צעיר לנצח: הכישרון והסגנון שהפכו את מייק ברנט לכוכב בלתי נשכח

תעלומת מותו של הצעיר יפה התואר מחיפה, שהפך לכוכב נערץ בשמי פריז ושם קץ לחייו לפני 44 שנה, עדיין מסעירה את מעריציו. כך הוא שינה גם את האופנה לתמיד

איתי יעקב

|

29.05.19 | 08:28

מייק ברנט. "קודם התפעלתי מהיופי החיצוני, ואז מהקול הנפלא והשירים", אומרת מיקה קייט (צילום: באדיבות פביאן לקוברה)
מייק ברנט. "קודם התפעלתי מהיופי החיצוני, ואז מהקול הנפלא והשירים", אומרת מיקה קייט (צילום: באדיבות פביאן לקוברה)
"היה לו גוף היסטרי, מבנה גוף צר וגבוה. עכשיו כשאנחנו מעמידים את הבובות, גיליתי שהיתה לו מידה בלתי נתפשת", אומרת אוצרת התערוכה אילנה כרמלי לנר  (צילום: באדיבות פביאן לקוברה)
"היה לו גוף היסטרי, מבנה גוף צר וגבוה. עכשיו כשאנחנו מעמידים את הבובות, גיליתי שהיתה לו מידה בלתי נתפשת", אומרת אוצרת התערוכה אילנה כרמלי לנר (צילום: באדיבות פביאן לקוברה)
"צריך לזכור שהוא הגיע משכונת ואדי סליב בחיפה ללא רקע באופנה, אבל עם טעם אישי מאוד מסוגנן. עם המעבר שלו לפריז, זה התחדד", אומר מעצב האופנה גרשון ברם (צילום: באדיבות פביאן לקוברה)
"צריך לזכור שהוא הגיע משכונת ואדי סליב בחיפה ללא רקע באופנה, אבל עם טעם אישי מאוד מסוגנן. עם המעבר שלו לפריז, זה התחדד", אומר מעצב האופנה גרשון ברם (צילום: באדיבות פביאן לקוברה)
מיקה קייט בביתה. "אחיות שלי אומרות לי: 'די, מספיק, את כבר סבתא לנכדים'. אבל מייק הולך איתי עד הקבר. שיגידו שאני משוגעת, מטורפת, אותו אני מעריצה עד סוף חיי. למה הוא? אני נאמנה רק לאחד. לא בוגדת, כמו שאומרים" (צילום: גדי קבלו)
מיקה קייט בביתה. "אחיות שלי אומרות לי: 'די, מספיק, את כבר סבתא לנכדים'. אבל מייק הולך איתי עד הקבר. שיגידו שאני משוגעת, מטורפת, אותו אני מעריצה עד סוף חיי. למה הוא? אני נאמנה רק לאחד. לא בוגדת, כמו שאומרים" (צילום: גדי קבלו)
שירי השאנסון הסכריניים שחדרו אל לבן של המעריצות לוו באריזה חיצונית מהודקת בסגנון האופנתי ששלט בשנות ה-70, ליצירת מוצר פופ למהדרין. מייק ברנט בהופעה (צילום: באדיבות פביאן לקוברה)
שירי השאנסון הסכריניים שחדרו אל לבן של המעריצות לוו באריזה חיצונית מהודקת בסגנון האופנתי ששלט בשנות ה-70, ליצירת מוצר פופ למהדרין. מייק ברנט בהופעה (צילום: באדיבות פביאן לקוברה)

מיקה קייט עדיין מצטמררת כשהיא נדרשת לשחזר את יום שישי ה-25 באפריל 1975, שבו הזמר מייק ברנט קפץ אל מותו ממרפסת ביתו בקומה השישית ברחוב ארלנג'ה מספר 6 ברובע ה-16 בפריז. היא היתה אז תלמידת כיתה י"א בקרית גת, כשחברתה לספסל הלימודים סיפרה כי ברדיו הודיעו שהזמר הנערץ עליה התאבד. רק כשחברה נוספת עדכנה בטרגדיה, היא רצה הביתה והקשיבה לחדשות השעה אחת בצהריים, שם הודיעו כי הזמר בן ה-28 שם קץ לחייו. "התחלתי לצעוק בכל הבית: מייק מת!" היא משחזרת השבוע, 44 שנה לאחר אותו יום שישי שחור. "נכנסתי לחדר, לבשתי שחורים ונעלתי את הדלת. הייתי בדיכאון תקופה ארוכה, ומאותו רגע לא הפסקתי לשמוע את השירים שלו ברצף".

 

"זה היה חלום שלי לראות אותו בהופעה, אבל היינו 10 ילדים בבית ולאבא לא היה כסף. בכל פעם שביקשתי כסף להופעה, הוא אמר: 'יש לי רק לאוכל, ביגוד וכלכלת הבית'". קייט בביתה (צילום: גדי קבלו)
  "זה היה חלום שלי לראות אותו בהופעה, אבל היינו 10 ילדים בבית ולאבא לא היה כסף. בכל פעם שביקשתי כסף להופעה, הוא אמר: 'יש לי רק לאוכל, ביגוד וכלכלת הבית'". קייט בביתה(צילום: גדי קבלו)

   

  היא נולדה בשם מארי קייט במרוקו, ובגיל שנתיים עלתה עם משפחתה לקרית גת, בה היא מתגוררת עד היום, ישנה בחדר שכל קירותיו מכוסים בתמונות של הזמר. בבית שמעו אריק איינשטיין ופינק פלויד, את מייק ברנט גילתה בביקור אצל בני משפחה בחיפה בחופש הגדול. היא היתה נערה בת 14, כשמתוך הפטיפון בקעו קולות של מי שנחשב לאחד הזמרים האהובים בישראל ובעולם.

   

  "קודם התפעלתי מהיופי החיצוני, ואז מהקול הנפלא והשירים", היא מספרת בראיון ל-Xnet לרגל תערוכה חדשה שתוצג ממחר (חמישי) בחולון. "היה לי בחדר פוסטר שלו באורך שני מטר, שהורכב מפוסטרים שחולקו בחלקים מדי שבוע במגזין 'להיטון'". היא אספה את תקליטיו, גזירי עיתון, הקשיבה שוב ושוב לשיר האהוב עליה "רק דמעה אחת", ובגיל 18 אף החליפה את שמה למיקה, חרף התנגדות הוריה. "אמא שלי לא אהבה את השינוי, אבל זה מה יש, ועם השנים הם התרגלו לשם".

   

   

  בשנת 2004 היא לקחה את ההערצה צעד אחד קדימה, וקעקעה על הכתף את תמונתו מהאלבום Dis Lui (מצרפתית, אמור לה) משנת 1975, אלא שהקעקוע לא יצא כפי שציפתה. עכשיו חלומה הבא הוא לשפץ אותו. לאחר שירות צבאי כסייעת לרופא שיניים, החלה לעבוד במפעל פלדה בקרית גת שבו היא עובדת עד היום. בת 59, גרושה, אם לשלושה וסבתא לנכדים, ולנצח מעריצה של מייק ברנט. לראות אותו בהופעה חיה לא זכתה.

   

  דמותו של מייק ברנט מקועקעת על קייט (צילום: גדי קבלו)
   דמותו של מייק ברנט מקועקעת על קייט(צילום: גדי קבלו)
    

    

   "זה היה חלום שלי, אבל היינו 10 ילדים בבית ולאבא לא היה כסף. בכל פעם שביקשתי כסף להופעה, הוא אמר: 'יש לי רק לאוכל, ביגוד וכלכלת הבית'. כנערה עבדתי, עשיתי בייביסיטר, אבל קניתי בכסף הזה בגדים ונעליים, כי רק בחגים קיבלנו חדשים אז פינקתי את עצמי. גם עם הכסף שלי לא הרשו לי בגיל 15 לנסוע עד חיפה להופעה, וגם כשהוא הגיע להופעה בקרית גת אבא לא הסכים. היום, הצעירים אצלי מקבלים הכל".

    

   איזה תגובות את מקבלת מהסביבה הקרובה?

   "אחיות שלי אומרות לי: 'די, מספיק, את כבר סבתא לנכדים'. אבל מייק הולך איתי עד הקבר. שיגידו שאני משוגעת, מטורפת, אותו אני מעריצה עד סוף חיי. למה הוא? אני נאמנה רק לאחד. לא בוגדת, כמו שאומרים".

    

   "מייק ברנט פעל בצומת דרכים שבה חל שינוי באופנת הגברים העולמית, פוסט וודסטוק. הוא היה מעין נער פרחים לבוש בסטייל", אומר גרשון ברם (צילום: באדיבות פביאן לקוברה)
    "מייק ברנט פעל בצומת דרכים שבה חל שינוי באופנת הגברים העולמית, פוסט וודסטוק. הוא היה מעין נער פרחים לבוש בסטייל", אומר גרשון ברם(צילום: באדיבות פביאן לקוברה)

     

    לפני כשבועיים הגיעה קייט לבית העלמין חוף הכרמל בחיפה לאזכרה השנתית של הזמר, שם נפגשה עם בני משפחתו של משה מיכאל ברנד, השם שאיתו נולד ברנט, ומעריצים נוספים שעולים לרגל לקברו. "נסעתי להלוויה ושנה לאחר מכן לאזכרה. אמא שלו הזמינה הביתה את כל המעריצים והגישה לנו מיץ פטל, בייגלה וכריכים עם ממרח צמחוני ומלפפון חמוץ. עד כדי כך אני זוכרת את זה", היא צוחקת, עדיין זוכרת את הטעמים מהמפגש ההוא. "אני זוכרת שבאתי אליה ואמרתי: 'ברוניה, למה לא שלחתם בלשים לבדוק אם הוא התאבד או נרצח? 'מיידלה, מה זה יעזור לי?' היא ענתה, 'זה יחזיר לי את מוישל'ה שלי?!'

     

    את חושבת שרצחו אותו? הוא כבר ניסה להתאבד קודם ונכשל.

    "נסעתי עם בעלי לשעבר לצרפת והתחננו לבעלת הדירה שתאפשר לנו להיכנס למספר דקות לראות את המרפסת. הבית לא הושכר שנים, כך שלא הרבה השתנה. ראיתי את המרפסת והיה בה מעקה גבוה מאוד שתאם גם לתצלומים ששמרתי מאז מותו. אי אפשר לקפוץ ממנה. צריך ממש לעלות על סולם ולקפוץ".

     

    אם זה היה רצח, מי לדעתך עמד מאחוריו?

    "לדעתי ולדעת חלק מהמעריצים, המאפיה הצרפתית רצחה אותו. כשמייק התפרסם והפופולאריות שלו עלתה – מוזיקאים אחרים רצו להוריד אותו. הוא היה מספר 1 בצרפת וזה פגע להם בכיס. וכשפוגעים בכיס, מוכנים לעשות הכל, אפילו לרצוח. כנראה שילמו למאפיה הצרפתית בפעם הראשונה וגם בפעם השנייה. אמרתי לצביקה, אחיו, שאני כמעט בטוחה שהוא לא התאבד. אבל הוא חושב שאולי ההצלחה היתה גדולה עליו ושמייק התאבד".

     

    "לדעתי ולדעת חלק מהמעריצים, המאפיה הצרפתית רצחה אותו. כשמייק התפרסם והפופולאריות שלו עלתה – מוזיקאים אחרים רצו להוריד אותו. הוא היה מספר 1 בצרפת וזה פגע להם בכיס", אומרת קייט (צילום: באדיבות פביאן לקוברה)
     "לדעתי ולדעת חלק מהמעריצים, המאפיה הצרפתית רצחה אותו. כשמייק התפרסם והפופולאריות שלו עלתה – מוזיקאים אחרים רצו להוריד אותו. הוא היה מספר 1 בצרפת וזה פגע להם בכיס", אומרת קייט(צילום: באדיבות פביאן לקוברה)

      

     "גברים הסתכלו עליו כמעין מביא בשורה"

     תעלומת חייו ומותו של מייק ברנט עומדת במרכז התערוכה "משה – מייק ברנט, כוכב עליון" (יזם ואוצר: רפי וזאנה, אוצרת: אילנה כרמלי לנר; נעילה: 30 באוגוסט 2019) בגלריית המשכן, בית מאירוב בחולון. לאחר שב-2007 הוצג סיפור חייו כמחזה מצליח בתיאטרון בית לסין וסרט על חייו היה בעבודה על ידי איתן פוקס כשבתפקיד הראשי עומר דרור – התערוכה הנוכחית מבקשת להציג את דמותו בצורה מוזיאלית, עם נקודות ציון בולטות בחייו.

      

     הפך למקור השראה גם עבור ז'אן פול גוטייה הצעיר. ברנט (צילום: באדיבות פביאן לקוברה)
      הפך למקור השראה גם עבור ז'אן פול גוטייה הצעיר. ברנט(צילום: באדיבות פביאן לקוברה)

       

      משה מיכאל ברנד נולד במחנה מעבר בקפריסין כבן לניצולי שואה. הוא גדל בחיפה והתגלה במועדון לילה על ידי הזמרת הצרפתיה סילבי ורטאן. כשהתפרסם שינה את שמו למייק ברנט, ארז את עצמו לפריז והפך לאחד הכוכבים הגדולים בעיר.

       

      שירי השאנסון הסכריניים שחדרו אל לבן של המעריצות לוו באריזה חיצונית מהודקת בסגנון האופנתי ששלט בשנות ה-70, ליצירת מוצר פופ למהדרין. בתוך כך, לצד תצלומים, תקליטים וקטעי וידאו נדירים, יוצגו בתערוכה מערכות לבוש שעוצבו עבור ברנט בשנים 1975-1970, שכללו חליפות בצלליות אנדרוגיניות ומגפיים עם עקבי פלטפורמה, שהיו באותו עשור פופולאריים גם אצל גברים והשפיעו על לא מעט מעצבי אופנה, כמו ז'אן פול גוטייה הצעיר, שהחל את דרכו באופנה באמצע שנות ה-70 ודיבר בשבחו של ברנט כמקור השראה.

       

      בגדים של מייק ברנט המוצגים בתערוכה החדשה (צילום: רן יחזקאל)
       בגדים של מייק ברנט המוצגים בתערוכה החדשה(צילום: רן יחזקאל)

        

       מגפי פלטפורמה שנעל ברנט, למרות שהיה בגובה 1.89 מטר (צילום: רן יחזקאל)
        מגפי פלטפורמה שנעל ברנט, למרות שהיה בגובה 1.89 מטר(צילום: רן יחזקאל)

         

        בין הפריטים בתערוכה: חלוק בית של ברנט מבד סאטן, מקטורן קטיפה שחור עם רקמה בזהב שנתפר למידותיו של הזמר, חליפת סאטן שחורה עם תפרים אדומים, שרשרת זהב עם תליון בצורת כף רגל, מכנסי פדלפון משובצים מצמר, ומגפי ההופעה בעלי עקבים בגובה 10 סנטימטרים – אותם נעל למרות שהיה בגובה של 1.89 מטר. "היה לו גוף היסטרי, מבנה גוף צר וגבוה", מגלה אוצרת התערוכה אילנה כרמלי לנר בשיחה השבוע, "כשצילמנו את הבגדים ליחסי הציבור ועכשיו כשאנחנו מעמידים את הבובות, גיליתי שהיתה לו מידה בלתי נתפשת".

         

        "חצי שנה רק השמיעו את המוזיקה שלו, לפני שאנשים ראו תמונה אחת. כשהם ראו מי עומד מאחורי הקול – הם היו בשוק. פתאום אתה רואה גבר יפה", אומר ברם (צילום: באדיבות פביאן לקוברה)
         "חצי שנה רק השמיעו את המוזיקה שלו, לפני שאנשים ראו תמונה אחת. כשהם ראו מי עומד מאחורי הקול – הם היו בשוק. פתאום אתה רואה גבר יפה", אומר ברם(צילום: באדיבות פביאן לקוברה)

          

         "ברנט פעל בצומת דרכים שבה חל שינוי באופנת הגברים העולמית, פוסט וודסטוק. הוא היה מעין נער פרחים לבוש בסטייל", אומר גרשון ברם, מעצב אופנה המקורב למשפחה, "מבחינה אופנתית, מייק היה בזמן הנכון ובמקום הנכון: פריז, ואפשר היה לראות את ההשפעה שלו על קולקציות הלבוש של נשים וגברים – כסטז'ר צעיר בסטודיו של טד לפידוס בפריז באותם ימים, היינו מעצבים חליפות נשים בסגנון אנדרוגיני עבור לקוחות פופולאריות כמו קלוד פומפידו, אשת נשיא צרפת דאז".

          

         לדברי ברם, סגנון הלבוש של ברנט הקרין גם על אופנת הגברים בישראל: "הוא היה כאן מודל לחיקוי. גברים הסתכלו עליו כמעין מביא בשורה. צריך לזכור שהוא הגיע משכונת ואדי סליב בחיפה ללא רקע באופנה, אבל עם טעם אישי מאוד מסוגנן. עם המעבר שלו לפריז, זה התחדד".

          

         "אילולא הכישרון, הוא לא היה הופך לכוכב הגדול שהיה. ולמרות זאת, הוא נותר איש מלא תום ותמימות" (צילום: באדיבות פביאן לקוברה ובאדיבות עיריית חולון)
          "אילולא הכישרון, הוא לא היה הופך לכוכב הגדול שהיה. ולמרות זאת, הוא נותר איש מלא תום ותמימות"(צילום: באדיבות פביאן לקוברה ובאדיבות עיריית חולון)

           

          מייק ברנט יישאר לנצח גבר יפה תואר בן 28, מה שסייע לשמירת המיתוס ה"ברנטי" בהיסטוריה של המוזיקה. לדברי ברם, חזותו החיצונית תמכה בכישרון השירה ולא להפך, בניגוד להרבה מוצרי פופ מהונדסים כיום. "הכישרון היה הכוח שלו. חצי שנה רק השמיעו את המוזיקה שלו, לפני שאנשים ראו תמונה אחת. כשהם ראו מי עומד מאחורי הקול – הם היו בשוק. פתאום אתה רואה גבר יפה", הוא אומר, "אילולא הכישרון, הוא לא היה הופך לכוכב הגדול שהיה. ולמרות זאת, הוא נותר איש מלא תום ותמימות. צביקה, אחיו, מספר כי בלילה האחרון הוא הקליט את שירו האחרון כי הוא ידע שהוא הולך למות. הוא חזר הביתה, ובזמן שחברתו הדוגמנית לנה נכנסה להתקלח, הוא יצא למרפסת וקפץ".

           

            

           ומה עומד מאחורי ההיעלמות של דוגמנית העל בנדטה ברציני?

           הדוגמנית הנעלמת: בנה של בנדטה ברציני חוקר את דמותה האניגמטית. לחצו על התמונה לכתבה המלאה (צילום: AP)
           הדוגמנית הנעלמת: בנה של בנדטה ברציני חוקר את דמותה האניגמטית. לחצו על התמונה לכתבה המלאה (צילום: AP)

            

            

            
           הצג:
           אזהרה:
           פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד