כתם (לא) לכל החיים: כל החידושים האחרונים בטיפול בפיגמנטציה

פיגמנטציה מטרידה אותנו במהלך כל השנה, והחורף הוא הזמן הכי נכון לטפל בה. הנה כמה שאלות שכולנו מעלות לגבי הבעיה המרגיזה, והכי חשוב - דרכים להיפטר ממנה

הפיגמנטציה יכולה להגיע ביום אחד ובגלל הרבה סיבות: חשיפה לא מבוקרת לשמש, גנטיקה, שינויים הורמונליים, כדורים, מחלות אוטואימוניות ועוד (צילום: Shutterstock)
הפיגמנטציה יכולה להגיע ביום אחד ובגלל הרבה סיבות: חשיפה לא מבוקרת לשמש, גנטיקה, שינויים הורמונליים, כדורים, מחלות אוטואימוניות ועוד (צילום: Shutterstock)

החורף הוא התקופה הכי מתאימה לטיפול בכתמי פיגמנטציה. הנה כל הדרכים העדכניות לטפל בבעיה במציקה:

 

1. למה זה קורה לי?

"פיגמנטציה היא צבע בעור, כך שגם שטף דם שנספג בעור יוצר פיגמנטציה וגם כדורים מסוימים עלולים לגרום לזה", מסביר לנו ד"ר אופיר ארצי, מומחה לרפואת עור והבעלים של מרכז לרפואת עור, אסתטיקה ולייזר. "היא יכולה להגיע ביום אחד ובגלל הרבה סיבות: חשיפה לא מבוקרת לשמש, גנטיקה, שינויים הורמונליים, כדורים, מחלות אוטואימוניות ועוד, כשהדבר הכי חשוב כאן הוא האבחנה - ממה הפיגמנטציה נגרמה ובאיזו שכבה בדיוק היא ממוקמת בעור".

 

2. האם אפשר להיפרד ממנה באמת?

בגדול - כן, או לפחות הכי קרוב לזה, באמצעות טיפול המותאם לפיגמנטציה הכולל לרוב שילוב בין תכשירים שונים לטכנולוגיות מתקדמות (לייזר בצורות שונות, IPL ועוד).

 

3. איך אדע איזו פיגמנטציה יש לי?

כמו בכל דבר בחיים, גם את סוגי הפיגמנטציה אפשר לחלק לשלושה: ד"ר סיון מרסר, מומחית לרפואת עור, אסתטיקה ולייזר, עושה קצת סדר: "הסוג הראשון הוא המלזמה, שמתרחשת בעיקר בקרב בעלות עור כהה בגיל הפוריות ונגרמת כתוצאה משילוב בין חשיפה ישירה לשמש או מקרינת UV/LED אחרת, ובין שינויים הורמונליים שונים (בהם היריון או שימוש בגלולות) או עישון. היא מופיעה בגוון כהה יותר מהעור ובצורה לא סדירה, כשהמיקומים השכיחים שלה הם מרכז הפנים, הלחיים, גשר האף והמצח. אגב, היא יכולה להישאר או להיעלם ולחזור (למשל בהריונות). הסוג השני הוא כתמי שמש חומים שכשמם כן הם - נוצרו עקב חשיפה לא מבוקרת לשמש. הסוג השלישי מופיע בצורה נקודתית (ונשאר) לאחר דלקות עור שונות כמו אקנה.

 

4. האם קוסמטיקאית יכולה לעזור?

תלוי את מי שואלים. ד"ר ארצי, למשל, מאוד נחרץ בדעתו וסבור שהבעיה כל כך מורכבת, שקוסמטיקאיות לא יכולות באמת להתמודד איתה: "היא אולי תיתן מענה נקודתי והכתם יתבהר אחרי שבועיים, אבל החוכמה היא לבחון את הכתם אחרי שנה ופה לטעמי רק טיפול משולב בין תכשירים במרשם ומכשור מתקדם שנמצא באחריות רופאים בלבד, יכול לספק מענה", הוא אומר. לעומתו, אבי ונציה, יו"ר ארגון הקוסמטיקאיות, חושב אחרת: "כיום, לקוסמטיקאית המתקדמת יש כלים להתמודד עם פיגמנטציה. היא מבצעת תחקיר מעמיק: אלרגיות למוצרים, רגישויות לתרופות ונטילת תרופות קבועות, מחלות רקע, נתונים הורמונליים, הרגלי חיים וכדומה, ממפה את הסוג הנכון - האם זה כתם סולרי, הורמונלי, כזה שנגרם מאקנה, בעקבות הגיל ועוד - ואז מתאימה לה את החומרים והמכשור הנכונים לה".

 

5. האם תכשירים ייעודיים באמת יכולים לעזור?

כדי לענות על השאלה הזו חשוב לחלק קודם כל את התכשירים למשפחות: תכשירי מדף הנמכרים בפארם, תכשירים מקצועיים הנמכרים אצל קוסמטיקאיות ותכשירים המחויבים במרשם רופא. "תכשירי מדף לא נותנים מענה מלא לפיגמנטציה כיוון שריכוז החומצות בהם נמוך. לעומת זאת, תכשירים מקצועיים מכילים רכיבים פעילים מרוכזים מאוד, כמו למשל חומצות קוג'ית ואזלאית, המפחיתות את ייצור המלנין; ארבוטין המונע היווצרות כתמים חדשים; חומצה לקטית המנשילה תאים וחומצה מנדלית המעודדת התחדשות תאים בריאים", מציינת מירב בן־יקר, מנהלת מחלקת ההדרכה במותג הקוסמטיקה HL. ומה לגבי תכשירים במרשם רופא? שני המרכיבים העיקריים בתכשירים אלו הם הידרוקינון, חומר המדכא את ייצור המלנין (שנחשב שנוי במחלוקת כיוון שכמה מחקרים הצביעו על הקשר בינו ובין סרטן), ורטין A, "המקלף" את שכבת האפידרמיס, חודר לדרמיס ומשפר שם את תפקוד תאי העור.

 

בתקפות ההריון יכולים להופיע כמי פיגמנטציה (צילום: Shutterstock)
  בתקפות ההריון יכולים להופיע כמי פיגמנטציה(צילום: Shutterstock)

   

  6. מתי הכי נכון לטפל בפיגמנטציה?

  קודם כל, הכי מהר שאפשר, בשלב ההתחלתי של הכתם, כי אז הסיכוי לטפל בו ביעילות הוא הגבוה ביותר. ואם אפשר - בתקופת החורף, כלומר עכשיו, אז אחוז החשיפה לשמש הוא נמוך ואפשר ליהנות מתוצאות טובות.

   

  7. האם ניתן למנוע פיגמנטציה?

  במקרים של כתמי שמש ניתן למנוע חלקית, או לפחות להקטין את הנזק: על ידי הימנעות מחשיפה לשמש ומעישון ומריחה קבועה ויומיומית של מקדם הגנה. במקרים של כתמי מלזמה או דלקות - המניעה כמעט בלתי אפשרית.

   

  8. האם פיגמנטציה עלולה להיות מסוכנת?

  "בעיקרון, פיגמנטציה הנובעת משינויים הורמונליים איננה מסוכנת", מרגיעה ד"ר מרסר, אבל דואגת להבהיר: "לעומת זאת, לכתמי שמש יש פוטנציאל להתפתח למשהו רציני ומסוכן, ולכן האבחון על ידי רופא עור שיקבע אם מדובר בכתם תמים או בנגע שיש לטפל בו - הוא אקוטי ביותר".

   

  9. מה אפשר לעשות בינתיים?

  בגדול, להמתין בסבלנות, עד שהטיפול שבחרתן בו יתחיל לעבוד וכמובן־כמובן, להמשיך למרוח 365 יום בשנה מקדם הגנה, כיוון שהשמש היא אחד מהזרזים העיקריים להיווצרותם של כתמים. אם זה ממש מציק, תמיד אפשר להיעזר באיפור:

  • לתוצאה טבעית ככל האפשר, חשוב להתמקד נקודתית בכתם ולכסות אותו בקונסילר או מייק־אפ סמיכים בגוון שקרוב לצבע העור.
  • באזורים המצריכים כיסוי גבוה, כדאי להניח את הקונסילר בטפיחות בעזרת ספוגית או מברשת שטוחה משיער סינתטי.
  • הכיסוי עדיין לא מספק אותך? זה הזמן להיעזר בצללית/ סומק בגוון אפרסק/ כתמתם. בצורה זו נתפוס שתי ציפורים במכה: הפיגמנט הכתום יטשטש את הכתם והאבקה תשדרג את רמת הכיסוי.
  • לסיום, מורחים מייק־אפ קליל בגוון טבעי ומעליו, בעזרת מברשת רחבה ופודרה טבעית, עוברים על כל שטח הפנים לגימור אחיד.

  ניתן למנוע חלקית כתמי שמש ע"י הימנעות משמש ומריחת קרם הגנה (צילום: Shutterstock)
   ניתן למנוע חלקית כתמי שמש ע"י הימנעות משמש ומריחת קרם הגנה (צילום: Shutterstock)

    

    

   הטיפולים שכדאי להכיר

   ================

    

   טיפול XEO של CUTERA: מכשיר המשלב שתי טכנולוגיות לייזר עם הבזקי אור בעוצמה גבוהה (IPL). הוא נמצא אצל רופאים בלבד, למשל אצל ד"ר להבית אקרמן. לתוצאה מיטבית מומלץ לבצע שני טיפולים והמחיר לטיפול בודד הוא 2,000 שקל.

    

   טיפול RESURFX, לומיניס ל"אלפאמדיקס": טיפול לייזר המהווה תחליף לפילינג הכימי המסורתי, שבמהלכו מתבצעת פציעה של העור והחלמה טבעית תוך כדי ייצור של קולגן חדש. הטיפול ניתן רק אצל רופאים, כמו למשל אצל ד"ר אברי רווה או פרופ' אייל גור. לתוצאה מיטבית מומלץ לבצע בין שלושה לחמישה טיפולים בתדירות של אחת לחודש, והמחיר לטיפול בודד הוא 2,000 שקל.

    

   טיפול Vbean Prima של קנדלה: טיפול המבוסס על לייזר דו־הבזקי להבהרת העור לכתמי פיגמנטציה ונגעי עור מכל הסוגים, כולל צלקות. הטיפול ניתן אצל רופאים בלבד, כמו למשל אצל ד"ר דיויד פרידמן. לתוצאה מיטבית מומלץ לבצע בין שלושה עד חמישה טיפולים והמחיר נע בין 1,250 ל־2,500 שקל לטיפול, תלוי ברמות החומרה.

    

   טיפול XL PRO, אלמה לייזרס ל"נובה מדיקל": טיפול באנרגיית לייזר מבוקרת שעל ידי חימום תת־עורי מבצעת פציעה מיקרוסקופית בשכבת הדרמיס ומטפלת בפיגמנטציה נקודתית. הטיפול נעשה על ידי רופאים בלבד, למשל ד"ר להבית אקרמן וד"ר אייל קרמר. לתוצאה מיטבית מומלץ לבצע בין ארבעה עד שישה טיפולים. המחיר לטיפול בודד: 800-1,200 שקל.

    

   טיפול קוואנטה של קוואנטה סיסטם: טיפול IPL (הבזקי אור) שפוגע בתאים המייצרים את גון הפיגמנט ומפרק אותם. נעשה על ידי רופאים ברשת מרפאות "פרופורציה". לתוצאה מיטבית מומלץ לבצע סדרה של עד שישה טיפולים. מחיר לטיפול בודד: 600-1,200 שקל.

    

   טיפול טיגריס רג'וביניישן של מד אופ: מבוסס על טכנולוגיית IPL (הבזקי אור) בכתמים נקודתיים אצל קוסמטיקאיות. לתוצאה מיטבית מומלץ לבצע שני טיפולים בשבוע למשך חמישה שבועות. מחיר לטיפול בודד נע בין 400 ל־600 שקל.

    

   טיפול PICOWAY RESOLVE של קנדלה: טיפול לייזר המתבסס על מהירות גלי הקול הפוגעים בפיגמנט בפולסים קצרים ומפרקים אותו לחלקיקים. הטיפול ניתן אצל רופאים, כמו למשל ד"ר אופיר ארצי. לתוצאה מיטבית מומלץ לבצע שלושה טיפולים, והמחיר לטיפול בודד הוא החל מ־1,000 שקל.

    

   הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
   הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
    
   הצג:
   אזהרה:
   פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד