ישנן בנות: הדוגמניות הטרנסג'נדריות שעושות מהפכות בעולם האופנה

מוולנטינה סמפיו הברזילאית ועד טדי קווינליבן האמריקאית, מסתיו סטרשקו ואנדריאה פז'יק הוותיקות ועד ג'יה גאריסון ולניה בלום הצעירות – היפות שנלחמות בטרנסופוביה

איתי יעקב

|

10.08.19 | 20:48

ולנטינה סמפיו. מצטרפת לנבחרת הדוגמניות של מותג ההלבשה התחתונה ויקטוריה'ס סיקרט (צילום: Pascal Le Segretain/GettyimagesIL)
ולנטינה סמפיו. מצטרפת לנבחרת הדוגמניות של מותג ההלבשה התחתונה ויקטוריה'ס סיקרט (צילום: Pascal Le Segretain/GettyimagesIL)
טדי קווינליבן. חשפה את זהותה הטרנסקסואלית רק לאחר הפרסום (צילום: AP)
טדי קווינליבן. חשפה את זהותה הטרנסקסואלית רק לאחר הפרסום (צילום: AP)
תאלין אבו חנא. התפרסמה כדוגמנית, אך עדיין לא זכתה בקמפיין אופנה גדול בישראל (צילום: איתן טל)
תאלין אבו חנא. התפרסמה כדוגמנית, אך עדיין לא זכתה בקמפיין אופנה גדול בישראל (צילום: איתן טל)

להיות דוגמנית טרנסג'נדרית אינו תפקיד שמסתכם רק ביופי – משמעותו היא להפוך לסמל. רק תשאלו את ולנטינה סמפיו הברזילאית, שהחודש עשתה "היסטוריה" כשהפכה לדוגמנית הטרנסג'נדרית הראשונה של מותג הלנז'רי ויקטוריה'ס סיקרט. ייתכן כי אלה ההפסדים הכלכליים של המותג בשנים האחרונות שעודדו אג'נדה חדשה – אך הבחירה בסמפיו על ידי מותג שמאדיר מודל נשי עם מידות גוף לא נגישות שנראות כאילו יצאו מפס ייצור אחיד, מאותתת על שינוי בהלך הרוח גם אצל חברות שמרניות שבמשך עשרות שנים חששו לבצע שינויים.

 

סמפיו אינה הדוגמנית הטרנסג'נדרית הראשונה שחתומה על מהפכות בעולם האופנה. בעשור החולף אנו זוכים ליותר ויותר ייצוגים של דוגמניות ודוגמנים טרנסג'נדרים בקמפיינים, על המסלולים ועל שערי המגזינים הבינלאומיים. החודש, לדוגמה, תוכלו לפגוש את סמפיו על שער Elle מקסיקו ואת הדוגמנית אנדריאה פז'יק בהפקת אופנה של ווג אמריקה – שני מגזינים הנתפשים כמוקדי כוח שמרניים בענף האופנה. כל הופעה כזו היא סימון וי קטן בדרך לקבלת האחר.

 

בימים שבהם שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' לועג לפרסומים על הגידול בשילוב טרנסג'נדרים בצה"ל, והתאבדויות בקרב טרנסג'נדרים הופכות לסטטיסטיקה טרגית – נראוּת טרנסית במרחב הציבורי והתקשורתי חשובה מאין כמוה. הכירו כמה מהדוגמניות שהפכו את עבודתן למאבק יומיומי חשוב בדרך לניצחון על טרנסופוביה, גזענות ושנאת האחר.

 

רזומה עשיר. ולנטינה סמפיו בשבוע האופנה בברזיל (צילום: AP)
  רזומה עשיר. ולנטינה סמפיו בשבוע האופנה בברזיל(צילום: AP)

   

  ולנטינה סמפיו

  ברזומה של הדוגמנית הברזילאית ולנטינה סמפיו בת ה-22 יש לא מעט עבודות יוקרתיות, כמו שערים למגזינים Elle מקסיקו ו-ווג ול'אופיסייל ברזיל, קמפיינים לשיתוף הפעולה בין H&M ומוסקינו, לוריאל וקו הביוטי של מארק ג'ייקובס – אולם היתה זו ההכרזה החודש כי היא תצטרף לנבחרת הדוגמניות של מותג ההלבשה התחתונה ויקטוריה'ס סיקרט שזיכתה אותה בהכרה בינלאומית והפכה אותה לשם מוכר. נכון להיום, ידוע כי סמפיו הצטלמה לקו PINK של המותג, הפונה לקהל צעיר.

   

  תציל את המכירות של ויקטוריה'ס סיקרט? ולנטינה סמפיו (צילום: Antonio de Moraes Barros Filho/GettyimagesIL)
   תציל את המכירות של ויקטוריה'ס סיקרט? ולנטינה סמפיו(צילום: Antonio de Moraes Barros Filho/GettyimagesIL)

    

   הבחירה בה על ידי מותג שמרני כמו ויקטוריה'ס סיקרט, שעד כה הציג מודל יופי אחיד, מגיעה חודשים לאחר התבטאויות פרובוקטיביות של מנהל השיווק של החברה אד רזק, שעזב השבוע את תפקידו במקביל לפרסומים על הצטרפותה של סמפיו. רזק נשאל אשתקד בראיון לאתר של מגזין ווג על היעדרותן של דוגמניות פלאס סייז ודוגמניות טרנסג'נדריות מהמסלולים של המותג, וענה בתגובה "לא! אני לא חושב שכדאי! התפקיד שלנו הוא למכור פנטזיה". הבחירה בסמפיו היא ככל הנראה יריית פתיחה בתהליך ההתחדשות של המותג שקרטע כלכלית בשנה החולפת, ופתיחתו למגוון רחב יותר של נשים ומודלי יופי שעד כה הודרו מ-ויקטוריה'ס סיקרט.

    

   טדי קווינליבן

   טדי קווינליבן האמריקאית היא ללא ספק מהדוגמניות העסוקות ביותר בענף האופנה, ומדורגת ברשימת 50 הדוגמניות המובילות של אתר models.com לצד שמות כמו אשלי גרהאם, בלה חדיד, קאיה גרבר ואחרות. תוכלו לראות אותה על המסלולים של מארק ג'ייקובס, דיסקוורד, ג'יאמבטיסטה ואלי, בלמן ואחרים, ובקמפיינים של לקוסט, לואי ויטון ומייזון מרג'יאלה. במשך תקופה ארוכה שמרה קווינליבן בת ה-25 את דבר היותה טרנסג'נדרית בסוד, עד ליציאתה מהארון בראיון חושפני ל-CNN ב-2017, שנתיים לאחר שהחלה להתפרסם כדוגמנית.

    

   "אחת הדרכים שבהן אנחנו יכולות לעזור לאנשים בקהילת הטרנס היא לתת להם במה, ולענף האופנה יש תפקיד מכריע מאוד". טדי קווינליבן (צילום: Frazer Harrison/GettyimagesIL)
    "אחת הדרכים שבהן אנחנו יכולות לעזור לאנשים בקהילת הטרנס היא לתת להם במה, ולענף האופנה יש תפקיד מכריע מאוד". טדי קווינליבן(צילום: Frazer Harrison/GettyimagesIL)

     

    "החלטתי לחשוף את הזהות הטרנסקסואלית שלי בגלל האקלים הפוליטי בעולם, במיוחד בארצות הברית", הסבירה באותו ראיון, "היתה לנו התקדמות מדהימה תחת ממשל אובמה, ומאז כניסתו לתפקיד של טראמפ, אנחנו נחשפות לתגובות חריפות. יש אלימות נגד טרנסג'נדרים, בעיקר נגד טרנסג'נדריות שחורות. אחת הדרכים שבהן אנחנו יכולות לעזור לאנשים בקהילת הטרנס היא לתת להם במה, ולענף האופנה יש תפקיד מכריע מאוד. זה תחום שמכתיב מה באופנה, מה מגניב ומה מקובל. זה לא רק הדיבור על מי הולכת על המסלולים בתצוגות, אלא גם מי מופיעה בדוכני העיתונים. קהילת הטרנסג'נדרים זקוקה ליותר נראות, ועם יותר נראות תיווצר יותר קבלה".

     

    ליה טי

    את ליה טי מכירים בענף האופנה כמוזה הנצחית של המעצב ריקרדו טישי, כיום המנהל האמנותי של בית האופנה הבריטי ברברי. טי היתה לצדו של טישי כבר עם מינויו למעצב הראשי בז'יבנשי בשנת 2005, אולם היה זה קמפיין סתיו-חורף 2010 של המותג בכיכובה שהעניק לה פרסום בינלאומי. טי הברזילאית, 38, היא מהראשונות שחשפו בעולם האופנה את היותן טרנסג'נדריות, ומתחילת דרכה נשאה מסר חברתי של נראות בענף שידע חלוקה בינארית במשך שנים ארוכות.

     

    המוזה הנצחית של מעצב האופנה ריקרדו טישי. ליה טי (צילום: Fernanda Calfat/GettyimagesIL)
     המוזה הנצחית של מעצב האופנה ריקרדו טישי. ליה טי(צילום: Fernanda Calfat/GettyimagesIL)

      

     מבין כל עבודותיה לאורך השנים, נכנס לפנתיאון צילום העירום שלה לגיליון אוגוסט 2010 של ווג הצרפתי, בו היא מופיעה בעירום מלא, חושפת שדיים ואיבר מין גברי. "קארין רויטפלד (עורכת ווג פריז לשעבר, א"י) אמרה לי 'למה את לא מצטלמת בעירום כמו שאר הדוגמניות? נכון, יש לך איבר מין זכרי, אבל זה מה שאת. בעיניי את יפה כמו שאר הבנות'", סיפרה בראיון לאתר models.com. "אז הצטלמתי בלי איפור, בלי ריטוש, ולדעתי זה המסר החשוב ביותר".

      

     אנדריאה פז'יק

     היה נדמה כי הדוגמנית אנדריאה פז'יק נעלמה מהנוף, אך החודש תוכלו למצוא אותה בהפקת אופנה נרחבת בין עמודי ווג אמריקה לצד דוגמניות-על כמו ג'יג'י חדיד, ג'מה וורד וקרלי קלוס, בצילומים מרהיבים של אנני לייבוביץ'. הדוגמנית בת ה-27, ילידת בוסניה והרצגובינה שגדלה באוסטרליה, החלה את הקריירה בסוף העשור הראשון של המילניום כאנדריי, דוגמן בעל מראה אנדרוגיני ומיניות נזילה. הוא זכה להצלחה רבה בעולם האופנה, הוביל תצוגות של ז'אן פול גוטייה ואת הקמפיין של מארק ביי מארק ג'ייקובס, עד שביולי 2014 חשף כי הסיבה להיעלמותו למספר חודשים היתה למטרת ניתוח לשינוי מין.

      

     מדוגמן מצליח לדוגמנית מצליחה. אנדריאה פז'יק (צילום: Ben Gabbe/GettyimagesIL)
      מדוגמן מצליח לדוגמנית מצליחה. אנדריאה פז'יק (צילום: Ben Gabbe/GettyimagesIL)

       

      "החלום הגדול שלי היה להיות שלמה עם הגוף שבו אני חיה", אמרה פז'יק בראיון למגזין פיפל, "הייתי חייבת להיות נאמנה לעצמי". פז'יק היה הדוגמן הראשון שהתפרסם תחילה במין האחר, מגמה שצברה תאוצה לאחר מכן עם הדוגמנית סתיו סטרשקו והדוגמנית נטלי ווסטלינג שהפכה בשנה החולפת לדוגמן הטרנסג'נדר נתן ווסטלינג.

       

      ג'יה גאריסון

      הדוגמנית ודי.ג'יי בת ה-21 ג'יה גאריסון מברוקלין, ניו יורק, היא קולו האלטרנטיבי של דור הדוגמניות הטרנסג'נדריות העכשווי. היא אוחזת במראה אנדרוגיני עם תווי פנים מחודדים, מלתחה של אופנת רחוב עכשווית עם יסודות מעולם הפאנק וחשבון אינסטגרם קריפי עם 14.2 אלף עוקבים בלבד. ברזומה שלה אומנם לא תמצאו תצוגות לז'אן פול גוטייה, אבל היא כבר הופיעה במגזינים עצמאיים כמו VICE ,Oyster ,Un-Titled ואחרים, שם המראה הייחודי שלה זוכה להכרה.

       

      קולו האלטרנטיבי של דור הדוגמניות הטרנסג'נדריות העכשווי. ג'יה גאריסון (צילום: Dia Dipasupil/GettyimagesIL)
       קולו האלטרנטיבי של דור הדוגמניות הטרנסג'נדריות העכשווי. ג'יה גאריסון (צילום: Dia Dipasupil/GettyimagesIL)

        

       "ענף הדוגמנות מתסכל כיוון שהאנשים שמצליחים בו ביותר קיבלו את תפקידם ב'ירושה', בלי שהיו צריכים לעבוד בשביל זה או להוכיח את עצמם", אמרה לאחרונה בראיון למגזין המקוון רוולין, כשהיא מתכוונת כנראה לדוגמניות מצליחות כמו האחיות חדיד, קאיה גרבר, לילי רוז דפ ועוד "בנות של" שזכו לקמפיינים. "הצלחה כיום נשענת על שם משפחתך ומאיפה אתה בא. אני לא רוצה להיות משויכת לזה. אני לא רוצה להיות רק פרצוף יפה ללא כישרון או חומר".

        

       לניה בלום

       בעידן של "חלוצות" בתחום האופנה, גם לדוגמנית, רקדנית נשפי בולרום ושחקנית לניה בלום בת ה-25 שמור מקום בפנתיאון. בחודש מאי האחרון הכתיר אותה הלוס אנג'לס טיימס כ"השחקנית הטרנסג'נדרית השחורה הראשונה שהופיעה בסרט בפסטיבל קאן", ובאתר של מגזין ווג הצמידו את המילה "היסטוריה" להופעתה בסרט Port Authority באותו פסטיבל. היא החלה לדגמן לפני כשנתיים והיתה לטרנסג'נדרית הראשונה שהופיעה במגזין ווג ההודי. משם קפצה לקמפיין המשותף של H&M ומוסקינו וצעדה עבור המעצב טומי הילפיגר בשבוע האופנה בפריז.

        

       "אני לא רוצה להיות גימיק או מקור לבידור – אני רוצה שיכבדו אותי". לניה בלום (צילום: Pascal Le Segretain/GettyimagesIL)
        "אני לא רוצה להיות גימיק או מקור לבידור – אני רוצה שיכבדו אותי". לניה בלום(צילום: Pascal Le Segretain/GettyimagesIL)

         

        "זה רגע מאוד סוריאליסטי כשאנשים אומרים לי שהם רואים בי חלוצה", אמרה בראיון ללוס אנג'לס טיימס, "אני רוצה שאנשים יביטו בסרט שלי ויגידו: 'הסרט שלך שינה את חיי'. זה נתן לי השראה ונתן לי את הדרייב שהייתי צריכה. נשים טרנסיות לא נראו לחלוטין בתרבות הפופ. אני לא רוצה להיות גימיק או מקור לבידור – אני רוצה שיכבדו אותי. אז כשההזדמנות הזו הגיעה, הרגשתי שזו דרך להביא כבוד לקהילה שלי".

         

        אחת הדוברות הבולטות לנראות טרנסג'נדרית של הקהילה בישראל. סתיו סטרשקו (צילום: Michael Loccisano/GettyimagesIL)
         אחת הדוברות הבולטות לנראות טרנסג'נדרית של הקהילה בישראל. סתיו סטרשקו(צילום: Michael Loccisano/GettyimagesIL)

          

         הישראליות: סתיו סטרשקו, עדן יוחנן ותאלין אבו חנא

         אל מול הגזענות בישראל עומדות בגאון שלוש דוגמניות טרנסג'נדריות, ובראשן סתיו סטרשקו, שהחלה את צעדיה כדוגמן שדהר על הטרנד האנדרוגיני, זכה להצלחה בינלאומית וכיום היא אחת הדוברות הבולטות לנראות טרנסג'נדרית של הקהילה בישראל. יחד עם סטרשקו מובילות את השיח המקומי הדוגמניות תאלין אבו חנא, מיס טרנס ישראל לשנת 2016 וסגנית מיס עולם הטרנסג'נדרית, והדוגמנית עדן יוחנן, שהתפרסמה לקהל הרחב – כמו סטרשקו ואבו חנא – בתוכנית הריאליטי "האח הגדול".

          

         מיס טרנס ישראל לשנת 2016. תאלין אבו חנא (צילום: ענת מוסברג)
          מיס טרנס ישראל לשנת 2016. תאלין אבו חנא(צילום: ענת מוסברג)

           

          על אף השתתפותן בתוכניות ריאליטי בעלות רייטינג גבוה, ניכר כי מותגי אופנה רבים בישראל חוששים מזיהוי עם טרנסג'נדריות, למעט אולי סטרשקו, המפורסמת גם מבין השלוש, שבעברה הופיעה בקמפיין של טופ טן לצד נעם פרוסט, ולאחרונה הובילה את קמפיין הגאווה של קסטרו.

           

          עדן יוחנן בכניסה לבית "האח הגדול" (צילום: אמיר מאירי)
           עדן יוחנן בכניסה לבית "האח הגדול"(צילום: אמיר מאירי)

            

             

            ואיך נראים בגדי הים של הכוכבות בחופשות הקיץ?

            פחות בד, יותר סטייל? איך מתלבשות הכוכבות לחופשה קיצית בחוף הים. לחצו על התמונה לכתבה המלאה (צילום: Splashnews/asap creative)
            פחות בד, יותר סטייל? איך מתלבשות הכוכבות לחופשה קיצית בחוף הים. לחצו על התמונה לכתבה המלאה (צילום: Splashnews/asap creative)

             

             

             
            הצג:
            אזהרה:
            פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד