לשתף, ללבוש, לעורר: מיזמים שנאבקים באלימות כלפי נשים

בעקבות הפרויקט המיוחד "לא מרימות ידיים", הגיעו למערכת "לאשה" פניות רבות. בחרנו לפרסם את הפרויקטים שממשיכים להעלות את הנושא החשוב על סדר היום

רונית יודקביץ באירוע "לא מרימות ידיים" של מגזין לאשה. (צילום: דנה קופל)
רונית יודקביץ באירוע "לא מרימות ידיים" של מגזין לאשה. (צילום: דנה קופל)

מקבוצת נפגעי אלימות ועד הרצאה של זוג אחים שסבלו מאלימות במשפחה - בעקבות הפרויקט המיוחד של "לאשה" "לא מרימות ידיים", שעוסק באלימות כלפי נשים, הגיעו למערכת פניות רבות. הנה חלק מהפרויקטים החברתיים שמעלים את הנושא החשוב לסדר היום:

 

 

לשתף: קבוצת פייסבוק לנפגעי אלימות

"כוכבים כחולים - נגד אלימות במשפחה" היא קבוצת פייסבוק שהוקמה כדי לשמש פה לכל אלה שחוו בעבר או בהווה אלימות במשפחה. כאן הם יכולים לשתף את סיפורם, את תחושותיהם ולהעלות כל תוכן רלוונטי שעוסק בנושא (גם בעילום שם). מנהלת הקבוצה, שבעצמה עברה התעללות בילדותה, מעלה גם חדשות וכתבות בנושא אלימות במשפחה ומפנה את הפונים לגורמים הרלוונטיים.

 

ללבוש: ליין חולצות עם מסר פמיניסטי

עירד מרציאנו צייגר, אחת מנפגעות אלון קסטיאל שלא נכללה בכתב האישום, הקימה יחד עם עורכת הדין שלה, ורדית אבידן, את "קרן קליאסטו" לסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית. הקרן משמשת בנק הלוואות ללא ריבית, ומממנת שני סוגים של חוות דעת פסיכיאטרית: חוות דעת לצורך תביעה אזרחית וחוות דעת לצורך פנייה לביטוח לאומי לקבלת קצבה בעקבות טראומה מינית. לאחרונה יזמה מרציאנו צייגר שיתוף פעולה עם המעצבת עידית אלוני, בעלת "מיס אנט", אופנת ילדות פמיניסטית, שבימים אלה מרחיבה את העסק גם לאופנת נשים. אלוני עיצבה מיני־קולקציה מיוחדת שכוללת שלוש חולצות ושתי שמלות עם המסר האולטימטיבי "הנסיכה מצילה את עצמה".

מחיר פריט בודד: 100 שקל, שמתוכם יועברו 20 שקל לקרן הסיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית. לאתר קניות מקוון לחצו כאן.

 

מיני־קולקציה מיוחדת עם מסר פמינסטי (צילום: אלבום פרטי)
  מיני־קולקציה מיוחדת עם מסר פמינסטי(צילום: אלבום פרטי)

   

  לעורר: מפגן כוח של ארגון ויצו העולמי

  יותר ממאה מנהיגות בקהילות יהודיות מ־35 מדינות בעולם נחתו לפני שבוע בישראל לרגל הכינוס העולמי השנתי של תנועת ויצו. לנוכח נתוני האלימות הקשים כלפי נשים בישראל בשנה החולפת, דנו מנהיגות ויצו בדרכים לצמצום התופעה וקראו לממשלת ישראל לפעול לאלתר ליישום תוכניות הסברה, מניעה והגנה על נשים וילדיהן החיים תחת אלימות.

   

  פרופ' רבקה לזובסקי, יו"ר ויצו העולמית, אומרת: "מפגן הכוח הנשי של ויצו מעביר מסר ברור וחד־משמעי בנוגע למקומן של הנשים בחברה הישראלית ובעולם היהודי. התגברות תופעת האלימות במשפחה וכלפי נשים בישראל בכלל והיעדר שוויון מגדרי אמיתי בכל הזירות מדאיגים את נשות יהדות התפוצות ומחדדים את האתגר העומד בפנינו, של קיומה של חברה שוויונית וצודקת. ויצו, בגיבוי הקהילות היהודיות החזקות בעולם, תמשיך להיות המגדלור של הנשים בחברה הישראלית ותפעל למען חברה שווה". 

   

  לחתום: אמנה חברתית נגד אלימות

  אהובה עמרם, יועצת ראש העיר אשדוד לקידום מעמד האישה ולשוויון מגדרי ויו"ר מועצת נשים עירונית, יזמה חתימה על אמנה חברתית שמטרתה להתאים את המרחב העירוני לשמירה על איכות חייהן וביטחונן של נשים, נערות וילדות במרחב האישי והציבורי. אקט הצהרתי חשוב, שכבר נחתם על ידי ראש העיר ד"ר יחיאל לסרי ורעייתו וכן על ידי אנשי ציבור נוספים.

   

  אקט הצהרתי חשוב (צילום: אלבום פרטי)
   אקט הצהרתי חשוב(צילום: אלבום פרטי)

    

   להופיע: הרצאה של שני אחים שסבלו מאלימות

   "החיים שלי התחילו בגיל 20, כשהתחתנתי. עד אז אין רגע שאני רוצה לחזור אליו. החיים היו מלאי פחד", מתחילה אילנה בן ישראל את ההרצאה "חיים שניים", המשותפת לה ולאחיה, רועי אזולאי, שסבלו בילדותם מאלימות במשפחה. "סגירת המעגל שלי הייתה כשהפכתי להיות עובדת סוציאלית, כמו נעמה, שטיפלה באמי והעבירה אותה למעון לנשים מוכות לפני 30 שנה".

    

   האחים, שמפרידות ביניהם 15 שנה, עברו מסע אישי, התפתחותי ומקצועי, כל אחד עם עצמו ובדרכו. אילנה מגשרת ותומכת במשפחות שנמצאות בתהליך גירושים, רועי מטפל במתבגרים, מנחה הורים ומרצה בענייני משפחה. יחד הם מאמינים שאפשר לצאת ממעגל האלימות, להיות הורים ובני־אדם טובים יותר.

    

   ההרצאה הבאה ב-24 בפברואר בהרצליה. טל': 0505410050, 0506223601.

    

   אילנה בן ישראל ורועי אזולאי. מאמינים שאפשר לצאת ממעגל האלימות (צילום: אלבום פרטי)
    אילנה בן ישראל ורועי אזולאי. מאמינים שאפשר לצאת ממעגל האלימות(צילום: אלבום פרטי)
    לה

     

    לגייס: פרויקט מימון המונים למען חרדית שסבלה מאלימות

    מיטל כהן (שם בדוי), חרדית בת 35, גרושה ואם לשניים, יצאה לאחרונה בפרויקט גיוס המונים באתר "מימונה" תחת הכותרת "שבירת שרשרת האלימות". מיטל מבקשת לגייס כסף כדי לערער על החלטת הפרקליטות לסגור מחוסר ראיות את תיק האלימות שנפתח נגד בעלה לשעבר ואבי ילדיה. "המלחמות שהיו והמלחמה הזאת גבו וגובים ממני סכומים שאין לי, כיוון שאני המפרנסת היחידה של הילדים", היא כותבת. "יש מזונות מהמדינה (מופחתים), יש סיוע בשכר דירה מהמדינה, ויש אותי - אמא אחת שנלחמת בשיניים כדי שלילדים שלה לא יחסר כלום. כל זה לא מספיק כרגע. לא מספיק למלחמה שעוד נשארה, לא מספיק לחוב שנצבר, לא מספיק בשביל שנוכל להתקיים עד שתיגמר המלחמה האחרונה".

     

    "מימון המונים הוא קרש ההצלה היחיד שיש לי כרגע", היא אומרת לנו בשיחת טלפון. "נשים שחוו אלימות, במיוחד בחברה שממנה אני מגיעה, חיות שנים בתחושה של בושה לחשוף ופחד מאיך יגיבו אנשים שמכירים את התוקף, איך מסתדרים כלכלית ואיך ממשיכים הלאה. אבל מרגע שהחלטתי לא לשתוק, אמשיך בראש מורם הלאה, למען ילדיי ולמען נשים וילדים נוספים".

     

    הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
    הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
     
    הצג:
    אזהרה:
    פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד