אייקון מאויר בשבוע: ויויאן ווסטווד הפכה לאצולה ונשארה פאנקיסטית

עם ותק של 40 שנה באופנה, המעצבת בת ה-78 ניסחה את אופנת השוליים, פגשה את המלכה בלי ללבוש תחתונים ומקפידה להתקלח רק פעם בשבוע. הצגה או אידיאולוגיה?

ארז עמירןפורסם: 04.04.19 12:49
אופנה היא לא בהכרח משחק לילדים. המחווה שלי לויויאן ווסטווד (איור: ארז עמירן)
אופנה היא לא בהכרח משחק לילדים. המחווה שלי לויויאן ווסטווד (איור: ארז עמירן)
הגדירה את האסתטיקה של המהפכה האנטי-ממסדית והאנטי-אופנתית. ווסטווד, 1996 (צילום: AP)
הגדירה את האסתטיקה של המהפכה האנטי-ממסדית והאנטי-אופנתית. ווסטווד, 1996 (צילום: AP)
את לא צריכה להיוולד בארמון (או להיות מייגן מרקל) כדי להיות מלכה. 2005 (צילום: Giuseppe Cacace/GettyimagesIL)
את לא צריכה להיוולד בארמון (או להיות מייגן מרקל) כדי להיות מלכה. 2005 (צילום: Giuseppe Cacace/GettyimagesIL)
עשתה את כל המסע מחנות קטנה לאימפריית אופנה. 2006 (צילום: AP)
עשתה את כל המסע מחנות קטנה לאימפריית אופנה. 2006 (צילום: AP)
חוגגת השבוע יום הולדת 78. ווסטווד, 2019 (צילום: Thierry Chesnot/GettyimagesIL)
חוגגת השבוע יום הולדת 78. ווסטווד, 2019 (צילום: Thierry Chesnot/GettyimagesIL)

ויויאן ווסטווד

סליחה, במי מדובר? מעצבת האופנה הבריטית שידועה כ"סנדקית הפאנק" חוגגת השבוע יום הולדת 78, ומלמדת שאופנה היא לא בהכרח משחק לילדים. ויויאן ווסטווד היא ההוכחה כי יש עדיין דברים שמשתבחים עם הגיל ושאת לא צריכה להיוולד בארמון (או להיות מייגן מרקל) כדי להיות מלכה.

 

עיצבה את אופנת הפאנק. 1977 (צילום: Peter Cade/GettyimagesIL)
  עיצבה את אופנת הפאנק. 1977(צילום: Peter Cade/GettyimagesIL)

   

  אי אז בשנות ה-70 פגשה ווסטווד את מלקולם מקלארן, האמרגן של להקת הפאנק המיתולוגית הסקס פיסטולס וטיפוס שנוי במחלוקת בפני עצמו. יחד עם היו הפאוור קאפל של עולם המוזיקה והאופנה, ועמדו מאחורי "סקס" – חנות הבית הרשמית של הילדים הרעים, שהתאבזרו בקולרים, גרבוני רשת קרועים ותסרוקות מחודדות שהפכו לבסיס של סצנת הפאנק הלונדונית.

   

  אתגרה את הסטריאוטיפים המקובלים של מה זה "יפה". 1991 (צילום: AP)
   אתגרה את הסטריאוטיפים המקובלים של מה זה "יפה". 1991(צילום: AP)

    

   כך היא הגדירה את האסתטיקה של המהפכה האנטי-ממסדית והאנטי-אופנתית, שהתבססה על מחיקת הסטריאוטיפים המקובלים של מה זה "יפה". את ההשראות העיצוביות שלה היא ליקטה מבגדיהן של נשים בזנות, אופנוענים ומועדוני פֶטיש – עולמות תוכן שלא ממש חופפים לפרחוניות העולצת של האופנה הבריטית באותן שנים.

    

   למה אייקון? במשך 40 שנים של פעילות רציפה, עשתה ווסטווד את כל המסע מחנות קטנה לאימפריית אופנה, כשהיא אוספת בדרך פרס למעצבת הבריטית של השנה, פרס על מפעל חיים ותואר דיים ממלכת אנגליה אליזבת השנייה.

    

   היחס שלה למולדתה, כמו גם למונרכיה האנגלית, הוא מורכב. 1999 (צילום: AP)
    היחס שלה למולדתה, כמו גם למונרכיה האנגלית, הוא מורכב. 1999(צילום: AP)

     

    ווסטווד השכילה לזוז עם הזמן. היא נפרדה מהפאנק עוד לפני שיצא מהאופנה ועברה ממנו אל מה שכינתה "התקופה הפגאנית", ומשם אל "סגנון המעמד העליון", תחום שבו היא משתעשעת עד היום. היחס שלה למולדתה, כמו גם למונרכיה האנגלית, הוא מורכב. על המסלולים היא עושה כבוד לאייקונים בריטיים כמו בד הטרטן, הדגל והכתר, אבל את המלכה אליזבת היא הלכה לפגוש בלי תחתונים. בשנים האחרונות היא אפילו הפכה לחביבת השטיחים האדומים, עם שמלות קוטור רומנטיות הרחוקות שנות אור מהעור המשוסע ושרשראות הברזל של סיד וננסי.

     

    קצת קשה להיות מחתרתית ואנרכיסטית כשאת עשירה כקורח ושולטת בארבעה קווי אופנה. 2004 (צילום: Graeme Robertson/GettyimagesIL)
     קצת קשה להיות מחתרתית ואנרכיסטית כשאת עשירה כקורח ושולטת בארבעה קווי אופנה. 2004(צילום: Graeme Robertson/GettyimagesIL)

      

     היום היא נשואה למנהל הקריאטיבי של בית האופנה שלה ומתחזקת איתו זוגיות מלוכלכת. כלומר, היא נוהגת להתרחץ רק פעם בשבוע, הוא מסתפק בפעם בחודש. ללכלוך הזה יש אג'נדה אקולוגית מהסוג המטורלל למדי, שהרי לכל סרחון ראוי שתצורף אידיאולוגיה. מלבד היגיינה מפוקפקת, ווסטווד מנופפת בדגלים נוספים: נגד חימוש גרעיני, נגד חוקי הלחימה בטרור, ובעד זכויות אזרח ועצמאות לסקוטלנד.

      

     למה לא? קצת קשה להיות מחתרתית ואנרכיסטית כשאת עשירה כקורח ושולטת בארבעה קווי אופנה, עשרות חנויות ברחבי העולם ושיתופי פעולה עם מותגים כמו סווטש ומליסה. כשהפעילות המחתרתית היחידה שלך היא להתרחץ רק פעם בשבוע, לריח הגוף המפוקפק מתווספת גם צחנה קלה של צביעות.

      

     ובכל זאת: בשנות ה-70 וה-80 היא הגדירה את המראה של הדור החדש – הישג שלא הרבה מעצבים יכולים להתהדר בו. גם היום, בגיל 78, היא עדיין יודעת לעשות בגדים יפים שמביאים איתם את הכוח להצית שינוי תרבותי.

      

     מלבד היגיינה מפוקפקת, ווסטווד מנופפת בדגלים נוספים: נגד חימוש גרעיני, נגד חוקי הלחימה בטרור, ובעד זכויות אזרח ועצמאות לסקוטלנד. 2008 (צילום: AP)
      מלבד היגיינה מפוקפקת, ווסטווד מנופפת בדגלים נוספים: נגד חימוש גרעיני, נגד חוקי הלחימה בטרור, ובעד זכויות אזרח ועצמאות לסקוטלנד. 2008(צילום: AP)

       

      מה זה אייקון אחד בשבוע?

      עולם הזוהר זוכה ממני בדרך כלל להתייחסות ביקורתית וחשדנית (וגם אני רואה בעצמי לפעמים את המבוגר הממורמר), אך אני חייב להודות שיש בו צדדים שמרגשים אותי בכל פעם מחדש. היוזמה "אייקון אחד בשבוע" משלבת שלוש אהבות גדולות שלי – איור, אופנה וסקרנות, או אפילו אובססיביות, לחייהם של מפורסמים.

       

      בכל שבוע אבחר דמות אחת שמבחינתי ראויה לתואר המחייב "אייקון אופנה", מקומי או בינלאומי, שאותה אאייר ואשתף כאן. אתם מאוד מוזמנים להציע הצעות משלכם לאייקונים לאיור, או להתווכח עם הבחירות שלי.

       

        

       והאם שרה ג'סיקה פרקר היא אייקון או קורבן אופנה?

       איך הפכה שרה ג'סיקה פרקר לכוכבת אופנה? לחצו על התמונה לכתבה המלאה (צילום: AP)
       איך הפכה שרה ג'סיקה פרקר לכוכבת אופנה? לחצו על התמונה לכתבה המלאה (צילום: AP)

        

        

        
       הצג:
       אזהרה:
       פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
       מעצב אופנה, מרצה בשנקר, מאייר, אבא (של גאיה ושירה), מאמין שאופנה היא תרבות שאפשר (ורצוי) לדבר עליה, ולא רק ללבוש, ולא שוכח לרגע שמתחת לבגדים כולנו עירומים