טלי מורנו מג'נגלת בין שני הילדים לעבודה והבעל איל קיציס

מגישת חדשות 13 עוברת לצד המרואיינת ומגלה איך למדה לדרוש את מה שמגיע לה, האם היא מקנאה בריאיון של קרן מרציאנו עם נתניהו, ואיך החיים עם איל קיציס

טלי מורנו. "בשנים האחרונות יש לי יותר מודעות לעניין הכסף אצל נשים. אני באמת רואה את עצמי כשחקנית שווה" (צילום: רונן אקרמן סגנון: סיגל ביר־כץ)
טלי מורנו. "בשנים האחרונות יש לי יותר מודעות לעניין הכסף אצל נשים. אני באמת רואה את עצמי כשחקנית שווה" (צילום: רונן אקרמן סגנון: סיגל ביר־כץ)

שבועיים לפני הבחירות, כשכל מגישי החדשות בארץ דרוכים והמצב בדרום מתוח במיוחד, קיבלה טלי מורנו שיעור קטן בניהול משברים. ערב אחד, כשהיא באולפן של חדשות 13, התקשרה אליה הבייביסיטר של שני בניה, גיא (שבע) ובן (ארבע), והודיעה לה כי בנה הצעיר קודח מחום. מורנו הבינה שהיא בבעיה. איל קיציס, בעלה, הצטלם באותו היום ל"ארץ נהדרת" וגם הוא, כמוה, היה צפוי לחזור לביתם בהרצליה באחת־עשרה בלילה. מישהו היה מוכרח להציל את המצב.

 

"אנחנו משתדלים לא לעבוד באותם ימים", מסבירה מורנו, "אבל זה לא חקוק בשום סלע. כשקיבלתי את הטלפון מהבייביסיטר ידעתי שבן ילד עקשן ולא בדיוק זורם, והיא בחורה צעירה. לא רציתי להטיל עליה משימות. לשמחתי, גיליתי לפני כמה שנים את העזרה הנשית, שאני זוכה לה ונותנת בעצמי לאמהות מהשכונה, שהפכו לחברות טובות שלי".

"יש לי מטפלת פעמיים בשבוע, ואין בבית אופר, כי הבאתי ילדים לעולם לא כדי שמישהו אחר יגדל אותם"

 

מה עשית?

"התקשרתי לדפי, שכנתי וחברתי הטובה, שעובדת בחברת תרופות. היא הייתה עם שלושת הילדים שלה באוטו בדרך מהמתנ"ס הביתה. היא הגיעה אליי, מצאה תרופה, נתנה לבן ונשארה איתו עד שהוא נרגע. דפי היא אישה שבן מכיר, לא הגיע אדם זר לטפל בו פתאום, וזה הכוח שלנו, היכולת שלנו כנשים לחבק אחת את השנייה. אנחנו עושות את זה כל כך אוטומטית, שאנחנו לא מודעות כשזה קורה, אבל זה הכוח הנשי האמיתי".

 

איך זה עובד במהדורת החדשות?

"כשתמר איש־שלום הייתה בחופשת לידה עבדתי ללא הרף, לא היה לי יום ולא לילה. המחליפה השלישית הייתה נגה ניר נאמן, שהייתה בעצמה בטירוף. נעזרתי בכל מי שיכולתי. יש לי מטפלת פעמיים בשבוע, ואין בבית אופר, כי הבאתי ילדים לעולם לא כדי שמישהו אחר יגדל אותם, וזה משפט שתשמעי מהרבה אמהות. אין שבוע שאני מתכננת מראש והוא נגמר כמו שחשבתי שהוא יתנהל. אני מג'נגלת כל הזמן. זה כל כך תובעני, שאני לא מרגישה שאני מסוגלת לתת את המאה אחוז שלי בשום מקום. מצד שני, את השלווה והאושר האמיתי שלי אני מוצאת כשהילדים נרדמים עליי אחרי שקראתי להם ספר. אז אני אדם שלם".

 

"אני מוכנה להפתעות" (צילום: רונן אקרמן סגנון: סיגל ביר־כץ)
  "אני מוכנה להפתעות"(צילום: רונן אקרמן סגנון: סיגל ביר־כץ)

   

   

  מוכנה להפתעות

  זו שעת בוקר בבית קפה סמוך לאולפן ברמת החייל בתל־אביב, וטלי מורנו (37), שמצלמת מחר פרומו ליום השידורים של הבחירות, כבר אחרי פגישת עבודה. העיתונים היומיים הגדולים מונחים לפניה. יום קודם הגיע ראש הממשלה בנימין נתניהו במפתיע לריאיון אצל המתחרים בחדשות 12, קרן מרציאנו ועמית סגל. מרציאנו נתנה בראש, ומורנו מסכימה כי האירוע העיר את כל מגישי החדשות בישראל. "הייתי בבית כשפתאום התחילו להגיע אליי סמסים שביבי מגיע לאולפן 12. אמרתי: 'לא יכול להיות'", היא משחזרת. "'כל המערכות היו בטירוף. צפיתי בריאיון פעמיים, ובפעם הראשונה לא נשמתי, כמוה. עכשיו אני יודעת שהכל יכול לקרות בכל רגע נתון, אני מוכנה להפתעות".

   

  "אני מקנאה בקרן מרציאנו על הריאיון עם נתניהו, כי זה רגע מכונן בקריירה, והיא עשתה את זה. וגם מאוד לא מקנאה, כי הלחץ והאחריות ברגע הזה הם אדירים"

  כמה זה מעורר קנאה, כשקולגה מקבלת הזדמנות כזו?

  "את מקנאה וגם מאוד לא מקנאה. מקנאה - כי זה הרגע המכונן בקריירה שלך שעליו יקום וייפול דבר. או שאת צולחת ועושה את השם שלך או שאת קורסת. והיא עשתה את זה. ואני גם לא מקנאה, כי הלחץ והאחריות שיש על הכתפיים שלך ברגע הזה הם אדירים. אני לא יודעת אם הייתי מצליחה לצאת כל כך טוב מהסיטואציה הזו".

   

  את אדם אמביציוזי?

  "אמביציה נמדדת בנקודת ההתחלה שלך ואיפה את נמצאת היום. הנערה שהייתי, שצפתה בטלוויזיה וראתה חדשות עם ההורים שלה ערב־ערב, ולא עלה על דעתה שהיא יכולה להיות במקום הזה, אף על פי שהוא עניין אותה וסקרן אותה, מוצאת את עצמה היום במרכז העניינים. את לא יכולה לעשות את זה אם אין לך טיפה אמביציה".

   

  לפני שלוש שנים חוותה מורנו משבר מקצועי, כאשר איילה חסון עזבה את רוממה לטובת כיסא יוקרתי, הגשת "שישי" בערוץ 10. מורנו, שהגישה עד אז את המהדורה, הוזזה בעדינות הצדה. "היה שינוי תוכניתי בערוץ, נקרא לזה כך, והייתה לזה השפעה ישירה על התנאים והשכר שלי, ולא הסכמתי לזה", היא מגלה. "עזבתי, אבל לא עזבתי, כי כל הזמן היו דיונים ושיחות ולא ויתרתי. בשנים האחרונות יש לי יותר מודעות לעניין הכסף אצל נשים. אני באמת רואה את עצמי כשחקנית שווה".

  "עם כל הכבוד לי, לאיילה חסון יש קילומטראז' וחצי מעליי, להיכנס איתה לקרב זה לא משהו שהייתי עושה במודע"

   

  איך היחסים שלך היום עם איילה חסון?

  "בואי, עם כל הכבוד לי, לאיילה חסון יש קילומטראז' וחצי מעליי, להיכנס איתה לקרב זה לא משהו שהייתי עושה במודע".

   

  לא חששת שיחליטו לוותר עלייך ותיפלטי מהתקשורת?

  "לא ניהל אותי שום פחד. פה אני חוזרת לנערה שהייתי והגיעה מעכו. תמיד קיים אצלי במודעות שזה לא סוף העולם אם לא אעבוד בתקשורת. זהו, יש רק עבודה אחת? אז הייתי עושה תואר ביחסים בינלאומיים ודיפלומטיה ועוסקת בזה, או שהייתי פותחת עסק או מפתחת אפליקציה".

   

  "יש משהו במראה שלי, בגיל הצעיר, בהומור שלי, שלא מסתדר עם הרצינות של המקצוע שבחרתי" (צילום: רונן אקרמן סגנון: סיגל ביר־כץ)
   "יש משהו במראה שלי, בגיל הצעיר, בהומור שלי, שלא מסתדר עם הרצינות של המקצוע שבחרתי"(צילום: רונן אקרמן סגנון: סיגל ביר־כץ)

    

    

   אנחנו נמצאות היום בעידן נשי חדש בעקבות תנועת MeToo#. הוטרדת?

   "לא, אבל הייתה תקופה כרווקה ששיקרתי ואמרתי שיש לי חבר כדי למנוע מצבים לא נעימים. כשהתחלתי לצאת עם איל, אדם מוכר בתחום הציע לי להגיש תוכנית. האדם הזה אמר: 'את יוצאת עם איל, שידוע כאיש חיי לילה – איך זה ישפיע על העבודה שלך?' הייתי המומה. הדרך שלי לצאת משיחות לא נעימות היא הומור. עניתי לו: 'נצמצם את הבילויים'. לנשים שעומדות בסיטואציה כזו אני אומרת, קומו וצאו מהחדר. אם זה האדם שאמור לנהל אותך, קחי את עסקייך למקום אחר. הייתי צעירה, נראיתי כמו שנראיתי, והיום יש לי את הקילומטראז' שאז לא היה לי.

   "אני צריכה להודות שנהניתי, ואני נהנית עד היום, מכך שיש משהו במראה שלי, בגיל הצעיר, בהומור שלי, שלא מסתדר עם הרצינות של המקצוע שבחרתי. עד היום פוליטיקאים חדשים שמגיעים להתראיין לא דרוכים לידי. זה טוב לי. אני נותנת לאנשים לזלזל בי עכשיו כדי להפתיע בהמשך".

    

    

   תחליף לטרנינג

   בטקס פרסי הטלוויזיה לפני 12 שנה הוזמנה מורנו להגיש את אחד הפרסים. מאחורי הקלעים הסתובב גם איל קיציס (50), שהגיש גם הוא פרס. קיציס היה גרוש וגם מורנו הייתה אחרי סיבוב ראשון עם הצלם גדי אפריאט. בשנת 2009, אחרי שנתיים של זוגיות, נישאו.

   "אני בעיקר רוצה להיות בבית. איל, אחרי שלוש שעות חייב להתאוורר. הייתה לא מזמן שבת גשומה. חשבתי, איזה כיף, נהיה בבית. איל הסתובב בבית הלוך חזור, ובסוף אמר, אני יוצא לסיבוב עם האוטו"

    

   החיבור ביניכם לא היה מובן מאליו.

   "אותי החיבור הפתיע, כי הייתה לי קונספציה אחרת לגביו, שהוא איש של צחוקים וחוסר רצינות. חשבתי שזה יהיה משהו נחמד לתקופה מסוימת, והתברר שיש בינינו מכנה משותף רחב, כולל תפיסת עולמנו. לפני שהיו לנו ילדים היינו נוסעים רק אני הוא לשבוע למקום שאין בו נפש חיה חוץ מאיתנו, וממש נהנים. חברות שלי היו שואלות: 'איך אפשר להיות כל כך הרבה זמן לבד ביחד?' אנחנו יכולים. יש לנו את שלוות הנפש הזו ואת האיזי־גואינג. בלתי אפשרי להלחיץ את איל. יש לי פרטנר יד ביד לדרך. אבל בואי, אנחנו לא מדברות פה על הרמוניה מושלמת".

    

   עם בעלה איל קיציס. "יש לי פרטנר יד ביד לדרך" (צילום: אמיר מאירי)
    עם בעלה איל קיציס. "יש לי פרטנר יד ביד לדרך"(צילום: אמיר מאירי)

     

    תסבירי.

    "(צוחקת) אני אדם שבעיקר רוצה להיות בבית. איל, אחרי יותר משלוש שעות בין ארבעה קירות, כבר לא הוא. הוא חייב לצאת להתאוורר. הייתה לא מזמן שבת גשומה־גשומה. אני חשבתי, איזה כיף, נהיה בבית, נראה סרט עם הילדים ונכין מרק. ולא צריך להתלבש. הגדול שלנו יצא בדיוק כמוני, עם השמיכה בסלון, לא צריך שום דבר. איל הסתובב בבית הלוך חזור, הלוך חזור, ובסוף אמר, אני יוצא לסיבוב עם האוטו. שאלתי אותו: 'מה תגלה בסיבוב הזה שעוד לא גילית? אנחנו גרים באותו אזור כבר שנים'. הוא יצא ואיתו הבן הצעיר, סוס הפרא הקטן. בסדר, צריך לדעת לתת ספייס, ליטרלי, לבנאדם.

    "יש לי נטייה, בגלל שאמא שלי הייתה אומרת לי את זה תמיד, להגיד לאיל כשהוא נכנס הביתה: 'תחליף לטרנינג, למה לשבת בבית עם הג'ינס והנעליים?' אני אומרת את זה גם לילדים שלי"

     

    "יש לי נטייה, בגלל שאמא שלי הייתה אומרת לי את זה תמיד, להגיד לאיל כשהוא נכנס הביתה: 'תחליף לטרנינג, למה לשבת בבית עם הג'ינס והנעליים?' אני אומרת את זה גם לילדים שלי. זו הבדיחה עליי בבית. כשאבא שלי או האחיות שלי מגיעים, איל שואל: 'למה אתם לא שמים טרנינג? תרגישו בבית'. יום אחד הוא נכנס הביתה, ואמרתי לו: 'די, אם אתה לא הולך לשום מקום, שים טרנינג'. זו הייתה תקופה שהוא שיחק כדורגל וטניס והיו לו בארון הרבה בגדי ספורט. הוא לבש חליפת אדידס, כולל סרט על המצח ובידיים, והתיישב ככה בסלון. פעם הוא עשה לי דבר הפוך. אמרתי לו: 'נורא יפה לך ז'קט כשאנחנו יוצאים, אתה נורא חתיכי ככה', והוא הרי אפילו לא בעניין של חולצות מכופתרות, ילד נצחי. ואז יצאנו לארוחת ערב עם חברים והוא ירד עם החליפה של החתונה".

     

    לסיכום, מה תלבשו באולפן ביום הבחירות?

    "אם הייתי יכולה הייתי באה עם חליפת האדידס של איל והסרט על המצח".

     

    • הראיון המלא עם טלי מורנו מתפרסם בגליון "לאשה" החדש, השבוע בדוכנים

     

     

    הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
    הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
     
    הצג:
    אזהרה:
    פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד