צילום: שי יחזקאל

חדר משלכם: "הורים מוותרים על הצרכים שלהם בקלות רבה מדי"

אפרת פייס־אבירם, מנחת הורים המתמחה בקשב וריכוז, מבקשת מההורים להחזיר את הילדים למקומם, ולעצמכם את העצמי: "אחריותנו כהורים היא גם לטפל בעצמנו"

"בעבר לקויות נתפסו כדבר שיש להתבייש בו וכיום אבחון הוא לא מילה גסה". אפרת פייס-אבירם (צילום: אמיר יהל, סגנון: הילה ג'רבי)
"בעבר לקויות נתפסו כדבר שיש להתבייש בו וכיום אבחון הוא לא מילה גסה". אפרת פייס-אבירם (צילום: אמיר יהל, סגנון: הילה ג'רבי)

מי אני? אפרת פייס־אבירם, בת 39, נשואה לחיים, אמא לשחר (14), מיקה (12) וליבי (6.5), מתגוררת במושב קדרון.

 

איך הגעת להדרכת הורים?

"אני מגיעה ממשפחה ענפה של מטפלים, ותמיד הרגשתי שיש לי יכולות אבחון והקשבה טובות. ראיתי את ההורים שלי עוזרים לאחרים, וזה עורר בי השראה. ילדים באשר הם מרגשים אותי וגורמים לי לאושר. למדתי ריפוי בעיסוק. אני מאבחנת ומטפלת בתחומי התפתחות הילד: ויסות חושי, כתיבה, מוגבלויות פיזיות ו־ASD, מבצעת ומפענחת מוסמכת של מבדקי קשב וריכוז מוקסו ומנחת הורים בגישת אדלר.

 

"הורים כיום מוותרים על העצמי ועל הצרכים שלהם בקלות רבה מדי לטובת 'הנסיך' ו'הנסיכה' שלהם, ובכך מספקים מודל לחיקוי של ביטול עצמי".

"הגעתי לאדלר כדי להרחיב את ארגז הכלים המקצועי שלי ולמעשה הרווחתי את ההורות שלי. גיליתי שתחום הקשב והריכוז מרתק, ויש לי תחושת שליחות לאפשר לכל אדם הסובל מכך לצאת מועצם מהפגישה איתי ולקבל כלים שימושיים לחייו".

 

מה השאלות שהכי מעסיקות כיום הורים בעניין גידול ילדים ומתבגרים? 

"איך מתגברים על הפער בין הרצון לתת לילדים לבטא את עצמם ועדיין להגן על הערכים החשובים לנו כהורים? מתי לפנות לייעוץ בנושא קשב וריכוז? האם טיפול תרופתי כמו ריטלין יכול להזיק לילד שלי? מה לעשות בקשר למכורים למסך שגדלים אצלי בבית?

 

"לילד שלנו יש כוחות עצומים. הוא חכם לפחות כמונו ותמיד מקשיב לנו ולשיחות שלנו". אפרת פייס-אבירם (צילום: אמיר יהל, סגנון: הילה ג'רבי)
  "לילד שלנו יש כוחות עצומים. הוא חכם לפחות כמונו ותמיד מקשיב לנו ולשיחות שלנו". אפרת פייס-אבירם(צילום: אמיר יהל, סגנון: הילה ג'רבי)

   

  "הורים כיום מיואשים לנוכח המציאות הדיגיטלית. רבים מאיתנו לא בטוחים היכן צריך לעבור הגבול בחשיפה למסכים ובאיזו דרך ניתן להתמודד עם הבעיה, במיוחד כשהיא גובלת בהתמכרות".

   

  האם יש לדעתך מאפיין בולט להורות החדשה בהשוואה לדורות קודמים?

  "יש כמה מאפיינים: הורים כיום מודעים יותר - בעבר לקויות נתפסו כדבר שיש להתבייש בו וכיום אבחון הוא לא מילה גסה; הם מעורבים מדי - הורים מעורבים באינספור קבוצות ווטסאפ ומקבלים עדכונים שוטפים מהגנים ומבתי הספר על פעילויות ותכנים; הם מעתירים מדי - ילדים נהנים כיום, ובה בעת סובלים, משפע של משחקים ומוצרים, וזה עלול להקשות עליהם למקד קשב;

   

  "כשאנחנו מתמודדים עם כעס, חוסר אונים, כאב, סוד או דיכאון, אחריותנו כהורים לטפל בעצמנו, כדי שהילד הצופה בנו לא יחווה רגשות אשמה בעקבות ההתמודדות שלנו"

  הם מוותרים על העצמי, על הערכים ועל הצרכים שלהם בקלות רבה מדי לטובת 'הנסיך' ו'הנסיכה' שלהם, ובכך מספקים מודל לחיקוי של ביטול עצמי; הם מגוננים מדי ופעמים רבות מתקשים לתת לילדים להתמודד עם המציאות. לכן דווקא ההורה המפנק יותר פוגש ילד מתוסכל יותר לנוכח חוסר ההלימה בין ה'צמר גפן' של הבית למציאות שבחוץ".

   

   

  "תנו לו את התחושה שלטעות זה אנושי". אפרת פייס-אבירם (איור: Shutterstock)
   "תנו לו את התחושה שלטעות זה אנושי". אפרת פייס-אבירם(איור: Shutterstock)

    

   מה הדבר הכי חשוב שהורה בעידן הנוכחי צריך לדעת על הילד שלו?

   "שלילד שלנו יש כוחות עצומים. הוא חכם לפחות כמונו ותמיד מקשיב לנו ולשיחות שלנו. הוא מרגיש בדיוק מה שאנחנו מרגישים בכל רגע שהוא בסביבתנו, גם אם נסתיר ונכחיש. לכן כשאנחנו מתמודדים עם כעס, חוסר אונים, כאב, סוד או דיכאון, אחריותנו כהורים לטפל בעצמנו, כדי שהילד הצופה בנו לא יחווה רגשות אשמה בעקבות ההתמודדות שלנו".

    

    שלוש תובנות על הורים וילדים:

     

    1. הילד שלכם הוא לא אתם. העולם כולו פרוס לפניו כדי לגלות אותו ולקבל החלטות שמתאימות לו.

     

    2. גם אתם יכולים לעורר השראה. ספרו על עצמכם ושתפו את הילד באופן חי כאילו אתם נמצאים בחוויה עצמה באותו הרגע. שתפו בחוויות המעצימות והטובות שלכם, כמו גם המאתגרות והמבלבלות שלכם, בהתאם לגילו, כדי שיקבל מכם השראה, ובמקביל תנו לו את התחושה שלטעות זה אנושי.

     

    3. הילד שלכם צריך זמן איתכם. מבזבזים הרבה זמן על ויכוחים ומאבקי כוח? הדרכת הורים תעזור לכם להמיר את הזמן הזה בזמן משחק או FUN. זמן FUN הוא זמן שאתם לא מלמדים בו דבר. פשוט נהנים! מפריחים בועות סבון יחד, כותבים אחד לשני על הגב ומנחשים, מתנסים במשחק האהוב עליו בטאבלט או צופים יחד בפרק של הסדרה שהוא אוהב. 

     

     אפרת פייס־אבירם

     אתר: kesheverikuz.org

     פייסבוק: אפרת פייס־אבירם

     טל': 050-3672211 | מייל: efratgedera@gmail.com

      

     הגיליון החדש של מגזין מנטה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי יחזקאל)
     הגיליון החדש של מגזין מנטה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי יחזקאל)
      
     הצג:
     אזהרה:
     פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד