אייקון מאויר בשבוע: גוון סטפאני היא כוכבת סטייל אולטימטיבית בגיל 50

עם פרס בחירת הקהל כאייקון האופנה של השנה בערוץ E, הזמרת שומרת על דמות שמזגזגת בין נערת רוק לבין הבחורה הטובה שנשארה מאחור, וכל זה בלי אף קמט

ארז עמירןפורסם: 13.12.19 02:39
יש בה קצת מרלן דיטריך וקצת ורוניקה לייק, אך בעיניים שלי לפחות, היא דווקא גרסה צנומה של מרילין מונרו. המחווה שלי לגוון סטפאני (איור: ארז עמירן)
יש בה קצת מרלן דיטריך וקצת ורוניקה לייק, אך בעיניים שלי לפחות, היא דווקא גרסה צנומה של מרילין מונרו. המחווה שלי לגוון סטפאני (איור: ארז עמירן)
אוהבת לשמור את מי שקרוב אליה אישית, קרוב גם מקצועית. נו דאוט, 2001 (צילום: David Klein/GettyimagesIL)
אוהבת לשמור את מי שקרוב אליה אישית, קרוב גם מקצועית. נו דאוט, 2001 (צילום: David Klein/GettyimagesIL)
פופולארית ואהודה, אבל לא משחקת בליגה של הכוכבות, בטח לא בסדר הגודל של הביונסות של העולם. 2006 (צילום: AP)
פופולארית ואהודה, אבל לא משחקת בליגה של הכוכבות, בטח לא בסדר הגודל של הביונסות של העולם. 2006 (צילום: AP)
לא משמשת כלוח חוצות לבית אופנה אחד. 2017 (צילום: rex/asap creative)
לא משמשת כלוח חוצות לבית אופנה אחד. 2017 (צילום: rex/asap creative)
אי אפשר להתעלם מכך שמדובר באישה בת 50 שאין לה קמט אחד בפניה. 2019 (צילום: rex/asap creative)
אי אפשר להתעלם מכך שמדובר באישה בת 50 שאין לה קמט אחד בפניה. 2019 (צילום: rex/asap creative)

גוון סטפאני

סליחה, במי מדובר? זמרת אמריקאית שהתפרסמה כסולנית להקת נו דאוט וחוגגת השנה 50 וגם את פרס בחירת הקהל לאייקון האופנה של 2019 בערוץ E. הפעם, אני מצטרף למצביעים – גוון סטפאני היא אחת המתלבשות הכי טובות שצימח הפופ האמריקאי, שלרוב, כידוע, לא משמש כחממה של טעם אופנתי משובח.

 

סטפאני אוהבת לשמור את מי שקרוב אליה אישית, קרוב גם מקצועית. בלהקת נו דאוט, למשל, היא שיתפה פעולה גם עם אחיה ועם בן זוגה דאז. מי שאמר שלא מערבבים משפחה עם עסקים, כנראה לא הכיר אותה (או שאולי דווקא כן, כיוון שעל פי דיווחים מערכת היחסים שלה כמעט גרמה לפירוק הלהקה כמה פעמים).

 

גוון סטפאני בגאלה של מוזיאון המטרופוליטן בניו יורק, 2019 (צילום: rex/asap creative)
  גוון סטפאני בגאלה של מוזיאון המטרופוליטן בניו יורק, 2019(צילום: rex/asap creative)

   

  את בעלה לשעבר ואבי ילדיה, סולן להקת "בוש" גווין רוסדייל, היא פגשה בסיבוב הופעות. אחרי קצת יותר מעשור, שלושה ילדים והצטרפות לסטטיסטיקה המוכרת של "לבעלי יש רומן עם המטפלת", היא התגרשה, רק כדי למצוא שוב במאגר הזמרים את בן זוגה הנוכחי בלייק שלטון, כוכב קאנטרי עתיר זיפים וגומות חן. יחד הם שופטים וממנטרים (ומתאהבים) בתוכנית הריאליטי "דה ווייס" – המקבילה הקצת פחות שכונתית אך לא פחות מפוהקת מזו שלנו, שבה עברי לידר ושרית חדד ליוו זמרים כל הדרך מהאנונימיות של לפני אל האנונימיות של אחרי.

   

  סטפאני בשנת 2003 (צילום: rex/asap creative)
   סטפאני בשנת 2003(צילום: rex/asap creative)

    

   לגוון סטפאני יש בפורטפוליו כמה להיטים גדולים, גם מתקופת הלהקה וגם מקריירת הסולו המצליחה למדי שלה. נרשמה לה גם גיחה קצרה לקולנוע והתנסות בעיצוב אופנה. היא פופולארית ואהודה, אבל לא משחקת בליגה של הכוכבות, בטח לא בסדר הגודל של הביונסות של העולם. לעומת זאת, מבחינה אופנתית היא מנצחת באיפון. יש לה סטייל בשביל כל אלה ועוד.

    

   מראה ששייך לתקופה אחרת. אלגנטית ב-2015 (צילום: AP)
    מראה ששייך לתקופה אחרת. אלגנטית ב-2015(צילום: AP)

     

    למה אייקון? מאז ימי נו דאוט, סטפאני שקדה על עיצוב דמות שמזגזגת בין נערת רוק לבין הבחורה הטובה שנזרקה לטובת אחרת. השילוב הזה תמיד מנצח, כי כולנו היינו לפחות בצד אחד של המתרס הזה. במראה שלה יש משהו ששייך לתקופה אחרת – יש בה קצת מרלן דיטריך וקצת ורוניקה לייק, אך בעיניים שלי לפחות, היא דווקא גרסה צנומה של מרילין מונרו. הרבה בלונד, ליפסטיק אדום, הופעה זוהרת, ותדמית של מי שמתקשה להתנהל בעולם ללא גבר לצדה.

     

    עדיין נערת רוק. 2018 (צילום: rex/asap creative)
     עדיין נערת רוק. 2018(צילום: rex/asap creative)

      

     הקליפ שלה "מיזרי" מ-2016 הוא מצעד עוצר נשימה של תלבושות, שמקבע אותה כאייקון אופנה אולטימטיבי, בעיקר כי לא מדובר בכוכבת שמשמשת כלוח חוצות לבית אופנה אחד, אלא בעבודת ליקוט אינטליגנטית שהצליחה למתג אותה כסמל של נשיות אופנתית חדשה.

      

     מופיעה בטקס פרסי הגראמי ב-2003 (צילום: Frank Micelotta/GettyimagesIL)
      מופיעה בטקס פרסי הגראמי ב-2003(צילום: Frank Micelotta/GettyimagesIL)

       

      למה לא? טוב, אני מתחיל להרגיש קצת כמי שמתעקש לחרב את המסיבה שוב ושוב בגלל אותה סיבה, אבל אי אפשר להתעלם מכך שמדובר באישה בת 50 שאין לה קמט אחד בפניה. אז קשה להאמין שהפנים היפות והצעירות של גוון סטפאני לא פגשו כמות נכבדה של מזרקים ומנתחים. ברור, כל אחד ואחת רשאים לעשות עם פניהם מה שהם רוצים, וקטונתי מלחלק ציונים למי שמתעקשים להילחם בבגידת הגוף בכל אמצעי שהוא. עם זאת, לדעתי יש טעם לפגם באופן שבו מיוצג בתקשורת "המראה האידיאלי בגיל 50". הפייק ניוז הזה פשוט מעצבן.

       

      מנומרת ב-2005 (צילום: rex/asap creative)
       מנומרת ב-2005(צילום: rex/asap creative)

        

       ובכל זאת: עם בוטוקס ובלעדיו, גוון סטפאני היא אושיית סטייל שמשביחה עם הזמן. הזוגיות שלה עם שלטון נראית אולי קצת מתוסרטת ודביקה מדי, אבל מהסוג שמחמם את הלב. והכי חשוב, היא נכנסה לפנתיאון התרבות הישראלית כששיר שלה הפך לאות המוזיקלי של הבלוג של מאי ב"ארץ נהדרת".

        

       בהופעה של להקת נו דאוט, 2000 (צילום: Liam Nicholls/GettyimagesIL)
        בהופעה של להקת נו דאוט, 2000(צילום: Liam Nicholls/GettyimagesIL)

         

        מה זה אייקון אחד בשבוע?

        עולם הזוהר זוכה ממני בדרך כלל להתייחסות ביקורתית וחשדנית (וגם אני רואה בעצמי לפעמים את המבוגר הממורמר), אך אני חייב להודות שיש בו צדדים שמרגשים אותי בכל פעם מחדש. היוזמה "אייקון אחד בשבוע" משלבת שלוש אהבות גדולות שלי – איור, אופנה וסקרנות, או אפילו אובססיביות, לחייהם של מפורסמים.

         

        בכל שבוע אבחר דמות אחת שמבחינתי ראויה לתואר המחייב "אייקון אופנה", מקומי או בינלאומי, שאותה אאייר ואשתף כאן. אתם מאוד מוזמנים להציע הצעות משלכם לאייקונים לאיור, או להתווכח עם הבחירות שלי.

         

         
        הצג:
        אזהרה:
        פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
        מעצב אופנה, מרצה בשנקר, מאייר, אבא (של גאיה ושירה), מאמין שאופנה היא תרבות שאפשר (ורצוי) לדבר עליה, ולא רק ללבוש, ולא שוכח לרגע שמתחת לבגדים כולנו עירומים