וינטג' עתידני: העיצוב הייחודי והתמהיל הקסום של מטרופוליטן

ביקור במתחם מטרופוליטן הוא מסע נוסטלגי אל העתיד דרך העבר עם חדרי סלון "של פעם", טלוויזיות שחור-לבן, מכונות קזינו ותיבות מוזיקה שמבטיחים את אפקט ה-Wow

מוגש מטעם חן רוטנברג

|

08.09.19 | 09:35

"כל צעד שעשינו, כל כיוון, כל מבט בתוך החלל, סחט קריאת התפעלות". מטרופוליטן (צילום: עוזי פורת)
"כל צעד שעשינו, כל כיוון, כל מבט בתוך החלל, סחט קריאת התפעלות". מטרופוליטן (צילום: עוזי פורת)
כל פריט שהובא לכאן שוחזר וחודש במקצועיות (צילום: עוזי פורת)
כל פריט שהובא לכאן שוחזר וחודש במקצועיות (צילום: עוזי פורת)
המקום יודע להגיש מוצר מהודק ונכון, שלא היה כמותו בסביבתנו (צילום: עוזי פורת)
המקום יודע להגיש מוצר מהודק ונכון, שלא היה כמותו בסביבתנו (צילום: עוזי פורת)
אפקט ה-WoW - אין סיכוי שהאורחים ישכחו את האירוע שנערך במטרופוליטן (צילום: עוזי פורת)
אפקט ה-WoW - אין סיכוי שהאורחים ישכחו את האירוע שנערך במטרופוליטן (צילום: עוזי פורת)

אומרים שתמונה שווה אלף מילים, אבל ביקור במטרופוליטן שווה אלף תמונות, ולא רק כי האורחים לא מפסיקים לצלם. בלב ליבו של החלל נמצא עיצובו הייחודי, שהוא אמנם קבוע, אבל ההיפוך הגמור מהמילה "סטטי".

 

אמיר גלאטה, אדריכל ומעצב טורקי, הרוח החיה מאחורי הפרויקט ומי שהעניק לו את ייחודו, בילה את שני העשורים האחרונים באיתור, איסוף ושחזור של פריטי וינטג' מיוחדים ובעיצוב מרחבים וחללים בעזרתם. אחד החפצים הראשונים שמצא בתחילת דרכו, ואשר השפיע על עתידו המקצועי, היה ... מקרר מקורי עתיק של חברת קוקה קולה, עליו מוטבע המספר הסידורי 0005.

 

הקו המנחה של גלאטה עבור "מטרופוליטן" היה  ליצור חלל שלא ידרוש שום התערבות עיצובית נוספת מצד מזמין האירוע. כך נבחר סגנון הווינטג', שכה קל להתחבר אליו ולאהוב אותו. אולם הסגנון העיצובי היווה רק את תחילת הדרך: כל פריט שהובא לכאן - ורבים מהם נלקחו מהאוסף הפרטי של גלאטה עצמו - שוחזר וחודש לידי שלמות, כאילו קיבל חיים חדשים ורק הועבר מעידן אחד לאחר.

 

עיצוב ייחודי, שהוא אמנם קבוע, אבל ההיפוך הגמור מהמילה "סטטי" (צילום: עוזי פורת)
  עיצוב ייחודי, שהוא אמנם קבוע, אבל ההיפוך הגמור מהמילה "סטטי"(צילום: עוזי פורת)

  רוב הפריטים הגיעו מרחבי אירופה ומהמזרח התיכון, כמו למשל שתי דלתות ענק בנות 300 שנה שהובאו במיוחד ממצרים. פריטים אחדים, כמו גופי התאורה הגדולים ועבודות ניפוח זכוכית, בוצעו במיוחד בעבודת יד עבור המקום.

   

  כל החלל כולו הוא מעין תמהיל קסום של שיק אירופי משנות השבעים עם הצבעוניות של שווקי איסטנבול, על שלל הפריטים האתניים והעתיקים.

   

  טרנזיסטורים, גרמופונים וג'וק בוקס

  אפשר היה לצפות, שמה שנמצא במטרופוליטן הוא אוסף, אולי אפילו מעניין, של פריטי אספנות ממגוון סוגים וארצות, אך כאן חוכמת העיצוב של גלאטה נכנסה לתמונה, ובעזרתה הרכיב המעצב "חדרי סלון" פתוחים, סמוכים זה לזה אך שונים זה מזה בסיפורים המגוונים אותם הם מייצגים.

