הצליחה לבטל דוח חניה בשל טענה מפתיעה:"היתה לי טפשת הריון"

יעל אור־לי ביטלה דוח בטענה שסבלה מ'טפשת היריון'. 'זו בכלל תופעה גאונית', היא אומרת. 'מדענים גילו שבהיריון חלק מתאי הזיכרון מגויסים לטובת הכנת המוח לאמהות'

יעל אורלי. "אני לא נגד אג'נדה פמיניסטית והיריון זה לא מחלה, אבל הוא כרוך בשינויים פיזיים לא נעימים, כמו בחילות, כאבי גב, סוכרת וכן, גם שינויים במוח" (צילום: אוהד צויגנברג)
יעל אורלי. "אני לא נגד אג'נדה פמיניסטית והיריון זה לא מחלה, אבל הוא כרוך בשינויים פיזיים לא נעימים, כמו בחילות, כאבי גב, סוכרת וכן, גם שינויים במוח" (צילום: אוהד צויגנברג)

"לפני כארבעה חודשים חניתי במתחם התחנה בירושלים", מספרת יעל אור־לי (30), נשואה ואם לבת שלוש. "בדיוק כשהתכוונתי להפעיל את ה'פנגו' הטלפון צלצל. סיימתי את השיחה, יצאתי לפגישה ושכחתי. כשחזרתי ראיתי דוח בסך 100 שקל על האוטו ונדהמתי, הרי שמתי פנגו. נכנסתי לאפליקציה וראיתי שבכלל לא הפעלתי אותה. זה בכלל היה יום של טפשת, גם את הטלפון שכחתי על אחד הספסלים שם, מזל שמנהל המתחם מצא והחזיר לי אותו".

 

איך חשבת על הנימוק המשכנע?

"ישר הבנתי שזו טפשת היריון, כי זה היריון שני שלי. הגעתי הביתה עם הדוח, והחלטתי לנסות לערער כי זה באמת לא היה בשליטתי. בדרך כלל אני אדם מסודר מאוד ורק בגלל ההיריון שכחתי. צירפתי לערעור מסמך שמעיד שאני בהיריון וצילום מחקרים שמסבירים את התופעה".

"אנטי פמיניסטי? לא צריך לקחת כל דבר כל כך ברצינות, יש פה קטע משעשע ולא נורא לצחוק קצת. מצד שני 'טפשת' זו באמת לא המילה הנכונה לתופעה שהיא גאונית בעיניי"

 

אז מה זה "טפשת היריון" לפי המחקרים שקראת?

"קראתי, למשל, מחקר שהתפרסם באתר Ynet שהסביר שמדובר במצב שבו הדעת משתבשת וגורמת לשכחה של פעולות בסיסיות. מדענים גילו שבזמן ההיריון חלק מתאי הזיכרון מגויסים לטובת התפתחות 'תאים אמהיים', מה שאמור לסייע לאם הטרייה להיקשר לתינוק ולהתכונן לתובענות שכרוכה באמהות".

 

ובכל זאת, המושג "טפשת" קצת אנטי פמינסטי ולא בדיוק מחמיא לנו.

"אנטי פמיניסטי? לא צריך לקחת כל דבר כל כך ברצינות, יש פה קטע משעשע ולא נורא לצחוק קצת. מצד שני 'טפשת' זו באמת לא המילה הנכונה לתופעה שהיא גאונית בעיניי. זה שהמוח מכין את הגוף לטיפול מיטבי בתינוק זה נס, ועזבי שכל ההיריון זה נס בפני עצמו. אני לא נגד אג'נדה פמיניסטית והיריון זה לא מחלה, אבל הוא כרוך בשינויים פיזיים לא נעימים, כמו בחילות, כאבי גב, סוכרת וכן, גם שינויים במוח".

 

מתי שמעת לראשונה על התופעה?

"כבר בהיריון הראשון ראיתי כל מיני סרטונים בפייסבוק. גם ערוץ 'כאן' הוציאו סרטון הסבר על התופעה. כשראיתי אותו אמרתי: 'וואלה, זה אני'. עוד לא התאוששתי מהלידה הראשונה וכבר נכנסתי לעוד טפשת".

 

זה באמת משפיע על חייך?

"בהחלט. אני רוצה לעשות משהו ומוצאת את עצמי עושה משהו אחר. למשל, הייתי צריכה לנסוע לרופא בקצה העיר ומצאתי את עצמי במרכז העיר. אני הולכת לחדר ולא זוכרת מה באתי לעשות. הכנסתי את הקומקום לארון במקום את הקפה, שמתי שקית במגירה של הסכו"ם, ואחר כך חיפשתי אותה שעות".

"צחקו עליי, אמרו לי שבחיים לא יבטלו לי דוח בגלל סיבה כזאת, והנה, הפתעתי את כולם"

 

יש לי חדשות בשבילך, זה קורה לכולנו כל הזמן.

"אני חושבת שזה מתגבר בהיריון, ובכל אופן לי זה לא קרה לפני. היה לי זיכרון ממש טוב, זכרתי מספרים, שמות ותאריכים בלי בעיה, ועכשיו פחות".

 

איך הגיבו בסביבתך הקרובה על הכוונה שלך לערער?

"צחקו עליי, אמרו לי שבחיים לא יבטלו לי דוח בגלל סיבה כזאת, והנה, הפתעתי את כולם. שלושה חודשים לאחר ששלחתי את פנייתי קיבלתי תשובה במייל ממחלקת החניה בעירייה, שבה נכתב שהם בחנו את המקרה ועקב הנסיבות שהצגתי בפניהם הדוח בוטל. על הביטול הייתה חתומה אישה. אולי זה מסביר את התשובה, שהיא לא מובנת מאליה".

 

במה את עוסקת?

"אני צלמת, בוגרת מגמת צילום בבצלאל. אחרי הלידה הראשונה הבנתי את הצורך בצילומים אמנותיים של רגעים שחבל לפספס, והקמתי עסק לצילומי היריון, תינוקות ומשפחות. דווקא היום, כשכל אחד מסתובב עם מצלמה ביד, גובר הצורך של הצילום המקצועי והאמנותי, כי אנשים מבינים שיש הבדל. אני כבר בחודש שביעי להיריון, והשבוע קבעתי עם חברים מבצלאל שיעזרו לי לצלם את עצמי. אני רק מקווה שלא אשכח להגיע".

 

הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: דניאל אלסטר, סגנון: סימה בן דוד)
הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: דניאל אלסטר, סגנון: סימה בן דוד)
 
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד