פורנו זה לא סרט דוקומנטרי, אבל הוא יכול להעשיר את חיי המין שלכם

אם לא מתייחסים להיבטי מוסר וניצול הכרוכים בתעשיית הסקס - סרטים אירוטיים יכולים לתווך לנו פנטזיות ולשמש כמעוררים, אך חשוב לשמור על הגבול בין המסך לבין החיים

אם הצפייה בפורנו נוגסת ביס גדול מדי ביחסים הזוגיים זו כבר עילה להכריז "קאט!" (צילום: Shutterstock)
אם הצפייה בפורנו נוגסת ביס גדול מדי ביחסים הזוגיים זו כבר עילה להכריז "קאט!" (צילום: Shutterstock)

פסנתרן מוזמן לנגן כמה קטעי רקע לסרט חדש. בגמר ההקלטה משלמים לו יפה ומבטיחים ליידע אותו אודות הקרנת הבכורה החגיגית. אחרי חודשיים הוא מגיע לאירוע ומתיישב ליד צופה ישישה. לתדהמתו מוקרן סרט פורנו, עם סצנות אוראליות, גולדן־שאוור, סאדו־מאזו, ולקראת סיום סצנה עם כלב. המוזיקאי הנבוך לוחש לישישה: "נשבע לך, לא ידעתי באיזה סרט מדובר, באתי רק להתרשם איך שילבו בו את המוזיקה שלי". הישישה מגיבה: "גם אני בהלם, בסך הכל רציתי לראות איך הכלב המתוק שלי משחק בסרט". 

 

 פורנוגרפיה מלווה את האנושות זה אלפי שנים. ציורים ותבליטים שמתעדים סקס בשלל תנוחות השתמרו מזמנים עתיקים. מקור המונח "פורנוגרפיה" הוא בשתי מילים ביוונית עתיקה, "פורנה" (שמשמעותו זונה) ו"גרפיה" (רישום). המונח הזה הגדיר בהמשך גם שירה ופרוזה, שתיארו יחסי מין בדקדקנות שהסעירה את הדמיון. כיום, בעידן האינטרנט והסמארטפון, הפורנו פרוץ כמובן ונגיש לכל.

"לפעמים אני שומע מנשים, שהגבר שלהן מנסה ליישם במיטה את מה שהוא רואה בסרטים וזה דוחה אותן"

 

במהלך טיפול זוגי ו/או מיני במרפאה, מטיחה לעתים בת הזוג בפרטנר שלה שהוא צופה יותר מדי בסרטי סקס. לפעמים ההאשמה הזו מגויסת כהסבר לכך שהוא ממעט לקיים איתה יחסי מין. לפעמים אני שומע מנשים, שהגבר שלהן מנסה ליישם במיטה את מה שהוא רואה בסרטים וזה דוחה אותן.

 

בשיחות עם מטופלות כאלה, אנחנו חוזרים ומבהירים שפורנוגרפיה היא למעשה פנטזיה מצולמת. יוצרי הסרטים יודעים מה עובר בראשם של הצופים ומביימים את תשוקותיהם הכבושות: סקס עם אדם זר, סקס בין־גזעי, תנוחות משוגעות, אורגיות, גבר עם גבר, אישה עם אישה ועוד. הסרט מגשים את הפנטזיה וחוסך את הצורך לדמיין.

 

כיום, העניין מתוחכם אפילו יותר: יוצרי פורנו משכילים לזהות שפנטזיות מתכתבות עם הסביבה המוכרת, המוחשית, של הצופה, ולכן ניכרים שינויים באופי הסרטים. במקום גברים חסונים ומסוקסים, במקום נשים יפות ומחוטבות, מצולמים לעתים קרובות גברים ונשים במידות ממוצעות, כולל קירחים, נמוכים ונשים שאינן במידות הקלאסיות; במקום אקרובטיקה מינית, תראו הרבה יותר סקס קונבנציונלי; במקום איברי מין חריגים בגודלם, תראו גדלים רגילים; במקום פרטנר זוהר - סקס עם השכן, שבדיוק משקה את הגינה.

 

לא נעסוק כאן בהיבטים של ניצול ומוסר הכרוכים ב"תעשייה" הזאת, זה בהחלט עניין שחייבים להביא בחשבון בעת שצופים בסרטים אלה. אבל לעצם הנושא, פורנו יכול להעשיר את חיי המין של רבים מאיתנו, וזה נכון במיוחד לגבי מי שזקוקים לגירוי מוגבר, דוגמת אנשים מבוגרים, שהיכולת שלהם להידלק מינית נמוכה. הפורנו יכול לשמש כמבוא ליחסים, כמעורר, כתבלין עזר. ועדיין, צריך תמיד לזכור שאנחנו לא צופים בסרט דוקומנטרי, כי אם במשהו מדומיין. כאשר קיימת הבנה כזו, ממילא לא מנסים להעתיק את הפטנט.

"כמו שלא חוזרים הביתה מהקרקס ומנסים ליישם תרגילי טרפז נועזים בחלל הסלון, כך גם לא מפתים את השכנה ממול ולא פותחים את הדלת לטכנאי המזגנים בחלוק פתוח שחושף חזה גלוי"

 

ובדיוק כמו שלא חוזרים הביתה מהקרקס ומנסים ליישם תרגילי טרפז נועזים בחלל הסלון, כך גם לא מפתים את השכנה ממול ולא פותחים את הדלת לטכנאי המזגנים בחלוק פתוח שחושף חזה גלוי. בסרט כמו בסרט, בחיים כמו בחיים.

 

למטופלות שקובלות על הרגלי הצפייה בפורנו של בני הזוג, אנחנו מסבירים כמובן מתי מיטשטש הקשר בין הסרט לחיים והגבול נחצה: ברגע שהפורנו הופך למופת של "כזה ראה וקדש", ובעיקר כאשר הצפייה בו הופכת להתמכרות. אם מקדישים לו יותר מדי משאבי זמן, אם הוא בא על חשבון העבודה, הלימודים או המחויבויות השוטפות - זו כבר בעיה. אם הוא נוגס ביס גדול מדי ביחסים הזוגיים ובמקום סקס עם בת הזוג עושים את זה מול הסרט, זו כבר עילה להכריז "קאט!"

 

  • ד"ר יצחק (צחי) בן־ציון, מנהל המרפאה לבריאות מינית בבית החולים "סורוקה" ופסיכיאטר מחוז הדרום, שירותי בריאות כללית

 

הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: אלון שפרנסקי, סגנון: ראובן כהן)
הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: אלון שפרנסקי, סגנון: ראובן כהן)
 
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד