בת־אל פאפורה על ההיריון הספונטני והמפתיע: 'אם זה לא נס, אז מה כן?'

שום דבר לא הכין את השחקנית ואת בעלה ניר בורנשטיין להיריון בלי טיפולים ובדיקות מקדימות: " כן, כשהבן שלנו יהיה בן 6 הוא יהיה גבוה ממני. זה לא מטריד אותי"

בת אל וניר בורשטיין מספרים על ההיריון ועל הלידה הצפויה. לחצו Play לצפייה בסרטון
צילום: אבי חי
בת-אל וניר בורשטיין. "הילד בגובה רגיל, ולא עשיתי שום דבר בשביל זה" (צילום: זוהר שטרית, סגנון: אלין זידקוב כהן)
בת-אל וניר בורשטיין. "הילד בגובה רגיל, ולא עשיתי שום דבר בשביל זה" (צילום: זוהר שטרית, סגנון: אלין זידקוב כהן)
"כשגיליתי שאני בהיריון, הרגשתי כמו שדרוג באפליקציה" (צילום: זוהר שטרית, סגנון: אלין זידקוב כהן)
"כשגיליתי שאני בהיריון, הרגשתי כמו שדרוג באפליקציה" (צילום: זוהר שטרית, סגנון: אלין זידקוב כהן)

בחודש אפריל האחרון, שבוע לפני שעמדה לטוס להרצאות בארצות־הברית ומקסיקו, עשתה בת־אל פאפורה (שתיקרא מעכשיו בורנשטיין, לבקשתה) בדיקת היריון ביתית, ולא האמינה כשראתה שני פסים כחולים. "היריון כל כך לא היה בדיבור שלנו. ניר ישן, וכשהערתי אותו לספר לו הוא חשב שאני עובדת עליו. היינו בסטרס, כי לא היינו בקטע, אבל זה מה שקורה כשעושים סקס בלי אמצעי מניעה, למי שלא ידע (צוחקת)".

 

"עזבי את הקטנטנוּת של בת־אל, גם זוגות 'רגילים' מתקשים היום להיכנס להיריון" (צילום: זוהר שטרית, סגנון: אלין זידקוב כהן)
  "עזבי את הקטנטנוּת של בת־אל, גם זוגות 'רגילים' מתקשים היום להיכנס להיריון"(צילום: זוהר שטרית, סגנון: אלין זידקוב כהן)

   

  ניר: "אל תנסו את זה בבית".

  ברוכים הבאים לעולמם המופלא של בת־אל (31) וניר בורנשטיין (32). היא שחקנית מוכשרת שנולדה עם אכונדרופלזיה, תופעה גנטית שגורמת לנמיכות קומה, וגובהה הוא 1.22 מ'. הוא איש הייטק בחצי משרה וגם מנהלה האישי בשנתיים האחרונות. הוא גדל, כמוה, בקריות, למד שכבה מעליה בתיכון לאמנויות, והיה מושא אהבתה הסודית במשך שנים.

  בת-אל ראתה אותו לראשונה בגיל 14, ואחר כך בצבא. כשעברו שניהם, כל אחד בזמן אחר, להתגורר בתל־אביב, נפגשו באקראי. באפריל 2016 שתו יחד קפה, ואחר כך עוד כמה, בורנשטיין הודיע לה שהוא לא מעוניין בזוגיות, מאחר שרק יצא ממערכת יחסים ארוכה, והיא אמרה לו, "סבבה, אבל שתדע שאני כן אוהבת אותך". באותו סוף שבוע הוא לקח אותה לפגוש את משפחתו וחבריו. הם גרו יחד בתל־אביב, עד שבת־אל שלפה טבעת ("לא חיכיתי כי זה לא נראה לי משנה מי מציע"). בורנשטיין אמר מיד "כן" ורץ לקנות לה יהלום. הם נישאו בקיץ 2018, תיכננו לעבוד על ילדים בעוד שנתיים־שלוש, אבל תוכניות לחוד והחיים לחוד.

  בת־אל: "לא ידעתי שיש בי יכולת להיכנס להיריון. לא נכנסים כל כך מהר להיריון אצלנו במשפחה. אמא שלי עברה טיפולי פוריות שבע שנים כדי להביא את האחיות התאומות שלי"

   

  למה ההיריון כל כך הפליא אתכם?

  בת־אל: "לא ידעתי שיש בי יכולת להיכנס להיריון. לא נכנסים כל כך מהר להיריון אצלנו במשפחה. אמא שלי עברה טיפולי פוריות שבע שנים כדי להביא את האחיות התאומות שלי, שרי וגילי, מנישואיה השניים".

  ניר: "עזבי את הקטנטנוּת של בת־אל, גם זוגות 'רגילים' מתקשים היום להיכנס להיריון. קראתי שרק אחרי שנה של ניסיונות להיכנס להיריון, זה נחשב לבעיה בפוריות. זה כל כך לא מובן מאליו".

  בת־אל: "הייתי בטוחה שזה ידרוש עבודה, כי כל מה שראיתי מסביבי היה מעבדות ובדיקות. גבר, אישה, מיטה? זה נראה לי משהו רחוק מהיכולת להתרבות. כשגיליתי שאני בהיריון, הרגשתי כמו שדרוג באפליקציה. מבחינתי, פה נכנס עולם הנסים. האהבה והזוגיות שלי עם ניר הן נס גלוי. לאהוב מישהו, לקבל ממנו אהבה בחזרה. גם בגלל שאני קטנטנה, אבל בכלל, לחוות אהבה כזאת? מרגע שניר נכנס לי לחיים, האמונה שלי רק התחזקה. אבל היריון? היום כל כך הרבה אנשים מדברים על הקשיים להיכנס להיריון. אנחנו לא ביקשנו, לא ניסינו, אפילו לא שאלתי את עצמי אם אני בכלל אוהבת ילדים, עוד לא הגענו למחשבות העמוקות. אולי לניר יש את זרע המחץ (צוחקת)".

   

  כשנחתו בארץ אחרי חודש של הרצאות בחו"ל (אחת מהן בוועידת קרן רודרמן למנהיגות בעלי צרכים מיוחדים באוניברסיטת MIT), התייצבו שוב אצל רופא הנשים. "רציתי לדעת הכל", מודה בת־אל, "עשיתי את כל הבדיקות שהריונית יכולה לעשות. הכל. רק שלא תהיה לנו הפתעה בלידה. כלומר, מלבד הבדיקות הגנטיות הרגילות, עשיתי גם סיסי שליה וצ'יפ גנטי. עד שכל התוצאות הגיעו עבר חודש. היינו מרוטי עצבים".

   

  "האהבה והזוגיות שלי עם ניר הן נס גלוי" (צילום: זוהר שטרית, סגנון: אלין זידקוב כהן)
   "האהבה והזוגיות שלי עם ניר הן נס גלוי"(צילום: זוהר שטרית, סגנון: אלין זידקוב כהן)

     

   הסיכוי שלהם לילד שאינו נושא את הגן הגורם לאכונדרופלזיה היה 50 אחוז, ושניהם תכננו אחרת את הדברים: היריון באמצעות טיפולים ובדיקות גנטיות בטרם תוחדר הביצית המופרית אל הרחם. "כשאמרו לנו בטלפון, בלי דרמה, 'הכל תקין', לא הצלחתי להתרגש כי כבר היינו כל כך מפוחדים, שלא האמנו לרופאים. אמרתי: 'אני צריכה את זה בכתב' (צוחקת), ושאלתי: 'בטוח? אין עוד בדיקה שצריך לעבור?' עזבי שלא עשינו שום הכנות להיריון, לא היינו בכלל במקום של לשאול אם יהיה לנו ילד קטנטן או לא. הילד בגובה רגיל, ולא עשיתי שום דבר בשביל זה. אם זה לא נס, אני לא יודעת מה נס. זה לא שאם הילד היה קטנטן, זה לא היה נס, זה לא מה שאני אומרת. אני פשוט מסתכלת על זה ומודה שנחסכו מאיתנו טיפולים. אלוהים אוהב אותנו".

   בת־אל: "לא תהיה שידה, כי אני צריכה לטפס כדי לשים את הילד על השידה. אני קוראת חומר על היריון ועל הורות, והכל יסתדר, כמו תמיד בחיים"

    

   עולות שאלות איך תטפלי בו?

   "אני לא מפחדת לקלח אותו או להחליף לו חיתול, אלה דברים שעשיתי בתור ילדה בת עשר. דיברתי עם האחיות שלי, שצעירות ממני בעשר שנים, ונזכרתי שכשהייתי בת עשר, אני טיפלתי בהן, לקחתי אותן לגן השעשועים ולחוגים. לא הייתה להן מטפלת. אני לא זוכרת שום דבר דרמטי".

   ניר: "אני בעיקר מפחד מהלוגיסטיקה של הבית. אפשר לגדל בדירה שלנו ילד עד גיל שנה, אבל את רואה, הבית לא גדול. יש לי גם מחשבות על איפה נמצא עגלה שתהיה בגובה הנכון ומיטת תינוק שתהיה בטיחותית ובסטנדרטים ומצד שני גם נמוכה".

   בת־אל: "לא תהיה שידה, כי אני צריכה לטפס כדי לשים את הילד על השידה. אני קוראת חומר על היריון ועל הורות, והכל יסתדר, כמו תמיד בחיים".  

    

   "לא מפחדת לקלח את התינוק או להחליף לו חיתול, אלה דברים שעשיתי בתור ילדה בת עשר" (צילום: זוהר שטרית, סגנון: אלין זידקוב כהן)
    "לא מפחדת לקלח את התינוק או להחליף לו חיתול, אלה דברים שעשיתי בתור ילדה בת עשר"(צילום: זוהר שטרית, סגנון: אלין זידקוב כהן)

     

    אל תקראו לי "גמדה"

     

    בעונה השלישית של "מטומטמת" (שמשודרת בימי ראשון עד שלישי ב־22:15 ב־HOT3 וב־NEXT TV) היא מגלמת את בת־שבע, ברונית סמים המתגוררת באחוזה במקסיקו. כדי לא לעשות ספוילרים רק נרמוז שהתפקיד כולל גם גרזנים.

    "ביקשתי מבת חן סבג לשנות את המילה 'גמדה' בתסריט והיא אמרה: 'זו הדמות'". אני לא הייתי אומרת את זה על עצמי'"

     

    את אומרת שאת לא אוהבת את המילה "גמדה", אבל בתסריט את קוראת לעצמך כך.

    "דיברתי על זה עם בת חן וביקשתי לשנות את זה והיא אמרה: 'זו הדמות, היא חוותה מהלך חיים מסוים שהוביל אותה למקומות שהיא נמצאת בהם'. אמרתי: 'אוקיי, זה לא שלי, אני בחיים לא הייתי אומרת את זה על עצמי'. גם בסרט 'פעם הייתי' של אבי נשר יש קטע שאומרים עליי שאני גמדה. זו סיטואציה שיכולה לקרות גם ביומיום, אני לא יכולה לשלוט בזה. אנחנו מביאים את החיים גם למסך, ויש צדדים פחות יפים".

     

    • הראיון המלא של עם בת-אל בורשטיין בגליון "לאשה" החדש, השבוע בדוכנים

     

    הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
    הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
     
    הצג:
    אזהרה:
    פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד