. בסוף הקמתי את אפליקציית המדיטציות שלי My Medi לפני שלושה חודשים. כבר יש לי למעלה מ-20 אלף משתמשים ותגובות מאוד מרגשות. הבסיס הוא חינמי ואפשר לשדרג למנוי. אני גם המנהלת, גם המנחה וגם השירות לקוחות. מאוד מרגש להקים בייבי כזה לבד. מאוד מאתגר. במיוחד כשזה מעולמות שלא הייתי מחוברת אליהם: הרוחני והטכנולוגי. המדיטציה היומית שינתה אצלי הכל: את היחסים במשפחה, את הזוגיות, את ההתנהלות שלי עם עצמי. אני עובדת יותר קשה מאי פעם, אבל יש לי בסיס של רוגע ושקט נפשי. אין את כל הרעש שמסביב. אנחנו מוטרדים משטויות. בגדול, העולם המודרני משוגע ולא מתאים למוח שלנו. האפליקציה היא סוג של עדכון תוכנה בחמש דקות ביום. התגובות מדהימות. אנשים כותבים לי שירדו במינונים של כדורים פסיכיאטריים ומתמודדים טוב יותר עם אכילה רגשית, הפסיקו לעשן. זה מאוד-מאוד משמח. אני מקליטה את המדיטציות בדרך להופעות וזה נהיה פרויקט חיים. פעם היו אומרים לי: 'גדלנו עלייך'. עכשיו אומרים לי: 'נרדמנו איתך'".

    

   יש לך טיפ מרגיע לימי הקורונה?

   "לתרגל מדיטציה, כי היא גם משפרת את המערכת החיסונית. הדרך הפשוטה היא לנשום באופן טבעי ולאפשר לדברים להתפתח. אין צורך לשנות את אופן הנשימה, כי מדיטציה כרוכה במיקוד בנשימה ושימוש בה כעוגן לתודעה. תרגישו בנוח עם אי נוחות. במקום להתנגד לרגשות שצפים, פשוט אפשרו להם לבוא וללכת. עם הזמן הנפש לומדת להכיר ברגשות האלה, אבל מפסיקה להיקלע לדפוסי מחשבה שליליים – מיומנות שיכולה להועיל מאוד לא רק במהלך המדיטציה אלא גם בחיי היומיום. קחו איתכם את התחושה של אחרי התרגול להמשך היום, ולא משנה אם זה ליחסים עם הילדים, לעבודה או לקניות בסופר. אין נכון ולא נכון במדיטציה. צריך רק להתמסר לתהליך ולהתמיד. זה הסוד".

    

   ינאי על שערי המגזינים "לאשה" ו"פנאי פלוס" בשנות ה-90 (צילום: אשל עזר)
    ינאי על שערי המגזינים "לאשה" ו"פנאי פלוס" בשנות ה-90(צילום: אשל עזר)

     

    לכוכבת ילדים קשה יותר להתבגר?

    "המראה הצעיר שלי הוא המתנה הכי משמחת וקיבלתי אותו מהסבתא ההונגרייה של אמא שלי. עד לפני כמה שנים, אפילו לא נתנו לי לשחק אמא. גם כשהייתי כבר בת 40. הלוואי שימשיך ככה".

     

    גם בחיים הפכת לאם בגיל מאוחר יחסית.

    "נכון, רק בגיל 37. היתרונות באימהות המאוחרת הם שכבר הייתי בגיל שהספקתי לעשות קריירה והייתי בן אדם בוגר עם סבלנות. לא נבהלתי מכל דבר קטן. בגיל הזה, את כבר מבדילה בין טוב לרע. הילדים שלי מאוד נהנו מהבגרות הזו, מהשקט ומהידע. החסרונות הם שלפעמים בגיל 47 קשה לי לשבת ולשחק פוקימון, משחקי קופסה או ברביות. אז אנחנו הולכים ליותר הצגות".

     

    "עד לפני כמה שנים, אפילו לא נתנו לי לשחק אמא". עם בעלה בן מוסקל וילדיה אלכס ויהלי בשנת 2015 (צילום: רפי דלויה)
     "עד לפני כמה שנים, אפילו לא נתנו לי לשחק אמא". עם בעלה בן מוסקל וילדיה אלכס ויהלי בשנת 2015(צילום: רפי דלויה)

      

     מה לגבי הזרקות ופרוצדורות רפואיות למניעת קמטים, את בעד?

     "בעיקרון, אני לא מתנגדת לכלום. כמו כל דבר אחר בחיים, זה צריך להיות במינון הנכון, שרק אתה קובע לעצמך. רק אתה יודע איפה השלב שזה מתחיל להיות מגוחך. מינון היא מילת הקסם. באופן אישי, אני מטופלת אצל ד"ר להבית אקרמן המהממת, שיש לה את המכשירים הכי מתקדמים. היא עושה לי טיפולים לא פולשניים, אבל רואים ישר את התוצאות הממצקות והעור נראה מדהים. אני עושה אצלה טיפולי לייזר, אולטרה סאונד וגלי רדיו. הזרקות לא עשיתי עדיין. להבית הזריקה לי פעם טיפה בוטוקס, אבל זה היה ממש מזמן. אולי כדאי שאעשה שוב".

      

     ספרי על שגרת הטיפוח שלך.

     "אני מכורה למוצרים של ג'רנטיק. בתקופות שאני מקפידה, העור קורן וזה מה זה כיף. פעם הייתי מזעזעת. הייתי הולכת לישון עם איפור, אחרי שהייתי איתו 12 שעות. כשאת צעירה, את מרשה לעצמך. עכשיו אני כבר לא יכולה לעשות שטויות. היתה תקופה שהיו לי בגלל זה נפיחויות מתחת לעיניים. עכשיו אני מאוד מקפידה לנקות ולטפח, וכבר אין. כל מה שהיה מתחת לעיניים נעלם. כשרואים תוצאות, זה תמיד עושה חשק להמשיך. עכשיו אני עושה במכון של ג'רנטיק סדרת טיפולים מיוחדת לגיל המעבר. זה קשוח ואינטנסיבי – פעם בשבוע. בדרך כלל, אני באה לשם רק פעם בחודש. אני משתמשת במוצרים שלהם גם בבית ותמיד גם בקרם הגנה, כל השנה. איפור יש לי המון. זה מצחיק, כי אני יחסית לא מתאפרת הרבה ביומיום. רק בהצגות בערב, כי אנחנו מתאפרים לבד. אני מאוד אוהבת את סדרת האודמים החדשה של איל מקיאג'. בדרך כלל, אני לא אוהבת את המטים וזה מאוד עדין. הסומק שלי הוא של מאק. גם המייק-אפ פיקס שלהם. אני אוהבת מאוד את ההצללות של קיקו. יש להם גם בסיס מצוין למייק-אפ. המסקרה שאני משתמשת בה עכשיו היא של פופה. אני גם אוהבת מאוד את המוצרים של יוסי ביטון ואת המברשת של חן אלקבץ. ורד ספיבק עשתה לי פעם קורס איפור, שמאוד עזר לי בחיים. לימדה אותי לנקות מברשות ולא להתעצל, איך לאפר את העיניים. זה מאוד יעיל. במיוחד לכל ההשקות שצריך להגיע אליהן ואין מי שיאפר אותך. כל הטיפים הקטנים שמסדרים אותך".

      

     "בגדול, העולם המודרני משוגע ולא מתאים למוח שלנו". 2020 (צילום: טל שחר)
      "בגדול, העולם המודרני משוגע ולא מתאים למוח שלנו". 2020(צילום: טל שחר)

       

      איך את מטפחת את הגוף?

      "גם לגוף יש לי מוצרים של ג'רנטיק: לימפו ווסקו ויטל, שנותנים חידוש תאים וזרימת דם טובה. הבושם האהוב עליי הוא השחור של נרסיסו רודריגז, For Her".

       

      איך את שומרת על רעמת השיער שלך?

      "מתן חליבה הוא הספר שלי. אני עושה אצלו גוונים ותמיד הוא עושה לי טיפולים. שומר לי על השיער בטירוף. רוב המוצרים שאני משתמשת בהם הם של קרסטס, כולל ספריי ספסיפיק מעולה למניעת נשירת שיער. יש לי גם את הסמרט בונד של לוריאל פרופסיונל, שמשאירים אחרי חפיפה וזה שומר על השיער".

       

      "איפור יש לי המון. זה מצחיק, כי אני יחסית לא מתאפרת הרבה ביומיום". ינאי באירועים (צילום: ענת מוסברג, דנה קופל)
       "איפור יש לי המון. זה מצחיק, כי אני יחסית לא מתאפרת הרבה ביומיום". ינאי באירועים(צילום: ענת מוסברג, דנה קופל)

        

       מה לגבי תזונה וכושר?

       "עם תזונה אף פעם לא היתה לי בעיה. אני אוכלת ממש בסדר. לא מעט מדי ולא הרבה מדי. אני אוכלת כל החיים מה שאני רוצה, וזה לא הרבה. כושר זה נורא עניין של תקופות. אני תמיד מחפשת מקום שיהיה לי נעים. עכשיו התחלתי פילאטיס במקום ברמת השרון, 'סטודיו פיט'. השיעורים ממש כיפיים ואני מצליחה להתמיד ולהגיע שלוש פעמים בשבוע. גם לרוץ אחרי הילדים זה כושר".

        

       איזו עצה היית נותנת לעצמך הצעירה?

       "למרוח קרם הגנה גם בחורף ולזכור שהכל עובר. והלוואי, הלוואי שהייתי מתחילה לתרגל מדיטציות בתור נערה. אם אפשר היה להחזיר את הגלגל לאחור – הייתי עושה את זה. אני רואה את היתרונות של זה מהילדים שלי. זו מתנה לכל החיים. לא בוכים על חלב שנשפך, אבל זה יכול היה לרכך את כל הדרמות שבדרך".

        

       איפור בתמונות סטילס: זיוות הרשקו לאיל מקיאג' | שיער: אבישי מסטי | בגדים: Divan's, רמת השרון

        

         

        ומה סודות הטיפוח של יעל גולדמן מול המראה באמבטיה?

        הפנים האמיתיות של יעל גולדמן: "חברות שלי קוראות לי נערת כפר". לחצו על התמונה לכתבה המלאה (צילום: טל שחר)
        הפנים האמיתיות של יעל גולדמן: "חברות שלי קוראות לי נערת כפר". לחצו על התמונה לכתבה המלאה (צילום: טל שחר)

         

         

         

         
        הצג:
        אזהרה:
        פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
        בעבר היא היתה עיתונאית וכותבת מדור הלייף-סטייל "חיים טובים" במוסף 7 ימים, עד שהחליטה להתעמק בנפלאות עולם היופי, והפכה לפריקית מוטרפת של טיפוח מוקפד, איפור רענן, תכשירי שיער יוקרתיים וכל מה שביניהם. בדרך, היא הוציאה לאור ספרים ומאמרים על סודות הטיפוח של מרכזי היופי והספא המובילים בעולם, הטריקים של גדולי המאפרים בעולם, והכול אודות בשמים