צילום: שי יחזקאל

מבחן בגרות: להתמודד עם מתבגרים בעידן של "הורות לא מאורגנת"

המתבגר מצפצף עליכם? יעל שחר, מדריכת הורים למתבגרים, מציעה להפסיק לזפזפ בין הטלת עונשים לא יעילים לניסיונות להפוך לחברים שלו - ולהתחיל להיות עקביים

הורים חוששים, בצדק, לפגוע בילד, ולכן לא פעם עומדים מול סיטואציות שהם לא יודעים איך להגיב להן". יעל שחר (צילום: אמיר יהל, סגנון: הילה ג'רבי)
הורים חוששים, בצדק, לפגוע בילד, ולכן לא פעם עומדים מול סיטואציות שהם לא יודעים איך להגיב להן". יעל שחר (צילום: אמיר יהל, סגנון: הילה ג'רבי)

מי אני: יעל שחר, בת 47, אמא לשני מתבגרים - מיה (בת 19) ודרור (בן 15), גרה ברמת השרון

 

איך הגעת להדרכת הורים למתבגרים?

"אני בוגרת B.A בפסיכולוגיה, טיפול בהתמכרויות, הדרכת הורים ואימון בני נוער באישור איגוד המאמנים. בחרתי להתמחות בהדרכת הורים למתבגרים מפני שזהו גיל מאוד מבלבל שבו יש נטייה להיחשף ולקחת סיכונים, ובעידן הנוכחי הוא מסוכן פי כמה בגלל חשיפה לתכנים לא מותאמי גיל באינטרנט או לבריונות ברשת.

 

"נוצר מצב כיום שבו ההורים תמימים יותר מהילדים. הם מרגישים אובדי עצות ולא יודעים כיצד לקרב את ילדיהם ולהגן עליהם. לכן הם נעים מקיצוניות של עונשים לא מועילים לאסטרטגיה של להיות חבר של הילד"

"נוצר מצב כיום שבו ההורים תמימים יותר מהילדים. הם מרגישים אובדי עצות ולא יודעים כיצד לקרב את ילדיהם ולהגן עליהם. לכן הם נעים מקיצוניות של עונשים לא מועילים לאסטרטגיה של להיות חבר של הילד. וכך, ללא קו התנהגות חינוכי עקבי, הם מאבדים מסמכותם".

 

איך מצליחים לאמץ קו חינוכי עקבי בתנאים האלה?

"הורות סמכותנית (כזו שמטילה עונשים) אינה יעילה כי מגיע גיל שבו עונשים לא מרתיעים. מנגד, הורות מתירנית (חברית), שלא באה בדרישות עקביות ולא מציבה גבולות עקביים, גורמת למתבגר להפוך למבוגר שמתקשה לדחות סיפוקים, להתמודד עם משימות החיים, מתפתה בקלות למצבי סיכון ובעל דימוי עצמי נמוך.

 

 (צילום: אמיר יהל, סגנון: הילה ג'רבי)
  (צילום: אמיר יהל, סגנון: הילה ג'רבי)
   

   

  "בין שני הקצוות האלה מתקיימת ההורות הסמכותית, המשלבת רכות ונוקשות בהתאמה עקבית. בקליניקה שלי אני מלמדת הורים דרך חדשה שבה הביטחון ההורי עולה, הגבולות ברורים, דרך ההתנהלות מול המתבגר מובנית, וברור מי ההורה ומי הילד ומהם זכויותיהם וחובותיהם של כל אחד מהצדדים. המשפחה היא מיקרוקוסמוס של העולם, מעין תבנית קטנה של איך נהוג להתנהג. מתבגר שלא רואה אף אחד ממטר מלבד ההנאות הרגעיות שלו, הוא מתבגר שיתקשה לאחר מכן להשתלב במסגרות החיים".

   

  מהו לדעתך המאפיין הכי בולט להורות החדשה בהשוואה לדורות קודמים?

  "ההורות של העידן החדש היא הורות לא מאורגנת, כלומר אין קו פעולה אחיד. הורים חוששים, בצדק, לפגוע בילד, ולכן לא פעם עומדים מול סיטואציות שהם לא יודעים כיצד להגיב להן. קו התגובה שלהם אינו מגובש ולכן מעביר למתבגר מסר מבלבל והמתבגר מגיב בהתאם.

   

  "מתבגר שלא רואה אף אחד ממטר מלבד ההנאות הרגעיות שלו, הוא מתבגר שיתקשה לאחר מכן להשתלב במסגרות החיים"

  "הורה הוא מנהיג, אצלנו קוראים לזה 'הורה דרך' על משקל מורה דרך. אנחנו מלמדים את ההורה טכניקות שעוזרות לו להבין מה באמת חשוב לו, ולהבהיר גם למתבגר המרדן ביותר מהם הקווים האדומים ומהן הציפיות ממנו. עם זאת, חשוב לציין שלהורות אין תבנית אחת, אנחנו מתאימים את התבנית להורה ולמתבגר לפי סגנון האישיות".

   

  מה הדבר הכי חשוב שהורה צריך לדעת על המתבגר שלו?

  "שגם המתבגרים הכי סרבנים מרגישים ביטחון כשההורה עומד על שלו בתבונה, בשיקול דעת ובהתחשבות. מתבגר שיודע שההורים שלו משגיחים עליו, ינהג ביתר אחריות גם אם הם לא נמצאים פיזית בסיטואציה".

   

   הורות מעשית - שלושה צעדים לקירוב:

    

   1. בססו כבוד הדדי. המתבגר צריך לכבד את ההורה, וזאת על ידי דוגמה אישית מכבדת של ההורה בהתנהגותו אל המתבגר ודרישה להתנהגות מכבדת בחזרה.

    

   2. היו היוזמים לתקשורת. מאחר שההורה הוא המנהיג, מתפקידו לייצר אינטראקציות עם המתבגר. יש טכניקות שמלמדות איך לייצר אינטראקציות גם עם מתבגרים סרבנים.

    

   3. תנו דרור לשיפוטיות. אפשרו מרחב שיחה שבו ניתן לשתף מידע ללא ביקורת או שיפוטיות ובו יכולים שני הצדדים להתבטא בתחום הגבולות המגינים הן על המתבגר והן עליכם.

    

    יעל שחר – הדרכת הורים למתבגרים וליווי מבוגרים צעירים בדרך לעצמאות

    אתר: yaelhorim.com

    פייסבוק: יעל שחר – הדרכת הורים ואימון בני נוער 

    טל': 052-8037080 | מייל: yaelshachar555@gmail.com

     

    הגיליון החדש של מגזין מנטה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי יחזקאל)
    הגיליון החדש של מגזין מנטה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי יחזקאל)
     
    הצג:
    אזהרה:
    פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד