חזרה בשאלה והפכה לדי-ג'יי מצליחה: "בזכות המוזיקה ניצלתי"

כשמלכה שאיר החליטה להתגרש מבעלה החרדי ולחזור בשאלה, היא עבדה כמנקה כדי להתפרנס. אחרי שעברה קורס תקליטנות (עם נינט!), הפכה לדי-ג'יי עסוקה ומאושרת

מלכה שאיר. "הסתכלתי על עמדת הדי־ג'יי ואמרתי לעצמי: 'יו, איך בא לי גם להיות שם'. לא חלמתי שיום אחד זה באמת יקרה" (צילום: חורחה נובומינסקי)
מלכה שאיר. "הסתכלתי על עמדת הדי־ג'יי ואמרתי לעצמי: 'יו, איך בא לי גם להיות שם'. לא חלמתי שיום אחד זה באמת יקרה" (צילום: חורחה נובומינסקי)

מלכה שאיר, בת 38, גרושה ואם לשלושה, די־ג'יי לאירועים, גרה במודיעין:

 

"נולדתי בחולון למשפחה מסורתית, ולמדתי בבית ספר ממלכתי־דתי. לא התגייסתי לצבא, ובגיל 19 וחצי התחתנתי עם בן הזוג שלי, שאותו הכרתי בכיתה ז'. ניהלנו בית מסורתי, אבל חצי שנה אחרי החתונה הוא החליט להתחזק ולהיות חסיד ברסלב. בעקבות זאת, נאלצתי לחיות בדרך שהיה לי קשה לקבל. גרנו ביישוב החרדי מודיעין־עילית, ובהמשך בעיר אלעד. ילדתי שלושה ילדים, היום בני 19, 17 ו־15. התפרנסנו בקושי - בעלי למד בכולל, ואני עבדתי בניקוי בתים וכקופאית בסופר. אמנם הייתי דתייה, אבל לא חרדית כפי שהוא רצה.

הוא דרש ממני לשמור נגיעה ולהיות עם כיסוי ראש וגרביים גם בבית. רגעי האושר היחידים שלי היו כשניקיתי בתים ושמעתי מוזיקה בפול ווליום. המוזיקה תמיד הרימה אותי, לא משנה באיזו באסה הייתי.

"בעלי דרש ממני לשמור נגיעה ולהיות עם כיסוי ראש וגרביים גם בבית. רגעי האושר היחידים שלי היו כשניקיתי בתים ושמעתי מוזיקה בפול ווליום. המוזיקה תמיד הרימה אותי, לא משנה באיזו באסה הייתי"

 

בסופו של דבר, אחרי שהבנתי שאלו לא החיים שאני רוצה לעצמי, החלטתי להתגרש. זה לא היה פשוט, אבל ברגע שקיבלתי את ההחלטה הלכתי על זה עד הסוף, כי רציתי לעצמי ולילדים חיים חדשים. המשפחה שלי מאוד כעסה עליי. ההורים שלי, שבינתיים הפכו גם הם לחרדים, אמרו לי שאני צריכה להתבייש ושאין לי מה לדבר איתם יותר. כמעט חמש שנים לא היה לי קשר עם אף אחד מהמשפחה שלי. זה היה לי נורא קשה.

 

מלכה לפני החזרה בשאלה (צילום: אלבום פרטי)
  מלכה לפני החזרה בשאלה(צילום: אלבום פרטי)

  עזבתי את אלעד ועברתי לחשמונאים, שזה יישוב מעורב של דתיים וחילונים, ובהמשך למודיעין. עם הזמן, התחלתי לחזור בשאלה. אני זוכרת את הג'ינס הראשון שקניתי. זה היה הרגע הכי מאושר בחיי. גם הרגע הראשון שיצאתי החוצה בלי כיסוי ראש היה אחד המרגשים בחיי. הלכתי לספר ואמרתי לו: 'תקשיב, הורדתי את הכיסוי ואני רוצה שתעשה אותי יפה', והוא התחיל לבכות מהתרגשות. הוא סיפר אותי ועשה לי פסים, וכשיצאתי מהמספרה אנשים לא זיהו אותי. עד היום לא מזהים אותי, שואלים אותי אם יש לי אחות בשם מלכה.

  יום אחד, כשניקיתי את אחד הבתים הקבועים שלי, המעסיק שלי אמר לי שאני כישרון מבוזבז ושאני חייבת ללמוד משהו שקשור למוזיקה. אמרתי לו: 'מאיפה יהיה לי כסף ללמוד?' הוא אמר: 'לכי תירשמי ואני אשלם'

   

  רק אחרי שחזרתי בשאלה, החיים שלי התחילו באמת. לפני ארבע שנים נישאתי בשנית וכעבור שנה התגרשנו, אבל נשארנו בקשר טוב. במקביל, התחלתי לצאת למועדונים ונפתחו לי העיניים. הסתכלתי על עמדת הדי־ג'יי ואמרתי לעצמי: 'יו, איך בא לי גם להיות שם'. לא חלמתי שיום אחד זה באמת יקרה.

  יום אחד, כשניקיתי את אחד הבתים הקבועים שלי במודיעין, המעסיק שלי אמר לי שאני כישרון מבוזבז ושאני חייבת ללמוד משהו שקשור למוזיקה. סיפרתי לו על העבר שלי ואמרתי לו: 'מאיפה יהיה לי כסף ללמוד?' הוא אמר: 'לכי תירשמי ואני אשלם'.

  כשהגיע החופש הגדול הבן שלי נרשם לקורס תקליטנות במכללת BPM, במימון חלקי של הרווחה. בסופו של דבר הוא החליט לא ללכת, ומנהל המכללה צלצל אליי ואמר שצריך לשלם את ההפרש. הוא אמר לי: 'אם ממילא הבן שלך לא בא, ואת ממילא צריכה לשלם, למה שלא תבואי ללמוד בעצמך?' פתאום נזכרתי במעסיק שלי. צלצלתי אליו והוא שילם את הסכום הנדרש. ככה התחלתי את הקורס.

   

  היה לי כיף, שחיתי בחומר והוצאתי מאיות. יחד איתי למדה גם נינט, שהתגלתה כאישה מדהימה, פשוטה, צנועה ומאוד כישרונית. ממש כבוד למכללה שלנו שהיא בחרה ללמוד שם. היו לי המון רצון ומוטיבציה להצליח, אבל לא יכולתי לקנות ציוד. התחלתי מאפס, לא היה לי כלום. לאט־לאט קניתי את הציוד הנדרש.

   

  נינט. "התגלתה כאישה מדהימה, פשוטה, צנועה ומאוד כישרונית" (צילום: ענת מוסברג )
   נינט. "התגלתה כאישה מדהימה, פשוטה, צנועה ומאוד כישרונית"(צילום: ענת מוסברג )

    

   בהתחלה עבדתי בהתנדבות, ב'זולה' של הנוער במודיעין, תקלטתי להם בערבי שבת בחינם. הפריצה שלי התחילה אחרי שהופעתי בפני קבוצת נשות עסקים, באירוע שנמשך יומיים על הגג של מגדלי עזריאלי. משם הכל התחיל להתגלגל. מאז אני מופיעה באירועים רבים, ועובדת המון עם ציבור הגאות.

    

   כיום אני די־ג'יי, חיה חיים חילוניים, ובעיקר מאושרת ומאמינה בעצמי. הילדים שלי מאוד אוהבים את מה שאני עושה וגאים בי. לפעמים הם באים איתי למסיבות, ונהנים מזה שאומרים שיש להם אמא קולית. להורים שלי לקח הרבה זמן לקבל את זה שאני עומדת על במה ועושה מוזיקה, אבל במהלך כל הקשיים שעברתי, המוזיקה העיפה אותי למעלה. בזכות המוזיקה ניצלתי.

    

   שורה תחתונה: המסר שלי לנשים שמרגישות תקועות: לא צריך לפחד, אלא לקום ולעשות משהו שאתן אוהבות".

    

   הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
   הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
    
   הצג:
   אזהרה:
   פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד