צילום: שי יחזקאל

רוצים שהילד יצליח יותר בלימודים? בקשו ממנו לשטוף את הרצפה בבית

שחררו את העוזרת, אפסנו את הרובוט השואב - מחקר שנערך בקרב 10,000 תלמידי יסודי מגלה קשר מפתיע בין שיתוף הילדים במטלות הבית לבין הציונים והביטחון העצמי שלהם

ילדים שמשתתפים במטלות הבית גם משכללים את הכישורים המוטוריים, לומדים להציב מטרות, מפתחים תחושת עצמאות ומרגישים מועילים (צילום: Shutterstock)
ילדים שמשתתפים במטלות הבית גם משכללים את הכישורים המוטוריים, לומדים להציב מטרות, מפתחים תחושת עצמאות ומרגישים מועילים (צילום: Shutterstock)

יכול להיות שאתם נוטים לשחרר את ילדיכם ממטלות הבית, ולו רק כדי לאפשר להם לפנות זמן רב יותר ללימודים, אבל מחקר אמריקאי שפורסם בכתב העת Journal of Developmental & Behavioral Pediatrics, עשוי לגרום לכם לחשב מסלול מחדש ולהקדיש משבצת בלו"ז שלהם גם למטלות הבית. לפי המחקר שנערך בקרב כ־10,000 תלמידי יסודי, ככל שהם מבצעים יותר מטלות בבית, כך הם מצליחים יותר בלימודים (שפה, מתמטיקה ומדעים), הביטחון העצמי שלהם עולה, והם מדווחים על שביעות רצון רבה יותר מהחיים.

 

"מעבר להישגים בלימודים, ילדים שמשתתפים במטלות הבית מפיקים רווחים נוספים כמו שכלול הכישורים המוטוריים, לומדים להציב מטרות, מפתחים תחושת עצמאות ומרגישים מועילים", מסבירה נילי מרחבי, אחראית תחום ריפוי בעיסוק של שירותי בריאות כללית במחוז ירושלים, ומספקת כמה דוגמאות לפעילויות יומיות שילדים יכולים לבצע כבר בגיל צעיר:

 

1. טאטוא ושטיפת רצפה

הם נהנים מכך וזה משפר את יכולת ההתארגנות שלהם במרחב. הראו להם איך מטאטאים, ובהמשך למדו אותם גם למלא מים בדלי ולסחוט סמרטוט.

 

2. קיפול כביסה

גם קיפול כביסה, גם תרגול במוטוריקה עדינה (צילום: Shutterstock)
  גם קיפול כביסה, גם תרגול במוטוריקה עדינה(צילום: Shutterstock)

   

  למדו אותם למיין את הבגדים של בני הבית ולהניח אותם בסלסילות נפרדות (מיון גרביים לזוגות, למשל, זו משימה קוגניטיבית מצוינת). הוציאו מהכלל שמיכות ומצעים (זו מטלה מעט מורכבת עבורם). בגילאים מאוחרים יותר למדו אותם לקפל חולצות, מכנסיים ומגבות, וכך תסייעו בשיפור המוטוריקה העדינה שלהם.

   

  3. סידור השולחן לקראת הארוחה

  הניחו כלים שאינם שבירים בהישג ידם, ולמדו אותם לבצע את המשימה גם בלי שאתם בסביבה.

   

  4. תחזוקת הצעצועים

  למדו אותם לשטוף את הצעצועים באופן קבוע בעזרת מברשת קטנה, מכל מים ונייר מגבת. בימים חמים אפשר לבצע את המטלה בגינה או במרפסת, ובימים קרים – בחדר האמבטיה.

   

  הדרך לתעודה טובה עוברת גם בסידור החדר (צילום: Shutterstock)
   הדרך לתעודה טובה עוברת גם בסידור החדר(צילום: Shutterstock)

    

   5. האכלת חיות מחמד

   אחסנו את האוכל בכלי נגיש ולמדו אותם למדוד את כמות המזון הרצויה בכלי מתאים. אם הילדים בגיל הגן, אפשר לחלק מראש את האוכל למנות ולבקש מהם לדאוג להאכלה של חיית המחמד בזמן.

    

   לסחוט הצלחות - האם הילדים שלכם לוקחים חלק במטלות הבית?

     

    

    

   הגיליון החדש של מגזין מנטה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי יחזקאל)
   הגיליון החדש של מגזין מנטה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי יחזקאל)
    
   הצג:
   אזהרה:
   פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד