השדרנית ואשת העסקים נישאו - והקימו מועדון וחלל עבודה לנשים

גלית בן שמחון התחילה עם לימור דהאן בדיוק כשזו החליטה להפוך לאם יחידנית. 10 שנים אחרי, הן מגדלות יחד את הבת שנולדה ומשיקות את הבייבי החדש 'פנתרה'

לימור דהאן (מימין) וגלית בן שמחון. "אנחנו לא מגיעות ממקום של מחאה והאשמה. מחאה מנציחה את התלות" (צילום: דנה קופל)
לימור דהאן (מימין) וגלית בן שמחון. "אנחנו לא מגיעות ממקום של מחאה והאשמה. מחאה מנציחה את התלות" (צילום: דנה קופל)

בוקר אחד, לפני עשר שנים, נכנסה שדרנית הרדיו לשעבר לימור דהאן (50) למרפאת נשים ועברה טיפול ראשון במטרה להיכנס להיריון. היא הייתה אז רווקה לסבית, בוגרת כמה מערכות יחסים ארוכות שהסתיימו, והבינה שהיא רוצה מאוד להיות אמא. באותו ערב יצאה דהאן למועדון ה"למון" בדרום תל־אביב, כשפתאום ניגשה אליה מישהי, שאלה "מה את שותה?", והוסיפה תוך שהיא מסמנת באצבעותיה על הרצפה: "את רואה את הריבוע הזה? את עומדת כאן ולא זזה, אני הולכת להביא דרינקים".

 

לאישה הזו קוראים גלית בן שמחון (56), אשת עסקים, לשעבר הבעלים של "מינרווה", פאב לסבי תל־אביבי ומי שבשנים האחרונות היא בעלת חברת THE TEAM TLV לייעוץ אסטרטגי, שעם לקוחותיה נמנים בנקים גדולים וחברות ביטוח.

לימור: "כבר בדייט הראשון סיפרתי לה שאני בתהליך להיות אמא. אמרתי לעצמי, הרי אין סיכוי שאהיה איתה יותר משבוע, אז מה זה משנה"

 

לימור, באמת עמדת במקום וחיכית לה?

"כן, זו הייתה השנייה שהתאהבתי בה. כבר בדייט הראשון סיפרתי לה שאני בתהליך להיות אמא. אמרתי לעצמי, הרי אין סיכוי שאהיה איתה יותר משבוע, אז מה זה משנה".

בן שמחון: "ואני אמרתי לעצמי, היא אישה בת 40, מה הסיכוי שהיא באמת תצליח להיכנס להיריון. הייתי בטוחה שייקח לה הרבה זמן ובינתיים אני איהנה (צוחקת). לא התכוונתי להתחתן איתה. שמתי עליה עין שנים לפני כן, אבל היא הייתה בזוגיות ומאוד נאמנה, וגם אני הייתי בזוגיות. כששתינו היינו פנויות, התחלתי איתה".

גלית: "ואני אמרתי לעצמי, היא אישה בת 40, מה הסיכוי שהיא תצליח להיכנס להיריון. הייתי בטוחה שייקח לה הרבה זמן ובינתיים אני איהנה"

 

אף אחת מכן לא חשבה שיש לקשר הזה סיכוי.

דהאן: "גלית הייתה מאוד מסוכנת בעיניי. זה היה הדימוי שלה בקהילה. הייתי רגילה כל השנים להיות הדומיננטית במערכות היחסים שלי, כי אני לימור דהאן מהרדיו וכל זה. אהבתי את הפוזיציה הזו, החזקה, עד שהפסיק להיות כיף ונהיה ריק. ואז פגשתי את גלית, שהיא 'כוכבת רוק' הרבה יותר ממני, וויתרתי על המקום הזה באהבה. גלית הסעירה אותי. על ההתחלה היא אמרה לי: 'אני אעשה לך את המוות'. זה היה משפט החיזור שלה. זה הדליק אותי. איזה יופי, מישהי מעזה להגיד לי דבר כזה, מעניין איך יהיה לי. הסתכלתי עליה, צחקתי ואמרתי: 'Bring It On'. והיא באמת הביאה".

 

ואת הבאת בת, כתשעה חודשים אחרי שהיכרתן.

"נכנסתי להיריון די מהר. נדמה לי שנקלטתי כבר בהזרעה השנייה, שאליה גלית באה איתי. היום אלכס כמעט בת תשע, וגלית אימצה אותה באופן רשמי".

 

"אנחנו טורפות וציידות־על וגם יש לנו רחם" (צילום: דנה קופל)
  "אנחנו טורפות וציידות־על וגם יש לנו רחם"(צילום: דנה קופל)

   

  ארבע אמהות

  תקציר הפרקים הקודמים: בן שמחון, ילידת אשדוד, גדלה מגיל 14 עד 18 בפנימייה, לאחר גירושיהם של הוריה. היא נישאה בגיל צעיר לגבר, ילדה שני ילדים (עידן, בת 32 ונמרוד בן 26), ושעטה קדימה. בגיל 28 כבר הייתה סמנכ"לית בחברת הביטוח AIG ובגיל 30 התאהבה לראשונה באישה, מנהלת שעבדה לצדה.

   

  "זה היה בלתי צפוי, לא דמיינתי לשנייה שאני לסבית, אבל זה התפתח והתעצם וככל שנכנסנו לקשר יותר אינטימי הבנתי את הפספוס שהיה לי כל החיים. עד שהכרתי אותה, הסקס לא היה סקס, אלא משהו שצריך לעשות כי צריך לשמור על הזוגיות, חלק מהמטלות. איתה גיליתי את ההתרגשות ואת התשוקה. שם פגשתי את האושר האמיתי, כשגיליתי מי אני".

  לימור: "את תמיד מגיעה לקשר עם איזה נרטיב קדמוני, שלפיו קודם מכירים ואז יוצאים ואז עוברים לגור ביחד ואז מתחתנים. אבל אצלנו הכל קרה הפוך, קודם הבאנו ילדה יחד ואחר כך החלפנו טבעות"

   

  בן שמחון יצאה מהארון, התגרשה וניהלה זוגיות של 12 שנים עם ג'יין סטיוארט, מטפלת בשיאצו וטווינה. לשתיים בת משותפת, ניקיטה, היום בת 16. שלוש שנים לאחר פירוק הזוגיות היא פגשה את דהאן, ולא רצתה להיכנס למערכת יחסים מחייבת. "החלטתי שמוסד הנישואים צריך להימחק", היא נזכרת, "רציתי לחיות חיים פוליאמוריים, חשבתי שדינן של מערכות יחסים להיגמר כי זה שיעמום שממצה את עצמו ולא מתפתח. מערכות היחסים שהיו לי עד אז הגיעו לסטגנציה ונעצרו, גם משום שצמחתי למקומות אחרים. ואז ראיתי את לימור וזיהיתי עוצמות אחרות".

   

  דהאן, שהייתה אחת משדרניות הרדיו הפופולריות בגלי צה"ל בשנות ה־90 ובשנים האחרונות עוסקת בפסיכותרפיה, פגשה את בן שמחון למודת אכזבות, לאחר מערכת יחסים עם אישה שהסתיימה גם היא אחרי תריסר שנים, ולפניה היו עוד שתי מערכות יחסים ארוכות.

  הן נישאו בטקס צנוע לפני שש שנים. "את תמיד מגיעה לקשר עם איזה נרטיב קדמוני, שלפיו קודם מכירים ואז יוצאים ואז עוברים לגור ביחד ואז מתחתנים. זה אותו הדבר גם אצל לסביות", אומרת דהאן. "אבל אצלנו הכל קרה הפוך, קודם הבאנו ילדה יחד ואחר כך החלפנו טבעות".

   

  ואיך שלושת הילדים האחרים של גלית משתלבים בחייכן?

  בן שמחון: "כמו משפחה מורחבת לכל דבר ועניין. אנחנו משפחה מאוד מאוחדת וצמודה. נמרוד אומר שיש לו ארבע אמהות, כולל ג'יין ואשתו של האקס שלי".

   

  איך נראתה הזוגיות שלכן בתחילת הדרך, כשלימור הייתה בהיריון וגלית נחשבהלרווקה הוללת?

  דהאן: "גלית לימדה אותי למתוח את הגבולות. היא הייתה יוצאת שלוש פעמים בשבוע לבד, ובאה אליי לדירה בשלוש לפנות בוקר עם ריחות של אלכוהול וסיגריות, ואני ידעתי שהיא פלירטטה עם כל הנשים על הבר, ולא הייתה לי שום בעיה עם זה. להפך, אהבתי את זה. לא הייתה בי הקנאה שאנחנו מתוכנתים לה - רגע, היא הסתכלה אולי על מישהי אחרת. רק חשבתי, איזה כיף לי, שיש לי אישה נערצת ושהיא באה אליי. אלה קפיצות רוחניות שאי־אפשר לעשות לפני גיל 40".

  לימור: "גלית הייתה יוצאת לבד, ובאה אליי לדירה בשלוש לפנות בוקר עם ריחות של אלכוהול וסיגריות. ידעתי שהיא פלירטטה עם כל הנשים על הבר, ולא הייתה לי בעיה עם זה"

   

  גלית, באיזה אופן הקשר עם לימור שינה אותך?

  "לימור היא אהבת חיי. זה לפגוש את השכינה. כל החיים אמרתי שאני רוצה כזה ולא היה לי. פתאום קיבלתי את האישה עם העיניים האלה, הרגישות הזו וההכלה. אני מסתכלת לה בעיניים והיא בוכה. אני מאמינה לאהבה שלה, היא לא התאהבה בקליפה שלי".

  דהאן: "זה נשמע כאילו רק אני מכילה אותה, אבל גם גלית יכולה להכיל הכל, גם מורכבויות ואנשים וסיטואציות מטורפות לחלוטין. הכל בסדר מבחינתה ואין משהו שהוא יוצא מגדר הרגיל. אני יכולה לכעוס עליה ולהטיח בה דברים, והיא תקבל אותם כמחמאה. אני אזרוק עליה כיסא, והיא תגיד: 'את אוהבת אותי באמת'. זה סוער, אבל מאפשר לי להתחבר למקומות שבי שלא העזתי מעודי לחשוף.

  "אחד המאפיינים של גלית הוא היכולת לזוז קדימה, כמו זרעון שחודר פנימה. אין אצלה מחשבות שליליות, היא מוציאה אותי מאזורי הנוחות שלי. היא גורמת לי להתאמץ. וזה משמח שגם בגיל 50, אחרי עשר שנים ביחד, יש לנו תינוק חדש, שהפעם היא החליטה עליו (צוחקת). החזירה לי".

   

   

  ליווי עסקי

  לתינוק החדש קוראים "פנתרה", חלל עבודה ומועדון עסקים לנשים בלבד, שהושקעו בו שישה מיליון שקל מעשרה משקיעים. המתחם שהושק לפני כחודשיים, ברחוב הארבעה בתל־אביב, כבר מאכלס כ־180 מנויות חודשיות ויכול להכיל עד 600 נשים. היזמיות מתעקשות שהוא לא גרסה נשית לחללי העבודה הפופולריים דוגמת WeWork.

   

  הן צירפו לניהול את אשת הדיגיטל שני בורשטיין (42), אם חד־הורית טרייה, ושלושתן מתכננות להמשיך בעיסוקים הקודמים שלהן, לצד ניהול המקום.

  גלית: "לבעלות עסק עצמאי, מנוי בחלל עבודה זו הוצאה מוכרת, בניגוד לפגישות בבתי קפה, למשל. בנוסף, הנטוורקינג שהן עושות כאן זול יותר מכל פרסום בפייסבוק"

   

  סיור במקום מגלה חלל מעוצב, שטיחים אתניים, פרקט יפהפה, חדרים קטנטנים להשכרה, חדר ישיבות, קליניקה לרפואה אלטרנטיבית לשירות החברות (בתשלום), בר שיגיש אוכל ממסעדת הבייקרי, מרחב להרצאות עם במה קטנה ועשרות מקומות ישיבה בחלל הגדול, השיתופי. "המטרה היא ליצור מקום שיציע לאישה קרייריסטית את כל האקו־סיסטם שהיא צריכה כדי להצליח. הגאונות של חללי העבודה היא שאת חוסכת לעצמך את כל ההתנהלות מול שכירות, חשמל וארנונה".

  נכון לעכשיו, הן מתכננות לפתוח חללים נוספים, שניים בתל־אביב, אחד מהם יהיה עם גן לילדים עד גיל שלוש, והסניף השלישי יכלול חדר כושר.

   

  מה הערך המוסף שלכן? במה אתן שונות ממרחבי עבודה אחרים?

  בן שמחון: "הדבר החשוב הוא שכל שנה נאתר 15 יזמיות שאנחנו מאמינות בהן. הכוונה להקים קרן הון סיכון ולגייס כסף שיושקע במיזמים שלהן. בתהליך הליווי העסקי שאני עושה גיליתי שלעסקים קטנים ובינוניים יש שתי בעיות קשות: הם לא מוצאים את היועצים הנכונים וחסרים להם קשרים עסקיים. הבעיות האלה חריפות יותר אצל נשים. תוסיפי את זה שאני פמיניסטית, לסבית, שכל חיי, בדם שלי, זה לעזור לנשים - אז תביני מה היתרון שלנו".

   

  ואיך זה לעבוד עם בת הזוג שלך?

  "לא ראיתי דרך אחרת לשתף בהתרגשויות שלי את לימור, שהיא אשת תוכן עם איכויות. ידעתי מה המשמעות של עסק חדש. את לא בבית. את עסוקה כל היום. רציתי אותה איתי".

   

  יקר ואקסקלוסיבי

  גם בבחירת השם "פנתרה" הושקעה מחשבה. "אנחנו טורפות וציידות־על וגם יש לנו רחם", מסבירה בן שמחון. "אנחנו לא מחכות לאף אחד, אלא לוקחות אחריות ועושות כסף שמביא איתו כוח והשפעה. הרעיון הוא לייצר שפע במקום שבו נשים מתכנסות".

  "אנחנו לא מגיעות ממקום של מחאה והאשמה. מחאה מנציחה את התלות", אומרת דהאן.

  גלית: "אמא שלי הייתה אישה שתלויה כלכלית בחסדיהם של גברים, ואמרתי, אני בחיים לא אהיה תלויה במפרנס. כל עוד זה תלוי בי, אלמד נשים איך להיות עצמאיות ולא לסמוך על אף אחד"

   

  חשבתן על כך שיש נשים שלא רוצות להיות חברות במועדון עסקי לנשים בלבד?

  "לא יהיו פה רק נשים. זה חלל שמיועד לעסקים שבבעלות או שותפות של נשים. גבר שיש לו שותפה או מנכ"לית אישה, מוזמן לבוא אלינו".

   

  בואו נדבר קצת על מחירים.

  בן שמחון: "יש מסלול מוזל של 490 שקל לחודש, שמאפשר כניסה משלוש אחר הצהריים, והוא מתאים יותר לנשים צעירות שאין להן ילדים. מסלול נוסף, שמחירו 790 שקל, מקנה כניסה ל־40 שעות חודשיות, ועוד מסלול שמחירו 1,200 שקל מאפשר להגיע בכל שעה למתחם השיתופי ולקבל את כל השירותים ללא הגבלה. מי שתרצה לשכור חדר פרטי תשלם 2,700 שקל לחודש".

   

  לא זול.

  "צריך להבין שלבעלות עסק עצמאי, מנוי בחלל עבודה זו הוצאה מוכרת, בניגוד לפגישות בבתי קפה שאינן. בנוסף, הנטוורקינג שהן יכולות לעשות כאן זול יותר מכל פרסום בפייסבוק והן מקבלות גם הרצאות חינם".

   

  ובכל זאת, המקום משדר אקסקלוסיביות. אתן לא חוששות להרחיק קהלים מסוימים?

  "החלטנו שכדי לקצר פערים צריך לקחת את החזקות ולחזק אותן עוד יותר. יש אצלנו נשים מאשדוד, חיפה ובאר־שבע. אבל אם אני אתחיל לטפל, כמו כל העמותות שהן קדושות בעיניי, בנשים שאין להן מכנה משותף שממנו אוכל להזניק את העסק שלהן - לא אגיע לאף מקום. אני חייבת לקחת קודם כל את שכבת נשות העסקים שכבר מבינה את השפה ויש לה תשתית ומיתוג".

   

  בשביל בן שמחון, מלבד הרצון להרוויח ולהצליח, המתחם החדש הוא גם ניסיון לעשות תיקון של חוויית ילדות קשה. "אני זוכרת את אמא שלי שהתגרשה כשהייתי בת 14, הולכת ברחוב עם עגלה, חוצה את הכביש ומתחילה לבכות", היא משחזרת. "אמא הייתה אישה שתלויה כלכלית בחסדיהם של גברים, ואני זוכרת שאמרתי, אני בחיים לא אהיה תלויה בגבר או מפרנס, במישהו שיבוא ויציל אותי. עד היום אני מרגישה את הכאב ההוא בבטן. אמרתי, כל עוד זה תלוי בי, אני אלמד נשים איך להיות תמיד עצמאיות כדי שלא יצטרכו לסמוך על אף אחד".

   

  הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
  הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
   
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד