צילום: שי יחזקאל

מעל ומעבר למצופה: כל הדרכים להשיג חיוך הוליוודי לבן ומושלם

אם עד לא מזמן חיוך מנצנץ היה סמל סטטוס של סלבס בלבד, אופנת עיצוב השיניים מסתמנת כדבר הבא בתחום האנטי אייג'ינג. המדריך השלם לחיוך המושלם

עדיין מתלבטת לגבי הלבנת שיניים? השתמשי בליפסטיק אדום. הצעד הפשוט הזה יגרום לשיניים שלך להיראות לבנות יותר (צילום: Shutterstock)
עדיין מתלבטת לגבי הלבנת שיניים? השתמשי בליפסטיק אדום. הצעד הפשוט הזה יגרום לשיניים שלך להיראות לבנות יותר (צילום: Shutterstock)
מצעד החיוכים ההוליוודיים. למעלה מימין ובכיוון השעון: סנדרה בולוק, טיילור לאוטנר , קתרין זיטה ג'ונס, ברק אובמה, בלייק לייבלי, בראד פיט, ג'ניפר לופז וג'ורג' קלוני (צילום:CJ Gunther-Pool/GettyimagesIL, Frederick M. Brown, Matt Winkelmeyer, Ian Gavan, Daniel)
מצעד החיוכים ההוליוודיים. למעלה מימין ובכיוון השעון: סנדרה בולוק, טיילור לאוטנר , קתרין זיטה ג'ונס, ברק אובמה, בלייק לייבלי, בראד פיט, ג'ניפר לופז וג'ורג' קלוני (צילום:CJ Gunther-Pool/GettyimagesIL, Frederick M. Brown, Matt Winkelmeyer, Ian Gavan, Daniel)

הבדיחה הכי חמה בארצות הברית לאחר הבחירות האחרונות לנשיאות שבהן ניצח דונלד טראמפ את הילארי קלינטון, טענה שהבחירות היו בעצם על השיניים של המתמודדים - השיניים המושלמות של טראמפ (העטויות בציפויי חרסינה איכותיים, לפי מומחים אמריקאים לרפואת שיניים), לעומת השיניים הלא מושלמות של קלינטון (בשל הצבע הלא אחיד והכתרים שצריך לחדש, לפי אותם מומחים). עם חיוך כזה, פלא שהוא ניצח?

 

סקרים שנערכו בארצות הברית מצאו שהסיכוי של מועמד עם שיניים לבנות ומושלמות להתקבל לעבודה גבוה בהרבה בהשוואה למועמד שהשיניים שלו לא מטופלות

צחוק, צחוק, אבל האמריקאים מאמינים שחיוך מושלם הוא מפתח להצלחה בחיים. והאמונה הזאת מבוססת על בדיקות וסקרים שמצאו שהסיכוי של מועמד עם שיניים לבנות ומושלמות להתקבל לעבודה גבוה בהרבה בהשוואה למועמד שהשיניים שלו אינן מטופלות. ולא מדובר כאן על שיניים שחורות ומוזנחות, אלא אפילו על פגמים אסתטיים קלים כמו כתם קטן, רווח בין השיניים, גוון צהבהב או חוסר סימטריה. לפי סקרים אלה, חיוך רחב שחושף שיניים לבנות ומושלמות משדר ניקיון, הצלחה, תדמית חיובית ומראה צעיר. מהסיבה הזאת מקובל שם לא רק להשקיע בשיפוץ קורות החיים בעת מעבר מעבודה אחת לאחרת, אלא גם בשיפוץ השיניים לפני ראיון הקבלה לעבודה.

 

עד לפני כמה שנים רק למי שהתמזל מזלו ונולד עם שיניים ישרות ולבנות או לכוכבי הוליווד היה חיוך מושלם. אבל כיום טרנד החיוך המנצח שכרוך בהלבנה, ביישור ובשיפוץ השיניים הולך ומתרחב. כוכבי רשת, שדרני טלוויזיה, עיתונאים במדיה הדיגיטלית ורבים אחרים שעובדים עם קהל – לרבות כאלה שלא נמדדים לפי המראה שלהם – מציגים בפוסטים, בשידורים ובסרטונים שיניים מושלמות, ישרות וצחורות. אם תשאלו מומחים לאסתטיקה של הפה, הם יגידו לכם שלמעשה שיניים לבנות וישרות הן חלק בלתי נפרד מהאנטי אייג'ינג, כי הן מאירות את הפנים והופכות את המראה הכללי לצעיר יותר.

 

לפי בדיחה נפוצה, טראמפ ניצח את קלינטון בבחירות בזכות השיניים המושקעות שלו (צילום: Adam Bettcher ,Mike Coppola/GettyimagesIL)
  לפי בדיחה נפוצה, טראמפ ניצח את קלינטון בבחירות בזכות השיניים המושקעות שלו(צילום: Adam Bettcher ,Mike Coppola/GettyimagesIL)

   

  "אם בעבר היה נהוג לשפץ שיניים באמצעות יישור שיניים יקר, מתיש וממושך, כיום אפשר לשנות את מראה השיניים בפגישה אחת אצל רופא השיניים"

  "שיניים לבנות ויפות הן חלק מתדמית אישית", אומר ד"ר ערן פרמון, רופא שיניים ומנהל מרפאת מאלו קליניק ישראל, "והתחום הזה כל כך התפתח עד שיש לנו היום קריטריונים ברורים לבניית שיניים מושלמות. כמו שיש כללים מקובלים להגדרת יופי או למבנה פנים סימטרי שמוגדר כ'יפה', כך גם לגבי שיניים. יתרה מזאת, אם בעבר היה נהוג לשפץ את השיניים באמצעות הליך יישור שיניים יקר, מתיש וממושך, כיום אפשר לשנות את מראה השיניים בפגישה אחת אצל רופא השיניים. שיפוץ שיניים כולל הארכת שיניים קצרות, צמצום רווחים בין השיניים ולמעשה יצירת חיוך מושלם".

   

  הטיפול הבסיסי והפשוט ביותר לשיפור מראה השיניים הוא הלבנה. אבל הטיפול הזה מתאים רק לבעלי שיניים יפות בצורתן, ללא רווחים ובגודל שמתאים למבנה הפנים. "הלבנת שיניים יכולה להחזיר את צבע השיניים כמה שנים לאחור, כי צבע השיניים שלנו מתכהה כל הזמן", מסביר ד"ר פרמון, "אבל צריך להביא בחשבון שאם צבע השיניים הבסיסי צהבהב או אפרפר, הוא יישאר כזה כי אי אפשר להלבין שיניים יותר מהגוון הבסיסי שלהן. כדי לקבל שיניים צחורות כמו דף נייר מולבן צריך לעבור לציפויים".

   

  אז אם גם אתם מרגישים שפתאום כולם סביבכם עוטים חיוך צחור ומיושר בעוד ששלכם נותר מאחור, ושואלים את עצמכם איך עושים את זה, במה זה כרוך וכמה זה עולה, הנה כל התשובות לתהיות שלכם בדרך לחיוך המנצח.

   

  מלבינים הון: הלבנת שיניים

   

  משחות שיניים מלבינות

  המשחות האלה מכילות מי חמצן (או חומרים מקבילים למי חמצן, כמו למשל קרבמיד פראוקסיד וסודיום פרבוראט) בריכוז נמוך מאוד של עד 0.1%. לפי תקנות משרד הבריאות, אסור למכור באופן חופשי משחות שיניים או חומרים להבהרת שיניים שמכילים ריכוז גבוה יותר מ־0.1% חמצן – ריכוז שבפועל אין לו יכולת הבהרה משמעותית.

