רותם ישראל, פרשנית נינג'ה ישראל: "אני כמו סינדרלה כפול שתיים"

פרשנית התוכנית המצליחה מאמינה שאם היא רוצה משהו, היא תשיג אותו: כך הקימה בילדותה נבחרת כדורסל, וכך גם הפכה מעוזרת הפקה למגישה מוערכת בערוץ הספורט

רותם ישראל מצטלמת לשער "לאשה,. לחצו Play לצפייה
 "למדתי תקשורת כי הייתי מוכוונת לערוץ הספורט, זה היה החלום שלי מאז שהייתי קטנה" (צילום: שי פרנקו, סגנון: ראובן כהן)
"למדתי תקשורת כי הייתי מוכוונת לערוץ הספורט, זה היה החלום שלי מאז שהייתי קטנה" (צילום: שי פרנקו, סגנון: ראובן כהן)

יומיים אחרי תום צילומי "נינג'ה ישראל", אתגרה הפרשנית של התוכנית, רותם ישראל (31), את חבריה רותם סלע, אסי עזר וניב רסקין באירוע משל עצמה: החתונה שלה ושל בן זוגה, השף גיא בנדלר (37). כך הגיע לסיומו חודש מטורף, שכלל הכנות לחתונה, צילומים אינטנסיביים ל"נינג'ה" עד השעות הקטנות של הלילה ועבודה שוטפת כמגישת תוכניות בערוץ הספורט, אבל רותם לקחה הכל ברוח ספורטיבית, כהרגלה.

 

היא מגישה את "מגרש פתוח" בערוץ הספורט ונחשבת לאחת ממגישות הספורט המוכשרות בארץ, אבל רק אחרי שנבחרה לפרשן את ביצועי משתתפי הריאליטי "נינג'ה ישראל" (שמשודרת בימים ראשון ושבת ב־21:15 בקשת 12) הפכה רותם לסלב. "זו פעם ראשונה שאני מתראיינת לעיתון, ועוד לשער! זו כתבת הפריצה שלי. אני עדיין בהודיה, מודה על כל יום שאני קמה בבוקר ועושה את מה שאני הכי אוהבת".

 

 

"היום עולם הספורט פחות סקסיסטי ממה שהוא היה פעם" (צילום: שי פרנקו, סגנון: ראובן כהן)
  "היום עולם הספורט פחות סקסיסטי ממה שהוא היה פעם"(צילום: שי פרנקו, סגנון: ראובן כהן)

   

  מ"כית מורעלת

  בגיל תשע התחילה לשחק כדורסל באליצור חולון. "תמיד הייתי ילדה גבוהה, וכשאבא שלי ראה בתיבת הדואר פלייר לחוג כדורסל לבנות, הוא אמר: 'למה שלא תנסי'. מאותו רגע התאהבתי בכדור הכתום הזה, וכבר במבחנים אמרו שיש בי משהו. כשהגעתי לאימון הראשון גיליתי שאני לבד. אני והמאמנת, אף בת לא נרשמה. לא ויתרתי, התחלתי לגייס בנות בבית הספר וככה הקמנו את הקבוצה. עם הזמן התמכרתי יותר ויותר, נשמתי וחייתי כדורסל, חמישה אימונים בשבוע. נכנסתי לאליצור חולון ושיחקתי שם עד שהגעתי לקבוצת הבוגרות. במקביל שיחקתי גם בליגת התיכונים ולמדתי במגמת כדורסל בתיכון קריית־שרת בחולון".

  "כששיחקתי כדורסל לא הייתי אתלטית, לא היה לי ניתור, לא הייתה לי מהירות, לא הייתי חזקה, אבל הייתי השכל של הקבוצה"

   

  למה פרשת כשהגעת לבוגרות?

  "כי הבנתי שלא יהיה לי עתיד מזהיר ככדורסלנית, וגם רציתי שירות צבאי רציני, לא רציתי להיות 'ספורטאית מצטיינת'. שירתי כמ"כית בנים ואחר כך הייתי מדריכת קליעה בבה"ד 12. הייתי מורעלת".

   

  בשביל זה ויתרת על קריירה בכדורסל?

  "בגיל 18 הבנתי שאני לא אעשה קריירה או כסף מכדורסל. לא הייתי אתלטית, לא היה לי ניתור, לא הייתה לי מהירות, לא הייתי חזקה, המאמנים קראו לי חרסינה. בקיצור, לא הייתי מספיק כישרונית, אבל הייתי השכל של הקבוצה, זה היה הכוח שלי. הייתה לי יכולת לראות מהלכים קדימה, למסור למי שצריך ולחולל שינוי במשחק. בכדורסל יש מונח שנקרא 'שחקן שישי'. יש חמישייה פותחת, ויש את השישי שמחכה על הספסל להזדמנות שלו. הייתי שחקנית שישית מצוינת, וגם קלעית מצוינת לשלוש".

  "כשמלצרתי, חיפשתי מישהו שמכיר מישהו בערוץ הספורט, בערך את כל מי שנכנס ל'בראסרי' שאלתי אם הוא מכיר מישהו בערוץ"

   

  אחרי הצבא למדה תקשורת וניהול במכללה למינהל ובמקביל מלצרה. "למדתי תקשורת כי הייתי מוכוונת לערוץ הספורט, זה היה החלום שלי מאז שהייתי קטנה".

   

  איך הגשמת את החלום?

  "מבחינתי זה סיפור סינדרלה, לא פחות. הייתי בת 26, אמרתי 'די, רותם, מספיק, סיימת את התואר, הגיע הזמן לעשות משהו למען החלום'. חיפשתי בכל מקום מישהו שמכיר מישהו בערוץ הספורט, בערך את כל מי שנכנס ל'בראסרי' שאלתי אם הוא מכיר מישהו בערוץ, וכל מי שאמר לי שיש לו איזשהו קשר, אפילו קלוש, שלחתי לו קורות חיים. יום בהיר אחד, באמצע משמרת, אאוט אוף נו וור, פתאום טלפון, ועל הקו הייתה רויטל, אז המפיקה הראשית של הערוץ, שאמרה שהיא קיבלה את קורות החיים שלי, ושאלה אם יתאים לי להיות עוזרת הפקה. ישר אמרתי לה: 'ברור, מצדי לבוא למזוג מים בערוץ הספורט, רק להיות שם'".

   

  עם בן זוגה גיא בינדלר. התמכרו יחד לפורמט האמריקאי "אתגר הנינג'ה" עוד לפני שהפורמט הגיע לארץ (צילום: מורן מעיין)
   עם בן זוגה גיא בינדלר. התמכרו יחד לפורמט האמריקאי "אתגר הנינג'ה" עוד לפני שהפורמט הגיע לארץ (צילום: מורן מעיין)

    

   תשוקה לספורט

   חמש שנים עברו מאז שהגיעה לערוץ הספורט כעוזרת הפקה. די מהר הפכה לשדרית קווים, ומשם התקדמה במהירות להגשת תוכניות. בנוסף, היום היא המנהלת המקצועית בקורס פרטי לתקשורת ספורט, של עיתונאי הספורט עמית הורסקי.

   על אלי גוטמן: "מה שהפריע לי זה לא האיפור, אלא השאלה אם אני יודעת מה זה שלושה שבועות בכדורגל. הוא הטיל ספק במקצועיות שלי, אבל לא נפגעתי, כי הבנתי מאיפה זה בא"

    

   איך התקדמת?

   "נתנו לי להיות שדרנית קווים, התחלתי בהכי בייסיק, כדורגל חופים, שזה ליגת חובבנים, ולאט־לאט התחילו לשלוח אותי למשחקים מרכזיים,  אפילו של היורוליג. שידרתי מהקווים ונהניתי מכל שנייה. אחרי כמה חודשים אמא שלי התקשרה ואמרה: 'נו, מתי נראה אותך על המסך?' עניתי: 'אמא, זה לא עובד ככה, וגם לא בטוח שזה יקרה בכלל'. וכאילו בהזמנה, אחרי שבוע פנה אליי אסף כשר, העורך הראשי של הערוץ, ושאל אם יתאים לי להשתתף בתוכנית בוקר חדשה של סלוצקי ודומינגז, בשם 'בוקר ספורט'. הוא אמר שתוך כדי עבודה על התוכנית הם הרגישו שחסרה צלע נשית עם ידע ותשוקה לספורט, והם רוצים לתת לי צ'אנס. כמעט התעלפתי מרוב התרגשות".

    

   את עדיין נתקלת בשאלה מה לנשים ולשידורי ספורט?

   "היום עולם הספורט פחות סקסיסטי ממה שהוא היה פעם. אני לא זוכרת רגע שבו התייחסו אליי בזלזול בגלל שאני אישה, מכבדים אותי כי אני באה מתחום הספורט ויש לי ידע. אני יודעת שפעם - ושרון פרי ומירי נבו כבר דיברו על זה - הגישה כלפי נשים בספורט הייתה הרבה יותר סקסיסטית".

    

   ובכל זאת, כששאלת בשידור את אלי גוטמן, כשהיה מאמן מכבי חיפה, למה לא הספיקו לו שלושה שבועות כדי להכין את הקבוצה למשחק, הוא שלח אותך להתאפר.

   "סתם יצא לו עקום, הוא לא התכוון להיות סקסיסטי. הוא ענה לי: 'את יודעת מה זה שלושה שבועות בכדורגל? זה כמו שאני אתן לך שלוש דקות להתאפר'. הבנתי מאיפה זה בא: עבדנו ביחד כשהוא היה פרשן בערוץ, נפגשנו כמה פעמים בחדר האיפור והוא פשוט רצה להביא לי דוגמה מהעולם שלנו כדי להמחיש למה הוא מתכוון. איך שהוא אמר את זה אמרתי בלב 'אוי, לא', כי ידעתי מה מחכה לו. כבר באותו ערב מודי בראון אמר שדבריו לא היו ראויים, ולמחרת בבוקר פנו אליי מכל אמצעי התקשורת להתראיין על זה. לכולם סירבתי כי לא רציתי לרכוב על זה".

    

    

   זה לא הפריע לך?

   "מה שהפריע לי זה לא האיפור, אלא השאלה אם אני יודעת מה זה שלושה שבועות בכדורגל. הוא הטיל ספק במקצועיות שלי, אבל לא נפגעתי, כי הבנתי מאיפה זה בא. אחר כך הוא גם התנצל. הוא אמר שהוא לא התכוון ולגמרי האמנתי לו, אם כי אחר כך תהיתי אם זה היה קורה גם מול כתב גבר".

   "סטודנטית בקורס שאני מלמדת אמרה לי: 'את באמת אוהבת ספורט או שאת עושה את זה כדי להיות בתקשורת?' אז לא, חמודה שלי, אנחנו נשים שבאמת אוהבות ספורט"

    

   איך מתייחסים במגרשים לכך שאת אישה?

   "בדרך כלל בכבוד, אבל קורה שמתפלקת פה ושם סקסיסטיות. למשל, נכנס איתי למעלית אוהד של אחת הקבוצות ואמר לי: 'את הכתבת הכי יפה בערוץ הספורט'. עניתי לו: 'אדוני, לכתב גבר היית אומר שהוא הכתב הכי יפה?' בעונה שעברה ניגש אליי מישהו ואמר לי 'אשתי שואלת איך יכול להיות שאת ככה אוהבת ספורט'. אמרתי לו 'תאמין לי שאני מופתעת מהשאלה'. פעם עשיתי סיור בערוץ הספורט לסטודנטים בקורס שאני מלמדת, ואחת הסטודנטיות – כן, דווקא אישה - אמרה לי: 'את באמת אוהבת ספורט או שאת עושה את זה כדי להיות בתקשורת?' אז לא, חמודה שלי, אנחנו נשים שבאמת אוהבות ספורט, ואנחנו עושות את זה מתוך תשוקה לספורט ולא משום מקום אחר".

    

   "רסקין ואני סתכלנו אחד על השני ואמרנו: 'מי יראה את זה?" (צילום: קשת ערוץ 12)
    "רסקין ואני סתכלנו אחד על השני ואמרנו: 'מי יראה את זה?"(צילום: קשת ערוץ 12)

     

    רותם התמכרה לתוכנית האמריקאית "אתגר הנינג'ה" של רשת NBC ביחד עם בעלה, גיא, עוד לפני שהפורמט הגיע לארץ והיא נבחרה לפרשן אותו לצד ניב רסקין. "'נינג'ה' מבחינתי זה עוד סיפור סינדרלה, אני סיפור סינדרלה כפול שתיים", היא אומרת בכנות.

     

    גמר העונה הראשונה היה הנצפה ביותר בערוץ מסחרי ישראלי מאז פיצול ערוץ 2, עם 25.6% רייטינג. האמנת שזה יצליח כל כך?

    "ממש לא. בארצות־הברית זאת תוכנית נישה שמיועדת לחובבי ספורט. חשבתי שזו תוכנית ספורט, ומעולם לא הייתה תוכנית ספורט בפריים טיים. בצילומים של העונה הראשונה, רסקין ואני הסתכלנו אחד על השני ואמרנו: 'מי יראה את זה?' בצילומים זה רפטטיבי, עוד מתמודד ועוד מתמודד, ואנחנו מפרשנים את עצמנו לדעת, מי יכול היה לתאר לעצמו שאחרי עריכה זה ייראה כל כך מרהיב?".

     

    הראיון המלא עם רותם ישראל מתפרסם השבוע בגיליון "לאשה" החדש, עכשיו בדוכנים

     

    הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
    הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
     
    הצג:
    אזהרה:
    פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד