אין בה פחד, יש בה נינג'ה: ליהי עופרי לא נתנה לחרדות לעצור אותה

מי היה מאמין שליהי עופרי (16), הבת הבולטת ביותר בתוכנית "נינג'ה ישראל ילדים", סבלה עד לא מזמן מחרדות ששיתקו אותה. אמה: "זה כאילו אירע קסם"

צפו בליהי עופרי מבצעת את אתגר הנינג'ה. לחצו Play לצפייה
באדיבות ערוץ הילדים בפרטנר tv ובסלקום tv
ליהי עופרי מפגינה ביצועים במסלול הנינג'ה (צילום: ערן לוי)
ליהי עופרי מפגינה ביצועים במסלול הנינג'ה (צילום: ערן לוי)
"הצלחתי לעשות דברים שגם בנים לא עשו" (צילום: אלעד גרשגורן)
"הצלחתי לעשות דברים שגם בנים לא עשו" (צילום: אלעד גרשגורן)

ליהי עופרי (16) מחדרה העדיפה מגיל צעיר ריצה וטיפוס על פני הליכה רגילה. רחובות שלמים היא הייתה הולכת על הידיים עם הוריה - שירה, מורה למדעים ודביר, מנהל מחסן. "לא על הידיים שלנו", צוחקת אמה. "אנחנו טיילנו והיא התקדמה לידינו הפוכה על הידיים". כשהייתה בת ארבע רשמו אותה לחוג התעמלות מכשירים, ועם השנים התקדמה וכישרונה החל לבלוט.

 

האזינו לכתבה. הוקלט על ידי הספריה המרכזית לעיוורים ולבעלי לקויות קריאה – המרכז לתרבות מונגשת

 

למרות ההישגים - פחדים וחרדות שפיתחה עצרו אותה וגרמו לה להפסיק להתעמל. בכיתה ג' נפצעה באימון ושברה את היד, והאירוע הגביר את החרדות. היא עברה טיפולים שלא הביאו לשינוי מהותי, אך בשנה האחרונה, בזכות המוטיבציה הגבוהה שלה, התגברה על החרדות, השתתפה בתחרות "נינג'ה ישראל ילדים" (גרסת הילדים והנוער ל"נינג'ה ישראל”, משודרת בערוץ הילדים בסלקום tv ובפרטנר tv) והפכה לבת היחידה מבין המתחרות שהצליחה לעבור את הקיר של הנינג'ה.

 

החרדות והפחדים ליוו את ליהי מגיל צעיר. היא פחדה מהים ומבעלי חיים וחששה להיות לבד. כשהמאמן בחוג השכונתי הבין שהיא מוכשרת ושלח אותה להתאמן בהפועל תל־אביב, היא היססה להיכנס לאולם. במשך חודש תמים הוריה הביאו אותה לחוג ועמדו איתה בכניסה כדי לצפות בבנות המתעמלות, משום שסירבה להיכנס. לאחר חודש התשוקה שלה להתעמל גברה על הפחד, והיא החלה להשתתף באימונים. אך כעת התחילו להציף אותה החרדות מביצוע תרגילים מתקדמים. היא הקשיבה להוראות ועמדה מבועתת וקפואה, לא מסוגלת לבצע את מה שברור לה שהיא יכולה. "בראש ידעתי שאני יכולה", מתארת ליהי את תחושתה, "אבל המוח לא נתן לי לבצע את התרגיל". בשלב מסוים הקושי היה גדול מדי, וליהי פרשה. "היא נכוותה ולא רצתה לשמוע על אימונים נוספים", מספרת אמה.

 

לאשה (צילום: אלעד גרשגורן)
  לאשה(צילום: אלעד גרשגורן)

   

  אך האהבה לתחום לא הרפתה. לאחר שהמשפחה עברה לגור בחדרה, האם, מתעמלת בעברה, החלה לקחת את אחותה של ליהי, ליאור (12 וחצי), לאימונים במכבי צפון. "חשוב לי מאוד שהילדים שלי יעשו ספורט, ואני תמיד מחפשת מקומות אפשריים", היא מספרת. ליהי באה לצפות באימונים, ובאחת הפעמים המאמן נתן לה לעלות על הטרמפולינה. לאחר שהוא ראה את הסלטות שעשתה הוא הזמין אותה להצטרף. גם כאן לקח לליהי שנה להצטרף לקבוצה, היא חזרה להתאמן אך החרדות לא הרפו ממנה, ולבסוף פרשה שוב. "ניסינו טיפולים", מספרת אמה של ליהי. "רכיבה על סוסים, טיפול באמנות, טיפול רפואי. כלום לא עזר. ליהי הייתה ממשיכה להיכנס הביתה בחרדה, לבדוק את כל החדרים ולוודא שאין שם אף אחד, ועדיין חששה לחזור להתאמן".

   

  הסיפור היה יכול להסתיים כאן, עם 57 המדליות שליהי קטפה במשך השנים, אלא שחברתה ראתה מודעה על אודישנים לתוכנית "נינג'ה", וליהי התלהבה. “ראינו את התוכנית האמריקאית וליהי ידעה במה מדובר", מספרת האם. "מהר מאוד היא התחילה להתאמן. לקחנו אותה להתאמן ב'מתחם גריזלי' בבת־חפר. בכל מקום היא חיפשה קירות לטפס עליהם, והגענו לאודישנים".

   

  "בראש ידעתי שאני יכולה, אבל המוח לא נתן לי לבצע את התרגיל" (צילום: אלעד גרשגורן)
   "בראש ידעתי שאני יכולה, אבל המוח לא נתן לי לבצע את התרגיל"(צילום: אלעד גרשגורן)

    

   בזמן האודישן היה חשוב לליהי שהוריה יהיו קרובים אליה, וגם שם היו רגעים לא קלים. "היו לי פחדים ועיכבתי את ההפקה לא מעט פעמים", היא מספרת, "אבל כולם עזרו לי. מצד אחד היו סבלניים איתי, מצד שני לחצו עליי, ולחץ דוחף אותי קדימה".

    

   איך הרגשת כשאמרו לך שעברת את האודישן?

   "הייתי מאושרת. הצלחתי לעשות דברים שגם בנים לא עשו. אחר כך התחלתי להתאמן בלי סוף. זה כיף".

    

   מה אומרים החברים על ההשתתפות שלך בתחרות?

   "כולם תומכים ומעודדים, לא נתקלתי בתגובות רעות או בקנאה. אבל העיקר הוא התחושה שלא נתתי לחרדות לעצור אותי ולא ויתרתי לעצמי. מתברר שכשיש מוטיבציה חזקה אפשר להתגבר על הכל".

    

   אחרי שליהי התקבלה לתוכנית, הביטחון שלה הלך וגבר. היא אפילו נסעה לבד לאימונים בתחבורה ציבורית. "זה דבר שלא היה עולה על הדעת בעבר", מספרת אמה. "זה כאילו אירע קסם". היום ליהי עובדת פעמיים בשבוע כמאמנת, וגם התחילה להתאמן לתוכנית "נינג'ה ישראל" למבוגרים בשנה הבאה. “היא פורחת", אומרת אמה. "היא מאמינה בעצמה. היינו סבלניים מאוד איתה, הבנו את הפחדים שלה. אף פעם לא זלזלנו, לא האצנו בה. רק המשכנו להאמין בה ולעודד אותה לפתח את מה שהיא טובה בו, וזה עבד".

    

   הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
   הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
    
   הצג:
   אזהרה:
   פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד