בלי עידן רייכל, בלי תוכניות ריאליטי: מאיה אברהם מתחילה מחדש

הזמרת ("מכל האהבות", "למה") כבר בת 40, אם לארבעה, ומוציאה שיר על בתה המתבגרת. הפעם היא כותבת לבד, אבל לא שוללת שת"פ נוסף עם האיש והפרויקט

נדב גליק

|

04.02.20 | 02:37

מאיה אברהם. "לא פעם נפלתי לבור ונכנסתי למקום אפל ושחור" (צילום: אבי מועלם)
מאיה אברהם. "לא פעם נפלתי לבור ונכנסתי למקום אפל ושחור" (צילום: אבי מועלם)
עם בתה תמר. "צריך לתחזק את האש בבטן, לשמור על השפיות, להסתכל על הדברים הטובים" (צילום: שירי עציץ)
עם בתה תמר. "צריך לתחזק את האש בבטן, לשמור על השפיות, להסתכל על הדברים הטובים" (צילום: שירי עציץ)
אברהם (שלישית מימין) בהופעה עם הפרויקט של עידן רייכל, 2005. "לקח לי זמן להבין מיהו ולמה הוא מכוון" (צילום: אורן אגמון)
אברהם (שלישית מימין) בהופעה עם הפרויקט של עידן רייכל, 2005. "לקח לי זמן להבין מיהו ולמה הוא מכוון" (צילום: אורן אגמון)

מאיה אברהם תצפה הערב (שלישי) בגמר "הכוכב הבא לאירוויזיון" מסלון ביתה בראשון לציון, ולא תהיה לה שום צביטה בלב: אברהם יודעת שגם היא הייתה יכולה לקחת חלק בתוכניות הריאליטי הללו וליהנות מהחשיפה הגדולה שהן מספקות לאמנים, אלא שהיא החליטה לסרב להצעות שהופנו אליה.

 

>> תאהבו אותנו גם בפייסבוק 

 

בעונות האחרונות של תחרויות השירה יש ניסיונות לשלב בהן אמנים פעילים שמבקשים לחזור לתודעה: מאיה בוסקילה מילאה את המשבצת הזו, וכך גם דנה לפידות וניקי גולדשטיין. מתברר שגם לאברהם הוצע להצטרף לאחת התוכניות הללו, "אבל כרגע זה לא מתאים לי", היא מסבירה. "היו לי שיחות עם אנשים מההפקות האלה, ביקשו שאבוא להתמודד, אבל כרגע אני רוצה דברים אחרים".

 

למה לא, בעצם? זה יכול להביא את היצירה שלך לקהל רחב.

"אני רוצה דרך אחרת. נפגשתי עם אנשי הפקה של תוכניות ריאליטי כמה פעמים, ואמרו לי שמדובר בפלטפורמה נהדרת לחשוף את המוזיקה שלך, שזה באמת נכון. חשבתי על זה, ניסיתי לנטרל את האגו, את ה'מה יאמרו', והגעתי למסקנה שהמקום הזה של להתמודד ולהיבחן, קשה לי, מלחיץ אותי. אני עוד לא שם. אני באמת רואה את הדבר הזה כמשהו טוב, אבל אני צריכה להיות בנויה לזה נפשית, וזה לא מתאים לי כרגע".

 

מה שמתאים לה כרגע הוא להשתחרר מהצל הגדול של עידן רייכל, שעבודתה איתו העניקה לה חשיפה גדולה, ולהתבסס כזמרת-יוצרת עצמאית. עכשיו היא גם מוציאה שיר חדש, "גלי לי", שאותו כתבה והלחינה בעצמה:

 

 

השארתי תינוקת ונסעתי

 

אברהם, שהתפרסמה לראשונה לפני 15 שנה, כשהקליטה את "מכל האהבות" במסגרת הפרויקט של רייכל, חוגגת החודש את יום הולדתה ה-40, ואת השיר החדש כתבה בתוקף היותה אם לילדה מתבגרת. "הבת הגדולה שלי, רות, הייתה מגיעה הביתה ונכנסת לחדר שלה בלי שהייתי שמה לב", מספרת אברהם. "כשהייתי נכנסת לחדר שלה, הייתי מתפלאת שהיא שם. זה גיל כזה: מסתגרים. מכאן הגיע המשפט 'בואי, גלי לי מה בליבך'. זה מה שהרגשתי כשכתבתי את השיר".

 

את הקריירה שלה היא החלה בערך בגיל של בתה הבכורה. כבר כשהייתה בת 15, נערה מתבגרת מראשון לציון, הצטרפה ללהקת סהרה, שביצעה מוזיקה מרוקאית, והופיעה איתה עד תום שירותה הצבאי. בתקופת התיכון היא גם עבדה במסעדה של מלצרים מזמרים ברחובות, שם הכירה את איציק מור-חיים, שעבד במטבח, וכיום הוא בעלה ואבי ארבעת ילדיה (רות, 15, יהונתן, 13, תמר, 8, והדס, 6). במקביל, עבדה כזמרת ליווי באולפן ההקלטות של יהודה תמיר ועבדה עם זמרים רבים. "הייתי פיצית, בת 16, ונכנסתי לעולם הזה במקרה", היא אומרת. "מישהו שמע אותי שרה בחתונה והמליץ עליי". בעקבות העבודה הזו השתתפה בהקלטתם של שירים שנהפכו ללהיטי ענק, כולל "יאללה לך הביתה, מוטי" של שרית חדד – "ועד היום אני מקבלת על זה תמלוגים מאקו"ם".

 

אברהם בהופעה. "עד היום אני מקבלת תמלוגים על השיר של שרית חדד" (צילום: שירי עציץ)
  אברהם בהופעה. "עד היום אני מקבלת תמלוגים על השיר של שרית חדד"(צילום: שירי עציץ)

   

  כשהגיוס לצה"ל התקרב, שקלה לא להתגייס מחשש שהשירות יעכב את התקדמות הקריירה שלה, אבל דווקא כשקיבלה פטור, התחרטה והתעקשה ללבוש מדים. "רק כשהחזקתי את מכתב הפטור, הבנתי כמה חשוב לי להתגייס", היא נזכרת. "הרגשתי שאני מפספסת הזדמנות גדולה. לא הצלחתי לדמיין את עצמי לא עושה צבא. השתמטות היא דבר חמור בעיניי גם היום". היא שירתה בלהקת חיל תקשוב ("היה לי מדהים. אפילו חתמתי קבע לשלושה חודשים"), ואחרי השחרור הוחתמה בחברת התקליטים הליקון והחלה לעבוד על אלבומה הראשון, שהשיר "למה" מתוכו זכה להצלחה גדולה:

   

   

  באותה תקופה שלחה אותה חברת התקליטים "לאיזה בחור מכפר סבא", לדבריה, שעבד אז על אלבומו "ממעמקים". אברהם הקליטה את שירו "מכל האהבות", שגם הוא הצליח מאוד, וכך התחיל שיתוף הפעולה המוצלח שלה עם עידן רייכל. "זו הייתה תקופה מאוד טובה", אומרת אברהם, "עם רצף של שירים מוצלחים. כשאנחנו מדברים על זה עכשיו, אני פשוט אומרת תודה. לא כולם זוכים לשירים שהם אבני דרך כאלה".

   

   

  היית אז צעירה מאוד. ההצלחה לא ערערה אותך?

  "אף פעם לא הרגשתי שיצאתי מפרופורציה. לא זוכרת את עצמי נופלת מהרגליים. אולי משום שעבדתי מגיל צעיר, ותמיד הבנתי שמוזיקה היא גם אמנות וגם עבודה, לא הרגשתי שאני על פסגת העולם".

   

  וכשהגעת למרתף של רייכל בכפר סבא, הבנת מיד שאת מקליטה להיט?

  "לא. עבדתי עם אנשים קודם והכרתי שלל סוגים של עבודה, אבל עם עידן לקח לי זמן להבין מיהו ולמה הוא מכוון. יש לו דרישות מסוימות. שמעתי את השיר לפני שהגעתי לאולפן, והקלטתי אותו ביום שנפגשנו. זו הייתה התחלה של ידידות ועבודה מופלאה עם עידן. אגב, הייתי בהיריון מתקדם, בחודש תשיעי, כשהקלטתי את השיר. ילדתי את הבת הבכורה שלי, ואחרי שלושה חודשים עידן התקשר, אמר שבחודש הבא יוצאת קבוצה שלו למסע הופעות בארצות הברית, וביקש שאצטרף. הסכמתי. השארתי תינוקת בבית ונסעתי. ככה זה היה במשך שנים. הייתי כל הזמן בחו"ל עם הפרויקט".

   

  אתם עוד בקשר?

  "בטח. כל הזמן".

   

  ויש דיבור על שיתוף פעולה חדש?

  "לא כרגע. אם הוא יציע, אני אשמח, אבל אני חושבת שעידן ואני יודעים שהדברים צריכים לקרות לכל אחד באופן אישי עכשיו. אני מרגישה שזה הזמן שלי ליצור, ולטרוף את זה. אני חייבת את זה לעצמי. כמובן שזה יהיה נחמד אם עידן יביא לי שיר, ויהיה עוד שיתוף פעולה בינינו. זה הכי טבעי, וככה אמנים צריכים להתנהל, אבל זה יהיה לחלוטין בסדר גם אם לא. פעם הייתי חושבת: 'מי יכתוב לי שיר? מה יהיה?' היום אני אכתוב את השיר בעצמי. היום זה שונה".

   

  אברהם והנגנים שלה לפני הופעה בתיאטרון תמונע בת"א. "יהיה נחמד אם עידן יביא לי שיר" (צילום: שירי עציץ)
   אברהם והנגנים שלה לפני הופעה בתיאטרון תמונע בת"א. "יהיה נחמד אם עידן יביא לי שיר"(צילום: שירי עציץ)

    

   מרחפת וכותבת מנגינות

    

   הדרך החדשה שלה, שבה היא לא רק כותבת ומלחינה את השירים אלא גם אחראית לניהול, אינה קלה, ויש לה לא מעט חששות. "דרך של אמן רוויה ברגשות ובסיטואציות, ומה שחשוב זה לשמור על הנפש שלך", היא אומרת. "לא פעם נפלתי לבור ונכנסתי למקום אפל ושחור. בסוף המטרה שלי היא שישמעו אותי, שאעבוד כזמרת, ושאחרי שאסיים עם המקלחות של הילדים, תצא לי מנגינה מגניבה. אני חושבת שהמפתח להצלחה זה לשמור על האופטימיות ולראות מעבר למה שהעיניים רואות: לתחזק את האש בבטן, לשמור על השפיות, להסתכל על הדברים הטובים. כשאתה בעשייה, אתה מניע דברים. אני מנסה לא ליפול, יודעת שאני במסלול טוב, ושדברים ייפתחו. הם כבר נפתחים".

    

   מאמינה שתצליחי לשרוד במקצוע הקשה הזה?

   "לא הייתי קוראת לזה הישרדות. אני פשוט צריכה ליהנות גם מהנפילות, כי אתה יכול להגיע למסקנות מאוד חכמות במהלכן. אני גם קצת שאנטית, מרחפת, שזה גם טוב. אתמול כתבתי לחן חדש. כנראה שהריחוף שלי עזר לזה".

    

    

     

    ערן ויץ הלחין דיסק שלם לזמרת מפורסמת מאוד. הקליקו על התמונה:

     

    "אני לא בן אדם שיודע לקבל מחמאות. גם הפסיכולוגית שלי אומרת את זה". הקליקו על התמונה (צילום: צביקה טישלר)
    "אני לא בן אדם שיודע לקבל מחמאות. גם הפסיכולוגית שלי אומרת את זה". הקליקו על התמונה (צילום: צביקה טישלר)

     

     

     
    הצג:
    אזהרה:
    פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד