למלכה יש קמט: האם למלכות יופי יותר קשה להתבגר משאר הנשים?

תלוי את מי שואלים. המלכות שלפניכן לא מתרגשות יותר מדי מההתבגרות, אבל אוחזות בשגרת טיפוח קפדני. וכולן מסכימות על דבר אחד: לזמן שחולף יש יתרונות

חוה לוי, מלכת היופי לשנת 1969. "בגיל 50 פתאום לא יכולתי לראות את עצמי בתמונות" (צילום: יובל חן)
חוה לוי, מלכת היופי לשנת 1969. "בגיל 50 פתאום לא יכולתי לראות את עצמי בתמונות" (צילום: יובל חן)
השנים עוברות, אבל האם היופי נשאר? כולנו מתבגרות, אבל מלכות היופי מתבגרות קצת אחרת. לא שאין להן קמטים, אבל יש להן תואר מחייב, שגם אם עברו שנים רבות מאז קיבלו אותו, התמונות עדיין כאן. הנטייה היא כמובן לעשות השוואות בין איך שנראו אז לאיך שהן נראות היום. שאלנו כמה מלכות יופי איך הן רואות את זה מהצד שלהן. האם באמת קשה להן להתבגר, והאם בוחנים אותן תחת זכוכית מגדלת לאחר שהיו מלכות יופי?

 

איבונה קרוגליאק, מלכת היופי לשנת 1990

בת 48, מפיקת פרסומות, קריינית ודוגמנית. נשואה ואמא לשניים (בת 12 ובן שש), מתגוררת ברמת־גן

 

"אולי בגלל שאני יודעת שזו מלחמה שאי־אפשר לנצח בה, אני פחות ששה לצאת לקרב". מלכת היופי לשעבר איבונה קרוגליאק (צילום: תומי הרפז)
  "אולי בגלל שאני יודעת שזו מלחמה שאי־אפשר לנצח בה, אני פחות ששה לצאת לקרב". מלכת היופי לשעבר איבונה קרוגליאק (צילום: תומי הרפז)

   

  איבונה, האם למלכת יופי קשה יותר להתבגר?

  "אני חושבת שזה לא קשור למלכת יופי, אלא יותר לגישה אישית. יש נשים שלא היו מלכות יופי ומרגע שהבחינו בקמט הראשון הן עושות הכל כדי להילחם בזה. מה שכן, אני חושבת שבמקרה של מלכת יופי, הסביבה בוחנת אותה בעין אחרת. כל הזמן משווים אותה לאיך שהיא נראתה בעבר. וגם יותר קל להשוות: מפרסמים תמונה שלה מפעם לעומת תמונה נוכחית".

   

  מתי שמת לב לקמט הראשון?

  "אני חושבת שקצת אחרי גיל 40, שמתי לב שהתחילו לי קמטים במצח".

   

  אז איך את מרגישה לגבי ההתבגרות שלך?

  "אני לא מתלהבת מזה שיש לי קמטים, אבל מצד שני אני חיה איתם בשלום. אני לא מרגישה שזה מכער אותי ואני עדיין מזהה את עצמי במראה. במידה מסוימת, אני חושבת שאני אפילו מרגישה יותר נוח עם המראה שלי עכשיו לעומת העבר, כי ניסיון החיים ניבט בפנים. אני גם חושבת שלכל גיל יש את היופי שלו ואני יודעת שלא משנה מה אעשה, אף פעם לא אוכל להיראות שוב בת 20. אני אוכל להיראות רק בת 48 חלקה. אז אולי בגלל שאני יודעת שזו מלחמה שאי־אפשר לנצח בה, אני פחות ששה לצאת לקרב".

   

  מפריע לך משהו במראה שלך כיום?

  "עדיין אין שום דבר שממש מפריע לי. אם הייתי מתעוררת בבוקר, מסתכלת על עצמי במראה ואומרת 'זה מזעזע', הייתי עושה משהו לתקן את זה. אבל עד היום מעולם לא עשיתי בוטוקס או כל הליך פולשני אחר. לשמחתי, אני עדיין מרגישה בסדר עם עצמי, עדיין מצטלמת, ועדיין מקבלת תגובות טובות מהסביבה".

   

  עם מה את חיה הכי בשלום?

  "עם הקמטוטים בצדי העיניים. אני דווקא חושבת שזה יפה".

   

  מה לדעתך לעולם לא תעשי?

  "בוטוקס. בגלל שזה רעלן וזה מפחיד אותי. אני חוששת מתגובה אלרגית ומהעובדה שדברים יכולים להשתבש. הבוטוקס משתק את שרירי הפנים, ומה אם השיתוק לא עולה יפה? אני מאוד פוחדת מטעויות. מצד שני, אני לא שופטת אף אחת ומאמינה שכל אחת צריכה לעשות מה שנכון לה. ואם יום אחד יגיע הרגע שאתבאס מהמראה שלי וארגיש שמשהו ממש מפריע לי, אולי אעשה משהו לתקן את זה".

   

  "במקרה של מלכת יופי, הסביבה בוחנת אותה בעין אחרת". גליון ההכתרה של איבונה ב-1990 (צילום: יובל חן)
   "במקרה של מלכת יופי, הסביבה בוחנת אותה בעין אחרת". גליון ההכתרה של איבונה ב-1990 (צילום: יובל חן)

    

   טיפ מנצח:

   לעשות פייס יוגה. זה סוג של התעמלות לפנים וזה ממש גאוני בעיניי. אם עושים גוגל, מגלים שגם מייגן מרקל עושה את זה, ולדעתי זה לגמרי הדבר הבא

    

   שגרת הטיפוח שלי

   על הבוקר: שטיפת הפנים במים קרים.

   נכנסת להתקלח וכשהמקלחת מלאה אדים אני מורחת על הפנים סרום.

   אחרי המקלחת אני מורחת קרם פנים ובקיץ מוסיפה גם קרם הגנה.

   בערב אני מקפידה להוריד את האיפור בעזרת מסיר איפור וסבון פנים.

   לפעמים אני מורחת קרם לילה, אבל לרוב אני עושה טיפול שמנים: מורחת את הפנים בכל מיני שמנים (שדודה שלי, שהיא גם הקוסמטיקאית שלי, רוקחת לי), ועוברת עליהן עם כוסות באצ'י (כוסות רוח לפנים, י"מ). אני עושה את זה כבר יותר משנה וזה עושה לי טוב, מזרים את הדם וגורם לעור להתחדש.

   כל שבועיים־שלושה אני הולכת לטיפול פנים אצל קוסמטיקאית.

     

   רוית אסף, מלכת היופי לשנת 1992

   בת 45, בעלת רשת בתי ספר למקצועות היופי, נשואה ואמא לשלושה (בן 19, בן 11 ובת תשע), מתגוררת בתל־אביב.

    

   "לא צריך לחכות עד שיופיעו הקמטים". מלכת היופי במיל' רוית אסף (צילום: שמואל יערי)
    "לא צריך לחכות עד שיופיעו הקמטים". מלכת היופי במיל' רוית אסף (צילום: שמואל יערי)

     

    רווית, האם למלכת יופי קשה יותר להתבגר?

    "ייתכן שלמלכות יופי שפנו לקריירת דוגמנות קשה יותר, כי הן צריכות לענות על מודל מסוים, ולכן כשצץ לו הקמט הראשון הן עשויות יותר להילחץ. מצד שני, אני חושבת שגם לנשים שלא היו מלכות יופי או דוגמניות, והן מאוד מודעות לטיפוח ולמראה החיצוני, זה יכול להיות קשה לא פחות".

     

    מתי שמת לב לקמט הראשון?

    "לפני שלוש שנים, כשהייתי בת 42, ישבתי בבית קפה עם חברה. פתאום היא הסתכלה עליי ואמרה: 'תגידי, למה את לא עושה

    בוטוקס בקמט הזה בין הגבות?'. אני זוכרת שבאותו רגע הרגשתי כאילו תקעו לי סכין בלב, כי עד אז הייתי בטוחה שהכל אצלי בסדר.

    "מובן שברגע שהיא אמרה לי את זה חזרתי הביתה, הסתכלתי בראי ופתאום לא הפסקתי לראות את הקמט הזה. אז מיד עשיתי בירורים ובתוך שבוע כבר התייצבתי אצל רופאה פלסטיקאית. היא אמרה שהיא תעשה לי בוטוקס בין הגבות, אבל הציעה לעשות גם בוטוקס בצדי העיניים כי גם שם החלו קמטוטים וגם במצח. שאלתי אותה 'אבל למה במצח? המצח שלי לגמרי חלק'. והיא אמרה: 'זה בדיוק העניין, במקום רק לתקן, חשוב גם לשמר את מה שטוב'. וזה דבר נוסף שלמדתי: שלא צריך לחכות עד שיופיעו הקמטים".

     

    מפריע לך משהו במראה שלך כיום?

    "עד לא מזמן ממש לא אהבתי את הגבות שלי. בצעירותי היו לי גבות עבות ויפות כמו של ברוק שילדס, אבל במהלך קריירת הדוגמנות נגעו לי בהן, מרטו והפכו אותן ליותר ויותר דקיקות והשיער כבר לא צמח חזרה. במשך שנים שנאתי את הגבות ותמיד הייתי מאפרת אותן, עד שלפני שנה החלטתי שבא לי לעשות משהו יותר קבוע ועשיתי מיקרובליידינג בשיטת השערה".

     

    עם מה את חיה הכי בשלום?

    "עם הבטן שלי. זה כנראה עניין גנטי, כי אני ממש לא חסידת ספורט ולשמחתי היא שטוחה וחטובה ללא סימנים, למרות ההריונות. אני גם אוהבת מאוד את השפתיים שלי, שבניגוד למה שחושבים, הן טבעיות לחלוטין".

     

    מה לדעתך לעולם לא תעשי?

    "אני תמיד אומרת 'נוור סיי נוור', כי אם היית מדברת איתי לפני חמש שנים, הייתי אומרת שלעולם לא אעשה בוטוקס. ראיתי מסביבי כל כך הרבה נשים שעשו את זה וזה שינה להן לחלוטין את המראה. הבנתי שהסוד הוא פשוט לא להגזים, ושכל עוד את עושה הזרקות בצורה מינורית, את עדיין יכולה לשמר את המראה הטבעי שלך.

    "אני זוכרת שאחרי שעשיתי בוטוקס אף אחד לא חשב שעשיתי. פשוט החמיאו לי שאני נראית מהמם. אני גם חושבת שברגע שממש מגיע הצורך, עדיף לעשות מתיחת פנים מאשר למלא אותן בכל מיני חומצות. בשורה התחתונה: אני בעד כל מה שעושה לנו טוב עד הגבול שזה יכול להיות מסוכן".

     

    "ייתכן שלמלכות יופי שפנו לקריירת דוגמנות קשה יותר". רוית אסף ב-1992 בגליון ההכתרה כמלכת יופי (צילום: סמי בן גד)
     "ייתכן שלמלכות יופי שפנו לקריירת דוגמנות קשה יותר". רוית אסף ב-1992 בגליון ההכתרה כמלכת יופי (צילום: סמי בן גד)

      

     טיפ מנצח:

     להקפיד על ניקיון הפנים לפני השינה, וזה תקף גם לאלה שלא מתאפרות. הפיח, המזגנים והזיהום שבאוויר נדבקים לנו לעור.

      

     שגרת הטיפוח שלי

     כמי שעוסקת באיפור ומדריכה המון שנים, אני תמיד אומרת שהאיפור הוא התוספת, הפיניש. אם העור שלנו לא ייראה טוב, התוצאה הסופית שלו לא תיראה טוב. לכן אני מאוד מקפידה על הטיפוח.

     אני מאוד משקיעה בניקיון הפנים: כשאני מסיימת את היום, אני מסירה את האיפור בעזרת חלב פנים ומי פנים.

     אחרי זה אני דואגת להזנה של הפנים: יש לי קרם שהוא יותר רווי בלחות ומיועד לשעות הלילה, ובבוקר אני מורחת אמפולות על בסיס חומצה היאלורונית, מעל זה סרום ואחר כך קרם לחות ליום. פעם בשבוע אני עושה פילינג גרגירים ומסכה.

     פעם בחודש אני מקפידה ללכת לטיפול פנים אצל קוסמטיקאית.

     אחרי שעשיתי בוטוקס הבנתי שהוא יכול לשטח את הקמטים אבל לא מטפל במרקם העור. לכן אצל הקוסמטיקאית אני עוברת טיפולים עמוקים יותר, שעובדים על שכבות העור התחתונות ומעודדים את ייצור הקולגן הטבעי, כמו מיצוק, דיקור והחדרת לחות. 

      

     חוה לוי, מלכת היופי לשנת 1969

     בת 69, פנסיונרית, נשואה, אמא לשניים וסבתא לשניים, מתגוררת בחיפה.

      

     "לא להיות ממורמרת, כי את זה ישר רואים על הפנים". חוה לוי, מלכת היופי לשנת 1969 (צילום: יובל חן)
      "לא להיות ממורמרת, כי את זה ישר רואים על הפנים". חוה לוי, מלכת היופי לשנת 1969 (צילום: יובל חן)

       

      חוה, האם למלכת יופי קשה יותר להתבגר?

      "זה נורא תלוי. אם בנית את כל הקריירה שלך על איך שאת נראית, אז בוודאי. אבל אם במקביל התפתחת, למדת, רכשת דברים ויש לך עוד מה להציע, אז לא בהכרח. מובן שלהתבגר לא קל לאף אחד, אפילו לא לגברים. לפעמים יש קושי עם מה שמשתקף במראה לעומת איך שמרגישים בפנים. אני זוכרת איך בגיל 50 הסתכלתי על עצמי בראי, וראיתי אישה מבוגרת, כשבתוך תוכי עדיין הרגשתי אישה צעירה. מצד שני, היום, כשאני כבר נושקת ל־69, למדתי שלכל גיל יש את היתרונות והחסרונות שלו.

      "לא הייתי רוצה להיראות כמו בת 30 היום ואפילו לא לחזור להיות בת 30. ככל שאת מתבגרת יותר את יותר חכמה, יותר שלמה ויותר שלווה. אני מרגישה שכבר עשיתי קריירה, כבר ראיתי דברים, ואני נהנית ממה שיש לגיל שלי להציע: לקחת את הדברים יותר באיזי, להיות סבתא וליהנות ממה שיש במקום לרוץ ולחפש".

       

      מתי שמת לב לקמט הראשון?

      "אני כבר לא זוכרת, אבל אני כן זוכרת שבגיל 50 פתאום לא יכולתי לראות את עצמי בתמונות".

       

      מפריע לך משהו במראה שלך כיום?

      "אני חיה בשלום עם הכל, ואת מה שמפריע לי אני מתקנת".

       

      מה תיקנת במראה שלך?

      "בגיל 54 עשיתי ניתוח פלסטי. עד אז חשבתי שלעולם לא אעשה ניתוח, כי ראיתי תוצאות נוראיות על אחרות. אבל באותו זמן הרגשתי שאני נראית עייפה, רציתי שינוי בחיי, ובדיוק פנה לי אליי ד"ר מאיר כהן, שהיה אז פלסטיקאי בתחילת דרכו, והציע לנתח אותי כשבתמורה אהיה הפרזנטורית שלו ואעזור לו בשיווק. זה היה נהדר מבחינתי, כי זה לא רק עזר למראה החיצוני ונתן לי מראה רענן, אלא גם פתח בפניי עולם חדש. עד אז הייתי מעצבת אופנה ובעלת חנות, אבל התחום חדל לעניין אותי.

      אחרי הניתוח, זכיתי לעבוד במשך כמה שנים בתחום אחר ומעניין. מאז אני גם עושה בוטוקס מדי פעם, אבל ממש לא בהגזמה. אני לא רוצה להיראות כמו הנשים האלה שאיבדו צורה ונראות מפלצתיות".

       

      מה לדעתך לעולם לא תעשי?

      "אני חושבת שלא הייתי מזריקה סיליקון או חומרים זרים לגוף, למשל לשפתיים או לחזה".

       

      "אם בנית קריירה על איך שאת נראית, אז בוודאי שקשה". חוה לוי כמלכת יופי על שער לאשה, 1969 (צילום: סמי בן גד)
       "אם בנית קריירה על איך שאת נראית, אז בוודאי שקשה". חוה לוי כמלכת יופי על שער לאשה, 1969 (צילום: סמי בן גד)

        

       טיפ מנצח:

       להיות שלמה עם עצמך, לחיות בשמחה ולא להיות ממורמרת, כי את זה ישר רואים על הפנים ואז שום ניתוח לא יעזור.

        

       שגרת הטיפוח שלי

       כשאני קמה בבוקר אני רוחצת פנים ואז מורחת עליהן שמנים טבעיים שאני רוקחת בעצמי, כמו שמן חוחובה עם ויטמין E יחד עם שמן לבונה.

       אחרי המקלחת של הבוקר אני שמה סרום וקרם לחות.

       מאז שהייתי דוגמנית יש לי כלל: בחיים לא ללכת לישון עם איפור. בערב אני מנקה היטב את הפנים בסבון פנים שמבוסס על רכיבים טבעיים ומנקה את העיניים בשמן קוקוס.

       אחר כך אני מורחת רטין A וקרם לחות שמחדש את העור.

       אני משתדלת לשמור על תזונה בריאה, לא נוגעת במוצרי חלב או בשר אדום, אוכלת רק אוכל אורגני והרבה ירקות ופירות.

       אני מקפידה על פעילות גופנית, אבל בלי הגזמה: מה שמתאים לי ולגיל שלי, כמו יוגה תרפיה, הליכות ושחייה.

        

        

       הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: יניב אדרי, סגנון: ראובן כהן)
       הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: יניב אדרי, סגנון: ראובן כהן)
        
       הצג:
       אזהרה:
       פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד