צילום: שי יחזקאל

הסיבוב האחרון: איך שוברים את מעגל הדיאטות והעלייה במשקל

תשכחו מאימוני כושר מפרכים, מרעב או מספירת קלוריות, לאלי אלימלך אין ספק: הדרך היחידה לצאת ממעגל הדיאטות אחת ולתמיד היא בבנייה של שגרת תזונה נכונה

אלי אלימלך. לאחר כ־25 שנים שבהם עבד, בארץ ובחו"ל, עם אנשים שנאבקים בקושי בניהול המשקל, זיהה 12 דפוסי התנהלות ש"מכריחים" את האדם להעלות במשקל (צילום: אוהד קב)
אלי אלימלך. לאחר כ־25 שנים שבהם עבד, בארץ ובחו"ל, עם אנשים שנאבקים בקושי בניהול המשקל, זיהה 12 דפוסי התנהלות ש"מכריחים" את האדם להעלות במשקל (צילום: אוהד קב)

רובנו יודעים מה משמין, מה בריא ואולי גם מה צריך לעשות כדי לרזות, אלא שבפועל לרובנו הידע הזה ממש לא עוזר", אומר אלי אלימלך, מפתח שיטת FIT K - אימון וליווי אישי לבניית שגרת תזונה נכונה מותאמת אישית. "המודעות להשמנה כיום רבה, אנחנו מוצפים בהרבה מידע וחשופים למאות מוצרים דלי קלוריות, מופחתי סוכר, דלי שומן ועוד – ועם זאת שיעור ההשמנה רק הולך ועולה. ברור שלא שם נמצא הפתרון, לא יעזור לנו עוד מוצר דיאטטי, עוד מחקר חדש או עוד הצעה מה נכון לאכול ומה לא. הבעיה ממש לא שם. עודף משקל הוא התנהלות תזונתית לא נכונה שחזרה על עצמה לאורך זמן והפכה להרגל".

לדבריו, גם אם נעשה מאמץ כדי לרדת במשקל (ולא חשוב באיזה אופן), במוקדם או במאוחר נתעייף, ואז נחזור להרגלים הקודמים וגם למשקל הקודם (ובדרך כלל עם בונוס).

 

להרגלים האלה קורא אלימלך "שביל". "לאנשים שאני פוגש עם עודף משקל, באופן גורף וללא יוצא מן הכלל, יש 'שביל' (הרגלים) שמוביל לעודף משקל", הוא מסביר. "כמעט כולם רוצים לפתור את התוצאה (עודף המשקל) בעזרת דיאטה, ולא חושבים לפתור את הגורם - השביל שהוביל לעודף המשקל. התוצאה, לצערי, ברורה מראש - הם מתאכזבים שוב ושוב".

 

לדבריו, כשאנחנו בדיאטה אנחנו מפעילים את כוח הרצון, אבל בשלב מסוים כוח הרצון יתעייף ואז נעבור למצב של "אני לא בדיאטה", וכש"אני לא בדיאטה" אז אני "משחרר" עד הדיאטה הבאה. כל לופ כזה עולה לנו בכמה קילוגרמים שנשארים איתנו, וגם בלא מעט אכזבה ותסכול. אבל הבעיה החמורה יותר היא שבסבב הבא יהיה לנו קשה יותר לרזות וקל יותר להעלות שוב במשקל. בכל סבב כזה אנחנו גם מאבדים רקמת שריר ולכן אחוזי השומן עולים.

 

איך שוברים את המעגל הזה?

לדברי אלימלך, כדי שנרד במשקל - וגם נשמור עליו - חייבים לקרות שני דברים:

 

1. לבנות שגרת תזונה

כלומר למקם ארוחות בשעות קבועות ולהרגיל את עצמנו לאכול רק בזמן הארוחות. לבנות הרגל לוקח זמן, אבל לאחר שמטמיעים אותו, זה הופך לקל ונוח.

 

2. ליצור איזון תזונתי

עיקר הקושי בירידה במשקל הוא להפחית את צריכת הקלוריות בלי להחסיר ערכים תזונתיים הכרחיים שיגרמו לחשקים ולאיבוד שריר. הפתרון לכך הוא להבין את עיקרון "הדלי". "דמיינו דלי שצריך למלא אותו בכל יום", מסביר אלימלך, "זוהי האכילה היומית שלנו. יש לנו שלושה מרכיבים שאיתם עלינו למלא את הדלי (מרכיבי המזון): אבנים גדולות (מרכיבי המזון ההכרחיים), אבנים קטנות (מרכיבי המזון שצריך במנות קטנות יותר) וחול (מרכיבים שלא כדאי להכניס לגוף). אם נמלא את הדלי קודם כל באבנים הגדולות, יישאר מעט מקום לאבנים הקטנות ולחול, והתזונה שלנו תהיה מאוזנת. אבל אם לא נשים מספיק אבנים גדולות, יהיה המון מקום לאבנים הקטנות ולחול. אנחנו נרגיש את זה בצורת חשקים ורעב בלתי נשלט והתוצאה ברורה. לכן יש לבנות סדר יום תזונתי קבוע המותאם לאורח החיים שיבטיח שלא יהיה בו הרבה מקום לאבנים הקטנות ולחול. וזה בדיוק מה שאנחנו עושים בתוכנית הליווי של FIT K".

 

איך עובדת שיטת FIT K

לאחר כ־25 השנים שבהם עובד אלימלך, בארץ ובחו"ל, עם אנשים שנאבקים בקושי בניהול המשקל, הוא זיהה 12 דפוסי התנהלות ש"מכריחים" את האדם להעלות במשקל. אלימלך קורה להם "12 גורמי ההשמנה". "גיליתי שהסיבות לקושי בניהול המשקל הן תמיד התנהגותיות, שונות מאדם לאדם וקשורות מאוד לנסיבות (שעות עבודה, אופי העבודה), לאורח החיים ולהרגלים מהבית", הוא מסביר. "אי אפשר לתת פתרון אחיד לכולם שיחזיק לאורך זמן - הפתרון חייב להיות מותאם אישית".

 

מתוך ההבנה הזו נוצרה תוכנית הליווי של FIT K - תוכנית אישית, אחד על אחד, המתבצעת בשלושה שלבים:

 

  • השלב הראשון: פגישת אבחון. בפגישה זו המאמן להתנהלות תזונתית בודק את נתוני הגוף של המטופל - אחוזי שומן, מסת שריר (מידע שמספר הרבה על דפוסי האכילה). לאחר מכן המאמן מבצע ניתוח ייחודי של ההתנהלות התזונתית ומבין את אורח החיים של המטופל, הנסיבות, ההעדפות וההרגלים שלו. על פי הניתוח הזה הוא מזהה את הכשלים בהתנהלות ויודע על אילו הרגלים צריך לעבוד בתהליך.

 

  • השלב השני: יצירת השביל החדש. בשלב הזה בונים סדר יום חדש ומסתגלים אליו. המאמן דואג שסדר היום יהיה מותאם אישית, מתחשב בנסיבות ובהעדפות ונותן חלופות נוחות לכשלים שהוא זיהה. הדגשים בשלב זה הם נוחות הביצוע ואיזון תזונתי (כלומר יחס נכון בין אבות המזון), כדי שהירידה תהיה מאוזנת ובריאה, בלי לאבד מסת שריר, בלי רעב ובלי חשקים.

 

  • השלב השלישי: הטמעת השביל החדש. זה השלב שבו המאמן מלווה את התהליך תוך שהוא עוקב אחר המדדים הגופניים עד שההליכה בשביל החדש הופכת להיות שביל מותווה - כלומר נוצר הרגל שמחליף את ההרגל הישן.

 

שינוי בשלושה שלבים:

1. מאבחנים

2. בונים סדר יום חדש

3. מטמיעים את השינויים

 

FIT K - אימון וליווי אישי לבניית שגרת תזונה נכונה מותאמת אישית

לפרטים על התוכנית והליווי וקבלת פגישת אבחון מתנה היכנסו לאתר או התקשרו לטל': 074-7679461

 

הגיליון החדש של מגזין מנטה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי יחזקאל)
הגיליון החדש של מגזין מנטה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי יחזקאל)
 
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד