אייקון מאויר בשבוע: למה החריבה הדי לאמאר היפהפייה את פניה?

היא נחשבה לאחת השחקניות היפות בעולם ואחראית גם על המצאת פטנט טכנולוגי של הצפנת מידע לצבא, אך כל זה לא הציל את הכוכבת מהתמכרות לניתוחים פלסטיים

ארז עמירןפורסם: 08.11.19 10:49
הפכה שבויה של תדמיתה. המחווה שלי להדי לאמאר (איור: ארז עמירן)
הפכה שבויה של תדמיתה. המחווה שלי להדי לאמאר (איור: ארז עמירן)
"כל אחת יכולה להיות כוכבת בהוליווד. כל מה שאת צריכה לעשות זה לעפעף בעיניים ולהיראות טיפשה". הדי לאמאר בסרט "שמשון ודלילה", 1949 (צילום: AP)
"כל אחת יכולה להיות כוכבת בהוליווד. כל מה שאת צריכה לעשות זה לעפעף בעיניים ולהיראות טיפשה". הדי לאמאר בסרט "שמשון ודלילה", 1949 (צילום: AP)
על מה שהיא חסרה ביכולות דרמטיות, היא פיצתה ביופי מסנוור. 1960 (צילום: rex/asap creative)
על מה שהיא חסרה ביכולות דרמטיות, היא פיצתה ביופי מסנוור. 1960 (צילום: rex/asap creative)

הדי לאמאר

סליחה, במי מדובר? שחקנית הקולנוע והממציאה, שנולדה לפני 105 שנים למשפחה יהודית בווינה אך גדלה כנוצרייה. הדי לאמאר שילבה באופן מופלא בין יופי לחוכמה, אך זה לא הקל על חייה כלל.

 

לאורך שנות ה-40 טענו לא מעט קולות כי היא האישה היפה בתבל (צילום: AP)
  לאורך שנות ה-40 טענו לא מעט קולות כי היא האישה היפה בתבל(צילום: AP)

   

   

  בשנת 1933 היא היתה השחקנית הראשונה שהופיעה חשופת חזה בסרט שנחשב "מהוגן", ורגע אחר כך רכש בעלה הראשון, אוסטרי עשיר למדי עם קשרים במפלגה הנאצית, את כל עותקי הסרט והשמיד אותם. ב-1937 היא ברחה מהבעל ומאוסטריה, והגיעה להוליווד. שם היא הפכה לכוכבת של האולפנים, ובמקביל רשמה פטנט על טכנולוגיית שידור גלי רדיו בדילוגי תדר, המצאה שבשנות ה-60 הפכה לחלק ממערכת התקשורת הצבאית של הצי האמריקאי. לאמאר, אגב, לא הרוויחה סנט מההמצאה שלה, שהיא הבסיס גם לפיתוחים כמו תקשורת WI-FI שבה אנחנו עושים שימוש עד היום, מכיוון שתוקף הפטנט שלה פג לפני שעולם המדע האמריקאי השכיל להבין שגם שחקנית הוליוודית יפהפייה יכולה להיות גאון טכנולוגי.

   

  עור חרסינה, שיער כהה ושפתיים צבועות באדום-דם, מצוותים לחיים אישיים סוערים, שישה בעלים, קשרים עם בכירי תעשיית הקולנוע, וחותמת הנחשקות האולטימטיבית של התקופה: רומן עם ג'ון פ' קנדי. 1955 (צילום: rex/asap creative)
   עור חרסינה, שיער כהה ושפתיים צבועות באדום-דם, מצוותים לחיים אישיים סוערים, שישה בעלים, קשרים עם בכירי תעשיית הקולנוע, וחותמת הנחשקות האולטימטיבית של התקופה: רומן עם ג'ון פ' קנדי. 1955(צילום: rex/asap creative)

    

   למה אייקון? הדי לאמאר לא היתה שחקנית גדולה. תפקידה המפורסם ביותר היה דלילה בסרטו של ססיל ב. דה מיל, במאי שהתמחה באפוסים תנכיים מופרכים ואובר-דרמטיים. על מה שהיא חסרה ביכולות דרמטיות, היא פיצתה ביופי מסנוור. לאורך שנות ה-40 טענו לא מעט קולות כי היא האישה היפה בתבל. פניה, כך אומרים, היוו השראה למראה של שלגייה המצוירת – אחת הדמויות היותר מעצבנות של דיסני, אם שואלים אותי, אבל גם אחת הנאות שבהן.

    

    

   הפיתוח הטכנולוגי שלה התקבל בביטול. 1943 (צילום: AP)
    הפיתוח הטכנולוגי שלה התקבל בביטול. 1943(צילום: AP)

     

    חוץ מהשראה לנסיכה-של-הגמדים, הדי לאמאר סיפקה גם השראה למושג "זוהר הוליוודי" – עור חרסינה, שיער כהה ושפתיים צבועות באדום-דם, מצוותים לחיים אישיים סוערים, שישה בעלים, קשרים עם בכירי תעשיית הקולנוע, וחותמת הנחשקות האולטימטיבית של התקופה: רומן עם ג'ון פ' קנדי.

     

    הפחד מהזדקנות, מתברר, הוא נחלתם גם של הנבונים ביותר. 1946 (צילום: AP)
     הפחד מהזדקנות, מתברר, הוא נחלתם גם של הנבונים ביותר. 1946(צילום: AP)

      

     "כל אחת יכולה להיות כוכבת בהוליווד. כל מה שאת צריכה לעשות זה לעפעף בעיניים ולהיראות טיפשה", היא אחת האמירות המפורסמות של לאמאר. היא עצמה מעולם לא נראתה (או היתה) טיפשה, אך הפחד מהזדקנות, מתברר, הוא נחלתם גם של הנבונים ביותר.

      

     הפכה את פניה לשדה קטל של התערבויות כירורגיות שגרמו לה להסתגר בביתה. בגיל 65 (צילום: AP)
      הפכה את פניה לשדה קטל של התערבויות כירורגיות שגרמו לה להסתגר בביתה. בגיל 65(צילום: AP)

       

      למה לא? אומרים שאישה יפה מתה פעמיים. בניסיון להתחמק מגורל מר זה, לאמאר היתה מחלוצות הניתוחים הפלסטיים. עד מותה בגיל 85, היא הפכה את פניה לשדה קטל של התערבויות כירורגיות שגרמו לה להסתגר בביתה ולהיעלם מהעין הציבורית. בשלב מסוים, נטען, היו בפניה יותר צלקות מעור. לאמאר הפכה שבויה של תדמיתה, כשהתואר הכה-מחייב של "האישה הכי יפה בעולם" התהפך עליה וסימן אותה כעוד קורבן של הרודנות ההוליוודית שאוסרת על נתיניה (ובעיקר נתינותיה) להזדקן.

       

      זקנתה, ללא ספק, הרסה את תדמית נעוריה. היא התמכרה לניתוחים, תרופות אנטי דיכאוניות וגניבות קטנות מבתי כלבו. "האישה היפה בתבל" הפכה לשק החבטות של התקשורת האכזרית, שאוהבת כל כך להושיב את יקיריה על כס המלכות ואז לבעוט בו בחדווה.

       

      ובכל זאת: בשנה שעברה התחילו לעבוד על הפקת סדרת טלוויזיה על חייה של לאמאר, שבה תככב גל גדות. השילוב של יופי מסנוור ומוח מבריק, קסם, כנראה, לוונדר וומן הפרטית שלנו. יש למה לחכות.

       

      לאמאר עם שני ילדיה, 1958 (צילום: Keystone/GettyimagesIL)
       לאמאר עם שני ילדיה, 1958(צילום: Keystone/GettyimagesIL)

        

       מה זה אייקון אחד בשבוע?

       עולם הזוהר זוכה ממני בדרך כלל להתייחסות ביקורתית וחשדנית (וגם אני רואה בעצמי לפעמים את המבוגר הממורמר), אך אני חייב להודות שיש בו צדדים שמרגשים אותי בכל פעם מחדש. היוזמה "אייקון אחד בשבוע" משלבת שלוש אהבות גדולות שלי – איור, אופנה וסקרנות, או אפילו אובססיביות, לחייהם של מפורסמים.

        

       בכל שבוע אבחר דמות אחת שמבחינתי ראויה לתואר המחייב "אייקון אופנה", מקומי או בינלאומי, שאותה אאייר ואשתף כאן. אתם מאוד מוזמנים להציע הצעות משלכם לאייקונים לאיור, או להתווכח עם הבחירות שלי. 

        

        
       הצג:
       אזהרה:
       פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
       מעצב אופנה, מרצה בשנקר, מאייר, אבא (של גאיה ושירה), מאמין שאופנה היא תרבות שאפשר (ורצוי) לדבר עליה, ולא רק ללבוש, ולא שוכח לרגע שמתחת לבגדים כולנו עירומים