   

  הוא עשה זאת בעזרת ספות וכורסאות בסגנונות שונים, עשרות טלוויזיות, חלקן פועלות (בשחור לבן, כמובן), טרנזיסטורים ומכשירי רדיו עתיקים, גופי תאורה תואמים, שטיחים, גרמופונים, וחפצים מסקרנים אחרים. כל אלה היו שייכים בעבר לאנשים ששמרו עליהם מפגעי הזמן וטיפחו אותם, ושילובם במתחם מאפשר להם לספר לנו את הסיפור של בעליהם הקודמים.

   

  ההנאה מהיופי המיוחד של המקום לא נגמרת בעיצוב עצמו, ומטרופוליטן יודע לנגן על עוד כמה קלידים של מאווי האדם - במקום הוצבו מכונות משחק - ג'וק-בוקס, סלוט-משין ועוד, כולם פעילים, ואיש לא נשאר אדיש אליהם.

   

  החלל כולו הוא תמהיל קסום של שיק אירופי משנות השבעים עם הדינמיות של השווקים הססגוניים באיסטנבול (צילום: עוזי פורת)
   החלל כולו הוא תמהיל קסום של שיק אירופי משנות השבעים עם הדינמיות של השווקים הססגוניים באיסטנבול(צילום: עוזי פורת)

    

   בחדרי השירותים של מטרופוליטן הושקעה תשומת לב מיוחדת והפאר שלהם לא היה מבייש ארמון. הם מרווחים, מעוצבים בטלמנטים מתקופת הבארוק, מראות ועוד, כשחדר השירותים של הנשים כולל גם שולחן טואלט מפואר ועליו מונחים תכשירי טיפוח, הכל בצבעוניות נעימה לעין.

    

   לונה פארק חושי

   את מטרופוליטן הקימה בחורף 2018 קבוצת יזמים צעירה ושאפתנית, שהגיעו מתחומים שונים, בתוך בניין חדיש בלבו של אזור תעשייה ותיק במרכז תל אביב, שעושה את ההבדל בין "עוד אירוע" לאירוע חד-פעמי שאיש לא ישכח.

    

   אפקט ה-wow הוא חלק בלתי נפרד מהמקום עצמו. עד כה מי שהזדמן לו לערוך אירוע במטרופוליטן, היו עסקים וגופים מאוד נבחרים וידוענים אחדים. אורחיהם נכנסו ללונה פארק של חושים, וכל צעד שעשו, כל מבט לחלל, לא השאיר אף אחד אדיש ולו לרגע אחד.

    

   רוב הפריטים הגיעו מרחבי אירופה ומהמזרח התיכון (צילום: עוזי פורת)
    רוב הפריטים הגיעו מרחבי אירופה ומהמזרח התיכון(צילום: עוזי פורת)

     

    כעת, אחרי גיבוש הקונספט הסופי, ו-fine tuning אחרון, המקום יודע להגיש מוצר מהודק ונכון, שלא היה כמותו בסביבתנו.

     

    את שירותי הקייטרינג בעלי האירוע חופשיים לבחור גם מרשימה המוצעת על ידי מטרופוליטן, או לבד. שירותי הבר לעומת זאת כבר נבחרו בקפידה, בדיוק כמו המקום עצמו. מטרתם היא להגיש חוויה בלתי נשכחת, גם בטעמם של הקוקטיילים הנרקחים אל מול הקהל, גם במראה שלהם וגם בצורת ההגשה, לעתים מלאת הפירוטכניקה, ואפילו לבוש הברמנים תואם את רוח האירוע. הכל כדי להשאיר את האורחים פעורי פה.

     

    המקום מיועד לעד 199 מוזמנים ודבר אחד מובטח: אין סיכוי שהאורחים ישכחו את האירוע שנערך במטרופוליטן, השאלה היא רק – מי יהיה האדם שבזכותו הם ישתתפו בו?

      

    "מטרופוליטן אירועים"

    מיטב 6, תל אביב

    ליצירת קשר: 050-8308768

    www.bymetropolitan.com