צילום: שי יחזקאל

כאן גרים בכיף: הדרך להורות מובילה ומנהיגה, ולא נגררת ותגובתית

דפנה יודפת, מדריכת הורים , בטוחה שבמיוחד היום, הורים זקוקים לליווי: "ממודל הורות עם היררכיה ברורה הלכנו לקיצוניות השנייה - וההורים מרגישים קצת אבודים"

"רצינו לתת לילדים חופש, רצינו ילדים מאושרים, ובדרך שכחנו את הגבולות". דפנה יודפת (צילום: אמיר יהל, סגנון: הילה ג'רבי)
"רצינו לתת לילדים חופש, רצינו ילדים מאושרים, ובדרך שכחנו את הגבולות". דפנה יודפת (צילום: אמיר יהל, סגנון: הילה ג'רבי)

דפנה יודפת, בת 33, נשואה לגל ואמא לאיתי (6) ולנועה (3.5) ועוד חמוד שבדרך, גרה בתל אביב.

 

איך הגעת להדרכת הורים?

"אחרי לידת בני הבכור התחושה העיקרית שליוותה אותי הייתה הפתעה. הרגשתי ששום דבר לא הכין אותי למעבר לאימהות ולהורות עצמה. עם כל ההכנה, הרקע המקצועי (סיימתי לימודי תואר ראשון במדעי ההתנהגות בהצטיינות) והידע - זה תפס אותי לא מוכנה.

 

"הורים היום מבולבלים. הם מרגישים קצת אבודים. יש הרבה סיבות לכך, אבל בגדול זה בגלל השינוי במודל המשפחה. רובנו גדלנו בבתים עם הורות סמכותנית. מה שקרה הוא שהלכנו לקיצון השני"

לאורך ההורות התחדדה אצלי המחשבה שכשנולד תינוק מאוד ברור לנו מי נולד - נולד תינוק, אבל למעשה נולדה אמא ונולד גם אבא. מי מלווה אותנו כהורים? מי עוקב אחרי הגדילה, הצמיחה וההתפתחות שלנו כמשפחה בבנייה?

 

בשלב מסוים, ואחרי שסיימתי תואר שני בלימודי משפטים, כל המחשבות והתובנות הללו נארזו לכדי החלטה אמיצה להירשם ללימודי תעודה במכון אדלר. כיום אני מדריכת הורים ומנחת קבוצות הורים מוסמכת מטעם מכון אדלר ומשרד החינוך, מתמחה בגילאי לידה עד גיל ההתבגרות, מנחת קבוצות MOM.IS - אימהות בחופשת לידה, ומלווה הורים בהורות ובמעבר להורות".

 

"גם בגיל ההתבגרות הילדים שלנו צריכים אותנו כדי שיהיה להם למי לטרוק את הדלת בפרצוף". דפנה יודפת (צילום: אמיר יהל, סגנון: הילה ג'רבי)
  "גם בגיל ההתבגרות הילדים שלנו צריכים אותנו כדי שיהיה להם למי לטרוק את הדלת בפרצוף". דפנה יודפת(צילום: אמיר יהל, סגנון: הילה ג'רבי)

   

  מה השאלות שהכי מעסיקות כיום הורים בעניין גידול ילדים?

  "בגילאים הצעירים הורים עסוקים בשאלות כמו איך להציב גבולות, לייצר שיתוף פעולה, להתמודד עם תסכולים, לפתח עצמאות, ביטחון עצמי ותחושת מסוגלות, להעניק כלים חברתיים. בגיל המאוחר יותר הם עסוקים באיך לשמור על תקשורת, שימוש במסכים וברשתות, לימודים, יכולות חברתיות ומוגנות אישית".

   

  האם יש לדעתך מאפיין בולט להורות החדשה בהשוואה לדורות קודמים?

  "הורים היום מבולבלים. הם מרגישים קצת אבודים. יש הרבה סיבות לכך, אבל בגדול זה בגלל השינוי במודל המשפחה. רובנו גדלנו בבתים עם הורות סמכותנית שבה היחסים בבית וההיררכיה היו ברורים - אני ההורה ואתה הילד, אני אומר ואתה עושה.

   

  "ילדים בכל גיל צריכים את הנוכחות שלנו, את המילה הטובה והעידוד, כדי שהם ירגישו בעולם ובמשפחה שרואים אותם ושהם משמעותיים"

  "מה שקרה הוא שהלכנו לקיצון השני. רצינו לתת לילדים חופש, רצינו ילדים מאושרים, ובדרך שכחנו את הגבולות. הבלבול רק הלך וגבר והסמכות ההורית נשחקה. מה שעושים בהדרכת הורים זה לייצר את האיזון מחדש. וזו למעשה הדרך להורות הדמוקרטית - הורות מובילה ומנהיגה, ולא נגררת ותגובתית".

   

  מה הדבר הכי חשוב שהורה בעידן הנוכחי צריך לדעת על הילד שלו?

  "שהילד שלו צריך אותו! בכל גיל. הוא זקוק ליחסים איתנו! גם בגיל ההתבגרות הילדים שלנו צריכים אותנו כדי שיהיה להם למי לטרוק  את הדלת בפרצוף. ילדים בכל גיל צריכים את הנוכחות שלנו, את המילה הטובה והעידוד, כדי שהם ירגישו בעולם ובמשפחה שרואים אותם ושהם משמעותיים. חשוב לא פחות לזכור שאמא ואבא הם רק בני אדם. הם לא מושלמים, אבל עושים המרב שלהם".

   

   שלוש תובנות על הורים וילדים

    

   1. הכניסו למודעות שהיחסים עם הילדים הם מטרת העל. לפעמים על חשבון מטרות הוריות (היגיינה, מסכים, לימודים) אנחנו מקלקלים את היחסים עם הילדים. ברגע שהיחסים יהיו טובים – הילדים לא ירצו לקלקל אותם וישתפו פעולה.

    

   2. החליפו שבח בעידוד. במקום להגיד "איזה יופי!" על תוצר שהילד מראה, שקפו לו את הכוחות והיכולות שהוא עשה בהם שימוש: "איך ישבת והתרכזת, אתה ילד שיודע להתרכז!". ילד לא נולד עם יכולת עידוד עצמית. כהורים אנחנו יכולים לחסוך יום־יום בקופת העידוד הפרטית שלו עוד ועוד כוחות ויכולות שיבנו את תחושת המסוגלות שלו.

    

   3. החליפו את "לבדך" ב"בכוחות עצמך". מילים בונות תודעה וב"בכוחות עצמך" יש מסר של העצמה, של מסוגלות. "לבדך", לעומת זאת, הוא מסר מחליש, מה גם שהילד ממש לא לבד, לרוב אנחנו ממש כאן מעבר לקיר.

    

    דפנה יודפת – הדרכת הורים

    אתר: dafnayodfat.com

    פייסבוק:דפנה יודפת – הדרכת הורים בגישת אדלר

    טל': 050-4082212 | מייל: dafna118@gmail.com

     

    הגיליון החדש של מגזין מנטה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי יחזקאל)
    הגיליון החדש של מגזין מנטה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי יחזקאל)
     
    הצג:
    אזהרה:
    פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד