"גברים כבר לא מתאמצים": נשים מספרות על דייטינג בגיל חמישים

מה עונים לגברים בני 20 שפונים אלייך בטינדר? ואיך מספרים לדייט הטרי שאת סבתא? בעקבות הסדרה 'חמישים', בדקנו איך סצנת הדייטים בעשור השישי נראית בחיים האמיתיים

אילנית בן יעקב בסדרה "חמישים". "בא לי אהבה, אבל לא בא לי לעבוד בזה", אומרת הגיבורה (צילום: ורד אדיר, באדיבות yes)
אילנית בן יעקב בסדרה "חמישים". "בא לי אהבה, אבל לא בא לי לעבוד בזה", אומרת הגיבורה (צילום: ורד אדיר, באדיבות yes)

בגיל 49 וחצי, אלונה נחמיאס, תסריטאית ואם חד־הורית לשלושה ילדים, מרגישה שהיא עומדת ליפול לתהום הזקנה. גיל 50 כבר דופק בדלת, והיא נאלצת להתמודד עם אבא שסובל מדמנציה, מתבגרים בעייתיים, גלי חום, שלפוחית רגיזה והפרעות קשב וריכוז של גיל המעבר. כאילו כל זה לא מספיק, היא לא עשתה סקס כבר שבע שנים - מאז שהתאלמנה. כשהיא נפגשת עם מפיק טלוויזיוני בניסיון למכור לו סדרה העוסקת באישה בת 50, הוא שואל אותה למה היא לא בזוגיות: ״מה, לא בא לך אהבה? לא בא לך סקס?״. והיא עונה לו: ״בא לי, אבל לא בא לי לעבוד בזה״.

 

אלונה (בגילומה של אילנית בן יעקב) היא גיבורת הסדרה החדשה ״חמישים״ (המשודרת ב־yes), המציבה באופן נדיר אישה בת 50 במרכז הבמה. למרות הכרזתה של אלונה, היא מחליטה בסופו של דבר להתחבר לטינדר, ויוצאת לדייט עם גבר הצעיר ממנה ב־15 שנה. כשהיא נאלצת לעזוב את הדייט במפתיע, הוא תוקף: "אני לא מבין את הקטע שלך. מה זה, טיזינג של זקנות?"

 

  

״קיבלתי תגובות מטורפות מנשים על הסדרה. הן שמחות שסוף־סוף יש ייצוג ריאליסטי של בנות 50 פלוס״, אומרת יוצרת הסדרה, הסופרת והתסריטאית יעל הדיה. ״תמיד התייחסו לנשים בגילים האלה כמו לדודות ולא כאל יצורים מיניים עם חשקים, ואני הסרתי את המעטפת המאופקת והעבשה של הזקנות שאפפה את הייצוג הטלוויזיוני של נשים בגילים האלה״.

יעל הדיה: כשאת יותר צעירה את נמצאת בכל מיני מעגלים חברתיים, כמו צבא ואוניברסיטה.  איפה אני כבר פוגשת גברים היום, בסופר?"

 

הדיה, בת 55, אמא לשלושה ילדים, כתבה את ״חמישים״ בהשראת חייה, פחות או יותר. אבל בניגוד לאלונה, הדיה לא יוצאת לדייטים והיא מעולם לא התחתנה. ״רציתי זוגיות והיו לי מערכות יחסים, אבל הן אף פעם לא הובילו להקמת משפחה", היא מספרת. "בגיל 34, כשהשעון הביולוגי שלי התחיל לצפצף, החלטתי שאני לא מחכה ומביאה לבד ילדים לעולם. כשהילדים היו קטנים הייתי במערכות יחסים, אבל היום אני לא יוצאת לדייטים בכלל. אני מרגישה שמיציתי. אני אוהבת את השקט, את השגרה ואת הפינה שלי וזה לא בוער לי״.

 

בכל זאת, את לא מרגישה שזה חסר לך?

״אני יודעת שזה נשמע מוזר, אבל אני לא מרגישה שחסרה לי זוגיות. זאת עבודה למצוא בן זוג בגיל שלי. כשאת צעירה יותר את נמצאת בכל מיני מעגלים חברתיים, כמו צבא ואוניברסיטה, וכשאת מתבגרת מתמעטות ההזדמנויות להכיר. איפה אני כבר פוגשת גברים, בסופר? הדרך למצוא אהבה היום היא באמצעות אפליקציות כמו טינדר ואתרי היכרויות, ואני כבר לא שם. אולי כשהחיים שלי יהיו פחות אינטנסיביים, פתאום ארגיש חלל ואצא שוב לדייטים, אבל בינתיים זה פחות מעניין אותי״.

 

מאיפה קיבלת השראה לדייטים שמופיעים בסדרה?

"זה פרי הדמיון שלי".

 

יעל הדיה, יוצרת "חמישים". "זאת עבודה למצוא בן זוג בגיל שלי" (צילום: גל חרמוני)
  יעל הדיה, יוצרת "חמישים". "זאת עבודה למצוא בן זוג בגיל שלי"(צילום: גל חרמוני)

   

  לא מחפשת סטוצים

  אז איך נראים חייהן של נשים בנות 50 פלוס שבניגוד להדיה, כן יוצאות לדייטים ומנסות למצוא פרטנר לחיים? האם חיפוש הזוגיות שלהן דומה למה שמתואר בסדרה? ואיך חוות הנשים האלו את עולם הדייטינג – עניין לא פשוט בכל גיל - בעשור השישי לחייהן?

  לילי קורל: ״יש לי יחסי אהבה־שנאה עם אפליקציות היכרויות כמו טינדר. ההיכרויות באתרים האלה הן משהו מתסכל מאוד״

   

  לילי קורל, בת 55 מאשדוד, מרצה לסטיילינג ומכשירה סטייליסטיות, אם לשני ילדים וסבתא לשני נכדים, גרושה כבר 15 שנה. מאז גירושיה היו לה שתי מערכות יחסים רציניות, שהאחרונה בהן הסתיימה לפני שלוש שנים. מאז, היא מוצאת את עצמה ״מטנדרת״. ״יש לי יחסי אהבה־שנאה עם אפליקציות היכרויות כמו טינדר״, היא מספרת. ״כשאני מחפשת זוגיות אני יוצאת להרבה דייטים ויוזמת פניות, אבל אחרי תקופה שזה לא מסתדר אני פשוט מרימה ידיים ומוחקת את האפליקציה, עד ששוב מתחשק לי לצאת לדייט. ההיכרויות באתרים האלה הן משהו מתסכל מאוד״.

   

  למה?

  ״השפע שיש באתרים מבלבל מאוד. יש גברים שנמצאים בקשר עם כמה נשים במקביל והרבה מהם נעלמים. היה מישהו שהכרתי בפייסבוק, אחרי שבועיים הוא הציע שנטוס יחד לחו״ל ואני זרמתי. היה לנו כיף מאוד, אבל כשחזרנו הוא אמר לי שהוא צריך לחשוב אם הוא רוצה להמשיך הלאה. עוד לא הספקתי לפרוק את המזוודה. הייתי בשוק. יכול להיות שרק לי היה כיף ושאני חיה בסרט? אני מרגישה שהיום הרבה יותר קשה להבין גברים״.

   

  לילי קורל. "אני מרגישה שהיום הרבה יותר קשה להבין גברים״ (צילום: אלבום פרטי)
   לילי קורל. "אני מרגישה שהיום הרבה יותר קשה להבין גברים״(צילום: אלבום פרטי)

    

   לנשים בגילך קשה יותר למצוא זוגיות לעומת נשים צעירות?

   ״הגיל שלי אף פעם לא היווה מכשול, כי אני נראית צעירה לגילי. אני מפרסמת את הגיל שלי באתרי היכרויות ולא מסתירה אותו. היום גיל 55 הוא לא כמו בדור של ההורים שלנו".

    

   הקושי מבחינת קורל לא קשור בכלל לגיל: "הרבה פעמים אני מרגישה שאני יותר מדי בשביל גבר. העובדה שאני אשת קריירה שמחצינה את החיים שלה בפייסבוק, אולי קשה מדי עבורם. הם אומרים שהם רוצים אישה חזקה, אבל לדעתי גברים מעדיפים נשים קטנות שאין להן דעה. בכל מקרה, אני לא מוכנה להשתנות. החיים שלי מלאים, אני מאושרת ולא מחפשת את החצי השני. אני בן אדם שלם ומחפשת בן אדם שלם״.

   לילי קורל: "העובדה שאני אשת קריירה שמחצינה את החיים שלה בפייסבוק, אולי קשה מדי עבור גברים. הם אומרים שהם רוצים אישה חזקה, אבל לדעתי גברים מעדיפים נשים קטנות שאין להן דעה"

    

   מי הגברים שפונים אלייך?

   "לפעמים גברים צעירים מתחילים איתי, אפילו בני 20. צעירים כנראה אוהבים נשים מבוגרות, אולי כי הן מנוסות יותר. יצאתי עם גברים שצעירים ממני בשמונה שנים, אבל פער של יותר מעשר שנים לא יתאים לי, כי שום דבר רציני לא יֵצא מזה. כשאני מקבלת פניות של גברים צעירים יותר אני אומרת להם 'לא תודה' ולא נענית לשכנועים שלהם. אני מעדיפה גברים גרושים שעברו משהו בחיים, ולא מחפשת סטוצים".

    

   איך גברים מגיבים לעובדה שאת סבתא?

   "כשהפכתי לסבתא התלבטתי איך לספר על זה לגברים, כי חששתי שזה יהיה טרן אוף מבחינתם. אבל מבחינתי העובדה הזו גלויה בפייסבוק, ואני גם מספרת את זה בדייט הראשון אם הנושא עולה. אם גבר רוצה אותי, הוא יקבל אותי גם עם נכדים. גברים תמיד מחמיאים לי שאני סבתא חתיכה״.

    

   את מרגישה שהיום, בגיל 50 פלוס, את פחות בררנית?

   ״אני עדיין בררנית, מחפשת גברים איכותיים, ויש תכונות שאני לא אתפשר עליהן כמו כריזמטיות. אבל היום אני יותר מעגלת פינות, כי אי־אפשר לקבל משהו מושלם. גדלנו על אגדות כמו סינדרלה שמכרו לנו את הסיפור על האביר על הסוס הלבן, ולקח לנו שנים להבין שהפנטזיה הזו לא קיימת. היום אני לא מחפשת להתחתן, אלא אם כן יהיה חשוב לגבר למסד את הקשר. אני מחפשת בעיקר חבר לחלוק איתו את הרגעים היפים והקשים״.

    

   מה זה הדבר הזה, "ערה"?

   גם זהבה אזולאי, מעצבת שיער ומניקוריסטית בת 51 מפרדס־חנה, אמא לילד וסבתא לשני נכדים, מחוברת לטינדר. ״אין לי דרך אחרת להכיר", היא פוסקת. "אם אני יושבת בפאב, אף אחד לא מתחיל איתי, ולא בגלל הגיל שלי. גברים פשוט פוחדים להתחיל עם נשים ושיתלוננו נגדם על הטרדה מינית. אני לא חושבת שטינדר הוא אתר רציני, אבל אני נותנת סיכוי להכל. לדעתי הכי טוב להכיר דרך חברים משותפים, אבל היום כולם עסוקים והעולם פשוט הולך לכיוון של חיים לבד״.

   זהבה אזולאי: "הגברים של היום כבר לא רומנטיים ולא ג׳נטלמנים. במקום לתת פרח בדייט הם שולחים אימוג׳י של פרח. היום הכל זמין להם, הכל אינסטנט ובגלל זה גם הכל שטחי"

    

   אזולאי גרושה כבר 23 שנה, ומאז לא התחתנה שוב. ״התגרשתי כשהייתי בת 28, והייתי צעירה ומלאת אנרגיות, אבל עם הגיל זה הופך להיות קשה יותר״, היא אומרת. ״כשאנחנו צעירים אנחנו יותר קלילים, זורמים ופחות ביקורתיים, וכשאנחנו מתבגרים יש לנו דרישות ואנחנו בודקים כל דבר - איך הוא נראה, מה יש לו ומה אין לו. היום, בגלל ההיכרויות ברשת, גברים כבר לא מתאמצים״.

    

   במה זה בא לידי ביטוי?

   ״שוחחתי באתר היכרויות עם מישהו מנתניה, שאמר שפרדס־חנה רחוקה לו מדי. הגברים של היום כבר לא רומנטיים ולא ג׳נטלמנים. במקום לתת פרח בדייט הם שולחים אימוג׳י של פרח. ומה זה הדבר הזה לשלוח ב־12 בלילה הודעה ׳ערה׳? היום הכל זמין להם, הכל אינסטנט ובגלל זה גם הכל שטחי. כבר אין ערך למוסד הנישואים כמו פעם, ונשים וגברים יכולים לחיות לבד בלי שום בעיה. גם לנשים צעירות קשה היום למצוא אהבה. אני רואה נשים צעירות ויפות באתרים האלה ולא מבינה מה הן עושות שם״.

    

   זהבה אזולאי. מרגישה גם שגברים בגיל שלי נהיו כבדים. הם מתנהגים כמו זקנים" (צילום: יאיר שגיא )
    זהבה אזולאי. מרגישה גם שגברים בגיל שלי נהיו כבדים. הם מתנהגים כמו זקנים"(צילום: יאיר שגיא )

     

    מה את מחפשת בגבר?

    ״היום אני כבר לא מחפשת להתחתן. כשהתחתנתי הייתי רק בת 17, עולה חדשה מקנדה. נישאתי לגבר שהיה מבוגר ממני בשמונה שנים כי פחדתי שיעזוב אותי, ולא הייתי מספיק בשלה. היום יש לי ניסיון חיים. אני מחפשת בחור עצמאי שיהיה דומה לי ושאוכל להיפגש איתו פעמיים בשבוע, לצאת לטיולים וליהנות איתו. הבן שלי אומר שאני לא יודעת לחיות ומעודד אותי לצאת למסיבות, אבל אני לא טיפוס כזה. אני מרגישה גם שגברים בגיל שלי נהיו כבדים. הם ממש עייפים ואין להם כוח. הם מתנהגים כמו זקנים״.

    זהבה אזולאי: "פונים אליי גברים צעירים, גם נשואים. קיבלתי פעם פנייה מגבר בן 28. זה לא מפתיע אותי, כי אני מבינה שהם רוצים סקס. אני לא צריכה את זה"

     

    שקלת לצאת עם גברים צעירים ממך?

    ״אני מפרסמת באתרי היכרויות את הגיל שלי, ובכל זאת פונים אליי גברים צעירים".

     

    מה זה צעירים?

    "בני 40 פלוס, גם נשואים, וקיבלתי פעם פנייה מגבר בן 28. זה לא מפתיע אותי, כי אני מבינה שהם רוצים סקס. יש כאלה שמחמיא להן לצאת עם מישהו צעיר יותר, אבל אני לא צריכה את זה. זה לא קשר שיכול להחזיק לטווח ארוך".

     

    ספרי על דייטים בלתי נשכחים שהיו לך.

    ״היה לי דייט עם מישהו שלא רצה לצאת מהאוטו והתעקש שנקיים את הדייט במכונית, כנראה בגלל שהתקמצן לשבת על קפה. היה גבר שטען שאני צריכה לרדת במשקל. אבל מה איתו? גם לו הייתה כרס. אני לא מתכוונת להשתנות. זו מי שאני״.

     

    דייט עם בן 36

    איב בן אלכסנדר, בת 58 מהקריות, אחות מוסמכת בקופת חולים, מחפשת בן זוג דרך אתרי היכרויות כבר עשר שנים. לאחרונה הצטרפה לטינדר, "ואני מפרסמת שם את הגיל שלי", היא אומרת. "למדתי לסנן את הגברים לפי שגיאות הכתיב שלהם, וזה נוח מאוד לחפש ככה".

     

    בן אלכסנדר מעולם לא התחתנה. ״כשכולם התחתנו סביבי לא הבנתי למה זה לא קורה לי. מאוד שאפתי לזה, אבל זה פשוט לא קרה. כל מי שרציתי לא רצה אותי, ומי שרצה אותי, לא רציתי אותו״. בגיל 40, כשחייתה בארצות־הברית, נכנסה להיריון לא מתוכנן והביאה לעולם את אלון, כיום בן 18. "כשאני מספרת שיש לי ילד, אבל אף פעם לא התחתנתי, תמיד אומרים לי ׳איזה מזל שלפחות הספקת להביא ילד׳. פה בארץ ההגשמה היא להתחתן ולהביא ילדים. אני לא מרגישה בודדה, אבל חסר לי הקשר המנטלי עם מישהו בגילי״.

     

    מה את מחפשת בגבר?

    ״אני מחפשת פרטנר לחיים. המשיכה הפיזית חשובה לי מאוד. אם השיניים, למשל, לא מטופחות, זה מאוד מפריע לי. אני גם מחפשת מישהו שאוכל לדבר איתו על כל דבר שבעולם".

     

    איב בן אלכסנדר. "למדתי לסנן את הגברים לפי שגיאות הכתיב שלהם" (צילום: אלבום פרטי)
     איב בן אלכסנדר. "למדתי לסנן את הגברים לפי שגיאות הכתיב שלהם"(צילום: אלבום פרטי)

      

     מה ההעדפה שלך מבחינת גילים?

     "באופן כללי, אני מעדיפה גברים שצעירים ממני בעשור. אני נמשכת יותר לצעירים ומרגישה צעירה לידם. כבר קיבלתי פניות מגברים בני 30 פלוס. הרבה מהם בקטע של להתנסות עם אישה מבוגרת. הם מרגישים שעם נשים מבוגרות הם יכולים ישר לגשת לעניין האינטימי ושהם לא צריכים לעשות מניירות, למרות שאצלי זה לא ככה. לדעתי אצל נשים מבוגרות הסתיים שלב המשחקים, ובגלל שהן עסוקות עם הילדים והנכדים הן לא דורשות מהגבר השקעה, וגברים צעירים מנצלים את זה״.

     איב בן אלכסנדר: "רוב הנשים בגיל הזה לא מעוניינות לחיות עם בן זוג. הספיק להן להרים את התחתונים ולכבס כל היום, אבל הן רוצות לחוות זוגיות. לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה"

      

     איך השתנה עולם ההיכרויות מאז שהיית צעירה?

     ״כשהייתי בגילאי ה־30 לא היה אינטרנט. חייתי אז בארצות־הברית ונהגתי ללכת לאירועי הפי האוור לפנויים־פנויות. גם בישראל ניסיתי לחפש בדרכים אחרות - הצטרפתי לקבוצת הליכה לפנויים־פנויות, אבל לא התחברתי לאנשים.

     "אני חושבת שיש דיסוננס ברצונות של גברים ונשים בגילי. רוב הנשים בגיל הזה לא מעוניינות לחיות עם בן זוג. הספיק להן להרים את התחתונים ולכבס כל היום, אבל הן רוצות לחוות את הזוגיות, לצאת לטיולים ולתיאטרון עם גבר - לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה. גברים, מצד שני, רוצים לחזור לקן ולאמא המטפלת, וזה יוצר חיכוכים״.

      

     ספרי על דייט שלעולם לא תשכחי.

     ״יצאתי לדייט עם בחור בן 36 שחזר בשאלה. הוא היה אמנם צעיר ממני בהרבה, אבל היה לו קסם שכבש אותי. לפני שנפגשנו אמרתי לו שמפריע לי הזקן שיש היום לכולם, והוא התגלח לגמרי בשבילי. נפגשנו בחוף הים וממש הרגשתי כימיה. היה לי כיף לדבר איתו והוא היה פתוח לגבי הכל, גם לגבי ההתנסות המינית הראשונה שלו שהייתה רק בגיל 32. בסופו של דבר זה לא המשיך הלאה, כי הוא אמר שזה לא יתאים לו. אני מבינה את זה וחושבת שגם אם לא הולך צריך להמשיך ולנסות ולצאת לדייטים. אנשים הם בדרך כלל מעניינים, ולהעביר שעתיים בשיחה עם מישהו זה מרתק בעיניי. אי־אפשר לדעת לאן זה יוביל, אולי לאהבה״.

      

     הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
     הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
      
     הצג:
     אזהרה:
     פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד