צילום: שי יחזקאל

ארוחת בוקר? ממש לא חובה:
חמישה סודות של אנשים רזים

למה יש אנשים שיכולים לאכול הכל ולהישאר רזים, ולעומתם כאלה שרק מריחים אוכל וכבר משמינים? 21 מיליון ליש"ט השקיעה בריטניה במחקר ואלו, בינתיים, המסקנות

רזה תמידית. שרה ג'סיקה פרקר (צילום: Jamie McCarthy/GettyimagesIL)
רזה תמידית. שרה ג'סיקה פרקר (צילום: Jamie McCarthy/GettyimagesIL)

למה יש אנשים שיכולים לאכול הכל ולהישאר רזים, ולעומתם כאלה שרק מריחים אוכל וכבר משמינים? עד היום ההשערה הרווחת הייתה שהסיבה להבדל הזה נעוצה בגנטיקה, אבל בממשלת בריטניה לא הסתפקו בזה והחליטו להשקיע לא פחות מ־21 מיליון ליש"ט במחקר שיענה על שאלת המפתח הזאת.

 

הוא אמנם יסתיים רק בעוד כמה שנים, אבל מתוצאות הביניים, שכללו גם בדיקות מקיפות של 1,100 תאומים זהים ויפורסמו בקרוב בכתב העת המדעי American Journal of Human Nutrition, כבר עולות חמש מסקנות מעניינות:

 

1. אי אפשר להאשים רק את הגנטיקה

התברר שגם בקרב תאומים זהים יש כאלה שעולים מהר במשקל ויש כאלה שאוכלים הרבה ונשארים רזים, כך שלגנטיקה יש אולי השפעה, אבל היא ודאי לא הסיבה היחידה.

 

2. תזונה מגוונת מסייעת לשמירה על המשקל

ככל שאוכלוסיית החיידקים במעי מצומצמת יותר, כך גדל הסיכוי להשמנה - ולהפך. נמצא כי אוכלוסיית חיידקי המעי של המשתתפים הרזים מגוונת יותר והם אוכלים הרבה סיבים תזונתיים שמקורם במגוון רחב של ירקות, פירות ודגנים מלאים. לעומתם, אלה שצורכים מספיק סיבים תזונתיים אבל לא מגוונים את התזונה שלהם, נוטים להעלות יותר במשקל.

 

 אוכלים כל יום את אותו הסלט ואותו הלחם מחיטה מלאה? אתם בבעיה >>

 

3. הקלוריות, השומן והסוכר הם רק 30% מהסיפור

מהמחקר עולה כי אמנם אי אפשר להתעלם ממספר הקלוריות, מאחוזי השומן ומכמות הסוכר שצורכים, אבל כדאי גם להביא בחשבון את הרכב אוכלוסיית חיידקי המעי, כי יש לה השפעה הרבה יותר גדולה משחשבנו על העיכול, הפיכת המזון לאנרגיה וצבירת השומן.

 

4. ארוחת בוקר היא לא חובה

מתברר שלאנשים שלא אוהבים לאכול בבוקר יש סיבה טובה – הגוף שלהם מעכל טוב יותר סוכר ושומן כשהם מתחילים לאכול לקראת הצהריים והצום החלקי הזה בריא להם. אז אם אתם לא אוהבים לאכול בבוקר, תקשיבו לגוף שלכם ולא לאלה שאומרים לכם ש"זאת הארוחה הכי חשובה ביום".

 

5. יש אנשים שדיאטה עשירה בשומן ודלה בפחמימות לא מתאימה להם

לאחר ארוחה שכוללת שומן, רמת השומן בדם עולה במשך כמה שעות ויורדת בהדרגה, והמחקר מצא שיש אנשים שהרמה הגבוהה של השומנים בדם לא יורדת אצלם כל כך מהר. לכן דיאטה עתירת שומן גם אינה בריאה להם וגם לא תועיל לירידה במשקל.

 

שלום פחמימות, להתראות שומנים: השפית שרזתה בזכות תפוחי אדמה >>

 

 

הגיליון החדש של מגזין מנטה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי יחזקאל)
הגיליון החדש של מגזין מנטה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי יחזקאל)
 
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד