טיפול מהשורש: כללים לנטיעה מוצלחת של עץ בחצר ובמרפסת

עץ שהושקעו בו אהבה, חשיבה, תכנון וזהירות בזמן הנטיעה, יגדל להיות עץ בריא ומאושר. ט"ו בשבט כבר מגיע והגנן ערן רודה נוטע כללים לשתילה נכונה

ערן רודה

|

05.02.20 | 07:40

 ט"ו בשבט הוא הזמן האידיאלי לנטיעת עצים נשירים. עצים המוגדרים ירוקי-עד כדאי לנטוע באביב (צילום: Shutterstock)
ט"ו בשבט הוא הזמן האידיאלי לנטיעת עצים נשירים. עצים המוגדרים ירוקי-עד כדאי לנטוע באביב (צילום: Shutterstock)

נטיעת עץ כמוה כהשקעה לטווח ארוך. וכמו בכל השקעה טובה, לוקח זמן עד שמתחילים ליהנות מפירותיה. הצלחת העץ שנשתול תלויה במספר גורמים כגון: סוג העץ שנבחר, התאמתו למקום השתילה, ואיכות הטיפול שנעניק לעץ במהלך הנטיעה ובהמשך חייו.

 

עץ שהושקעו בו אהבה, חשיבה, תכנון וזהירות בזמן הנטיעה, יגדל להיות עץ בריא ומאושר, אשר יספק לנו ולילדנו מקור להנאה ולאיכות חיים. כדי לתת לעץ החדש שלנו התחלה בריאה, שתעזור לו למצות את מלוא הפוטנציאל הטמון בו, יש להקפיד על מספר כללי יסוד.

 

"היזהרו מעצי הבאובב"

(אנטואן דה סנט-אכזופרי)

 

איפה לשתול?

תכנון לפני השתילה יבטיח כי העץ הנכון נטוע במקום הנכון. בחירת המיקום הנכון לנטיעת העץ מעלה את ערך הנכס ומונעת תחזוקה יקרה ופגיעה בסביבתו. נהוג לחלק את העצים השונים על פי גודלם. אם אין לכם מגרש ענק, השתדלו להיצמד לעצים המוגדרים קטנים או בינוניים בלבד, גודלו של עץ בינוני מוגדר עד כ-9-12 מטר גובה, וכ-8 מטר רוחב, זה משהו כמו 5-7 פילים בוגרים שעומדים אחד על השני במבנה. תסכימו איתי שלא תרצו עץ גדול יותר מזה כל כך קרוב לבית.

 

והגודל הוא רק דוגמא אחת לשונות בין עץ אחד למשנהו. לעצים תכונות רבות ומגוונות, ככל שתלמדו יותר על העץ שברצונכם לנטוע - כן ייטב. שאלו את עצמכם איזה תכונות אתם מחפשים בעץ לפני שאתם רצים למשתלה ומתאהבים בחתיך התורן.

 

אם כבר קניתם או קיבלתם עץ לנטיעה בט"ו בשבט והוא אינו מתאים למקום שבו תכננתם לשתול אותו, אל תנסו לכופף את המציאות ולומר לעצמכם: "הוא ממילא לא יגדל". חוק מרפי לעצים קובע, שדווקא העץ הזה יגדל להיות מפלצת שתרים לכם חצי בית. ומעבר לזה, נניח שהעץ באמת יתקע ולא יגדל להיות בריא אף פעם, כזה עץ אתם רוצים? חפשו מקום מתאים יותר או חזרו למשתלה והחליפו את העץ.

 

בור השתילה אמור להיות גדול פי 2-3 מגוש השורשים אך עמוק רק קצת יותר מגובה השורשים (צילום: Shutterstock)
  בור השתילה אמור להיות גדול פי 2-3 מגוש השורשים אך עמוק רק קצת יותר מגובה השורשים(צילום: Shutterstock)

    

  מתי לשתול?

  הסינים אומרים שהזמן הנכון ביותר לנטוע עץ היה לפני 20 שנה, הזמן הבא הכי טוב - הוא היום.

   

  ועכשיו ברצינות: לא סתם נקבע ט"ו בשבט לתאריך הזה, זהו בהחלט הזמן האידיאלי לנטיעת עצים בתנאי שמדובר בעצים נשירים. עצים המוגדרים ירוקי-עד כדאי לנטוע באביב, יחד עם זאת , בארצנו הקטנטונת ניתן לשתול בהצלחה כמעט כל השנה, למעט בימי שיא החום או בימי סערה.

   

  מה לבחור?

  כשאתם במשתלה, בחרו את העץ הכי בריא ולא את זה שנראה הכי גדול ומרשים. בחרו עץ רענן, גמיש ונקי ממזיקים ממשתלה טובה. פריטים גדולים ויקרים עשויים להראות מאוד מרשימים ביום השתילה אך נוטים יותר ל"הלם שתילה" בשל המעבר מהמשתלה המוגנת לשטח החשוף. זעזועי ההובלה והליך השתילה עשויים אף הם ליצור מצב של הלם, ושתילי עצים צעירים נוטים לעבור את הזעזועים האלה ביתר קלות ולהתאקלם טוב יותר בביתם החדש, ולרוב יצמחו פי כמה מהר יותר מעצים בוגרים שנשתלו.

   

  עצים קטנים לגינה הביתית - הרשימה המומלצת >>

   

  איך נוטעים?

   

  1. בטיחות לפני הכל! כלים טובים ימנעו פציעות כאלה ואחרות ויקלו מאוד על העבודה, הקפידו להשתמש בציוד מגן טוב ככל שניתן, כפפות, נעלי עבודה סגורות וכו', אל תשכחו להגן גם על אזור העיניים מרסיסים שונים.

   

  2. חופרים בור שתילה רדוד יחסית ורחב: בור השתילה אמור להיות גדול פי 2-3 מגוש השורשים אך עמוק רק קצת יותר מגובה השורשים. רצוי לחפור בקצב מתון, להתמסר למלאכה וליהנות מהתהליך.

   

  3. מסירים את העציץ או השקית בהם הגיע העץ מהמשתלה: חותכים חתך אורכי ושטחי בשקית ומקלפים אותה בזהירות מבלי לפורר את גוש האדמה, במזמרה חדה נגזום מעט חלקי שורש מסובבים ומסובכים ( אם קיימים כאלה) וזאת כדי לאפשר צמיחה מחודשת מתוך גוש השורשים אל האדמה.

   

  4. שותלים: גובה השתילה הנכון קריטי לקליטת העץ במקומו החדש. למעשה, גובה שתילה לא נכון הינו הגורם מספר אחד בתמותת עצים צעירים. עץ השתול גבוה מדי מעל פני הקרקע יסבול מהתייבשויות, ועץ ששתול נמוך מדי - יסבול מריקבון כתוצאה ממחסור בחמצן. איך יודעים מה הגובה הנכון? בתחתית גזע העץ נמצא האזור בו הגזע מתחיל להתעבות משמעותית ומתפצל לשורשים, אזור זה נקרא צוואר השורש, בעת השתילה אנחנו רוצים לדאוג שאזור צוואר השורש יהיה מכוסה באופן חלקי בלבד באדמה, כך נדע ששתלנו את העץ בגובה הנכון. ממקמים את העץ בגובה המתאים במרכז הבור ומחזירים את האדמה שנחפרה מסביב לעץ בתוספת נדיבה של קומפוסט משובח.

   

  4. מהדקים ומשקים: לעולם על תהדקו ברגלכם את אזור שורשי העץ עצמם, זאת טעות שעלולה לחרוץ את דינו של העץ עוד טרם נסתיימה מלאכת השתילה. ניתן להדק בעדינות את האדמה אשר מסביב לגוש השורשים על מנת לייצב את העץ, אך חשוב עוד יותר להציף את בור השתילה כולו במים, בזרם חלש ומכל הכיוונים, המים המציפים את הבור אמורים לגרום לקריסת כיסי אוויר בקרקע ולהדק את האדמה יותר טוב מכל רגל גסה. הקפדה על ההשקיה הראשונית הזאת היא הסוד של הגננים הטובים ביותר להצלחה בכל שתילה.

   

  הקפדה על ההשקיה הראשונית היא הסוד של הגננים הטובים (צילום: Shutterstock)
   הקפדה על ההשקיה הראשונית היא הסוד של הגננים הטובים (צילום: Shutterstock)

    

   5. תומכים: לאחר ההשקיה יישרו את העץ ובמידת הצורך תימכו בסמוכות עץ. הקפידו על קשירה נכונה של הגזע לסמוכה, בחומרים גמישים בלבד כך שלא יסבו פציעות לעץ ובצורה שלא תקבע את העץ יתר על המידה. עץ קטן אין צורך לתמוך אך ניתן ורצוי להגן על גזעו הרך בשרוול קרטון או פלסטיק.

    

   לאחר שסיימנו לתמוך את העץ, אם נוצרו בורות קטנים סביבו נוסיף עוד אדמה, ונשקה עוד מעט בצינור להידוק הקרקע באופן סופי.

    

   איך לשתול עץ  - דפדפו לצפייה בכל השלבים:

    

    

   6. טיפול שוטף: בהמשך, יש לשמור על האדמה סביב העץ לחה אך לא רטובה מדי, כלומר להשקות בקיץ הראשון לפחות פעם בשלושה ימים, תלוי באקלים ובסוג הקרקע. אם משקים בצינור, כדאי ליצור גומה רחבה באדמה סביב אזור השתילה ולמלא אותה במים לספיגה איטית, אין צורך להשקות את הגזע עצמו, השקו את ההיקף סביב גוש השורשים, שם נמצאים השורשים הפעילים של העץ, ככל שהעץ יגדל יש להרחיב את ההיקף בו נשקה את העץ, כך נגרום לשורשים להתארך ולהתחזק. מומלץ מאוד גם לחפות את כל אזור השורשים בחיפוי אורגני כמו עלים יבשים, או רסק עץ למניעת התייבשות והתחממות השורשים.

    

   עץ צעיר יזדקק להשגחה ולליווי צמוד וחם, עם התבגרות העץ תידרש מכם פחות תשומת לב, ככל שיחלפו השנים, העץ הצעיר יהפוך לאילן בוגר וחסון, צלו יהפוך מגן מהשמש, פירותיו ימתיקו את חייכם ויבוא יום בו תגלו שזאת ככל הנראה ההשקעה הכי טובה שעשיתם.

    

   גם במרפסת: עץ אורבני

   גרים בדירה, אבל רוצים להרגיש קצת ט"ו בשבט, אתם יכולים לשתול עץ במיכל גדול במרפסת.

    

   עץ במיכל יוכל להתפתח רק בהתאמה לגודל העציץ שנייעד לו. (צילום: Shutterstock)
    עץ במיכל יוכל להתפתח רק בהתאמה לגודל העציץ שנייעד לו.(צילום: Shutterstock)

     

    עץ במיכל יוכל להתפתח רק בהתאמה לגודל העציץ שנייעד לו. מצד שני, מובן שעל גבי מרפסת לא נוכל להעמיס משקל בלתי מוגבל, לכן הציפיות מעץ במרפסת צריכות להיות צנועות משמעותית.

     

    עוד נקודה שיש לקחת בחשבון הינה האקלים השורר במרפסת שלכם. ישנן מרפסות החשופות לשעות שמש מועטות בלבד, או כאלה החשופות לרוח, לרסס ים או לחום קיצוני. חשוב לבחור עץ המתאים לתנאים הקיימים, אחרת נקבל עץ מסכן בעל מראה מדובלל שאינו מתפתח כראוי. לדוגמא: מרפסות הממוקמות בקומות הגבוהות מתאפיינות לרוב ברוחות חזקות מאוד. עץ גדול יהווה מפרש גדול אל מול הרוח וסופו להתהפך ולהיפגע, עצים ירוקי עד יסבלו מרוחות אלו הרבה יותר לעומת עצים נשירים אשר "מקפלים את מפרשיהם" עם בוא סערות החורף.

     

    שיטת השתילה בכד או בעציץ דומה לשתילה באדמה, רק הקפידו על שכבה טובה של טוף, חצץ או שברי חרס בתחתית הכד לפני השתילה על מנת להבטיח ניקוז תקין של עודפי המים. במקום אדמה, נשתמש במצע שתילה לעציצים (תוך הקפדה על גובה השתילה הנכון) ולסיום נשקה היטב להידוק המצע, גם פה מומלץ לחפות את האדמה בחומר אורגני למניעת התייבשות או לשתול סביב לעץ צמחים קטנים או פרחי עונה אשר יכסו את האדמה.

     

    באשר להשקיה, עץ בעציץ אשר חשוף במשך שעות ארוכות לקרני השמש הקופחת, רצוי להשקות בכל יום עד לנגירת מים מתחתית הכלי, עצים במקומות מוצלים יותר ניתן להשקות אחת לכמה ימים, לפי הצורך.

     

    ערן רודה הינו גנן המתמחה בגינות גג ומרפסת, בעל בלוג ומרצה בתחום הגינון

     

     עוד נטיעות לט"ו בשבט: סוקולנטים חגיגיים ועמידים לבית

      

     שתי הצעות לנטיעה ביתית - הקליקו על התמונה (צילום: נועה קליין)
     שתי הצעות לנטיעה ביתית - הקליקו על התמונה (צילום: נועה קליין)

      

      

      
     הצג:
     אזהרה:
     פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד