אחותי, את מלכה: התאומות שהפכו לסנסציה תקשורתית ב"'מיס עולם"

הן נראו אותו דבר, אבל אחת נבחרה למלכת החן והשנייה הסתפקה בתואר סגנית נערת ישראל. כעת בגיל 76, הן נזכרות איך ג'ניפר הוזמנה להצטלם בבגד ים, ושלחה את לין במקומה

לין גמדי (מימין) וג'ניפר לוקובסקי על שער "לאשה" ב-1963, ובגרסת 2019. אותו יופי, תארים שונים (צילום: אסף פרידמן)
לין גמדי (מימין) וג'ניפר לוקובסקי על שער "לאשה" ב-1963, ובגרסת 2019. אותו יופי, תארים שונים (צילום: אסף פרידמן)
הפעם היחידה שבה התמודדו תאומות בתחרות מלכת היופי. לין (מימין) וג'ניפר (צילום: אסף פרידמן)
הפעם היחידה שבה התמודדו תאומות בתחרות מלכת היופי. לין (מימין) וג'ניפר (צילום: אסף פרידמן)

56 שנה חלפו מאז שלין גמדי וג'ניפר לוקובסקי נדרשו לראשונה להתייצב מול המצלמות של עיתון "לאשה", ונדמה ששום דבר לא ממש השתנה. נכון, הן היו אז בנות 20 והיום הן כבר בנות 76 וסבתות לנכדים, אבל גם בצילומים לכתבה הזו החלוקה ביניהן נשמרת: לין משוחררת ומתמסרת, וג'ניפר נבוכה וסמוקה. כשחושבים על זה, זה אולי היה אמור להיות דווקא ההפך. הרי ג'ניפר היא זו שנבחרה למלכת החן של ישראל לשנת 1963, ואילו אחותה התוססת נאלצה להסתפק בתואר סגנית נערת ישראל. אבל שפת גוף, מתברר, לא משתנה גם אחרי יובל וקצת.

 

האזינו לכתבה. הוקלט על ידי הספריה המרכזית לעיוורים ולבעלי לקויות קריאה – המרכז לתרבות מונגשת

 

זו הייתה הפעם הראשונה (והאחרונה) מאז שנוסדה תחרות מלכת היופי לפני 70 שנה, שבה התמודדו זו לצד זו שתי אחיות תאומות. למרות העובדה שאף אחת מהן לא זכתה בתואר, הן ריתקו אליהן את תשומת הלב, ואף כיכבו פעמיים על שער "לאשה". כאשר נחתו ביחד בתחרות מיס עולם בלונדון, הן הפכו לסנסציה תקשורתית. וכל זאת תחת שמות שבכלל לא היו שלהן, ונבחרו בשבילן במיוחד לתחרות: שרה ומרים תלמי.

 

 

ג'ניפר (מימין) ולין על שער "לאשה". תמיד עשו הכל יחד
  ג'ניפר (מימין) ולין על שער "לאשה". תמיד עשו הכל יחד

   

  לא נעלבתי בכלל

  לין וג'ניפר וויבורן נולדו בפרטוריה, בירת דרום־אפריקה, הבכורות מבין ארבעה ילדים, להורים ששניהם מורים שומרי מצוות. הן אמנם לא נולדו זהות, אבל דמו זו לזו כל כך, שאפילו מכריהן התקשו להבדיל ביניהן, אולי בגלל שמאז שנולדו – לין הקדימה את ג'ניפר בחמש דקות - תמיד עשו הכל יחד: הלכו לאותם בתי ספר, הסתובבו באותם חוגים חברתיים ואפילו לבשו אותם בגדים. "כשהיינו בתיכון, יום אחד לין חלתה, ובפעם הראשונה הלכתי לבד לבית הספר", מספרת ג'ניפר. "בדרך הייתה לי תאונה ונשבעתי שיותר לא אלך לשום מקום ללא אחותי. כל זמן שהיא הייתה בסביבה הרגשתי בנוח. היא הייתה המגן שלי".

  ג'ניפר: "המטפלת של המשפחה ביקשה מאמא שלי אישור לרשום אותי לתחרות מלכת היופי, אבל אמא אמרה: 'או שתיהן או אף אחת'. בכלל לא ידענו שאנחנו יפות"

   

  כשהיו בנות 18 החליטו הוריהן לעלות לארץ. עם הגיען לישראל, יצאו הבנות ללימודים: לין הלכה ללמוד חינוך בגבעת השלושה, וג'ניפר עברה לירושלים כדי ללמוד ריפוי בעיסוק בבית החולים הדסה. "זו הייתה הפעם הראשונה שנפרדנו, וגם אז היינו מתאמות בטלפון מה ללבוש מחר, כדי שנהיה אותו דבר", מספרת ג'ניפר.

   

  ג'ניפר (שרה) הזוכה בתואר מלכת החן לשנת 1963 (צילום: קרן קדרון )
   ג'ניפר (שרה) הזוכה בתואר מלכת החן לשנת 1963(צילום: קרן קדרון )

    

   לתחרות הן הגיעו בהמלצת המטפלת של המשפחה, ממש ביום הראשון לעבודתה. היא ראתה את ג'ניפר בבית ולא ידעה שהיא חצי מצמד. "לין לא הייתה בבית, וכך יצא שהמטפלת ראתה רק אותי", מספרת ג'ניפר. "היא ביקשה מאמא שלי אישור לרשום אותי לתחרות מלכת היופי, אבל אמא שלי אמרה: 'יש עוד אחת, או שתיהן או אף אחת'. בכלל לא ידענו שאנחנו יפות".

   ג'ניפר. "עד עצם הרגע הזה אינני יכולה להבין מה השופטים מצאו בי שאין באחותי, כנראה הטילו מטבע"

    

    

   לין: "נסענו לפגישות בתל־אביב במחשבה שלא יֵצא מזה שום דבר, אבל החיים רצו אחרת. נסחפנו לחוויה שלא היינו מוותרות עליה".

    

   באותה תקופה מלכות היופי היו צריכות להצטייד בשם עברי. מי שבחרה ללין ולג'ניפר את שמותיהן החדשים - כאמור, שרה ומרים תלמי - הייתה לא אחרת מכתבת "לאשה" ברוריה אבידן־בריר. לא ברור איך התכוונו מנהלי התחרות להכריע בין שתי האחיות היפות, שאלה שגם הן עצמן מתקשות לענות עליה. בכתבה שג'ניפר כתבה בעצמה ב"לאשה" לאחר שזכתה בתואר מלכת החן (ועל הדרך גרפה גם את התואר מלכת ירושלים), היא הודתה לאחותה המפרגנת, "שניצבה כמוני מול השופטים, ששקלו, התייעצו ובסוף בחרו בי. למען האמת, עד עצם הרגע הזה אינני יכולה להבין מה מצאו בי שאין באחותי, כנראה הטילו מטבע".

    

   לין: "לא נעלבתי בכלל שהיא נבחרה למלכת החן ואני רק לסגנית של נערת ישראל. מלכתחילה היא הייתה המועמדת ואני רק המלווה. למעשה, זו הייתה הקלה גדולה בשבילי".

    

   לין (מימין) וג'ניפר. כשמלכות היופי התבקשו להצטלם בבגדי ים, שלחה שרה־ג'ניפר את אחותה להצטלם במקומה, מבלי שאיש שם לב (צילום: אסף פרידמן)
    לין (מימין) וג'ניפר. כשמלכות היופי התבקשו להצטלם בבגדי ים, שלחה שרה־ג'ניפר את אחותה להצטלם במקומה, מבלי שאיש שם לב(צילום: אסף פרידמן)

     

     

    מה המקור ומה הזיוף?

    כאשר ג'ניפר יצאה לייצג את ישראל בתחרות "מיס עולם", שנערכה באותה שנה בלונדון, לין הצטרפה אליה. "כשאמא שלנו שמעה שג'ניפר צריכה לייצג את ישראל בלונדון, היא לא הסכימה שתיסע לבד, אז ההורים קנו לי כרטיס ושלחו לשם גם אותי", היא צוחקת. רק כאשר נחתו בעיר, הופרדו שתי האחיות: שרה־ג'ניפר שוכנה במלון וולדורף ביחד עם כל מלכות היופי, ואילו מרים־לין נסעה לבית קרובי משפחה. מרגע שדרכה כף רגלן בבירה הבריטית, הפכו התאומות לסנסציה של התחרות. זה התחיל כבר לאחר הנחיתה בנמל התעופה, כאשר נציגת התחרות ניגשה לעבר המדרגות כשבידה זר פרחים המיועד ל"מיס איזראל". "גדוד צלמי העיתונות של נמל התעופה שלף את מצלמותיו, דלת המטוס נפתחה, מישהו הצביע על נערה שירדה מהמטוס ואמר: 'זאת הגברת תלמי'. הנציגה הגישה לה את זר הפרחים בחיוך רחב. נורות המצלמות הבהיקו, ואז... הופיעה גברת תלמי נוספת, והיא הייתה העתק בכל מאת האחוזים של הגברת תלמי הראשונה", כתבה יעל ורדי, שנשלחה לסקר את התחרות מטעם "לאשה".

     

    סיקור הזכייה של התאומות (צילום: ארכיון לאשה)
     סיקור הזכייה של התאומות(צילום: ארכיון לאשה)

     לין: "כשאמא שלנו שמעה שג'ניפר צריכה לייצג את ישראל בלונדון, היא לא הסכימה שתיסע לבד, אז ההורים קנו לי כרטיס ושלחו לשם גם אותי"

      

     כשהסיפור מנמל התעופה הגיע לאוזניהם של מארגני התחרות, "הם נקטו צעד חסר תקדים, והזמינו את האחות להתגורר במלון היפהפיות ולהיות אורחת הכבוד של התחרות. וכך הפכה ישראל למדינה היחידה בתולדות תחרות מיס עולם, שיוצגה על ידי שתי נערות בעת ובעונה אחת במשך הימים שקדמו לתחרות, אם כי בתחרות עצמה הייתה לישראל רק נציגה אחת", כתבה ורדי.

      

     באחד הימים, כשמלכות היופי התבקשו להצטלם בבגדי ים, שלחה שרה־ג'ניפר את אחותה להצטלם במקומה, מבלי שאיש שם לב. כשהעיתונאים גילו את מעשה הקונדס, הם הקדישו להן עמודים שלמים. כך, למשל, תהה עיתון ה"דיילי אקספרס": "בעיה של יופי: איזו אחות נושאת את התואר, מה כאן המקור ומה הזיוף, מי משתיהן יפה יותר?" בסופו של דבר חזרו השתיים עם הרבה חוויות, אבל ללא הכתר. "הייתי אמורה לזכות, הייתי הפייבוריטית לאורך כל התחרות, עד שעליתי לבמה בטקס המסכם וזה היה אסון", צוחקת ג'ניפר.

     עיתון ה"דיילי אקספרס" תהה בזמנו: "בעיה של יופי: איזו אחות נושאת את התואר, מה כאן המקור ומה הזיוף, מי משתיהן יפה יותר?"

      

     לין: "היא לא ידעה ללכת על הבמה, הייתה מאוד גמלונית. ראיתי אותה ולא ידעתי איפה לקבור את עצמי".

      

     ג'ניפר: "רצו מאוד שנהיה דוגמניות, אבל זה לא אנחנו. הצטלמנו לחוברת סריגה וסבלנו מכל רגע. כל הנושא הזה של יופי לא היה אישו בשבילנו, למרות שבהתחלה לא נתנו לנו לשכוח מזה. למשל, אחד המורים שלי בהדסה פעם אמר לי: 'את חושבת שאם את מלכת יופי את יכולה להירדם בשיעור שלי?'".

      

     "לאשה" מדווח על שרה ומרים תלמי, התאומות שכבשו את התחרות (צילום: מתוך "לאשה")
      "לאשה" מדווח על שרה ומרים תלמי, התאומות שכבשו את התחרות(צילום: מתוך "לאשה")

       

       

      אני והאקס של אחותי

      לאחר התחרות, חזרו שתי האחיות לשמותיהן המקוריים ולשגרת חייהן. במהלך לימודיה הכירה ג'ניפר את מי שהפך לבעלה הראשון, ד"ר ג'וליאן גינסבורג, שהיה החבר הראשון של אחותה עוד בפרטוריה. "הוא הגיע לארץ כדי לראות אם הם יכולים לחזור, אבל גילה שהיא כבר נשואה לאחר", מספרת ג'ניפר. "היא הזמינה אותו לארוחת שישי כדי להכיר לו את בעלה, ושם נוצר בינינו קשר שהוביל לנישואים".

      ג'ניפר: "רצו מאוד שנהיה דוגמניות, אבל זה לא אנחנו. הצטלמנו לחוברת סריגה וסבלנו מכל רגע. כל הנושא הזה של יופי לא היה אישו בשבילנו"

       

      לין, איך הרגשת עם השידוך?

      "שמחתי בשבילה".

       

      אחרי נישואיהם חזרו ג'ניפר וג'וליאן לדרום־אפריקה ונולדו להם שלושה ילדים: אריה (52), שחי ברעננה, טליה (50) וגבריאל שי (48), שחיים בקייפטאון. היום ג'ניפר היא סבתא לשישה נכדים, שאחד מהם, בנו של גבריאל, עלה לארץ עם אמו אחרי גירושי הוריו, שירת בצה"ל, והיום הוא סטודנט בטכניון. נישואיה של ג'ניפר החזיקו מעמד 16 שנה, שבמהלכן היא וג'וליאן עשו עלייה. הוא החל לעבוד כרופא בבית החולים הלל יפה, והיא עסקה בשיקום נשים מזנות מטעם בית ליגת נשים. אחרי שנתיים החליט ג'וליאן לעבור לסקוטלנד כדי לכתוב פוסט־דוקטורט, וג'ניפר ארזה שוב את המשפחה ונסעה איתו. הוא למד והיא פרנסה את המשפחה בדוחק. אחרי כמה שנים חזרו השניים לדרום־אפריקה ושם החליטו להתגרש. במהלך הגירושים נעזרה ג'ניפר בידיד המשפחה מיירון לוקובסקי, שהפך לימים לבעלה השני. היא חיה איתו 18 שנה, עד שנפטר. ב־25 השנים האחרונות היא חיה ביוהנסבורג עם בן זוגה השלישי, הרולד הוף, "בארמון עם גינה ענקית ובריכת שחייה, רק משרתים אין לי", היא צוהלת. הרולד היה בן זוגה בצעירותה וחזר לחייה אחרי שהתאלמנה מבעלה השני.

       

      התחתנה עם החבר הראשון של אחותה. ג'ניפר (מימין) ולין (צילום: אסף פרידמן)
       התחתנה עם החבר הראשון של אחותה. ג'ניפר (מימין) ולין (צילום: אסף פרידמן)

        

       לין הייתה כל חייה מורה לאנגלית, והיום היא מתנדבת במרכז לקשיש בראש־העין, עיר מגוריה. היא אמא לשלושה: נועם (54), גיא (50) ועדי (42), וסבתא לשישה נכדים. את בעלה, נחום גמדי ז"ל, הכירה כששניהם הדריכו בקייטנה. "הייתי בת 22, ראיתי אותו מרחוק ואמרתי לחברה שלי: 'זה יהיה בעלי'. היא שאלה אותי: 'מאיפה את מכירה אותו?' אז אמרתי: 'אני עוד לא מכירה אותו'".

        

       גמדי, התברר, היה נכה צה"ל והלום קרב ממלחמת סיני ב־1956, והיא טיפלה בו במשך 50 שנה, עד יומו האחרון. "הרגשתי שמשהו לא בסדר אצלו, אבל בהתחלה לא ידעתי כלום על המצב שלו", היא מספרת. "אהבתי אותו מאוד, הייתי מוכנה ללקק את הרצפה בשבילו, אבל הבנתי מההתחלה שאני בעצם לבד. הוא לא היה בעל רגיל, אבל הוא נתן לי לעשות מה שאני רוצה והיו לי חיים טובים בסך הכל. גרנו בפתח־תקווה, לימדנו בתיכון בצהלה, אני אנגלית והוא אמנות. נחום נפטר לפני חמש שנים, הייתי בת 71, וביום שהוא נפטר צעקתי: I'm free'', ואז התחלתי לפרוח".

        

       איך הילדים התייחסו לעובדה שהשתתפתן בתחרות מלכת היופי?

       ג'ניפר: "לא הם ולא אנחנו ראינו בזה עניין לשיחה. הם פשוט נהנים לראות את הכתבות מאז ולהתפעל מהיופי שהצלם הצליח להוציא משרה ומרים".

       לין: "בגיל 50 הוצאתי רישיון על אופנוע כבד. נסעתי לעבודה בבית הספר באופנוע קוואסאקי 500. מלכת יופי היה קטן עליהם".

        

       אנשים שהכירו אתכן לאורך השנים ידעו על הסיפור שלכן?

       לין: "לא. לא דיברנו על זה ולא עשינו מזה אישו. התייחסנו לכל הסיפור כאל אפיזודה חולפת".

        

       משנות ה-50 עד היום: מי מלכות היופי האהובות עליכם? בואו לבחור

        

        

       הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
       הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
        
       הצג:
       אזהרה:
       פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד