"תמיד הכי טוב לחזור הביתה", כתב אילן רמון בחללית - אבל הוא לא חזר

יום לפני שאמור היה לנחות עם המעבורת קולומביה, כתב האסטרונאוט הישראלי מכתב למשפחתו, שכלל תיאורים של החוויה שעברה עליו. אלה היו מילותיו האחרונות

טל עזרפורסם: 04.03.19 02:35
אילן רמון ז"ל באימונים בנאס"א לקראת השיגור לחלל, 2002. "זה נראה חלום. זו אינה המציאות!" (צילום: NASA, לע"מ)
אילן רמון ז"ל באימונים בנאס"א לקראת השיגור לחלל, 2002. "זה נראה חלום. זו אינה המציאות!" (צילום: NASA, לע"מ)
האלמנה רונה ז"ל והבן הבכור אסף ז"ל ליד ארונו של אילן. "הלוואי שהייתי יכולה להיות שם איתך" (צילום: David Silverman/GettyimagesIL)
האלמנה רונה ז"ל והבן הבכור אסף ז"ל ליד ארונו של אילן. "הלוואי שהייתי יכולה להיות שם איתך" (צילום: David Silverman/GettyimagesIL)

עם המראתה של בראשית, החללית הישראלית הראשונה שנשלחה לירח, נזכרו רבים בטרגדיה של אילן רמון, שיצא גם הוא לחלל - ולא חזר ממנו. זה היה לפני 16 שנים, 16 בינואר 2003, כשמעבורת קולומביה שוגרה לחלל במטרה לבצע סדרת ניסויים מדעיים. היו עליה שבעה אנשי צוות, ובהם אל"מ אילן רמון, הטייס הישראלי שהיה אחראי לניסוי שבוצע בשיתוף פעולה בין סוכנויות החלל של ארצות הברית וישראל.

 

ב-1 בפברואר 2003, אחרי 16 ימים בחלל, כששבה קולומביה לתחומי האטמוספרה לקראת נחיתה, אירעה תקלה טכנית, והמעבורת התפרקה בשמי טקסס. עיני כל העולם ננעצו בחרדה במסכי הטלוויזיה. כשנודע שאילן רמון, האסטרונאוט הישראלי הראשון, נהרג - עם ישראל הרכין ראש בתדהמה ובצער.

 

צפו בכתבה על חייו ומותו של אילן רמון ז"ל:

 

 

רמון, יליד 1954, חלם להיות אסטרונאוט כבר בגיל צעיר. מרגע ששמע את ניל ארמסטרונג, האסטרונאוט האמריקאי הראשון שנחת על הירח, אומר את המילים "צעד קטן לאדם, צעד גדול לאנושות", הוא סימן לעצמו מטרה להגיע לחלל. ב-1972 התגייס לחיל האוויר, ולמרות בעיה בריאותית, סיים את קורס הטיס בהצטיינות. הוא שירת כטייס קרב, ולאחר שחרורו השלים תואר בהנדסת אלקטרוניקה ובמחשבים. ב-1988 חזר לחיל ושירת בתפקידים בכירים, ובכל התקופה ניהל יומן זיכרונות. "למי? כנראה שרק לי. בשביל מה? לא ברור בדיוק", כתב ביומנו ב-5 ביוני 1983. "פשוט חבל שכל מה שחושבים, נשכח כעבור זמן. אדם שחי בלי מטרה מסוימת שהחליט להשיג, או יותר נכון, בלי שהחליט מהם החיים, מה הוא דורש ורוצה מהחיים, מה הוא רוצה להשיג בשנות חייו – אדם כזה, שלא חשב על כל אלה, מבזבז את חייו".

 

ב-1995 התגשם חלומו, והוא נבחר לייצג את ישראל בטיסה לחלל של נאס"א. "מי יכול היה להאמין שאהיה לאסטרונאוט הישראלי הראשון של מדינת ישראל? שאבחר לייצג את מדינת ישראל מחוץ לתחומי כדור הארץ וכוח המשיכה!" כתב ביומנו ב-7 בנובמבר 1997. "זה נראה חלום. זו אינה המציאות! האם אתעורר לפתע ובאמת איווכח שהכל חלום ושצריך להתפכח, או שמא יימשך החלום הזה, ובאמת ארחף בתוך מעבורת החלל של נאס"א?"

 

ב-1998 עבר עם אשתו רונה וארבעת ילדיהם למתקן אימונים לאסטרונאוטים ביוסטון. ב-27 באפריל 1999 הוא שלח לעזר ויצמן, נשיא המדינה דאז, את תמונתו הרשמית כאסטרונאוט, וכתב: "בעוד כשנתיים, כאשר אשא את דגל ישראל אל החלל, כנציג העם בישראל והעם היהודי כולו, יהיה בכוונתי לנצל את ההזדמנות הנדירה והמיוחדת הזו שניתנה לי, להעברת שדר ומסר לעם בישראל ולעם היהודי באשר הוא – להתאחד ולאחד שורותיו – כי זהו צו השעה!" ויצמן השיב לו: "אילן חביבי, אינני יודע אם נפגשנו אי פעם בין ענני שמי חיל האוויר, אבל אחרי שתפרוץ לחלל, בוודאי ניפגש. הרבה הצלחה, הנאה ונחת".

 

רמון (משמאל) וצוות המעבורת במסיבת עיתונאים שקיימו בחלל. "הריחוף מדהים, הצוות נהדר" (צילום: אבי אוחיון, לע"מ)
  רמון (משמאל) וצוות המעבורת במסיבת עיתונאים שקיימו בחלל. "הריחוף מדהים, הצוות נהדר"(צילום: אבי אוחיון, לע"מ)

   

  לפני שהמריא, הכין רמון גלויות בכתב ידו לרונה ולילדים, שבהן שלח את ברכתו ואת אהבתו. המשפחה קיבלה אותן כשהוא כבר היה בחלל, ושלחה לו מיילים לחללית. כך כתב לו בנו הבכור, אסף, שהיה אז בן 15: "אבא שלי, כאשר אתה עושה היסטוריה, אני כאן למטה, מחכה לך. כשאני חושב עליך, אני מתמלא גאווה. אני יודע שתמיד תהיה לצידי, וזו ההרגשה הטובה ביותר שיש". אשתו רונה כתבה: "אילן אהובי, השיגור היה המראה המהמם ביותר שראיתי בחיי. הרגשתי שעם כל שנייה שחולפת, אני מתמלאת יותר ויותר באושר ובאהבה אליך, בגלל שאני יודעת שאתה מאושר איפה שאתה. הלוואי שהייתי יכולה להיות שם איתך, רק בשביל להתחלק בכל האושר והאהבה האלה".

   

  ביומנו האישי תיעד רמון את החוויות שעבר ואת המראות שנגלו לו, ובין המילים משתקפות פליאה והכרת תודה. "מהחלונות העליונים רואים את כל כדור הארץ ואת ההילה, וזה מחזה מדהים", כתב ב-20 בינואר 2003. "ואז, אחרי חצי שעה, מגיעה הזריחה. האטמוספרה מקבלת גוון כחלחל יפהפה, ובבת אחת עוברים מחושך כמעט מוחלט לאור חזק ובוהק של שמש".

   

  ב-31 בינואר 2003, יום לפני הנחיתה המתוכננת, כתב את מכתבו האחרון בחלל, ולא שיער שיהיו אלה מילותיו האחרונות:

   

  שלום לכולם,

   

  אני מניח שלא תקראו את המייל הזה עד שנחזור כולנו הביתה, אבל בכל זאת - זו ההזדמנות האחרונה לשלוח מייל מהחלל.

   

  אז אני רק רוצה לומר לכולכם כמה אני אוהב אתכם וכמה אני מעריך את העזרה והתמיכה שלכם לאורך כל הדרך של ההרפתקה הייחודית - האחת בחיים - רק לבחורים בני מזל - הזאת.

   

  החלל נהדר, ההרגשה נפלאה, המראות לא ייאמנו, הריחוף מדהים, הצוות נהדר, אבל תמיד הכי טוב לחזור הביתה!!!

   

  בעוד כמה שעות נלך לישון את הלילה האחרון שלנו בחלל, ובערך חמש שעות אחרי שנתעורר - אנחנו נוחתים!

   

  אז הנה אני בא, להתראות בקרוב, ואוהב נורא!!!

   

  מאהבת חייכם,

   

  על המעבורת קולומביה,

   

  היום ה-16 בחלל,

   

  אילן

   

  כך נראה השידור של אסון ההתרסקות בערוץ 10:

   

   

  ב-16 השנים שחלפו מאז, פקדו את משפחת רמון שתי טרגדיות נוספות: הבן אסף נהרג ב-2009 בהתרסקות מטוס אף-16, והאישה רונה נפטרה לאחרונה ממחלת הסרטן. יחד עם זאת, מורשתם של אילן רמון ושל בני משפחתו לאהבת הארץ, לאהבת האדם ולקדושת המשפחה ממשיכה לפעום במיזמי הנצחה שונים, ומילותיו האחרונות של אילן רמון מאחד הדיווחים שהקליט במעבורת, נותרו להדהד לנו כציווי: "מזווית המבט שלנו כאן בחלל, כשאנו סובבים במסלול סביב כדור הארץ, אנו מביטים אליכם, ולמולנו נשקף עולם ללא גבולות, מלא שלווה והדר. תפילה בליבנו שהאנושות כולה כאחד תדמיין את העולם כפי שנשקף לנו ללא גבולות, ותשאף לחיות יחד בשלום".

   

   

    

   מה היה מכתבו האחרון של יוני נתניהו? הקליקו על התמונה:

    

   יוני נתניהו ז"ל. "אין לי זמן לעשות אפילו את הדברים הקטנים הנחוצים". הקליקו על התמונה (רפרודוקציה: לע"מ)
   יוני נתניהו ז"ל. "אין לי זמן לעשות אפילו את הדברים הקטנים הנחוצים". הקליקו על התמונה (רפרודוקציה: לע"מ)

    

    

    
   הצג:
   אזהרה:
   פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
   ילידת קיץ 1983. יוצרת תוכן, מפיקה, עורכת לשונית ומספרת סיפורים.

   לצד ניסיון מצטבר בעולם ההפקות, התחילה צעדיה ברשת כעורכת-יוצרת באתר "בא במייל" וכבלוגרית באתר "מהוזה" וצברה קהילת קוראים מגוונת.

   בדצמבר 2016 הוציאה לאור אסופה של סיפורים קצרים בשם "סיפורים קטנים", וייסדה את ליין "שורטס" כבמה ליוצרים שידם וליבם בסיפור הקצר.

   הבלוג "סיפור מכתב" משלב את האהבות הגדולות שלה - סיפורים, נוסטלגיה, דינמיקה ומערכות יחסים.