שבוע האופנה בתל אביב 2020 יוצא לדרך: מי יציגו בגדים ומי ידגמנו?

אירוע האופנה הישראלי חוזר עם 29 תצוגות, שיביאו למסלול מעצבי שמלות כלה וערב, מעצבים צעירים, דוגמניות בשלל מידות ומפורסמות כמו ציפי רפאלי ונטע ברזילי

איתי יעקב

|

11.02.20 | 12:31

מציג בקביעות בשבוע האופנה בתל אביב. תצוגה של דרור קונטנטו (צילום: ענבל מרמרי)
מציג בקביעות בשבוע האופנה בתל אביב. תצוגה של דרור קונטנטו (צילום: ענבל מרמרי)
גם נטע ברזילי וגם המותג בננהוט ישובו אל המסלול השנה, הפעם בנפרד (צילום: אלון פרס)
גם נטע ברזילי וגם המותג בננהוט ישובו אל המסלול השנה, הפעם בנפרד (צילום: אלון פרס)
מותג הפלאס סייז יציג בפעם השנייה. רתמה (צילום: אבי ולדמן)
מותג הפלאס סייז יציג בפעם השנייה. רתמה (צילום: אבי ולדמן)

על רקע המשבר המתמשך בשוק האופנה הישראלי, הצליח היזם ומפיק מוטי רייף לעשות את הלא מובן מאליו: להרים שבוע אופנה נוסף, שיתקיים השנה במשך חמישה ימים ויכלול 29 תצוגות שיתפרשו על פני ערב גאלה וארבעה ימים מלאים. מאז הושק מחדש בתל אביב לפני שמונה שנים, שבוע האופנה הנוכחי יהיה הארוך ביותר. הצצה בלוח התצוגות מגלה נוכחות בולטת למעצבי שמלות כלה וערב, תחום שעדיין מפרנס את אנשי תעשיית האופנה: מערב הגאלה שיוקדש למעצבי העילית המקומיים ועד לתצוגות של מעצבים כמו שלומית אזרד, דרור קונטנטו, אפרת קליג ואחרים, לצד צעירים כמו שחר אבנט, אביתר מייאור ועידן לרוס, שעיקר פרנסתם היא מכלות ערב חתונתן.

 

תחזור למסלול בשבוע האופנה. שחר אבנט (צילום: אורית פניני)
  תחזור למסלול בשבוע האופנה. שחר אבנט(צילום: אורית פניני)

   

  בתוך כך, האם כדאי היה להתמקד השנה באופנת שמלות ערב וכלה, על רקע היעדרותן משבוע האופנה של מעצבות ready to wear ותיקות כמו אלמביקה, דורין פרנקפורט, טובה'לה ונעמה חסין, אשר נחשבות למי שניסחו בעבודתן את האופנה הישראלית? "בלתי אפשרי לעשות כאן שבוע אופנה ייחודי לענף אחד", אומר רייף, "אתה יכול לדמיין עוד מדינה אחת בעולם, שבה בן אדם אחד מגייס את כל הכסף לשבוע האופנה? אני עושה את זה בקושי רב שקל לשקל. אין לנו אף תמיכה מגוף ממשלתי או עירוני, בעוד העלות של שבוע האופנה היא מיליוני שקלים. זה שאפרת קליג, שלומית אזרד וריקי דלאל מציגות, לא בהכרח הופך את זה לשבוע המתמקד בכלות. יש מעצבים נפלאים וצעירים כמו הילי ארי, שני צימרמן ושחר אבנט. יש פה המון-המון כישרונות והרבה הצלחות. צריך להסתכל על הדברים הטובים. בוא נפרגן למעצבים שעובדים כאן".

   

  "הצורך בשינוי אידיאל היופי והגדרתו מחדש, הינו תהליך ארוך שבו התחלנו בשבוע האופנה הקודם, תהליך הנרקם ומתחדש בכל יום". מוטי רייף (צילום: טל שחר)
   "הצורך בשינוי אידיאל היופי והגדרתו מחדש, הינו תהליך ארוך שבו התחלנו בשבוע האופנה הקודם, תהליך הנרקם ומתחדש בכל יום". מוטי רייף(צילום: טל שחר)

    

   כאמור, ערב הגאלה, Isra-elite, משחק מילים על תפירה עילית והמילה ישראלית, יוקדש לאופנה עילית מקומית. כ-30 מעצבים יציגו את עיצוביהם על מוזה לבחירתם, כשברקע מוזיקה שיערוך הדי.ג'יי עופר ניסים תחת התמה פנטזיה. על המסלול צפויים לעלות: אלון ליבנה עם נטע ברזילי, רזיאלה גרשון עם ציפי רפאלי, שאמש פורסם כי היא לקראת הסדר טיעון עם הפרקליטות וצפויה להיכנס לכלא, גליה להב את לוסי איוב, אביעד אריק הרמן עם אילנה שושן, לי גרבנאו תלביש את אסתי גינזבורג, KK קוטור יטיסו במיוחד מניו יורק את סטלה עמר אליס, והמעצב ויקטור (ויוי) בלאיש עם המוזה הצמודה יעל רייך.

    

   בלאיש עצמו לא יציג השנה במסגרת שבוע האופנה, ויסתפק בתצוגה לציון עשור לפועלו שתיערך בשבוע הבא. בכלל, באופנה הישראלית צפויה שנה עמוסה בבדי טאפט, משי סאטן וטול. ערב ההצדעה לאופנה העילית מקדים בשלושה חודשים את התערוכה "הנשף" (אוצרת: יערה קידר), שצפויה להיפתח בתחילת יוני במוזיאון העיצוב בחולון ותוקדש לתעשיית העיצוב הגדולה ביותר בהיקפה בארץ – שמלות הערב והכלה.

    

   ישתתף בערב הגאלה המוקדש לאופנה עילית ישראלית, אך לא יציג תצוגה נפרדת. ויקטור (ויוי) בלאיש (צילום: ענבל מרמרי)
    ישתתף בערב הגאלה המוקדש לאופנה עילית ישראלית, אך לא יציג תצוגה נפרדת. ויקטור (ויוי) בלאיש(צילום: ענבל מרמרי)

     

    בדומה לשבוע האופנה בשנה שעברה, גם שבוע האופנה 2020 שיתקיים בהאנגר 11 בתל אביב יתמקד בפירמוט אידיאל היופי על המסלול. לדברי רייף, כל אחת מתצוגות האופנה תיפתח עם אישה המציגה מודל יופי חדש ומגוון. "הצורך בשינוי אידיאל היופי והגדרתו מחדש, הינו תהליך ארוך שבו התחלנו בשבוע האופנה הקודם, תהליך הנרקם ומתחדש בכל יום", מסביר רייף, "זהו מאבק חברתי, ציבורי, כלכלי, תקשורתי, של נשים וגברים כאחד, אשר נושק לכל תחומי החיים. אין ספק שתחילתו בדימוי האישי של כל אחד מאיתנו, ובמערך הדימויים שאותו אנו היוצרים מייצרים. בשבוע האופנה הקרוב חברנו לחברת Dove ויחד נגדיר מחדש, הלכה למעשה, את משמעות המושג והמקצוע 'דוגמנית'. יש לי ויכוח תמידי עם גלית גוטמן על כך שאני משנה את מקצוע הדוגמנות, אבל דוגמנית היא מי שיודעת להציג את הבגד, לא?"

     

    יסגור את שבוע האופנה בתל אביב. אלון ליבנה (צילום: אלון פרס)
     יסגור את שבוע האופנה בתל אביב. אלון ליבנה(צילום: אלון פרס)

      

     בין התצוגות שיתקיימו השנה יש שמות מוכרים יותר ופחות, וכאלו שחוזרים להציג לאחר הפסקה מהמסלול, כמו אביתר מייאור ושני צימרמן. חברת הנעליים הישראלית טבע נאות תארח 30 מעצבי אופנה ישראלים ותיקים וצעירים על המסלול, במהלך שמזכיר את זה של חברת שורש אשתקד, שהיתה אחת התצוגות המפתיעות לטובה. המעצבת אפרת קליג חוברת לרונית רפאל, כשעל המסלול יצעדו 50 נשים מעל גיל 40, ובהן הפרזנטוריות של רפאל: דליה מזור, רובי פורת שובל, מירב מילר ואחרות. גלית גוטמן, המזוהה עם רפאל, לא צפויה לחזור אל המסלול. לראשונה בשבוע האופנה יציגו גם מעצבות שמלות הכלה והערב ענבל דרור (שצפויה להציג קולקציית ready to wear), שלומית אזרד וריקי דלאל, המעצבת הצעירה חביבת הסלבס מאי משיח, והמעצבת רינה צין שתחגוג 30 שנה למותג הנושא את שמה.

      

     עוד על המסלול יציגו (רשימה חלקית): התצוגה השנתית של מפעל הפיס, מותג בגדי הילדים פלמינגו שבעבר הציג את אחת התצוגות המתוקות על המסלול, אלון ליבנה, עידן לרוס, הילי ארי, מותג בגדי הים בננהוט של נטע אלחמיסטר ונועה בני. השנה יציגו גם שני מותגים בינלאומיים: חברת האופנה והספורט אדידס ומותג התיקים ספרייגראונד של המעצב היהודי-אמריקאי דיוויד בן דיוויד, שנמכר בישראל בשמונה השנים האחרונות. על הבחירה לשלב מותגים מחו"ל אומר הבוקר רייף: "לאורך השנים קיבלתי המון הצעות של מעצבים ומותגים זרים. ספרייגראונד נכנסו לי ללב וגם כל משפחתו של דיוויד חיה בישראל. לגבי אדידס, אין סיבה", הוא אומר ומצביע על נעלי הסניקרס הלבנות של המותג הגרמני שמפארות את רגליו.

      

     שבוע האופנה בתל אביב 2020 יתקיים בתאריכים 19-15 במרץ. חלק מאירועי האופנה והתצוגות יהיו פתוחים לקהל הרחב, כרטיסים ניתן לרכוש באתר האנגר 11  במחירים 402-129 שקל.

      

      
     הצג:
     אזהרה:
     פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד