בחזרה לחוף מציצים: מייקאובר מרהיב לבית המלון שהעיז

מלון טל היה אחד המלונות הוותיקים בת"א. שלושה מעצבי פנים נטלו חלק בהליך שיפוצו והסבתו ממלון מוסדי בן 40 שנה למלון בוטיק חדשני: Tal by the Beach

מלון Tal by the Beach. מבט ללובי (צילום: סיון אסקיו)
מלון Tal by the Beach. מבט ללובי (צילום: סיון אסקיו)
מימין: חוף מציצים. קומת הגג (צילום: סיון אסקיו)
מימין: חוף מציצים. קומת הגג (צילום: סיון אסקיו)
חלל נקי, גבוה, מואר ופתוח המעצים את תחושת החופש והמרחב. עמדת הקבלה (צילום: סיון אסקיו)
חלל נקי, גבוה, מואר ופתוח המעצים את תחושת החופש והמרחב. עמדת הקבלה (צילום: סיון אסקיו)

לפני קרוב ל-40 שנה נפתח, סמוך לחוף "מציצים" הידוע, בחלקו הצפוני של רחוב הירקון - רחוב המלונות של תל אביב - מלון טל. המלונאות של אותן שנים הייתה שונה בתכלית מזו של עידן השמיים הפתוחים ומלונות הבוטיק, ובאותה העת, המלון שירת ברובו קהלים מוסדיים וקבוצות גדולות להן סיפק פתרון לינה. גם תל אביב של אותן שנים הייתה רחוקה מלהיות "עיר ללא הפסקה" והאזור - שהיום נחשב למתחם בילויים ואטרקציות - היה מרוחק מלב ההתרחשויות.

 

לפני כארבע שנים סגר המלון, שבניהולה של רשת מלונות הבוטיק "אטלס", את שעריו לצורך מטמורפוזה והפיכתו למלון בוטיק עכשווי. המלון הפך את עורו, כשבמסגרת העבודות שינתה את פניה קומת הכניסה, עוצבו מחדש כל חדריו, הוסבו שתי הקומות העליונות לקומות עסקים והתווסף טרקלין עסקים מודרני בקומה העליונה.

 

בבנייתו המחודשת של המלון היו מעורבים שלושה משרדי אדריכלים ועיצוב פנים, דבר בלתי שגרתי בתחום: משרד SO Architecture שהופקד על עיצוב הכניסה והחלל הציבורי; משרד אורן ברונשטיין שעיצב את חדרי המלון, והביא את ניסיונו במלונאות בוטיק אינטימית; והאדריכל בוקי צוקר, בעל רקע עשיר בעיצוב מלונות עסקים, שאחראי על קומות וטרקלין העסקים של המלון. מאחורי המהלך יוצא הדופן עמדה התפישה כי פלורליזם שכזה יבטא באופן המיטבי את שבירת הפרדיגמות הישנות וייצג את המפגש בין האורבאניות התל-אביבית עם האווריריות של חוף ימה של העיר.

 

משופעת בצמחיה. הכניסה למלון (צילום: סיון אסקיו)
  משופעת בצמחיה. הכניסה למלון(צילום: סיון אסקיו)

   

  קומת הכניסה: ים, חופש, תל אביב, פשטות ותחכום

  קומת ורחבת הכניסה של המלון עוצבו על ידי משרד SO Architectureבבעלותם של צמד האדריכלים שחר לולב ועודד רוזנקיאר, הדוגלים בחיבור בין עיצוב ותכנון עכשווי עם תפיסה חברתית ואידאולוגית. "ים, חופש, תל אביב, פשטות ותחכום"- אלו הן מילות המפתח שהנחו את צמד האדריכלים כשניגשו לתכנון החלל הציבורי של מלון Tal by the Beach, בכדי להקנות למלון אופי מיוחד המחבר בין תל אביב הצעירה והמתוחכמת עם הרוגע והפשטות של חוף הים הסמוך.

   

  פינה בלובי המלון (צילום: סיון אסקיו)
   פינה בלובי המלון(צילום: סיון אסקיו)

    

   השניים יצרו את הכניסה כחלל נקי, גבוה, פתוח ומשופע בצמחיה ואור המעצים את תחושת החופש והמרחב. כך, נעשה שימוש בחומרים טבעיים ופשוטים לכאורה כמו עץ, ברזל, בטון וצמחיה, אך באופן בלתי שגרתי: התקרה בנויה בצורת גלים המזכירים את פני הים, רצפת הטראצו- אריחי בטון משוייפים- יוצרת השתקפויות המרחיבות את החלל וקיר ירוק, בולט לעין, מפתיע ומנותק מן הקרקע.

    

   חדרי המלון: ריזורט אורבאני על שפת הים

   אורן ברונשטיין, אחד ממעצבי המלונות המובילים בישראל, אחראי על עיצוב החדרים בשבע מקומות המלון מתוך תפיסה הרואה במלון כ"ריזורט אורבאני על שפת הים" ובמטרה ליצור חלל המאפשר לאורחי המלון לחוש וליהנות מהמתח שבין שני הקצוות – העיר העדכנית והתוססת מצד אחד והחוף הרך והמזמין מהצד השני. בהתאם לכך, מורכבים החדרים שבעיצובו ממגוון של בדים, טקסטורות ודוגמאות שנותנים עושר ועומק לחוויית האירוח.

    

   ברונשטיין עשה שימוש בבדים ארוגים, עץ ואבן המשדרים רכות ואלגנטיות לצד שימוש בבד ריפוד מטאלי וברזל שחור המעביר חספוס; פלטת הצבעים שבחדרים משלבת אף היא בין גוונים בהירים של תכלת וירוק, המעבירים רעננות ים תיכונית וניכרים בספות, כיסויי המיטה ושטיחים לגופי תאורה שחורים במעטפת אוף ווייט. את התמונה משלימים צילומים של נתן דביר, שתיעד סצינות פרוזאיות מחוף הים.

    

   רעננות ים תיכונית. חדר במלון (צילום: סיון אסקיו)
    רעננות ים תיכונית. חדר במלון(צילום: סיון אסקיו)

     

    קומות ה-executive: סגירת מעגל

    עבור האדריכל הותיק ועתיר הניסיון בוקי צוקר, היוו העבודות על קומות העסקים סגירת מעגל מקצועית. צוקר, מבכירי האדריכלים בישראל, שימוש כמעצב המלון בסוף שנות השבעים. באותן שנים, נדרש צוקר לעצב את המלון באופן בסיסי אך אסתטי, כזה שהלם את הסטנדרטים של אותה עת. כעת, משהוחלט על שיפוץ המלון, גויס צוקר - שלו ניסיון רב בעיצוב מלונות עסקים - לעיצוב קומותיו העליונות של Tal by the Beach, שהוגדרו כקומות executive, בכדי לבדלן באופן מהותי מיתר חלקי המלון ולחדד את אפיונו כמלון בוטיק מודרני המשלב בין ביזנס לפלז'ר.

     

    איאן שרגר, מי שנחשב לגורו מלונות הבוטיק בארצות הברית, גורס ש"good design is good business". ואכן, תשומת לב רבה נתן צוקר לסוגיית עיצוב קומות העסקים תוך ירידה לפרטים הקטנים ביותר של התמונה שתוצב בחדר וגוף התאורה שיותקן בפרוזדורים. הריהוט הכבד, הצבעים החומים וחדרי האירוח הקלסטרופוביים השמורים למלונות הגדולים התחלפו בחלל פתוח ומודרני, שעוצב באופן מינימליסטי, ומבקש לתת מקום של כבוד לים ולנוף האורבאני הנשקף מהמלון.

     

     

     

     
    הצג:
    אזהרה:
    פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד