התסרוקת לעולם נשארת: מה עומד מאחורי השיער של ג'ניפר אניסטון

חייה האישיים והמקצועיים ידעו לא מעט תהפוכות, אך הכוכבת בת ה-50 שומרת על מראה שכמעט לא משתנה מאז שנות ה-90. כעת היא רוצה לתקן את השמועות עליה

איתי יעקב

|

19.11.19 | 09:01

עם שינויים מינוריים בלבד באורך השיער ובגוון השטני – תסרוקת אחידה לאורך השנים היא יותר מסתם שמירת אמונים לזוג מספריים: מדובר בבחירה מושכלת המעידה על עמידות, המשכיות ויציבות. ג'ניפר אניסטון, 2019 (צילום: AP)
עם שינויים מינוריים בלבד באורך השיער ובגוון השטני – תסרוקת אחידה לאורך השנים היא יותר מסתם שמירת אמונים לזוג מספריים: מדובר בבחירה מושכלת המעידה על עמידות, המשכיות ויציבות. ג'ניפר אניסטון, 2019 (צילום: AP)
"אני לא מוכנה להרגיש פחות רק כי הגוף שלי משתנה ו/או אכלתי המבורגר לצהריים וצולמתי מזווית משונה, ולכן איחשב לאחד משני הדברים: בהריון או שמנה". 2018 (צילום: AP)
"אני לא מוכנה להרגיש פחות רק כי הגוף שלי משתנה ו/או אכלתי המבורגר לצהריים וצולמתי מזווית משונה, ולכן איחשב לאחד משני הדברים: בהריון או שמנה". 2018 (צילום: AP)
השיער הפך למיתוג ויזואלי של אחת השחקניות החידתיות בתעשייה. 2009 (צילום: AP)
השיער הפך למיתוג ויזואלי של אחת השחקניות החידתיות בתעשייה. 2009 (צילום: AP)
פארה פוסט של דור ה-X. אניסטון ב-2004 (צילום: AP)
פארה פוסט של דור ה-X. אניסטון ב-2004 (צילום: AP)
לא מתגעגעת לתספורת "רייצ'ל". עם שחקני הסדרה "חברים", 1998 (צילום: AP)
לא מתגעגעת לתספורת "רייצ'ל". עם שחקני הסדרה "חברים", 1998 (צילום: AP)

אנה ווינטור והקארה הנצחי, התלתלים של שירלי טמפל, השיער הקצוץ של האלי ברי, הבלונד הסינתטי של דולי פרטון – כולן דמויות בולטות בתרבות הפופולארית שהתספורת שלהן מפורסמת לא פחות מהעשייה שלהן. ברשימה מכובדת זו חברה גם השחקנית ג'ניפר אניסטון, שנמצאת כעת בקאמבק למסך הטלוויזיה עם "תוכנית הבוקר", הסדרה החדשה והמדוברת של אפל TV. במבט אחורה על התמונות של השחקנית שחגגה השנה 50, דבר אחד יציב: השיער שלה. הסרטים בכיכובה ידעו ימים יפים וגם ביקורות גרועות, אבל עם שינויים מינוריים בלבד באורך השיער ובגוון השטני – תסרוקת אחידה לאורך השנים היא יותר מסתם שמירת אמונים לזוג מספריים: מדובר בבחירה מושכלת המעידה על עמידות, המשכיות ויציבות. מיתוג ויזואלי של אחת השחקניות החידתיות בתעשייה.

 

"תסרוקת 'רייצ'ל' היתה כמו לעשות ניתוח". עם מתיו פרי ב-1995 (צילום: AP)
  "תסרוקת 'רייצ'ל' היתה כמו לעשות ניתוח". עם מתיו פרי ב-1995(צילום: AP)

   

  אניסטון, שהתפרסמה באמצע שנות ה-90 עם דמותה של רייצ'ל בסדרה "חברים", הפכה מאז לסמל המזוהה עם שיער נחשק. פארה פוסט של דור ה-X. התסרוקת המדורגת שליוותה אותה במהלך הסדרה, ניסחה עבור דור של נשים צעירות את המסלול אל המספרה הנכונה. בימים ההם של In ו-Out, אניסטון נחשבה לשגרירת המראה הכי מעודכן, למרות שדעתה אחרת.

   

  "אני חושבת שזו התסרוקת המכוערת ביותר שראיתי בחיי", אמרה בראיון למגזין "אלור" בשנת 2011. מאוחר יותר הוסיפה בראיון אחר כי התספורת דרשה עבודה צמודה של מעצב השיער שלה, כריס מקמילן (שעובד איתה כבר למעלה מחצי יובל): "תסרוקת 'רייצ'ל' הצריכה תחזוקה גבוהה. הייתי מקללת בכל פעם שהייתי צריכה לייבש את השיער. לפעמים זה לקח שלושה סבבים של פן כדי לעצב אותה. זה היה כמו לעשות ניתוח".

   

  עם בראד פיט, 2001 (צילום: AP)
   עם בראד פיט, 2001(צילום: AP)

    

   על ציר הזמן בקריירה של אניסטון, לפני בראד פיט ובעיקר אחריו, היא נראית נינוחה יותר. אם בתחילת שנות האלפיים היא דילגה בין שיער מדורג לקארה מסותת בקו הכתפיים, ובין קארה בלונדיני שנעשה לאחר "תאונת החלקה ברזילאית" של שיערה המעט מתולתל – בעשור וחצי האחרונים אניסטון שומרת אמונים לסגנון אחיד של שיער באורך השכמות או בקו החזה ובגוון שטני. בעבר סיפרה כי כדי ליצור את המראה ה"טבעי" היתה יורדת לים וממלאת בקבוקים במי מלח שיצרו את האפקט המתבקש, עד שמקמילן גילה לה שהיא פשוט יכולה לרכוש ספריי מים כזה.

    

   תחילת שנות האלפיים הביאו שינויים קלים לתספורת. עם ליב טיילר, 2002 (צילום: AP)
    תחילת שנות האלפיים הביאו שינויים קלים לתספורת. עם ליב טיילר, 2002(צילום: AP)

     

    חסידת מי ים לשיער. עם בראד פיט, 2004 (צילום: AP)
     חסידת מי ים לשיער. עם בראד פיט, 2004(צילום: AP)

      

     ובכל זאת, באי של יציבות ויזואלית כמו זו של אניסטון, גם לה מותר מדי פעם להתפרע. בחודש שעבר היא פתחה חשבון אינסטגרם, לאחר שנים של סירוב להצטרף לרשת החברתית. אניסטון "שברה את האינסטגרם" עם תמונת סלפי משותפת עם צוות השחקנים של "חברים", לציון 25 שנה לשידור הפרק הראשון של הסדרה והשמועות על איחוד אפשרי. הפוסט זכה עד היום לקרוב ל-15 מיליון לייקים, וכיום עוקבים אחריה 18.3 מיליון חשבונות. על הדרך היא גם שברה שיא גינס כשצברה מיליון עוקבים בזמן קצר של חמש שעות ו–16 דקות.

      

     בראיון ל"אנטרטיינמנט טונייט" הסבירה אניסטון את בחירתה להצטרף לרשת החברתית בהבנה כי אינסטגרם הפך לחלק אינטגרלי מהעולם. "כששמעתי את ריס ויתרספון מדברת על זה, ואיך את יכולה לקבל קצת יותר שליטה על הנרטיב שלך, ולתקן כמה שגיאות וכמה דברים מטופשים ש... אלוהים יודע, נאמרים לעתים קרובות — זה עורר את סקרנותי", הוסיפה בראיון לניו יורק טיימס בחודש שעבר.

      

     רוצה להציג גרסה משלה לדיווחים במדורי הרכילות. 2008 (צילום: AP)
      רוצה להציג גרסה משלה לדיווחים במדורי הרכילות. 2008(צילום: AP)

       

      בתסרוקת מפתיעה יחסית לעצמה. עם ג'ון מאייר, 2009 (צילום: AP)
       בתסרוקת מפתיעה יחסית לעצמה. עם ג'ון מאייר, 2009(צילום: AP)

        

       אין להקל ראש בצעד האחרון של אניסטון, שוודאי תורם גם ליחסי הציבור של הסדרה החדשה. כמי שנצלבה במשך שני עשורים בתקשורת ובעיקר בצהובונים, הפעם היא מקווה לקבל את המושכות בחזרה על חייה האישיים, ולהציב תגובה הולמת לשמועות על מערכות היחסים הזוגיות הכושלות שלה, בחירתה לא להביא ילדים לעולם, והביקורת על כך שהעדיפה להשקיע בקריירה ולא במשפחה. כמו בפעם ההיא, כשהשמועות על גירושיה מבראד פיט, שניהל רומן עם אנג'לינה ג'ולי, טענו כי הסיבה היתה שלא רצתה להקים משפחה. "מעולם לא אמרתי שאני לא רוצה להביא ילדים לעולם", הבהירה בראיון לגיליון ספטמבר 2005 של וניטי פייר, "עשיתי ואני עושה ואעשה! הנשים שמעוררות בי השראה הן אלה שיש להן קריירה וילדים. תמיד רציתי להביא ילדים לעולם, ולעולם לא הייתי מוותרת על החוויה הזו בקריירה. אני רוצה שיהיה לי הכל".

        

       אפילו למסיבות של טקס האוסקר היא בוחרת בשיער פזור. עם ג'סטין ת'רו, 2015 (צילום: AP)
        אפילו למסיבות של טקס האוסקר היא בוחרת בשיער פזור. עם ג'סטין ת'רו, 2015(צילום: AP)

         

        רק מיקום השביל זז קלות. במסיבה של טקס האוסקר, 2017 (צילום: AP)
         רק מיקום השביל זז קלות. במסיבה של טקס האוסקר, 2017(צילום: AP)

          

         בשנים האחרונות היא כבר נשמעת אחרת. ב-2016 כתבה אניסטון מאמר לאתר "הפניגטון פוסט" תחת הכותרת For The Record, שבו פנתה בקריאה ישירה לצהובונים שעסקו יותר ויותר ברחם שלה בעקבות תמונת פפראצי שלה בביקיני. "לפרוטוקול – אני לא בהריון, אבל כן נמאס לי. נמאס לי שמביישים את הגוף שלי בכל יום, במסווה של עיתונות", כתבה אניסטון, "ההחפצה והבדיקה הדקדקנית שאנחנו עושים לנשים זה אבסורד, וזה מטריד. הדרך שבה אני מתוארת על ידי התקשורת היא פשוט השתקפות של הדרך שבה אנחנו רואים ומציגים נשים ככלל, נמדדות באמצעות סטנדרט מעוות של יופי. כמות המשאבים שמתבזבזים עכשיו כדי לנסות לחשוף אם אני כן או לא בהריון מצביעים על הנצחת הרעיון הזה שנשים הן איכשהו לא שלמות, לא מצליחות או לא מאושרות אם הן לא נשואות עם ילדים".

          

         חוזרת למסך הטלוויזיה. 2019 (צילום: AP)
          חוזרת למסך הטלוויזיה. 2019(צילום: AP)

           

          במאמר שזכה לתהודה בינלאומית גדולה, התייחסה אניסטון גם לאופן שבו מתעסקת התקשורת בנשים בהריון, מה שכיום זכה בישראל לקמפיין בשם "צאו לי מהרחם" שהובילו פיגורות כמו לוסי אהריש, מאיה ורטהיימר וירדן הראל. "אני לא מוכנה להרגיש פחות רק כי הגוף שלי משתנה ו/או אכלתי המבורגר לצהריים וצולמתי מזווית משונה, ולכן איחשב לאחד משני הדברים: בהריון או שמנה. מניסיון של שנים, למדתי את השיטות של הצהובונים, ולמרות שהן מסוכנות, הן לא ישתנו, לפחות לא בזמן הקרוב. מה שכן יכול להשתנות הוא המודעות והתגובה שלנו למסרים הרעילים שטמונים בתוך הסיפורים הבלתי מזיקים לכאורה האלה, המוצגים כאמת ומעצבים את הרעיונות שלנו על מי אנחנו".

           

           
          הצג:
          אזהרה:
          פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד