שרון כידון על החיים אחרי הגירושים: 'אני אמנם בזוגיות, אך יש הרבה לבד'

זו הייתה תקופה מורכבת לכידון: אחרי שהנחתה תוכנית אקטואליה יומית, היא מצאה את עצמה מגישה רק פעם בשבוע, ואחרי יותר מ־20 שנות נישואים, היא ובעלה התגרשו

שרון כידון מסכמת את 2019 ומציבה מטרות ל-2020. לחצו play לצפייה
צילום: נתי גולד (פרילנס), עריכה: דפנה פלד
שרון כידון. "עד גיל 40 הייתי עסוקה בלספק את תמונת הניצחון. מגיל 49 אני עסוקה בלנצח באמת" (צילום: שי פרנקו, סגנון: לימור מאיה ריחניה)
שרון כידון. "עד גיל 40 הייתי עסוקה בלספק את תמונת הניצחון. מגיל 49 אני עסוקה בלנצח באמת" (צילום: שי פרנקו, סגנון: לימור מאיה ריחניה)
לפני חודש עלתה שרון כידון על מטוס לקוסטה־ריקה, בדרך לטיול שלה אחרי צבא. כן, גיל 49 יכול לפעמים לגרום לך לגלות את עצמך מחדש, וכך מצאה עצמה כידון נוחתת בעיר הבירה ועולה על מטוס קטן ועומד להתפרק, בדרך לחופים של סנטה־תרזה, כדי לפגוש את החבר שלה, ד"ר אביתר נשר, מנהל מחלקת ההשתלות של בית החולים בילינסון. "זו עיר של גולשים בני 20", היא צוחקת, "בן הזוג שלי חיכה לי שם. המטוס כל רגע הנמיך כמעט לתוך הג'ונגלים, ואני זוכרת שאמרתי לעצמי, שרון, אם את מתרסקת פה, זה לא יפתיע אנשים. כולם יגידו, טוב, היא עשתה הרבה דברים מפתיעים השנה ואיבדה את השכל הישר, האישה שהכי חיפשה ביטחון ויציבות השתגעה השנה והכל התערער. זה הרי הדבר שהכי לא מתאים לי לעשות".

 

מצאת את עצמך בין גולשים צעירים?

"גיליתי שאיבדתי 20 שנה מהחיים שלי (צוחקת), כי בכלל לא ידעתי שיש מקומות כאלה. כשהגעתי לשם, הבנתי שעכשיו אני עושה את הטיול שמעולם לא עשיתי, כי הייתי חייבת ללמוד באוניברסיטה שבועיים אחרי הצבא. בשנות ה־20 שלי רציתי מאוד להיות מבוגרת. הייתי עסוקה בלהשיג. בשנה השנייה ללימודים לא עבדתי בעבודות סטודנטים, אלא במשרד פרסום. התחתנתי עם מודי שהיה מבוגר יותר וכבר הייתי איתו בעולם שלו. הוא היה בן 40 וקצת ואני בת 26 וכל המילייה שלו היה אנשי עסקים. עכשיו אני משלימה את החסר. אני לא רוצה יותר להיות מבוגרת".

 

"כדי להיפרד יפה צריך לעבוד בלהיות חברים" (צילום: שי פרנקו, סגנון: לימור מאיה ריחניה)
  "כדי להיפרד יפה צריך לעבוד בלהיות חברים"(צילום: שי פרנקו, סגנון: לימור מאיה ריחניה)

   

  זו הייתה שנה מטלטלת בחייה. מנחת הטלוויזיה האמביציוזית, שבעבר הנחתה תוכנית אקטואליה יומית, מצאה את עצמה פחות שעות על המסך. גם בסטטוס האישי שלה חל שינוי בעקבות גירושיה ממודי כידון, איש עסקים, פרסומאי וטייס לשעבר, אבי שתי בנותיה, מאיה (21), סטודנטית לכלכלה ומדעי המחשב ונועה (16), רשג"דית בצופים. אחרי 20 שנה יחד, השניים הפרידו כוחות, והיא נשארה לגור בביתם בסביון.

  "התחתנתי עם מודי שהיה מבוגר יותר וכבר הייתי איתו בעולם שלו. הוא היה בן 40 וקצת ואני בת 26 וכל המילייה שלו היה אנשי עסקים. עכשיו אני משלימה את החסר. אני לא רוצה יותר להיות מבוגרת"

   

  "זה נשמע אולי מצחיק, אבל כנראה אצלי היה לגיל משמעות", מודה כידון, שחגגה 49 ביולי האחרון. "בסוף כל עשור אני עושה חשבון נפש, וגיליתי שיש שלב שבו את לא עסוקה יותר בלספק לסביבה את הנראות ועושה מה שטוב לך. את לא מבינה כמה נשים מדברות איתי על הצורך לספק לסביבה את התמונה המשפחתית המושלמת, בעיקר כשהיום זה ברשתות החברתיות ובאינסטגרם. הנה, אני האמא הכי טובה ואשת המקצוע הכי טובה והבעל שלי הכי טוב, וכמה סיפורים מסתתרים מאחורי זה".

   

  רצית לחיות אחרת, בלי ה"מה יגידו".

  "כן. עד גיל 40 הייתי עסוקה בלספק את תמונת הניצחון ומגיל 49 אני עסוקה בלנצח באמת".

   

  מתי החלטתם להפריד כוחות?

  "זה לא בוקר אחד ולא תהליך של יום. מודי ואני קיבלנו החלטה בחברות ובדיאלוג משותף. הרגע הקשה היה לדבר עם הבנות שלנו. לא התראיינתי קודם, כי רציתי לראות את התהליך כשהוא מסתיים ולא כאשר הכל לוהט וחם, והיום אני מסתכלת ורואה שהצלחנו לשנות פורמט משפחתי. זה מסע ארוך וכבד ולא סתם ביהדות יש אבלות של שנה, כי לוקח שנה לעכל את התהליך הזה".

   

  עם האקס מודי כידון. "הרגע הקשה היה לדבר עם הבנות שלנו" (צילום: ענת מוסברג)
   עם האקס מודי כידון. "הרגע הקשה היה לדבר עם הבנות שלנו"(צילום: ענת מוסברג)

    

   את יכולה לנסות לתאר מה קרה ביניכם?

   "מה שקורה להרבה אנשים. אנחנו בעידן שבו 30 זה ה־20 החדש, ו־50 זה ה־40 החדש. אנחנו מחפשים התחדשות. אפשר לקרוא לזה פינוק, כי ההורים שלי אמנם התגרשו כשהייתי בת 17, אבל דור לפני כן, ההורים היו מקבלים את הנישואים כמשהו שנקבע לך לכל חייך ורק אם הייתה דרמה משמעותית של אלימות או סבל, התגרשו. היום, ואני אומרת את זה בצער, גירושים הם חלק מהעידן המודרני. אנשים, כשמשהו כבר לא ממש מחזיק אותם, רוצים לנסות משהו אחר.

   "בגיל 49 אין יותר ענייני מנהלה והסעות של הילדים. זה השלב שבו נושא הזוגיות מרים מסך ואי־אפשר לברוח. מי שלא ערוך עם קריירה ותחומי עניין פשוט מתרסק. ילדים לא יכולים להיות מרכז חייך"

    

   "בגיל 49 אין יותר ענייני מנהלה והסעות של הילדים. אנחנו משתחררות מהמטלות. הילדים גדלים. זה לא שאני לא צריכה להיות פה ביומיום, כשיש בגרות או לחץ בצופים ואני מלווה את הבת הצעירה שלי, שחיה בבית, אבל זה השלב שבו נושא הזוגיות מרים מסך ואי־אפשר לברוח. מי שלא ערוך עם קריירה ותחומי עניין פשוט מתרסק. ילדים לא יכולים להיות מרכז חייך. כשאני מנדנדת לבנות שלי, אני מיישרת את עצמי. יש להן חיים".

    

   אפשר להתגרש בטוב, לשיטתך?

   "חד־משמעית, כן. זו צריכה להיות החלטה, וצריכים להיות לה שני שותפים, וזה לא ילך אם רק צד אחד רוצה. כדי להיפרד יפה צריך לעבוד בלהיות חברים, לא לתת לכל דבר בבטן לצאת החוצה, לנשום עמוק לפני שמגיבים. הצלחנו לשמר את החברות שלנו ברמה היומיומית. מודי קיבל אפילו עדכון על הכתבה הזו. הוא ג'נטלמן, ראיתי אותו כל השנים מתמודד במערכת העסקית, כשלא תמיד קורה מה שאתה רוצה. הוא תמיד התנהל באצילות.

   "יש עידן חדש בגירושים. כמו שפעם היה עידן 'קרקר נגד קרקר', מהמערכון של הגששים. זה עידן ישן. היום אנשים מבינים שפרידה קשה עולה להם בבריאות, בכסף ובזמן והורסת את הילדים, והם מנהלים את זה אחרת".

    

   "בסוף זו את והילדים שלך" (צילום: שי פרנקו, סגנון: לימור מאיה ריחניה)
    "בסוף זו את והילדים שלך"(צילום: שי פרנקו, סגנון: לימור מאיה ריחניה)

     

    מתי בכל זאת את מרגישה קושי?

    "זה קשה בשישי בערב ובחגים. הכוח של משפחה בא אז לידי ביטוי וזה רגע שהדברים מכאיבים. חוץ מזה, לא משנה לאיזו הרפתקה אני הולכת, לפעמים אני מרגישה לבד. אני אמנם בזוגיות, אבל יש הרבה לבד. ויש תחושת אשמה בשאלה אם נלחמנו והתעקשנו מספיק".

     

    איזו עצה את יכולה לתת לנשים לפני פרידה?

    "אני לא רוצה לתת עצות ממבו־ג'מבו. גיליתי שהמצפן והקול הפנימי הם הכי חשובים. את צריכה לנקות את עצמך מהרעשים הסביבתיים, כי אנשים - כוונתם אינה רעה, אבל הם נותנים לך עצות מהפחדים שלהם. אנשים אמרו לי: 'את תצטערי על זה, חברים יתנתקו ממך, יהיה לך קשה'. ככל שיש לך יותר ניסיון חיים, את שומעת את התרגום בגוף הסרט. בסוף זו את והילדים שלך, זה הכל".

     

    הראיון המלא עם שרון כידון מתפרסם בגליון החדש של "לאשה", השבוע בדוכנים

     

     

    הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
    הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
     
    הצג:
    אזהרה:
    פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד