אייקון מאויר בשבוע: טימותי שאלאמה הוא נסיך הסטייל החדש

עם כל הכבוד לכוכבות בשמלות ערב, 2019 לא היתה שלמה בלי השחקן האופנתי על השטיח האדום, שמגדיר את הנראות הגברית של התקופה בלי אף טיפה של זיעת מאמץ

ארז עמירןפורסם: 26.12.19 13:14
כשהתבקשתי לבחור את אייקון הסטייל שלי לשנת 2019, היה לי ברור כי טימותי שאלאמה הוא האיש (איור: ארז עמירן)
כשהתבקשתי לבחור את אייקון הסטייל שלי לשנת 2019, היה לי ברור כי טימותי שאלאמה הוא האיש (איור: ארז עמירן)
כל בחור חדש בשכונה ההוליוודית האוחז בגוף דק וחיוך נחמד יכול לקושש בגדי מעצבים ולהיראות כמו כוכב, אבל רק למעטים מהם יש את היכולת להיראות כאילו נולדו לתוך בגדיהם. טימותי שאלאמה (צילום: AP)
כל בחור חדש בשכונה ההוליוודית האוחז בגוף דק וחיוך נחמד יכול לקושש בגדי מעצבים ולהיראות כמו כוכב, אבל רק למעטים מהם יש את היכולת להיראות כאילו נולדו לתוך בגדיהם. טימותי שאלאמה (צילום: AP)
כשהבגדים כל כך מוצלחים, גם התנועות המוזרות נראות חינניות (צילום: Chung Sung-Jun/GettyimagesIL)
כשהבגדים כל כך מוצלחים, גם התנועות המוזרות נראות חינניות (צילום: Chung Sung-Jun/GettyimagesIL)

טימותי שאלאמה

סליחה, במי מדובר? השאלה הזו, הפעם, בהחלט מתבקשת. למרות שהיה מועמד לפרס אוסקר על תפקידו בסרט (היפהפה) "קרא לי בשמך" ב-2017, ולמרות שהוא קישוט מתבקש לכל אירוע שטיח אדום, השם שלו עדיין לא ממש מוכר. ובכל זאת, כשהתבקשתי לבחור את אייקון הסטייל שלי לשנה שאנחנו סוגרים בימים אלה ממש (תוך שאנחנו מייחלים כי הבאה בתור תהיה איומה קצת פחות) היה לי ברור שטימותי שאלאמה הוא האיש.

 

תוצר מושלם של תקופתו, שמאפשרת לגברים ביטוי עצמי, אופנתי וייחודי (צילום: Pascal Le Segretain/GettyimagesIL)
  תוצר מושלם של תקופתו, שמאפשרת לגברים ביטוי עצמי, אופנתי וייחודי(צילום: Pascal Le Segretain/GettyimagesIL)

   

  אומנם לרגע התלבטתי בינו לבין בילי אייליש – זמרת ואייקון אופנה בהתהוות. אבל היא, אהיה חייב להודות, קצת מתאמצת מדי בתוך התדמית הסופר קוּלית שלה. וזיעה, הרי, היא מחרבת מגניבות ידועה. נשארנו עם טימותי שאלאמה, שהוא גם שחקן נפלא, גם קצת "משלנו" וקצת משלהם (בזכות אם יהודייה ואב בניחוח צרפתי), ובעיקר הוא מלך השטיחים האדומים ונסיך הסטייל.

   

  בניגוד לאייליש המדוברת, הוא עושה זאת באגביות לא מתאמצת ובנינוחות שמבשילה בדרך כלל בגילאים קצת יותר מאוחרים משלו. כל בחור חדש בשכונה ההוליוודית האוחז בגוף דק וחיוך נחמד יכול לקושש בגדי מעצבים ולהיראות כמו כוכב, אבל רק למעטים מהם יש את היכולת להיראות כאילו נולדו לתוך בגדיהם. ככה, באופן טבעי ובלי טיפה של השתדלות. לשאלאמה בן ה-24 יש את היכולת הזו, בארגזים.

   

  לא נרתע מלשחק ולהשתעשע בצבעים וצלליות (צילום: Jon Kopaloff/GettyimagesIL)
   לא נרתע מלשחק ולהשתעשע בצבעים וצלליות(צילום: Jon Kopaloff/GettyimagesIL)

    

   חוץ מגזרה גבעולית ושיער שמתאים לו בדיוק, הוא אוחז ברזומה רומנטי הכולל גם את לורדס של מדונה ולילי רוז דפ – הפרס שמקבלת הגנטיקה כשהיא מפגישה בין ונסה פאראדי לג'וני דפ. לאחרונה הוא השתתף בגרסה הקולנועית המי-יודע-כמה של "נשים קטנות" וגם ברימייק המדובר של "חולית", שבו הוא הולך לשחזר את תפקידו של קייל מקלכלן, נסיך סטייל (במיל') בפני עצמו.

    

   תמיד נראה כמו התגלמות הטעם הטוב (צילום: Pascal Le Segretain/GettyimagesIL)
    תמיד נראה כמו התגלמות הטעם הטוב(צילום: Pascal Le Segretain/GettyimagesIL)

     

    למה אייקון? טימותי שאלאמה נראה בדיוק כמו שאייקון האופנה של 2019 אמור להיראות. הוא תוצר מושלם של תקופתו, שמאפשרת לגברים ביטוי עצמי, אופנתי וייחודי, בלי להתחייב אך גם לא בהכרח לזגזג בין התבניות המגדריות. הוא לא מתהדר בחצאיות וגם לא מתאפר (ד"ש למתחרה נוסף על תואר אייקון השנה, עזרא מילר), ולרוב הוא מיישר קו עם ההבחנות המקובלות בין לבוש גברי ללבוש נשי. עם זאת, בתוך המגרש המוכר הוא לא נרתע מלשחק ולהשתעשע בצבעים וצלליות, וכך הוא יוצר, בעצם, הגדרה חדשה לנראות הגברית של סוף העשור השני של המילניום.

     

    טווס מאופק (צילום: Eamonn M. McCormack/GettyimagesIL)
     טווס מאופק(צילום: Eamonn M. McCormack/GettyimagesIL)

      

     זה אומר, בעיקר, חליפות גבעוליות וגזורות היטב, אלגנטיות במידה ומאתגרות בבחירה של צבעים נועזים או הדפסים מהסוג שאנחנו רגילים לפגוש על שמלות קוקטייל. טימותי שאלאמה הוא טווס מאופק, וגם כשהוא מתכסה בלבן צחור מעניבת הפפיון ועד מכנסי הצינור – הוא תמיד נראה כמו התגלמות הטעם הטוב.

      

     לא רק מבחינה סגנונית הוא מייצג את תקופתו, הוא גם מחזיק בכל הדעות הנכונות ואומר את כל הדברים הנכונים – על מודל הגבריות ומלכוד האגו, על המנגנונים הפוליטיים, בעד אקולוגיה ונגד וודי אלן. בקיצור, לפעמים הוא נראה כמו פלקט חינני של הפוליטיקלי קורקט העכשווי. איפה הוא ואיפה הילדים הרעים שנהגו לאכלס את משבצת גיבורי התרבות בעשורים הקודמים.

      

     לא מכונת שרירים משומנת שמורכבת ממשקאות חלבון, סטרואידים ושוביניזם, וגם לא נער ענוג ונזיל מגדרית שמרפרף כפרפר בין ארון הבגדים הגברי לנשי (צילום: Rodin Eckenroth/GettyimagesIL)
      לא מכונת שרירים משומנת שמורכבת ממשקאות חלבון, סטרואידים ושוביניזם, וגם לא נער ענוג ונזיל מגדרית שמרפרף כפרפר בין ארון הבגדים הגברי לנשי(צילום: Rodin Eckenroth/GettyimagesIL)

       

      למה לא? ראשית, הוא מתעקש שקוראים לו טימותה (כאילו ששם המשפחה שלו לא מאתגר מספיק). בנוסף, התספורת שהוא מציג בסרט החדש "המלך" היא ההגדרה האולטימטיבית ליום שיער רע. אך אלה מתגמדים מול הזוגיות שלו עם לילי רוז דפ – כי באמת, לא יכול להיות שאתה מוצלח בכל תחום בחיים.

       

      ובכל זאת: טימותי שאלאמה הוא מודל גברי חדש. הוא לא מכונת שרירים משומנת שמורכבת ממשקאות חלבון, סטרואידים ושוביניזם, וגם לא נער ענוג ונזיל מגדרית שמרפרף כפרפר בין ארון הבגדים הגברי לנשי. הוא הכל מהכל, אירופו-אמריקנו, הילד החדש בעיר, וגם, הכי חשוב, הבחירה שלי לאייקון האופנה של 2019.

       

      לא רק מבחינה סגנונית הוא מייצג את תקופתו, הוא גם מחזיק בכל הדעות הנכונות ואומר את כל הדברים הנכונים (צילום: Frazer Harrison/GettyimagesIL)
       לא רק מבחינה סגנונית הוא מייצג את תקופתו, הוא גם מחזיק בכל הדעות הנכונות ואומר את כל הדברים הנכונים(צילום: Frazer Harrison/GettyimagesIL)

        

       מה זה אייקון אחד בשבוע?

       עולם הזוהר זוכה ממני בדרך כלל להתייחסות ביקורתית וחשדנית (וגם אני רואה בעצמי לפעמים את המבוגר הממורמר), אך אני חייב להודות שיש בו צדדים שמרגשים אותי בכל פעם מחדש. היוזמה "אייקון אחד בשבוע" משלבת שלוש אהבות גדולות שלי – איור, אופנה וסקרנות, או אפילו אובססיביות, לחייהם של מפורסמים.

        

       בכל שבוע אבחר דמות אחת שמבחינתי ראויה לתואר המחייב "אייקון אופנה", מקומי או בינלאומי, שאותה אאייר ואשתף כאן. אתם מאוד מוזמנים להציע הצעות משלכם לאייקונים לאיור, או להתווכח עם הבחירות שלי.

        

        
       הצג:
       אזהרה:
       פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
       מעצב אופנה, מרצה בשנקר, מאייר, אבא (של גאיה ושירה), מאמין שאופנה היא תרבות שאפשר (ורצוי) לדבר עליה, ולא רק ללבוש, ולא שוכח לרגע שמתחת לבגדים כולנו עירומים