חנן בן-ארי: "אני לא מופיע עם זמרות בגלל שזה מפריע לאשתי"

בגיל 31 ועם 5 ילדים, לבן-ארי בעיה לשיר עם נשים אבל הוא לא עושה את זה, כדי לכבד את אשתו. ואין לו ווטסאפ או סמארטפון, אבל לא מטעמי דת - זה פשוט בזבוז זמן

חנן בן ארי מגלה מה הוא עושה בלידות של אשתו. לחצו Play לצפייה
צילום: ירון שרון
חנן בן ארי. "הבת שלי תהיה זמרת, אין שאלה, אין לה כל כך ברירה" (צילום: רונן פדידה)
חנן בן ארי. "הבת שלי תהיה זמרת, אין שאלה, אין לה כל כך ברירה" (צילום: רונן פדידה)

חנן בן־ארי, מהזמרים האהובים והמוערכים בארץ, הוא דתי עם קריצה, תכונה שהחדירה אותו היישר ללב המיינסטרים הישראלי. הוא שומר תורה ומצוות, מקפיד מאוד על השבת ואין לו סמארטפון, לרבות ווטסאפ. אגב, זה לא מטעמי דת, הוא מסביר, אלא מטעמי חיסכון בזמן. "זה שאב אותי ולכן החלטתי לחזור אחורה. זה לא חסר לי, אבל כשמתקשרים אליי לקבוע משהו ואני עונה שאני לא נמצא ליד היומן זה קצת מביך. מי אומר את זה היום?".

 

הוא נולד בקרני־שומרון להרצל (64), ראש המועצה המקומית לשעבר וכיום מנכ"ל החברה לשימור ולפיתוח הרובע היהודי בירושלים, ולאה (62), אשת חינוך מיוחד, אח חמישי במשפחה בת שישה ילדים. שני אחיו הגדולים יצאו בשאלה, חנן והאחיות נשארו דתיים.

"הקשר שלי עם אלוהים דומה יותר לזוגיות. יש ימים שאני מאוהב בו ומרגיש אותו בכל לבי, יש ימים שאני רב איתו ויש ימים שאני עובר לידו בבוקר, אומר לו בוקר טוב ובזה זה נגמר"

 

בשירים שלך אפשר לשמוע ספק בנוגע לאמונה. למשל, ב"תותים" כתבת "קשה לסגור ת'חודש, קשה לדבוק בקודש".

"אחת הטעויות הכי רווחות היא שאמונה היא דבר סטטי. לכל אדם מאמין יש ספקות, מי יותר ומי פחות, ואם להעיד על עצמי, הקשר שלי עם אלוהים דומה יותר לזוגיות. יש ימים שאני מאוהב בו ומרגיש אותו בכל לבי, יש ימים שאני רב איתו ויש ימים שאני עובר לידו בבוקר, אומר לו בוקר טוב ובזה זה נגמר. אף פעם לא חשבתי שאין אלוהים, אבל יש ימים שאני מרגיש אותו יותר ויש ימים שפחות".

 

עד כמה אתה מקפיד על קיום מצוות ולו"ז של תפילות?

"כשאני יכול להתפלל אני מקפיד, אבל לא תמיד אני מצליח. פעם הייתי מלקה את עצמי על כל פספוס, וזה עשה אותי לאדם עצוב, אז שחררתי את המקום הזה, כי אלוהים רוצה שאני אעבוד אותו בשמחה".

 

עברו לך בראש הרהורי כפירה?

"יש ימים שאני מבין אותו יותר, ויש ימים שאני מבין פחות".

 

עם אשתו הדסה והילדים. "בגיל 22 כבר הייתי אבא" (צילום: מתוך האינסטגרם של hananbenariofficial@)
  עם אשתו הדסה והילדים. "בגיל 22 כבר הייתי אבא"(צילום: מתוך האינסטגרם של hananbenariofficial@)

   

  לא בטוח שאצביע

  יחסיו עם ההורים ידעו עליות ומורדות, בעיקר סביב האמונה. "היו שנים, שהייתי צריך למרוד בהם בשביל להגדיר את עצמי ולמצוא את המשבצת שלי בעולם, אבל בשנים האחרונות אני מתקרב בחזרה. יש לי שיר חדש ובו שורה שאומרת: 'בסוף כלום לא דומה לריח של הכביסה של ההורים'. עברתי את השלב שבו האשמתי את ההורים בפאקים שלי".

  "אני מאוד אוהב את ארץ ישראל ואת עם ישראל, אבל אני מרגיש שאין מישהו בכנסת שמייצג אותי, גם לא מפלגות הימין. ולא בטוח שאלך להצביע בפעם השלישית"

   

  והיה שלב כזה?

  "בטח. האשמתי את אבא שלי בזה שהחינוך הדתי שלו - הוא לחץ שאהיה רב - דווקא הרחיק אותי מהדת. אמרתי לו פעם שהוא דפק לי את הקשר עם אלוהים, וזו האשמה מאוד חריפה. כיום אני חושב שהוא עשה את הכי טוב שלו, הוא רצה את הכי טוב בשבילי".

   

  איך העובדה שגדלת בהתנחלות השפיעה עליך, על היצירה שלך?

  "מצד אחד, זה יישוב קהילתי פסטורלי ומצד שני, בתקופות של מתיחות ביטחונית, זה גם מאוד מפחיד. באינתיפאדה הייתי בן 10–11 והיו חדירות של מחבלים. הייתי הולך לישון וחושב 'מה אני עושה אם חודר מחבל הביתה'. תכלס, כולנו הלומי קרב, ילדי ההתנחלויות, ילדי העוטף. ראית את הסרטון עם הילדה שתפסה אותה אזעקה באמצע השיר שלי 'אלוף העולם'? אמא שלה אמרה שזה השיר שהיא הכי אוהבת, אבל עכשיו היא לא יכולה לשמוע אותו כי הוא טראומתי מדי בשבילה. בדיוק מהמקום הזה נולד השיר. אנחנו אלופי העולם בלהדחיק, בשביל לשרוד. התקשרתי אליה והזמנתי אותה להופעה שלי באשקלון".

   

  מבחינה פוליטית אתה עדיין שם?

  "אני מאוד אוהב את ארץ ישראל ואת עם ישראל, אבל אני מרגיש שאין מישהו בכנסת שמייצג אותי, גם לא מפלגות הימין. כשאני מתבונן על המפה הפוליטית, אני מאוד מתוסכל. אני מרגיש שצריך לעשות ריסט על המדינה, ולא בטוח שאלך להצביע בפעם השלישית. אני לא מוכן להשתתף במשחק הזה יותר".

   

  עד כמה אתה מזדהה עם הדעות של דודך, מיכאל בן־ארי, ח"כ לשעבר, שנמצא בקצה המאוד־מאוד ימני של המפה?

  "אני מת עליו, הוא אחלה איש ואחלה דוד, אבל זה לגמרי שלו. אנחנו לא מדברים איתו על פוליטיקה".

   

  "אני בן 31 כיום ויש לי חמישה ילדים, כשרוב הגברים בגילי עוד לא חולמים על חתונה" (צילום: רונן פדידה)
   "אני בן 31 כיום ויש לי חמישה ילדים, כשרוב הגברים בגילי עוד לא חולמים על חתונה"(צילום: רונן פדידה)

    

   גם הבת תהיה זמרת

   את אשתו הדסה (31), עורכת ומפיקת תוכן עצמאית, הכיר בגיל 19, כשהיה בצבא. "היא ראתה אותי מופיע בערב כישרונות צעירים ושאלה חברה משותפת אם אני פנוי", הוא מספר. "אחרי הדייט הראשון כבר ידעתי שזה זה. יצאנו חודשיים והתחתנו אחרי חצי שנה, כשהייתי בסך הכל בן 20. בגיל 22 כבר הייתי אבא. אני בן 31 כיום ויש לי חמישה ילדים, כשרוב הגברים בגילי עוד לא חולמים על חתונה".

    

   אז זה טוב או רע?

   "זה לא נורמלי, אבל כשאני מסתכל על החברים שלי אני מבין שזה לא הולך ונהיה קל יותר ככל שמתבגרים. כשחושבים על זה, זו החלטה מאוד לא הגיונית ולא רציונלית, אבל בתכלס זו 'הטעות' הכי טובה שעשיתי בחיים שלי".

   "אם הבת שלי תרצה להיות זמרת, היא תהיה זמרת. אני מקווה שעד אז כל הנושא הזה של שירת נשים יקבל צורה חדשה גם ברמה ההלכתית. אישית אין לי בעיה עם נשים שרות"

    

   בני הזוג מתגוררים כיום בפרדס־חנה עם חמשת ילדיהם: שיר ציון (תשע וחצי), ברוכי (שבע), משה (חמש וחצי), מרים (ארבע וחצי), ואהבה (תשעה חודשים). "אשתי רוצה עוד ילדים, ואני זורם איתה", הוא מצהיר. "לא אכחיש שהיו שנים שבהן היה לי קשה, הרגשתי שזה בא על חשבוני, על חשבון הזוגיות. בהתחלה אפילו קצת התווכחתי, אבל בסוף אמרתי לעצמי: 'היא סוחבת את ההריונות, היא יולדת, היא מגדלת אותם כמעט לבד, ואתה מתווכח?".

    

   היא דתייה כמוך?

   "היא הרבה יותר חזקה ממני. בשעות הפנאי היא קוראת תהלים, בעוד שאני רואה איזה פרק בסדרה. אין לנו טלוויזיה בבית, אבל יש לנו מחשב, הילדים שלי רואים פה ושם 'סמי הכבאי' או 'בוב הבנאי', שעה ביום".

    

   ואם הבת שלך תרצה להיות זמרת?

   "היא תהיה זמרת, אין שאלה, אין לה כל כך ברירה. היא נולדה עם הרבה מתנות, ולדעתי היא הרבה יותר מוכשרת ממני".

    

   לא תתנגד שהיא תשיר בפני קהל?

   "אני מקווה שעד אז כל הנושא הזה של שירת נשים יקבל צורה חדשה גם ברמה ההלכתית. אישית אין לי בעיה עם נשים שרות, אבל אני לא מופיע עם זמרות בגלל שזה מפריע לאשתי ואני מכבד אותה. אני גם מבין אותה, לשיר עם אישה זה דבר שיוצר קרבה. לפעמים בהופעות אני יורד לקהל ונשים באות לחבק אותי, אז אני אומר להן: 'בנות, אני שומר נגיעה ואתן גם לא מכירות את אשתי. היא יותר גרועה מאומה טורמן ב'קיל ביל'".

    

   • הראיון המלא עם חנן בן ארי מתפרסם במוסף "לגבר" המצורף חינם לגיליון "לאשה, השבוע בדוכנים

    

   הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
   הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
    
   הצג:
   אזהרה:
   פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד