ביקורת בונה: איך שיפצתי את הבית וגם שרדתי כדי לספר על זה

שרונה בונד מטרסו שיפצה את הבית שלה מהיסוד למרות שנשבעה שלעולם לא תעשה את זה לעצמה. זה נגמר בדמעות ועכשיו יש לה כמה מסקנות שכדאי גם לכם לקרוא

התקרה הגבוהה והייחודית בסלון. האדריכל רצה לסגור אותה, בעלת הבית התעקשה להשאיר (צילום: אביגיל עוזי)
התקרה הגבוהה והייחודית בסלון. האדריכל רצה לסגור אותה, בעלת הבית התעקשה להשאיר (צילום: אביגיל עוזי)
צילום של גליה דור שתלוי במטבח מביא את הים הביתה (צילום: אביגיל עוזי)
צילום של גליה דור שתלוי במטבח מביא את הים הביתה (צילום: אביגיל עוזי)
הארון הפתוח בחדר השינה הוא נושא לכתבה אחרת (צילום: אביגיל עוזי)
הארון הפתוח בחדר השינה הוא נושא לכתבה אחרת (צילום: אביגיל עוזי)

בשנים האחרונות התבוננתי בחברותיי מתמוטטות אחת אחת בזמן שיפוץ ביתן ונשבעתי שלעולם לא אעשה את זה לעצמי. שמעתי את כל סיפורי הזוועה שרובכן ודאי מכירות: ריבים עם אדריכלים, קבלנים איומים ורשלנים, בעלי מקצוע שבורחים באמצע העבודה. שמעתי הכל ואמרתי לעצמי: מותק, פשוט תימנעי. היה זה עידן התמימות, שבו חשבתי שיום אחד, כשאקנה בית משלי, אמצא אחד מושלם, שלא צריך לגעת בו. פשוט אגיע עם המזוודות ואתרווח לי. תרשו לי: חחחח.

 

בפועל, לאחר חיפוש ענף, שבמהלכו ראיתי באמת כל מה שהיה לשוק להציע בתקציב שלנו, מצאתי בית מתוק ממש בצפון תל אביב. קראתי לבן זוגי שיבוא לראות את הפלא, ומה נפלו פניו כשנכנס בדלת. "מההה? הבית הזה? את רוצה שנקנה אותו??". "כן! אני רואה בו המון פוטנציאל! נפתח פה, נפתח שם. נחליף את הריצוף והמטבח והמקלחות והחלונות ו... נחליף הכל בעצם. יהיה מהמם!".

 

אז מה עם השבועה שלי לעצמי שלעולם לא אכניס את ראשי למיטה החולה הזו שנקראת שיפוצים? ובכן, היא נזרקה לאלתר לפח. התחלתי לפגוש אדריכלים ולשוחח איתם, לבחון את דעותיהם, את החיבור שלי איתם, את הרעיונות שלהם. אחד נראה לי עייף ועצלן, אחת נראתה לי ירוקה מדי, האחר יקרן. בסוף פגשתי אחד, מכר, חבר של חברים, דיבר לעניין. חשבתי לעצמי: יש לו ותק בתחום, הוא מהסביבה שלנו, הוא בטח יהיה הוגן איתנו. בחרתי בו.

 

שרונה בסלון ביתה. מחייכת למרות הכל (צילום: אביגיל עוזי)
  שרונה בסלון ביתה. מחייכת למרות הכל(צילום: אביגיל עוזי)

   

  מנהלת רומן עם בית

  בינתיים התחלתי לבנות תיקיות השראה עם תמונות שמצאתי בגוגל ובחשבונות אינסטגרם שמוקדשים לעיצוב פנים ואדריכלות. למרות שאני עובדת בתחום האופנה, בעבר לא התעניינתי במיוחד בתחום, ועכשיו הרגשתי שנפתח בפניי עולם אינסופי ומרתק של אימג'ים מעוררי פליאה. מצאתי את עצמי נסחפת לתוך החיפוש אחר השראות בכל רגע פנוי. הרגשתי קצת כאילו אני מנהלת רומן, רק לא עם גבר, אלא עם בית. ההתרגשות, הציפייה, התרוממות הרוח והסקרנות האינסופית - הכל היה שם. וככל שהתבוננתי בתמונות, כך הצלחתי לחדד לעצמי יותר ויותר איך אני רוצה שהבית שלנו ייראה.

   

  ואז התחיל השיפוץ, והכל נראה מבטיח מאוד. סמכנו מאוד על האנשים שעבדו על הבית. על האדריכל המוכר לנו ולחברינו, על הקבלן החביב שהקפיד להגיע יום־יום לעבודה, וגם על עובדיו שהפריחו הבטחות לפנק אותנו בכל מיני אקסטרות בליטוש הבית.

   

  מה הופתענו כאשר לקראת סוף השיפוץ צצה נזילה עקשנית באחד הקירות, שפשוט סירבה להיעלם, ולצידה ליקויים נוספים בעבודה. כתם המים הלך וגדל, אבל אנשי המקצוע סירבו לקחת אחריות

  מה הופתענו כאשר לקראת סוף השיפוץ צצה נזילה עקשנית באחד הקירות, שפשוט סירבה להיעלם, ולצידה ליקויים נוספים בעבודה. כתם המים הלך וגדל, אבל אנשי המקצוע שעבדנו איתם סירבו לקחת אחריות. נאלצנו להפעיל ביטוחים, להחליף אנשי מקצוע, להאריך את העבודה ולמעשה להתמודד עם ליקויי הבנייה עד עכשיו, הרבה אחרי שעברנו לבית - בדיוק כל מה שסיפרו לי חברות ושלא רציתי שיקרה אצלי.

   

  אבל מה אתן יודעות, אחרי שסיימתי לנגב את הדמעות, הבנתי שהתאהבתי מחדש, הפעם ברעיון של כניסה לבית, ראיית הפוטנציאל והמימוש שלו. בסוף - זה שווה הכל.

   

  מבט לחצר. תכלס, היה שווה (צילום: אביגיל עוזי)
   מבט לחצר. תכלס, היה שווה(צילום: אביגיל עוזי)

   ודאו שבפוליסת הביטוח מצוינת כתובת הנכס ובקשו לצרף אליה את שמכן, כדי שבעת הצורך גם אתן תוכלו להפעיל אותה (צילום: אביגיל עוזי)
    ודאו שבפוליסת הביטוח מצוינת כתובת הנכס ובקשו לצרף אליה את שמכן, כדי שבעת הצורך גם אתן תוכלו להפעיל אותה(צילום: אביגיל עוזי)

    חומרים טבעיים, צבעוניות רגועה וחצר פנימית שניבטת ממקומות שונים בבית. תחושה של נופש באי יווני (צילום: אביגיל עוזי)
     חומרים טבעיים, צבעוניות רגועה וחצר פנימית שניבטת ממקומות שונים בבית. תחושה של נופש באי יווני (צילום: אביגיל עוזי)

      

     בואו ללמוד מהטעויות של שרונה בכתבה המלאה במגזין גו סטייל (למשל: לא לוותר על מפקח בנייה טוב)

      

      

      
     הצג:
     אזהרה:
     פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד