צילום: שי יחזקאל

למה באמת כלבים מסתובבים במעגלים ומרחרחים זה את זה?

ועוד כמה הסברים מרתקים לדברים מוזרים מאוד שהחברים הפרוותיים שלנו נוהגים לעשות - כמו לקפוץ על כלבים אחרים, גם אם הם מסורסים ולאכול עשבים ועלים

למה אתה כלב? התופעות המוזרות של חיות המחמד (צילום: Shutterstock)
למה אתה כלב? התופעות המוזרות של חיות המחמד (צילום: Shutterstock)

1. מרחרחים ישבנים של כלבים אחרים

למה: לכלבים יש חוש ריח חזק במיוחד, פי 10,000 לערך מחוש הריח האנושי, והוא החוש המוביל שלהם. מרחרוח מהיר של ישבנו של כלב אחר כלבים מקבלים את כל המידע הדרוש להם על הכלב שזה עתה פגשו: מין, גיל, עד כמה הוא דומיננטי, מה המצב הבריאותי שלו ואפילו אם הוא במוד לשחק. אם המידע לא מתאים לציפיות, הכלב ימשיך הלאה לדרכו, עד לישבן הבא.

 

2. אוכלים צואה

למה: קשה לחשוב על הרגל דוחה יותר מאכילת צואה, אבל התופעה הזאת כל כך נפוצה שיש לה אפילו שם: Coprophagia, ורוב הכלבים נוטים לעשות את זה. לפי אחת התיאוריות, מדובר בהתנהגות אבולוציונית - כשהכלבים היו חיות בר, הכלבות נהגו לאכול את צואת הגורים שלהן כדי שחיות בר אחרות לא יוכלו להריח את ריח הגורים ולטרוף אותם.

 

אחרים טוענים שכלבים אוהבים במיוחד לאכול צואת חתולים, כי היא מכילה שאריות מזון חתולים שלא התעכלו כראוי, וייתכן אפילו שהוא טעים יותר ממזון כלבים, כי הוא מכיל יותר שומן. לא משנה מה הסיבה, כדאי למנוע מהכלב לאכול צואה, כי היא עלולה להכיל מזהמים שונים, כמו גם תולעת הפארק, שיכולים להזיק לו ואפילו להביא למותו.

 

3. מסתובבים במעגל לפני שהם מתיישבים

למה: גם כאן מדובר כנראה בהתנהגות אבולוציונית, שהיא סוג של סימון טריטוריה. כשכלבים היו חיות בר, הם נהגו "לסדר" את השטח שבו רצו לנוח או לישון. באמצעות הסיבוב במקום, הם סילקו מפגעים כמו עלים, זוחלים וחרקים מהמקום.

 

4. מנסים "לשגל" כלבים אחרים גם אם הם מסורסים/מעוקרות

למה: כלבים קופצים על חלקם האחורי של כלבים אחרים מכל מיני סיבות, ולא רק בגלל רצון לקיים איתם יחסי מין. הם עושים את זה כחלק ממשחק (וכן, גם נקבות עושות את זה) ובעיקר כדי להפגין שהם דומיננטיים יותר או שהם נרגשים ורוצים להוציא אנרגיות.

 

5. אוכלים עלים ועשבים

למה: אם הכלב שלכם אוכל חתיכות גדולות של עשב ולא לועס אותן, ייתכן מאוד שהוא סובל מכאב בטן או בעיות עיכול ורוצה להקיא, אבל אם הוא לועס את העשבים, ייתכן שהם פשוט טעימים שלו. באכילת עשבים אין נזק, אבל כדאי שהכלב לא יאכל עשבים במקומות שמרוססים בחומרי הדברה, כמו באזורים שמטופלים על ידי העירייה או המועצה. כמו כן, אם הכלב אוכל פתאום הרבה עשב, כדאי לנסות להחליף לו את האוכל כי ייתכן שהוא סובל מחסרים תזונתיים.

 

ייעוץ מקצועי: נעמה רולניק, יועצת אימוץ ויועצת התנהגות בעלי חיים באגודת צער בעלי חיים בישראל

 

  חוכמת בעלי החיים: תוכים אינטליגנטיים ופילים מתחשבים, הקליקו על התמונה:

   

  אל תגידו מוח של ציפור. הקליקו לכתבה (צילום: Shutterstock)
  אל תגידו מוח של ציפור. הקליקו לכתבה (צילום: Shutterstock)

   

  הגיליון החדש של מגזין מנטה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי יחזקאל)
  הגיליון החדש של מגזין מנטה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי יחזקאל)
   
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד