אייקון מאויר בשבוע: בת כמה באמת מלכת הדיוות דנה אינטרנשיונל?

הזמרת שזכתה באירוויזיון ב-1998 ועשתה מהפכה בייצוג של דמויות קוויריות בארץ, חוגגת יום הולדת ומוכיחה את האמת באמרה: "את לא נולדת אישה, את נעשית אישה"

ארז עמירןפורסם: 31.01.19 08:57
הצליחה ליצור זהות מוחלטת בין הפרסונה הציבורית והאישית שלה, לא בגלל שאין שום דבר מתחת לאיפור, אלא כי זו התדמית שהיא מעוניינת בה. המחווה שלי לדנה אינטרנשיונל (איור: ארז עמירן)
הצליחה ליצור זהות מוחלטת בין הפרסונה הציבורית והאישית שלה, לא בגלל שאין שום דבר מתחת לאיפור, אלא כי זו התדמית שהיא מעוניינת בה. המחווה שלי לדנה אינטרנשיונל (איור: ארז עמירן)
נוצצת, סקסית ומעוררת השראה – דנה אינטרנשיונל היא תמיד כוכבת, גם כשהיא יורדת למכולת השכונתית לקנות חלב (צילום: EPA)
נוצצת, סקסית ומעוררת השראה – דנה אינטרנשיונל היא תמיד כוכבת, גם כשהיא יורדת למכולת השכונתית לקנות חלב (צילום: EPA)

דנה אינטרנשיונל

רגע, במי מדובר? זמרת טרנסג'נדרית שעשתה מהפכה בייצוג המקומי של דמויות קוויריות – עניין לא פשוט כלל בתרבות הישראלית, אשר כפי שאנחנו יודעים, כוללת גם שוביניזם, דעות קדומות, ותיעוב כלפי כל מי שלא מתיישר לפי התפישות החברתיות שלנו.

 

עם זכייתה באירוויזיון ב-1998 עם השיר "דיווה", הביאה דנה אינטרנשיונל כבוד כפול – הן לפטריוטיות הישראלית שסוגדת ל"מקומות ראשונים בתחרויות בינלאומיות ולא חשוב מה הן", והן לקהילה הגאה. בעשרים ומשהו שנות פעילותה, היא צלחה את המעבר מגימיק שוליים לזמרת מוערכת וזכתה לאחרונה גם לתערוכה שהוקדשה לה, "בראשית: דנה אינטרנשיונל", אשר סקרה את המסע הפרטי והציבורי של אחת הכוכבת הבינלאומיות הגדולות שיש לנו ברפרטואר (בלי להעליב את גל גדות, כמובן).

 

כנראה שכשאת דיווה אמיתית, גיל הוא אכן רק מספר (צילום: יניב אדרי)
  כנראה שכשאת דיווה אמיתית, גיל הוא אכן רק מספר(צילום: יניב אדרי)

   

  ביום שבת (2 בפברואר) היא תחגוג יום הולדת, וזו הזדמנות להצדיע למי שהפכה לסמל ישראלי. בת כמה היא? ובכן, מתברר שסביב גילה של האינטרנשיונל יש מסתורין לא קטן. בערך הוויקיפדיה שלה בעברית נכתב כי היא חוגגת השנה 50, בעוד במקבילו באנגלית מסתפקים ב-47 בלבד. כנראה שכשאת דיווה אמיתית, גיל הוא רק מספר. חקירה אובססיבית של הנושא גילתה שהדיווה אכן סיפקה גילאים שונים בכתבות שונות, כולל מתחילת דרכה, ואף העסיקה את עורכי ויקיפדיה הישראלית שעות ארוכות בנושא, כך ששנת לידתה בערך המקוון שונתה עשרות פעמים משנת 2013 ועד שנת 2018 וגררה דיונים אינסופיים. בסופו של דבר ולאחר הבדיקות הרבות שעשו מול מקורות שונים ורשמיים, נקבע כי הכוכבת נולדה בשנת 1969 ואכן תחגוג בסוף השבוע יום הולדת 50 - גם אם מבחינתנו היא נצחית וחסרת גיל. המודיעין הישראלי יכול לרשום לזכותו הישג נוסף. 

   

  הביאה לאופנתיות הישראלית המתפתחת הופעות בלתי נשכחות, עם מחוכים מוגזמים ושמלות חובקות גזרה. 1996 (צילום: אפי שריר)
   הביאה לאופנתיות הישראלית המתפתחת הופעות בלתי נשכחות, עם מחוכים מוגזמים ושמלות חובקות גזרה. 1996(צילום: אפי שריר)

    

   למה אייקון? בדיוק כמו שמצהיר השיר, מדובר ב"אישה גדולה מהחיים", שלקחה את הנראות הנשית אל הקצה הכי אקסטרווגנטי, ואז דחפה עוד קצת. נוצצת, סקסית ומעוררת השראה – דנה אינטרנשיונל היא תמיד כוכבת, גם כשהיא יורדת למכולת השכונתית לקנות חלב. היא הצליחה ליצור זהות מוחלטת בין הפרסונה הציבורית והאישית שלה, לא בגלל שאין שום דבר מתחת לאיפור, אלא כי זו התדמית שהיא מעוניינת בה. אם היה צריך הוכחה בשר ודם למשפט המפורסם של סימון דה בובואר, "את לא נולדת אישה, את נעשית אישה" – זו הגברת אינטרנשיונל.

    

   כשהיא בסביבה, הבמה כולה שלה. 1998 (צילום: יקי הלפרין)
    כשהיא בסביבה, הבמה כולה שלה. 1998(צילום: יקי הלפרין)

     

    כזמרת היא הביאה לאופנתיות הישראלית המתפתחת הופעות בלתי נשכחות, עם מחוכים מוגזמים, שמלות חובקות גזרה, וכמובן מראה התוכי האיקוני שעיצב לה ז'אן פול גוטייה. בכלל, נדמה שהקיום שלה כולל תמיד נוצות ונוצצים, פאייטים ומשקפי שמש ענקיים, תוספות שיער ועקבים. כמילות השיר, כשהיא בסביבה, הבמה כולה שלה.

     

    התוכי והדגל בזכייה באירוויזיון 1998 (צילום: AP)
     התוכי והדגל בזכייה באירוויזיון 1998(צילום: AP)

      

     למה לא? חייבים להודות, הסיבוב השני באירוויזיון עם "דינג דונג" היה מביך, וההשתתפות כשופטת בפלופ מבית היוצר של ערוץ 24 "ישנן בנות" רק העלתה את מדד המבוכה. מלבד בחירות אמנותיות לא זהירות, היו גם לא מעט סכסוכים מתוקשרים – שהם אולי דלק משובח למדורי הרכילות, אבל נוטים לגרום לכל הצדדים להיראות קטנים. אז אולי "ציפור עם ציפור נפגשת", אבל יצאת הכי לא "דיווה".

      

     ובכל זאת: בפער שקיים בין מועדוני אנדרגראונד לדוז פואה האירוויזיוני – מדורת השבט הכי ציונית שיש לנו אחרי מכבי תל אביב בכדורסל – נמצאת דנה אינטרנשיונל, כמי שהובילה מהפכה תודעתית ותרבותית בחברה הישראלית. קייטלין ג'נר, הביטי ולמדי.

      

     נדמה שהקיום שלה כולל תמיד נוצות ונוצצים, פאייטים ומשקפי שמש ענקיים, תוספות שיער ועקבים. 2000 (צילום: מיכאל קרמר)
      נדמה שהקיום שלה כולל תמיד נוצות ונוצצים, פאייטים ומשקפי שמש ענקיים, תוספות שיער ועקבים. 2000(צילום: מיכאל קרמר)

       

      דנה אינטרנשיונל בשמלה של גוטייה באירוויזיון 2011 (צילום: AP)
       דנה אינטרנשיונל בשמלה של גוטייה באירוויזיון 2011(צילום: AP)

        

       מה זה אייקון אחד בשבוע?

       עולם הזוהר זוכה ממני בדרך כלל להתייחסות ביקורתית וחשדנית (וגם אני רואה בעצמי לפעמים את המבוגר הממורמר), אך אני חייב להודות שיש בו צדדים שמרגשים אותי בכל פעם מחדש. היוזמה "אייקון אחד בשבוע" משלבת שלוש אהבות גדולות שלי – איור, אופנה וסקרנות, או אפילו אובססיביות, לחייהם של מפורסמים.

        

       בכל שבוע אבחר דמות אחת שמבחינתי ראויה לתואר המחייב "אייקון אופנה", מקומי או בינלאומי, שאותה אאייר ואשתף כאן. אתם מאוד מוזמנים להציע הצעות משלכם לאייקונים לאיור, או להתווכח עם הבחירות שלי.

        

         

        ואיך נראה הקרב האבוד של פיי דאנאוויי נגד הזמן?

        כך נראתה פיי דאנאוויי בשנת 1965. איך היא נראית היום? לחצו על התמונה לכתבה המלאה (צילום: Hulton Archive/GettyimagesIL)
        כך נראתה פיי דאנאוויי בשנת 1965. איך היא נראית היום? לחצו על התמונה לכתבה המלאה (צילום: Hulton Archive/GettyimagesIL)

         

         

         
        הצג:
        אזהרה:
        פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
        מעצב אופנה, מרצה בשנקר, מאייר, אבא (של גאיה ושירה), מאמין שאופנה היא תרבות שאפשר (ורצוי) לדבר עליה, ולא רק ללבוש, ולא שוכח לרגע שמתחת לבגדים כולנו עירומים