   

  • איך זה עובד: פשוט מצחצחים את השיניים במשחה בוקר וערב. כאמור, ריכוז החומרים המלבינים במשחות שנמכרות חופשי נמוך ולכן הן לא באמת מלבינות את השיניים אלא יותר מבהירות אותן - ולא בהרבה. הן לא יגרמו לשינוי מהותי בגוון השיניים ומתאימות בעיקר לתחזוקה לאחר הלבנת שיניים מסיבית יותר.
  • כמה: עד 30 שקל.

   

  ערכות הלבנה ביתיות

  בשוק אפשר לרכוש עשרות סוגים שונים של הלבנות ביתיות, כולל כאלה עם נורת לד מאולתרת. חשוב לדעת שהדבר החשוב ביותר הוא ריכוז מי החמצן בג'ל למריחה על השיניים. יש ערכות שנראות מקצועיות מאוד, אבל בפועל מכילות מי חמצן בריכוז הנמוך ביותר – 0.1%, ולכן הן לא יהיו יעילות יותר ממשחות השיניים שאפשר לרכוש בכל סופרמרקט.

   

  לפי הנחיות משרד הבריאות, ערכות הלבנת שיניים שמכילות מי חמצן בריכוז הגבוה מ־0.1% (או שווה ערך של קרבמיד פראוקסיד או סודיום פרבוראט) ועד 6%, מוגדרות כתרופה שמחייבת מרשם רופא שיניים ואפשר למכור אותן בבתי מרקחת בלבד. כמו כן השימוש במי חמצן בריכוז הגבוה מ־0.1% מתאים רק לבני 18 ומעלה. הסיבה לכך היא שמי חמצן בריכוז גבוה יותר עלולים לגרום נזק לחניכיים ולכן יש צורך בליווי של רופא שיניים. ערכות הלבנה ביתיות עם ג'ל שמכיל מי חמצן בריכוז של עד 6% נמכרות במחיר גבוה יותר מזה של משחות השיניים המלבינות, והן כוללות על פי רוב שני סדים (לשיניים העליונות ולשיניים התחתונות) – מעין כיסוי העשוי מסיליקון שקוף שמצמידים לשיניים כדי למנוע את הבליעה של חומר ההלבנה.

   

  • איך זה עובד: יש ערכות עם סדים ללא התאמה אישית וכאלה עם סדים שמותאמים למטופל לפי מידה. מורחים על הסדים (על כל שן – טיפה אחת) את חומר ההלבנה שנמכר בתוך מזרק קטן, וישנים איתם כל הלילה. בבוקר שוטפים את שאריות הג'ל המלבין. את הטיפול עם הסדים צריך לעשות במשך כמה ימים ברציפות (עד שלושה שבועות), ובתקופה זו מומלץ להימנע ממאכלים וממשקאות מכתימי שיניים, כמו תה, קפה, סלק, מיצים ואפילו רסק עגבניות (כל מה שיגרום לכתם על חולצה לבנה). ההגבלות האלה חלות במשך תקופת ההלבנה ולאחר מכן אפשר לחזור לאכול ולשתות כרגיל, אבל כדי לשמור על ההלבנה גם בהמשך כדאי להקפיד על כמה הנחיות שימנעו הופעת כתמים חדשים על השיניים המטופלות.
  • כמה: 100־450 שקל.

   

  הלבנת שיניים אצל רופא שיניים

  לפי הנחיות משרד הבריאות, רק רופאי שיניים רשאים לבצע הלבנת שיניים עם מי חמצן בריכוז הגבוה מ־6% ועד 33% לכל היותר. מי חמצן בריכוז של מעל 33% אסורים בשימוש גם לרופאי שיניים בגלל החשש לפגיעה בלתי הפיכה בחניכיים. כמו כן, לא מומלץ שמטופל יבצע בעצמו בבית הלבנת שיניים עם ריכוז מי חמצן שעולה על 6% אלא רק בפיקוח רופא.

   

  • איך זה עובד: רופא השיניים מכין למטופל סדים מסיליקון בהתאמה אישית, והליך ההלבנה נעשה במרפאה בשילוב עם מנורת לד כדי לזרז אותו. מכיוון שהשיניים מתכהות עם הזמן בעקבות אכילת מאכלים מכתימים או עישון, צריך לחזור על ההליך בכל שנה או שנתיים. בדרך כלל ההלבנה גורמת לרגישות לא נעימה בשיניים, אבל היא חולפת מעצמה לאחר הטיפול.
  • כמה: 1,800־2,500 שקל.

   

   מצפים לכם: ציפויי שיניים

   "הלבנת שיניים יכולה להחזיר את צבע השיניים כמה שנים לאחור, אבל צריך להביא בחשבון שאם צבע השיניים הבסיסי צהבהב או אפרפר, הוא יישאר כזה. כדי לקבל שיניים צחורות כמו דף נייר מולבן צריך לעבור לציפויים"

   ציפויי השיניים הם השלב הבא אחרי הלבנת השיניים ולרוב שני ההליכים נעשים במשולב (קודם הלבנה ולאחר מכן ציפוי שיתאים לצבע השיניים החדש). את הציפויים אפשר לחלק לשתי קבוצות עיקריות: ציפויים ישירים, שמיועדים לתיקונים קלים או לתיקון של שן אחת עד שתיים; ציפויי חרסינה, שמיועדים לטיפולים משמעותיים יותר, כאלה שכוללים כמה שיניים. את הציפויים מרכיבים רק על השיניים החיצוניות, על פי רוב העליונות, והם יכולים להחליף במקרים רבים טיפולי אורתודנטיה ממושכים ויקרים. רווחים בין השיניים, שיניים בגודל לא אחיד או שיניים קטנות מדי ולא פרופורציונליות אפשר לתקן באמצעות ציפויים, אבל אי אפשר להזיז באמצעותם את השיניים או לתקן שיניים בולטות.

    

   היתרון הגדול של ציפויי השיניים הוא המראה הטבעי שלהם, לעומת כתרים שאפשר להבחין בהם ואנשים רבים מעדיפים להימנע מהם מכיוון שהם משווים מראה מבוגר. נוסף על כך, רוב הציפויים מהווים טיפול פחות פולשני, שלא כרוך בהשחזת שיניים בלתי הפיכה כפי שנעשה בכתרים. וישנו גם עניין המחיר - רוב הציפויים זולים יותר מכתרים.

    

   את ציפויי החרסינה המציא ד"ר צ'רלס פינקוס, רופא שיניים של כוכבי הוליווד, בשנת 1937, והוא היה זה שגם טבע את המושג "חיוך הוליוודי" - חיוך שחושף שיניים לבנות מאוד ומושלמות במראה שלהן. להבדיל מכתרים שמולבשים על כל השן, הציפוי מודבק רק בחלק החיצוני של השן ומטרתו העיקרית היא אסתטית. ד"ר פינקוס, שכונה אז "רופא השיניים הקוסמטי הראשון בעולם", חתום גם על עיצוב השיניים המושלמות של כוכבים רבים מאותה תקופה כמו השחקנית־ילדה שירלי טמפל (ששיניה עברו ציפוי כבר בגיל שמונה), ג'יימס דין, ג'ודי גרלנד, ג'ואן קרופורד, רוברט רדפורד, רוברט טיילור ועוד.

    

   ציפויי החרסינה הראשונים היו אמנם חדשניים מאוד אבל גם מלאכותיים מאוד. השאיפה כיום היא ליצור מראה של שיניים מושלמות שנראות טבעיות. אחת הדוגמאות המוצלחות להשגת המראה הזה הוא נשיא ארצות הברית לשעבר ברק אובמה, ששיניו המושלמות הן תוצאה של ציפויי חרסינה איכותיים מאוד. בציפויים האיכותיים לא רואים את ההבדל בין השיניים לקו החניכיים, והציפוי עצמו עשוי מעלי חרסינה דקיקים המשולבים ביהלומים מלאכותיים (זירקוניה), שמפחיתים את המראה האטום והמלאכותי האופייני לכתרים. שילוב הזירקוניה מגביר את הברק והשקיפות של השיניים בדומה לשיניים טבעיות. ציפויי השיניים המשמשים כיום לעיצוב חיוכים מנצחים מתחלקים לשתי קטגוריות: ציפויי קומפוזיט וציפויי חרסינה.

    

   ציפויים ישירים (קומפוזיט)

   הם נחשבים לפופולריים מאוד בישראל ומיועדים לתיקונים קטנים של שן אחת או שתיים. ציפויי הקומפוזיט הראשונים נעשו מחומר לבן של סתימות לבנות, אבל כיום קיימים חומרים מתקדמים הרבה יותר שמתאימים לגוון השיניים ומשלבים בתוכם חומרים שקופים וחלקיקי זירקוניה כדי שהשיניים ייראו מבריקות וטבעיות ככל האפשר. התוצאות האסתטיות של ציפויי קומפוזיט מוצלחות מאוד, אך למרות זאת יש רופאי שיניים שלא ממליצים עליהם בגלל מחירם הנמוך יחסית והרווח הקטן יותר לרופא השיניים.

    

   אחת הדוגמאות המוצלחות לשיפוץ החיוך הוא נשיא ארצות הברית לשעבר ברק אובמה, ששיניו המושלמות הן תוצאה של ציפויי חרסינה איכותיים מאוד. בציפויים האיכותיים לא רואים את ההבדל בין השיניים לקו החניכיים, והציפוי עצמו עשוי מעלי חרסינה דקיקים המשולבים בזירקוניה (צילום: AP)
    אחת הדוגמאות המוצלחות לשיפוץ החיוך הוא נשיא ארצות הברית לשעבר ברק אובמה, ששיניו המושלמות הן תוצאה של ציפויי חרסינה איכותיים מאוד. בציפויים האיכותיים לא רואים את ההבדל בין השיניים לקו החניכיים, והציפוי עצמו עשוי מעלי חרסינה דקיקים המשולבים בזירקוניה(צילום: AP)

     

    • איך זה עובד: את ציפויי הקומפוזיט רופא השיניים מבצע בעצמו במרפאה ללא טכנאי שיניים, ומסיבה זו חשוב לבחור ברופא שיניים מומחה לטיפול. בעזרת חומר הציפוי הגמיש הרופא בונה למעשה את השיניים מחדש ויכול לעצב אותן בהתאם לצורה שמתאימה למטופל. בעזרת הציפוי אפשר להשלים רווחים בין השיניים, להשלים שיניים שאינן באותו הגודל, וגם לתקן כתמים, סתימות, שן שבורה או להאריך שיניים קצרות מדי.
    • למה כן: ההתערבות מינימלית, אין השחזת שיניים, ההליך מהיר מאוד (פגישה אחת), אפשר לצפות רק שן אחת או שתיים, ההליך הפיך (אם המטופל לא מרוצה מהתוצאה אפשר להסיר אותם ולחדש בהתאם לצורך), והמחיר נמוך.
    • למה לא: החיסרון הגדול של הקומפוזיט הוא העמידות (הציפויים עלולים לעתים להישבר, בעיקר בקצוות, אם כי זה לא שכיח). בנוסף, הם סופחים צבעים מהמזון או מעישון כמו שן רגילה. הם מחזיקים מעמד 5־7 שנים בממוצע אבל יכולים להחזיק מעמד גם עשר שנים ויותר. האיכות והתוצאה תלויות מאוד ברופא השיניים, שיוצר את השן בעצמו ולא נעזר בתבנית או בטכנאי שיניים. חשוב גם להשתמש בחומר שהוא בצבע זהה לשיניים האחרות כדי לקבל מראה טבעי.
    • כמה: 1,000־1,500 שקל לכל שן.

     

    ציפויי חרסינה

    יש כמה סוגים של ציפויי חרסינה המותאמים למטופל על ידי רופא השיניים. ציפויי החרסינה היפים ביותר הם גם הדקים ביותר (כ־0.5 מ"מ) ונראים כמו שן טבעית.

     

    • איך זה עובד: ציפויי החרסינה נעשים לפי מידה על ידי טכנאי מעבדה. רופא השיניים יוצר תבנית של השן ומזמין את ציפויי החרסינה. גם ציפויי חרסינה יכולים להחליף טיפולי יישור שיניים, כי אפשר להשלים בעזרתם רווחים בין השיניים, כמו גם להאריך שיניים ולשנות את צורתן. הם מתאימים בדרך כלל לתיקון כמה שיניים ולא נהוג לתקן איתם שן אחת או שתיים בגלל החשש להבדל בין הגוון והצורה ביחס לשיניים הטבעיות.
    • למה כן: שלא כמו ציפויי הקומפוזיט, הגוון של ציפויי החרסינה נשאר כפי שהוא ולא משתנה בגלל עישון או אכילת מאכלים כהים ומכתימים. כמו כן, הם נחשבים לעמידים יותר מציפויי הקומפוזיט ומחזיקים מעמד עשר שנים לפחות.
    • למה לא: מדובר בהליך יקר מאוד הכרוך לרוב בהשחזה בלתי הפיכה של השיניים. כמו כן, הציפויים עלולים להישבר, ובמקרה כזה התיקון כרוך בטיפול מורכב של הסרה והדבקה מחדש. החיסרון של הציפויים הדקים הוא שצריך להשחיז את החלק החיצוני של שטח פני השן (בעובי כ־0.3 מ"מ) לפני ההדבקה, והם מתאימים רק לבעלי שיניים בגוון אחיד כי כתמים או שיניים כהות עלולים להראות מבעד לציפוי הדקיק.
    • כמה: 4,000־6,000 שקל לכל שן.

     

     איך שומרים על שיניים לבנות?

      

     1. תגברו את הצחצוח. צחצחו שיניים אחרי אכילה או שתייה של משקאות ומאכלים מכתימי שיניים, כמו למשל יין אדום, קפה, תה כהה, כורכום, רסק עגבניות.

      

     2. השתמשו במשחות מלבינות. השתמשו במשחות שיניים מלבינות כדי לשמור על הגוון של השיניים, עם זאת שימוש קבוע ויומיומי במשחות מלבינות עלול לגרום לשחיקת האמייל ולכן לא מומלץ להשתמש בהן מדי יום, אלא פעמיים בשבוע בלבד.

      

     3. ותרו על מיץ תפוזים. הימנעו משתיית משקאות חומציים כמו מיץ לימון או מיץ תפוזים. אמנם אין להם צבע כהה, אבל החומציות פותחת את פני השטח החיצוניים של השיניים וגורמת לחדירה קלה יותר של מאכלים כהים שצובעים את השיניים בגוון כהה.

      

     4. צחצחו שיניים עם סודה לשתייה. הכינו תמיסה שמכילה כפית סודה לשתייה מעורבבת בחצי כוס מים, ופעמיים בשבוע, אחרי צחצוח שיניים רגיל, צחצחו עם הסודה לשתייה. שימו לב: סודה לשתייה מומסת במים לא שוחקת את השיניים, אבל שימוש בה כגרגירים עלול לשחוק את השיניים.

      

     האם אמייל השיניים נשחק בגלל צחצוח השיניים במשחות מלבינות או שימוש בסודה לשתייה?

     שימוש קבוע ויומיומי במשחות מלבינות עלול לגרום לשחיקת האמייל ולכן לא מומלץ להשתמש בהן בכל יום אלא פעמיים בשבוע בלבד. סודה לשתייה מומסת במים לא שוחקת את השיניים, אבל שימוש בה כגרגירים (כל סוגי הגרגירים שוחקים את השיניים) עלול לשחוק את השיניים

      

      

     הגיליון החדש של מגזין מנטה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי יחזקאל)
     הגיליון החדש של מגזין מנטה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי יחזקאל)
      
     הצג:
     אזהרה:
     פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד