נוצץ ואיכותי: כל מה שצריך לדעת על החברים הטובים של האשה - יהלומים

מה קובע את ערכו של היהלום? ואיך נדע שהוא נקי ואיכותי? כינסנו את מיטב המומחים מהתחום כדי שיסירו את מעט את המסתורין שנותר מסביב לחברים הכי נוצצים שלנו

כל מה שאנחנו צריכות לדעת על יהלומים - ערך, מחיר, ניקיון ושיבוץ (צילום: Shutterstock)
כל מה שאנחנו צריכות לדעת על יהלומים - ערך, מחיר, ניקיון ושיבוץ (צילום: Shutterstock)
מה קובע את מחירו של היהלום ולמה אנחנו רואים כאלה פערי מחיר בין תכשיטי יהלומים שונים? “הפרמטרים העיקריים שמשפיעים על מחירו של היהלום נקראים "ארבעת ה- C”, מסביר אלון תורג’מן, מנכ”ל רשת פדני:

 

Carat Weight - משקלו של היהלום נמדד ביחידות של קראט, כאשר 100 נקודות הן קראט אחד. 0.2 ג’ שווים ל־ 1 קראט.

 

Cut - קריטריון זה מתייחס לחיתוך היהלום (פרופורציה, סימטריה וגימור).חיתוך מדויק מאפשר החזרי אור מרביים היוצרים את הנצנוץ האופטימלי.

 

Color - קריטריון זה קובע את צבעו של היהלום. ככל שיהלום חסר צבע, הוא צלול יותר. קריטריון זה מדורג על ידי סולם אותיות D to Z,

כאשר D הוא הצבע הטוב ביותר. ישנם יהלומים צבעוניים נדירים שיצאו מהאדמה וצבעם הטבעי ורוד, כחול, אדום, צהוב, ירוק וכו’. יהלומים אלה נחשבים לנדירים ולעתים אף ליקרים יותר מיהלומים לבנים, אך סולם האותיות אינו מתייחס אליהם.

 

Clarity - ניקיון היהלום. ככל שהיהלום צח ונקי יותר מפגמים, ערכו יהיה גבוה יותר. “פרמטר חשוב נוסף הוא מקור התעודה שניתנת עם היהלום”, ממשיך תורג’מן. “כדי להשוות מחירים ביהלומים חשוב להקפיד שמשווים בין יהלומים שכל הנתונים שלהם, כולל סוג התעודה הגמולוגית, זהים לחלוטין. חשוב להשוות רק לאחר שהלקוח ראה בתעודה הגמולוגית שאכן הנתונים זהים ולא רק על סמך מילותיו של המוכר. ככל שמדובר במכון גמולוגי מוכר וקפדן יותר, כך מחיר היהלום יעלה. יש מכונים גמולוגיים מוכרים בעולם. GIA נחשב היום למכון הגמולוגי המקפיד ביותר”.

 

על מה מעידה רמת ה”ניקיון” של היהלום?

“הפגמים שיכולים להופיע ביהלום הם שריטות, עננות פנימית, נקודות שחורות, הנוצרים באבן במהלך התהוות היהלום באדמה. יש פגמים שניתן לראות בעין ללא כל עזרים, ויש פגמים שצריך להיעזר בלופה (זכוכית מגדלת) או במיקרוסקופ כדי לגלות אותם. כאשר ניקיון היהלום מדורג בסולם של אותיות ומספרים, FL הינו הניקיון הגבוה ביותר”.

 

החלק הכי חשוב בקניית תכשיטי יהלומים הוא שאכן קיבלת את מה ששילמת עליו (צילום: Shutterstock)
  החלק הכי חשוב בקניית תכשיטי יהלומים הוא שאכן קיבלת את מה ששילמת עליו (צילום: Shutterstock)

   

  האם יש טרנד ספציפי שיככב בקטגוריית תכשיטי היהלומים בעונה הקרובה?

  “יהלום הוא לא סתם האבן החזקה בעולם”, מעידה דניאל רחום, סמנכ”לית שיווק בקבוצת רולטיים. “יש לו תכונות על-זמניות וחוצות טרנדים. לכן בקולקציות תכשיטי יהלומים אפשר תמיד למצוא תכשיטים על-זמניים שתמיד יהיו רלוונטיים, למשל צמיד טניס. לצדם קיימים תכשיטים שמשקפים טרנדים עולמיים. הטרנדים לסתיו-חורף 2020 הם ללא ספק ריבוי תכשיטים ושילוב שלהם. אם בעבר היינו עונדות טבעת אחת, המגמה העכשווית היא ריבוי תכשיטים, כמו ענידה של כמה טבעות על אותה האצבע במיקס שעובד טוב.

   

  טרנד נוסף הוא של אמירה אישית בתכשיט היהלום. נראה אותה באה לידי ביטוי באמצעות סמלים שמשקפים לכל אחת את העולם שלה או את ההרגשה שהיא רוצה שתלווה אותה לאורך כל היום: לב לאהבה, תלתן למזל, כוכב לתחושה נוצצת ועוד. ולסיום: לא לפחד לשלב זהב צהוב עם לבן, אם פעם זה היה ביג נו-נו, השנה זה עובד ובגדול”.

   

  איך הכי נכון לשמור על תכשיטי יהלומים באקלים הישראלי?

  “קודם כל, יש כמה דברים שמומלץ להימנע מהם: לא רצוי להתיז בושם על התכשיטים או להביא אותם במגע עם קרם מכל סוג. כמה שהקרמים טובים לעור, ככה הם אוטמים את היהלום ואת הניצוץ שלו. אבל גם אם נוצר מגע, לא צריך להיבהל. לא נוצר שום נזק ואפשר להחזיר ליהלום את הניצוץ הטבעי שלו: משרים את כל התכשיטים במים פושרים עם סבון כלים, והתכשיט יוצא כמו חדש. בנוסף, לכלוך רב משגרת היומיום מצטבר בתכשיט בין היהלומים ובין הזהב שמחזיק את היהלומים, ולכן חשוב אחת לתקופה לקחת את התכשיט לניקוי שלמעשה מסיר מהיהלום את כל חלקיקי הלכלוך שהצטברו עליו ומונעים ממנו לנצנץ עם הברק הטבעי שלו”.

   

  האם מחיר נמוך של יהלום צריך להדליק נורת אזהרה?

  “בהחלט כן”, מזהיר שובאל פלח, מנהל השיווק של רשת רויאלטי. “במקרה כזה יש לשאול בחנות אם היהלומים טבעיים ולא יהלומי מעבדה שערכם נמוך בהרבה מערך יהלום טבעי. כמו כן חשוב לשאול ולברר אם היהלום הינו יהלום מושלם שיש לו 58-57 משטחים מלוטשים (פול קאט) או סינגל קט - רק בעל 17 משטחים. מספר המשטחים המלוטשים הוא זה שאחראי שהיהלום ינצנץ ויישאר נוצץ לעד. תפקידם של המשטחים המלוטשים להחזיר את קרן האור שנכנסת ליהלום מחלקו העליון. זהו בעצם הנצנוץ המיוחד שאנו רואים”.

   

  האם רכישה של יהלומים היא סוג של השקעה? האם ערכם עולה עם השנים?

  “ערכו של תכשיט נשאר לאורך שנים”, מסביר פלח, “ותלוי בכמות ובהרכב החומרים שמהם הוא עשוי. לפעמים ערכו של תכשיט שעובר מדור לדור כירושה הולך ועולה עם השנים, אך הכל תלוי בסופו של דבר במחיר הזהב העולמי (שעולה מאוד בתקופה האחרונה), בסוג האבנים המשובצות בתכשיט, בגודלן ובמחירן בעולם”.

   

  האם אדם מן השורה שאינו איש מקצוע יכול להבדיל בין יהלום מזויף לאמיתי?

  “לאדם שאינו מקצועי יהיה קשה מאוד להבדיל בין יהלום אמיתי למזויף”, מעיד תורג’מן. “ישנם מכשירים דיגיטליים שמזהים יהלום אמיתי אך גם הם אינם מדייקים במאת האחוזים. ההבדלים הניתנים לבדיקה מהירה הם משקל האבן: זירקון שוקל בערך כפול ממשקלו של יהלום; רמת השקיפות: ניתן להניח את האבן על משטח צבעוני, לזירקון תהיה שקיפות מלאה לעומת יהלום אמיתי שתהיה לו שקיפות נמוכה; יהלום שומר על הברק ועל הנצנוץ לעומת זירקון שלאחר כשנה יאבד חלק ניכר מהברק. לכן מומלץ לקנות יהלומים רק בחנות מוכרת ולדרוש תעודה גמולוגית”.

   

  שימו לב לדיוק, לסימטריה ולמרווחים בשיבוץ האבנים (צילום: Shutterstock)
   שימו לב לדיוק, לסימטריה ולמרווחים בשיבוץ האבנים (צילום: Shutterstock)

    

   כיצד אפשר לדעת שמלאכת השיבוץ נעשית כהלכה?

   טל אזולאי, יצרן תכשיטי יוקרה, מסביר כי הפרמטרים החשובים לקביעת איכות עבודת השיבוץ הם:

   1. סימטריה.

   2. ככל שהשיבוץ איכותי יותר, גובה לוח האבנים יהיה זהה יותר.

   3. מרווחים שווים בין האבנים.

   4. כיוון זהה של ה”כוכבים” (הליטושים הקטנים סביב לוח האבן).

   5. דיוק השיניים האוחזות את האבנים מבחינת גובה, עובי, צורה וריכוך הקצה העליון.

   6. תיחום סיום השיבוץ יהיה בקו חלק, אחיד ומבריק.

    

   כיצד אפשר להיות בטוחים בערכו של היהלום?

   “החלק הכי חשוב בקניית תכשיטי יהלומים הוא שאכן קיבלת את מה ששילמת עליו”, מדגישה שירה נחום מרשת מעבדות גמולוגיות IGL. “כדי לדעת בוודאות שאכן קיבלת תמורה מלאה לכספך, עלייך לקבל תעודה גמולוגית על ידי מכון בלתי תלוי. אך לא די בכך, כי גם תעודה גמולוגית צריך לבחור. יש כמה מעבדות מובילות בעולם שמספקות את המידע המדויק על תכשיטי יהלומים. בכל קנייה יש לקונה זכות מלאה לדרוש את התעודה הגמולוגית. מסתובבים בשוק הרבה מאוד יהלומים שנמכרים כטבעיים אך הם אינם טבעיים, או שהם נמכרים בדירוג מסוים שאינו אמיתי. גם יהלומן יכול לטעות. אי אפשר לזהות יהלומי מעבדה ללא ציוד של מעבדה גמולוגית מהימנה”.

    

    

   הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
   הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
    
   הצג:
   אזהרה:
   פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד