עיצוב נמרץ: אתם שיתפתם בשאלות על עיצוב חדרי רחצה - ואנחנו עונים

איפה כדאי למקם את ברז האמבטיה? מה עדיף, כיור מונח או שקוע? ואילו מרצפות מומלצות לחדרים רטובים? מעצבת הפנים פנינית שרת אזולאי עונה לשאלות הגולשים

בשיתוף דן דיזייןפורסם: 18.12.19 08:52
עיצוב חדרי רחצה הוא משימה מאתגרת, הכוללת לא מעט אילוצים ומשתנים, חלקם נסתרים. בצילום כיור מונח של Antoniolupi, להשיג ב-HeziBank
עיצוב חדרי רחצה הוא משימה מאתגרת, הכוללת לא מעט אילוצים ומשתנים, חלקם נסתרים. בצילום כיור מונח של Antoniolupi, להשיג ב-HeziBank

הם בדרך כלל החדרים הקטנים בבית – אך כשמגיע זמנם של חדרי הרחצה לעיצוב מחדש, אנו מגלים שמדובר במשימה מאתגרת, הכוללת לא מעט אילוצים ומשתנים, חלקים נסתרים. משום שהעיצוב צריך להביא בחשבון גם את התשתית, חשוב לתכנן הכל מראש בצורה נכונה.

 

למענכם, מי שבימים אלה נושמים אבק שיפוצים או נדרשים לבחור סוף-סוף את צבע הקרמיקה, ביקשנו ממעצבת הפנים פנינית שרת אזולאי להתגייס לעזרה.

 

חדר רחצה בעיצובה של פנינית שרת אזולאי
  חדר רחצה בעיצובה של פנינית שרת אזולאי

   

  הנה שאלותיכם, ותשובותיה:

   

  לב שואל: כיצד מתחילים בבחירת פרופילי אלומיניום (למקלחת, למטבח ולסלון)?

   

  תשובה: פרופילים מאלומיניום בוחרים קודם כל לפי סגנון הבית – מודרני, כפרי, מינימליסטי וכו'. לאחר שבוחרים סגנון מתאימים את צורת הפרופיל לשימושיות הפתח שאליו הוא מיועד – הזזה, ציר או דרייקיפ. בשלב הסופי בוחרים צבע, סוג זיגוג (שקוף/חלבי/זכוכית סבתא) וידיות. אם אתם לא עובדים עם מעצב/ת שיידעו לעזור לכם, אני ממליצה לפנות לחברת אלומיניום רצינית עם אולם תצוגה. שם תוכלו להתרשם מכל האפשרויות ושם יידעו לדייק יחד אתכם את הבחירות בצורה מקצועית.

   

  עוד שאלה של לב: איך מחשבים מידות ריצוף? המרצפות שנבחרו לכל הבית הן מסוג גרניט-פורצלן אפור, בגודל 60 על 60 סנטימטרים.

   

  תשובה: בהחלט אפשר לרצף את חדר הרחצה באריחים שנבחרו לכל הבית, וכך לייצר רצף והמשכיות. חישוב כמויות ומידות נעשה בכל חנות בה תרכשו את האריחים, בהתאם לתכנית הבית.

   

  ידידה שואלת: ברצוני לשנות את מיקום הפונקציות בחדר הרחצה, ולהזיז את הקיר המשותף עם חדר הרחצה השני, כך שמכונת הכביסה (והמייבש שנמצא מעליה) יישרו קו עם הכיור.

   

  מימין תוכנית הקבלן לחדרי הרחצה בדירתה של ידידה, ומשמאל שרטוט של השינויים שברצונה לעשות
   מימין תוכנית הקבלן לחדרי הרחצה בדירתה של ידידה, ומשמאל שרטוט של השינויים שברצונה לעשות

    

   תשובה: אני חוששת שיש כמה בעיות טכניות שלא יאפשרו לך לשנות את מיקום הפונקציות כפי שאת רוצה. קודם כל, בתכנית של הקבלן מסומנים שני צינורות 4 צול (ביוב) שהתעלמת מהם (האחד צמוד לאסלה בחדר הרחצה הקטן והשני לצד האסלה בחדר הרחצה הכללי). אם מדובר בבניין משותף בבנייה קבלנית – ספק רב אם ניתן להזיז להם את המיקומים. בנוסף, כדי ליישר את מכונת כביסה והמייבש עם קו הכיור צריך להזיז את הקיר בין החדרים ב-20 ס"מ לפחות... המשמעות תהיה קריטית במעבר לאסלה בחדר רחצה הקטן, משום שגם כך המעברים בו אינם נדיבים, בלשון המעטה. אני לא ממליצה. מצרפת סקיצה אופציונלית לתכנון מיטבי יותר של החלל, וממליצה בכל מקרה לבדוק את היתכנות השינויים (והעלות הכרוכה בכך) מול מתאם הדיירים מטעם הפרויקט.

    

   הפתרון שמציעה פנינית שרת אזולאי
    הפתרון שמציעה פנינית שרת אזולאי

     

    רותי שואלת: מה עדיף, כיור שקוע או מונח? איזה משטח נכון לשים מתחת לכיור מונח, כך יעמוד בפגעי הזמן? האם עץ איכותי מספיק, או שעדיף שיש?

     

    תשובה: לגבי כיור שקוע/מונח – אין תשובה חד משמעית, יותר חשוב מה את אוהבת. אגב, קיימים כיורים חצי שקועים, יפים ונוחים. החומרים העמידים והמתאימים ביותר למשטח מתחת לכיור הם שיש, קוריאן, גרניט-פורצלן ודומיהם. משטח עץ זו אופציה יפה, אבל קצת פחות שימושית. עם הזמן, כתמי האבנית של המים יותירו בו את חותמם.

     

    ארון כיור מקוריאן, של חברת Antoniolupi. להשיג ב-HeziBank
     ארון כיור מקוריאן, של חברת Antoniolupi. להשיג ב-HeziBank

      

     עוד שאלה של רותי: האם כדאי ללכת על טרנד הברזים השחורים או מוזהבים? קל לנקות אותם? ואיך אוכל לדעת מהו ברז באיכות טובה?

      

     תשובה: אם הולכים על גימור שחור או מוזהב, חשוב להקפיד לקנות ברזים איכותיים במיוחד, ואז לא צריכה להיות בעיה בתחזוקה שלהם. כשמדובר בברזים זולים – הציפוי עלול להתקלף כתוצאה משימוש או ניקוי. אם תקני את הברז בחנות טובה ואמינה תוכלי לסמוך על איכותו.

      

     אל תלכו על ברזים זהובים אם אינם איכותיים במיוחד: הציפוי עלול להתקלף. בתמונה ברזים מ-HeziBank
      אל תלכו על ברזים זהובים אם אינם איכותיים במיוחד: הציפוי עלול להתקלף. בתמונה ברזים מ-HeziBank

       

      עוד אחת: כשמדובר בחדרי רחצה קטנים, כיצד אניח את האריחים שמצאו חן בעיני באופן הכי נכון?

       

      תשובה: כדי לספק תשובה ראויה ונכונה, צריך לדעת באילו אריחים מדובר ומה מבנה חדרי הרחצה. אחד התפקידים של מעצב/ת בפרויקט הוא להכין פרישות מדויקות ומפורטות של האריחים שנבחרו לכל חדר רחצה, כדי להנחות את הרצף כיצד להניח אותם בצורה הנכונה ביותר.

       

      ולבסוף: איפה עדיף למקם את ברז האמבטיה, באמצעה או בראשה?

       

      תשובה: האמבטיות היום מגיעות עם פיית מילוי אינטגרלית, ואין צורך בברז חיצוני למילוי האמבטיה. פיית המילוי (ובהתאם גם הניקוז) יכולה להיות ממוקמת באמצע או בראש האגן. אם האמבטיה משמשת גם למקלחת בעמידה – עדיף שפיית המילוי והניקוז יהיו בראשה.

       

      רוטר שואל: איך אפשר לאוורר חדר רחצה ושירותים ללא חלון?

       

      תשובה: הדרך הטובה ביותר היא להתקין ונטה חשמלית.

       

      הדבקה של חיפוי על חיפוי עלולה ליצור בעיה בנקודות החיבור עם האביזרים. בתמונה מתוך קולקציה של Dornbracht, להשיג ב-HeziBank
       הדבקה של חיפוי על חיפוי עלולה ליצור בעיה בנקודות החיבור עם האביזרים. בתמונה מתוך קולקציה של Dornbracht, להשיג ב-HeziBank

        

       רבקה שואלת: אני מעוניינת לרענן אמבטיה בלי להחליף כלים סניטריים. חשבתי על חיפוי קירות חדש, בלי לכלוך. האם ניתן להדביק חיפוי על חיפוי?

        

       תשובה: זה אפשרי אבל לא מומלץ, כי התוצאה בדרך כלל לא נראית טוב ומעבה את הקירות. בנוסף עלולה להיווצר בעיה בנקודות ההתקנה של אביזרים כמו אינטרפוצים, שתידרש להם הארכה בגלל החיפוי הכפול. ממליצה להתייעץ עם קבלן שאת סומכת עליו.

        

       עופר שואל: איזה בוצ'ר מומלץ לחדר רחצה?

        

       תשובה: בחדרי רחצה נהוג להשתמש בעץ גושני (מלא), שעמיד לרטיבות וללחות.

        

       עדיף להשתמש בעץ מלא, שעמיד לרטיבות. חדר רחצה בעיצוב פנינית שרת אזולאי
        עדיף להשתמש בעץ מלא, שעמיד לרטיבות. חדר רחצה בעיצוב פנינית שרת אזולאי

         

        שלי שואלת: איזה צבע וחומר של ריצוף הכי מומלץ לחדר רחצה, כך שלא יווצרו עליו סימנים?

         

        תשובה: יש מבחר עצום של מרצפות טובות. מבחינה שימושית, גרניט-פורצלן קל מאוד לניקוי ולתחזוקה.

         

        נדב שואל: האם ניתן להשאיר קיר מקלחת ללא חיפוי, צבוע בלבד?

         

        תשובה: באזורים הרטובים (בתוך המקלחת או האמבטיה) חייבים לחפות באריחים. מחוץ להם בהחלט אפשר להשאיר קירות בצבע, אך זה חייב להיות צבע ייעודי לחדר רחצה, שעמיד בפני לחות.

         

        תמר שואלת: בכוונתנו לבנות יחידת הורים בעליית הגג. יש לי בעיה עם נושא מושב האסלה – הוא מרים ואני צריכה להוריד וזה מעצבן, במיוחד בלילה. האם עדיף להתקין בחדר שתי אסלות, אחת לכל אחד מאתנו?

         

        תשובה: את רצינית?? אם הוא לא זוכר להוריד את מושב האסלה – יש מצב שגם לא יזכור בלילה איזו מהן שלו.. 

         

        • בשיתוף דן דיזיין, מרכז העיצוב של ישראל.

         

         
        הצג:
        אזהרה:
        פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
        ברוכים הבאים לבלוג מגזיני, המופק בשותפות בין ''דן דיזיין סנטר'', מרכז העיצוב של ישראל - לבין ערוץ העיצוב של Xnet.

        הבלוג עוסק בעיצוב על פניו השונים, ומביא מדי שבוע מידע מקצועי מגוון על חידושים וטכנולוגיות, דמויות מרכזיות בעולם העיצוב, פריטים ומוצרים. הוא פונה אל קהל רחב, מומחים וחובבים כאחד, ולצד ראיונות עם מעצבים ומידע מקצועי לאדריכלים הוא מספק גם עצות ומדריכים למשפרי דיור ומשפצי בתים.

        התכנים בבלוג מוגשים בשקיפות, והם נשענים על הידע והמומחיות המקצועית של מעצבים, ספקים ויבואנים. הקוראים מוזמנים להציע רעיונות, לשאול, להשתתף ולשתף בתכניו.