נלחמת ללא פשרות: "התחום הפלילי הוא הבחירה הטבעית עבורי"

נפגשנו לראיון מרתק עם עו"ד יפעת כץ, עורכת דין מובילה בתחום הפלילי, שהקימה משרד עצמאי כבר בגיל 26, לאחר שסיימה לימודי משפטים בהצטיינות

עו"ד יפעת כץ: ״כסניגורית, אני נדרשת להגן על אנשים המתמודדים עם סיטואציה מורכבת, מול מערכת משומנת. ההגנה על זכויות הפרט, היא חלק בלתי נפרד מהעבודה. כשהמדינה מבקשת מאסר בפועל, אני נלחמת על שיקום״   (צילום: עמיר צוק)
עו"ד יפעת כץ: ״כסניגורית, אני נדרשת להגן על אנשים המתמודדים עם סיטואציה מורכבת, מול מערכת משומנת. ההגנה על זכויות הפרט, היא חלק בלתי נפרד מהעבודה. כשהמדינה מבקשת מאסר בפועל, אני נלחמת על שיקום״ (צילום: עמיר צוק)
עורכת דין יפעת כץ, היא בעלת משרד עורכי דין מוביל בתחום הפלילי. בגיל 24 סיימה בהצטיינות לימודי משפטים במסלול ישיר לתואר שני, באוניברסיטת בר אילן. בשנת 2004 בהיותה בת 26 בלבד, הקימה את המשרד שבבעלותה.

 

מה הוביל אותך להתמקצע בתחום הפלילי?

"אומרים ש"פליליסטים" הם אנשים שנדבקו בחיידק בגיל צעיר. מאז ומתמיד היה ברור לי שאהיה עורכת דין בתחום הפלילי. האתגר והעניין, בשילוב עם הרצון להגן על זכויות אדם, הפכו את התחום הפלילי לבחירה הטבעית עבורי".

 

מה האתגר שעומד בפניך בתחום מורכב מסוג זה?

"כסניגורית, אני נדרשת להגן על אנשים המתמודדים עם סיטואציה מורכבת, מול מערכת משומנת. ההגנה על זכויות הפרט, היא חלק בלתי נפרד מהעבודה. כשהמדינה מבקשת מאסר בפועל, אני נלחמת על שיקום. אני מאמינה שרק שיקום יכול להביא אדם לשינוי אמיתי.

הקושי האמיתי, מגיע דווקא ברגע בו מגיע אלי לקוח הטוען לחפותו. במדינה בה אחוז הזיכויים הוא מהנמוכים בעולם, ייצוג חפים מפשע הופך לנטל כבד, בגלל החשש כי זו 'מלחמה בטחנות רוח'. אך בסיום משפט ארוך וקשה, כשאני שומעת את המילה "זיכוי", אני נזכרת בסיבה שבגינה הגעתי למקצוע, ויודעת שאני במקום הנכון".

 

מי קהל הלקוחות שאת מייצגת כיום?

"חלקם חפים מפשע, חלקם קטינים וחלקם אנשים נורמטיבים שהסתבכו לראשונה בחייהם בעבירה פלילית. במקביל, אני מייצגת גם בתיקי צווארון לבן וכן בתיקי פשיעה חמורה, בעבירות סמים, אלימות, עבירות מין, עבירות המתה ועוד".

 

מה מבדל את משרדך מהמתחרים?

"לעולם לא אבטיח ללקוח הבטחות גדולות במטרה להכניס תיק למשרד, אך אתן לכל לקוח יחס אישי ואהפוך כל אבן על מנת להשיג את התוצאה הטובה ביותר. כשאני לומדת תיק, אני מנסה להתעלם מהתמונה המצטיירת מכתב האישום. אני מרכיבה את הפאזל מחדש, בניסיון לאתר חורים בראיות ולבנות טענות משפטיות שיוכלו להביא לביטול כתב האישום או לתוצאה מקלה. לשמחתי רבים מתיקי המשרד הסתיימו בזיכויים ובביטול כתבי אישום".

 

ספרי על רגע מכונן שזכור לך במיוחד.

"בתחילת דרכי הגיע אלי תיק של אדם שנאשם בדקירת זוגתו. הוא טען שהיא פצעה את עצמה כי חשדה שבגד בה. אני זוכרת שראיתי את התמונות המחרידות בתיק ולא האמנתי לו. עם כל הקושי, הכרחתי את עצמי להתרכז בעבודה ולהתנתק מהאמונות שלי. במשך חודשים הגשתי בקשות לקבלת חומרי חקירה ואספתי ראיות מזכות. הצלחתי להציג חוות דעת פתולוגית אשר קבעה כי מדובר בפציעה עצמית. בהמשך איתרתי עורך דין שהעיד כי המתלוננת התוודתה בפניו שאכן פצעה את עצמה. למרות הכל המדינה סרבה לסגור את התיק. רגע לפני סיום התיק, המתלוננת זומנה למסור בדיקת פוליגרף וסרבה. ממש ברגע האחרון, כשחפותו של הלקוח זעקה, הצלחתי להביא לביטול כתב האישום. הלקח שלמדתי מאותו תיק, הוא שאין שום משמעות לשאלה האם אני מאמינה ללקוח אם לאו. כשלקוח טוען לחפותו, אני אהפוך עולמות כדי להציג את הגנתו בצורה הטובה ביותר".

 

הטיפ שלי:

"תמיד לשאוף לעשות את הכי טוב שאפשר או לא לעשות בכלל״.

 

טלפון |  054-3030588

פייסבוק | יפעת כץ - עורך דין פלילי

www.yifatk-law.co.il

 

 

הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום:  איתן טל, סגנון: איתי בצלאלי)
הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: איתן טל, סגנון: איתי בצלאלי)
 
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד