גם כשקר שם בחוץ: מרפסת חורפית עם איטום נגד מים ובעיצוב מחמם

ליעונה מנקלי החליטה שחורף ישראלי הוא לא סיבה מספיק טובה לוותר על המרפסת, אז היא עשתה לה מתיחת פנים מפנקת הכוללת חיפוי בריכות. גם אתם יכולים

ליעונה מנקלי

|

23.01.19 | 08:23

מהפך חורף למרפסת. לחצו לצפייה
עציצים מראש בובה (צילום: דנה קופל)
עציצים מראש בובה (צילום: דנה קופל)
חיפוי מיקרוטופינג (צילום: דנה קופל)
חיפוי מיקרוטופינג (צילום: דנה קופל)
מגף ישן שיצקנו לתוכו מיקרוטופינג הפך כלי קיבול לעציץ וגם לגוף תאורה מיוחד, בעזרת שרשרת נורות לד (צילום: דנה קופל)
מגף ישן שיצקנו לתוכו מיקרוטופינג הפך כלי קיבול לעציץ וגם לגוף תאורה מיוחד, בעזרת שרשרת נורות לד (צילום: דנה קופל)
אם טרצו, אין זו אגדה (צילום: דנה קופל)
אם טרצו, אין זו אגדה (צילום: דנה קופל)

תדירות הביקורים במרפסת הביתית אמנם פוחתת משמעותית עם בוא החורף, אבל החלטנו שלא להתעלם ממנה גם כשקר בחוץ. אחרי הכל, צריך לנצל את העובדה שבישראל חורף אמיתי לא נמשך יותר משבועיים, אז למה לא ליהנות מימים של שמש בכל הזדמנות שיש?

 

שדרוג המרפסת שלנו כלל את החלקת הרצפה וחיפוייה במיקרוטופינג, בטון גרוס דק לאיטום מלא של הרצפה, אשר אידיאלי לתקופת הגשמים. רהיטי פלסטיק, אבל שלא נראים כאלה, ענו על הצורך בריהוט גינה קל, במחיר אטרקטיבי, שאינו דורש תחזוקה. עקבו אחר ההדרכה שלפניכם, ותראו כמה זה קל.

 

איך מחפים את הרצפה בסגנון מיקרוטופינג?

ראשית, הבלגן במרפסת זה משהו שאנחנו חייבים לפתוח כאן. שלב פינוי המרפסת הוא הכרחי, וכל מומחה סדר וארגון יגיד לכם שמה שאתם מדירים החוצה לא באמת נעלם לחור שחור, אלא רק מהזיכרון שלכם. הוא ממשיך לצבור אבק (במקרה הטוב) ולא ממש משרת אף אחד.

 

אז אם אין לכם ארון שירות שימושי בחוץ, כדאי לכם למיין היטב את כל מה שהוצאתם למרפסת, לתרום או לזרוק. זה מה שעשינו אנחנו. צעצועי גינה ושאר פריטים עושים עכשיו שמח לילדי הגן, ואת השאר תרמנו או מכרנו לכל מי שרק רצה.

 

אחרי הבלגן ולפני הצביעה (צילום: ליעונה מנקלי)
  אחרי הבלגן ולפני הצביעה(צילום: ליעונה מנקלי)

   

  בשלב הבא, עברנו למרק ולנקות את מה שלא טופל זמן רב. החל מהמרצפות המלוכלכות מהגשמים האחרונים, וכלה בזכוכיות שפיח ערפל אותן והפך אותן "חלביות" למראה.

   

  המיקרוטופינג הוא בעצם חיפוי בטון טחון דק – כפי שמעיד עליו שמו – עוביו נע בין 2 ל-5 מ"מ, ואפשר גם לצקת אותו ולחפות בעזרתו גם פריטי ריהוט שונים, ולא רק רצפות. אנחנו בחרנו לחפות בעזרתו את הרצפה ו"לטפס" מעט על הקיר, עד לגובה התחתון של המעקה, כדי להוסיף עניין לחלל. בנוסף, יצקנו אותו לתוך תבנית, כפי שתראו בהמשך, וגם חיפינו איתו אלמנטים שונים ופריטי ריהוט ישנים, במטרה להעניק להם חיים חדשים.

   

  מיתרונות המיקרוטופינג, לבד מחזות נקייה ואסתטית, הם איטום מוחלט בפני מים, אך בו בעת גם יצירת משטח הגייני ונושם, שלא יכול להתפתח תחתיו עובש. חיפוי המיקרוטופינג מגיע במספר גוונים לבחירה, כשהמוכר ביותר הוא כנראה הגוון התכלכל שנבחר לרוב לחיפוי בריכות, אבל אנחנו בחרנו ללכת על הגוון הבסיסי והעכשווי, אפור-בטון.

   

  את המיקרוטוםפינג ניצתן ליישם עצמאית, אבל זו עבודה לא קלה ואנחנו ממליצים להיעזר באיש מקצוע,  שיתקתק את המשימה, ולא ייתן לכם להסתובב בחוץ עם מגב ביד עד השעות הקטנות של הלילה.

   

  מה צריך?

  • מיקרוטופינג
  • מטאטא גס
  • מגב נירוסטה
  • דלי
  • נייר דבק

   

  מה עושים:

  1. חשוב לוודא כי אין בעיית רטיבות מתמשכת ברצפות (בייחוד אם המרפסת משותפת בבניין מגורים) – אם כן, יש לטפל בבעיה לפני שמחפים. שוטפים ומנקים היטב את הרצפה, וממתינים לייבוש מלא של הרצפות ושל הרובה. אם יש רובה רופפת יש להסירה. אין צורך למלא מחדש, מכיוון שהחומר ימלא ממילא את כל החורים.

   

  2. מדביקים נייר דבק מבעוד מועד על מקומות שלא רוצים לחפות, ולא שוכחים להוריד אותו לפני ששכבת המיקרוטופינג האחרונה מתייבשת.

   

  3. מורחים שכבת יסוד, שהיא בעצם דבק ייעודי למוצר. את שכבת היסוד הזו מורחים גם בין כל שכבת מיקרוטופינג.

   

  4. ממתינים לייבוש חצי-מלא של הדבק, עד שהרצפה דביקה, ואז מכינים תערובת דלילה מהחומר ומורחים אותה עם מטאטא גס, באופן שייצור משטח מחוספס, עליו "יתיישב" החומר.

   

  5. מורחים שכבת יסוד נוספת ומעליה שכבה של מיקרוטופינג, בהתאם להוראות היצרן, בעזרת מגב נירוסטה.

   

  6. מורחים שכבת יסוד נוספת ואז שכבה נוספת של מיקרוטופינג. לפני ייבוש מלא של החומר אפשר להדק בעזרת מאלדג' עשוי מנירוסטה. אם תרצו מראה ייחודי יותר אפשר "לשחק" עם המאלדג' ולהדק אותו בתנועות מריחה לכיוונים שונים.

   

  7. לבסוף מורחים שכבת איטום אחרונה, שתשמור היטב על החיפוי היפה שיצרנו.

   

  תבנית לעציץ מראש בובה

  עם שאריות המיקרוטופינג ציפינו גם את מיכלי העציצים הישנים שהיו במרפסת, עננים דקורטיביים שעשויים מ-MDF ומדף תמונות של איקאה. בנוסף יצקנו מהחומר אל תוך מגף ישן ואל תוך תבנית סיליקון שהכנו, ממנה יצרנו מעמד לעציץ.

   

  בובה של עציץ (צילום: דנה קופל)
   בובה של עציץ(צילום: דנה קופל)

    

   מה צריך?

   • בובת פלסטיק נטושה
   • ספריי הפרדה
   • סיליקון ומקשה
   • גבס, אפוקסי או בטון מהיר ייבוש
   • קפסולת קפה משומשת

    

   תבנית לראש בובה (צילום: ליעונה מנקלי)
    תבנית לראש בובה(צילום: ליעונה מנקלי)

     

    מה עושים:

    1. מרססים את הבובה בעזרת ספריי הפרדה, למניעת הידבקות ולשחרור מהיר של תבנית הסיליקון שניצור.

    2. מכינים כלי מתאים שאליו נוכל להכניס את הבובה וממנו ניצור את התבנית.

    3. מערבבים היטב את הסיליקון ואת המקשה ביחס של 100 גרם ל-5 גרם בהתאמה. זמן עבודה מקסימלי 10 דקות, זמן ייבוש סופי של התבנית: כשעתיים.

    4. יוצקים את הסיליקון אל תוך הכלי וממתינים לייבוש.

    5. מחלצים את הבובה מתוך תבנית הסיליקון. התבנית המתקבלת היא רב פעמית, וניתן לצקת לתוכה מגוון חומרים לבחירה, כמו גבס, אפוקסי, שעווה, ואפילו שוקולד.

    6. אנחנו בחרנו לצקת פנימה בטון מהיר ייבוש. כדי ליצור את השקע עבור הצמח המלאכותי השתמשנו בקפסולת קפה ישנה שריססנו בעזרת ספריי הפרדה והנחנו בתחתית התבנית, כשהשקע כלפי פנים.

     

     (צילום: ליעונה מנקלי, דנה קופל)
     (צילום: ליעונה מנקלי, דנה קופל)

      

     אם טרצו: צביעת מגש פלסטיק בסגנון מרצפת סומסום

     רהיטי הפלסטיק שרכשנו כוללים סט של שני הדומים ושולחן צד, ספסל דמוי עץ, שרפרף שישמש אותנו כשולחן צד גבוה, וגם שלושה מיכלים חמודים לעציצים במראה סרוג (מפלסטיק, אלא מה?) שולחן הצד שבסט שרכשנו היה קטנטן וביקשנו להוסיף משטח רחב יותר שיתאים יותר לאירוח. לכן רכשנו מגש עגול מפלסטיק להשלמת המראה.

      

     כדי להוסיף רובד מעניין וקריצה צבעונית לחלל, החלטנו לצבוע אלמנטים נבחרים בסגנון מרצפת הסומסום הישנה-נושנה, הלא היא הטרצו.

      

      

     מראה חדש למגש ולספסל בהשראת מרצפת הטרצו (צילום: ליעונה מנקלי)
      מראה חדש למגש ולספסל בהשראת מרצפת הטרצו (צילום: ליעונה מנקלי)

       

      מה צריך?

      • ספריי צבע

      • לקים בגוונים מועדפים

      • סבלנות

       

      מה עושים:

      1. מרססים את האלמנטים המבוקשים בגוון אחיד. עשינו זאת בעזרת ספריי פלסטיק ייעודי לריסוס ישירות על משטחי פלסטיק, וללא הכנה מוקדמת, ולאחר ייבוש מהיר אפשר להמשיך הלאה.

      2. מכינים לק לציפורניים בגוונים הרצויים ומושחים בצורות שונות. אפשר להניח את מברשת הלק בעדינות וללחוץ על המשטח, ליצירת משולש, באופן שייצור את המראה המבוקש ברגע וללא מאמץ. כדאי לבחור ב-4-5 גוונים דומים, שמתאימים גם לפריטים שבחרתם עבור החלל, ולא להגזים בצביעה. גם בעלי "ידיים שמאליות" יוכלו להתמודד בהצלחה עם המשימה, כשאפשר לקבל השראה ממרצפת סומסום אמיתית (או תמונה שלה) שתכוון אתכם לתוצאה הרצויה.

       

      צביעה בסגנון טרצו

      צביעה בסגנון טרצו

      סגורסגור

      שליחה לחבר

       הקלידו את הקוד המוצג
      תמונה חדשה

      שלח
      הסרטון נשלח לחברך

      סגורסגור

      הטמעת הסרטון באתר שלך

       קוד להטמעה:

       

      סידור המרפסת

      ראשית, תלינו על הקיר תמונת קנבס שרכשנו מעליאקספרס. התמונה רוססה בספריי לכה, לתוספת הגנה מפני גשם. את הקנבס הדקנו למסגרת עץ פשוטה שרכשנו אצל נגר. אפשר גם לתת את התמונה לחנות מסגרות, והם יהדקו את הקנבס עבורכם.

       

      חיברנו וו מתכת לצדם האחורי של  ענני ה-MDF שצופו במיקרוטופינג, לתלייה קלה ופשוטה על הקיר. שרשרת נורות לדים הודבקה אל הקיר בתבנית פירמידה, בצורה שמדמה טיפות גשם. את תבנית ההדבקה יוצרים בקלות בעזרת נייר משובץ, עליו מסמנים את הנקודות הרצויות (כמספר נורות הלד), ומחוררים בעזרת עט. אחרי שמסמנים על הקיר את התבנית, אפשר להצמיד בקלות את שרשרת הלדים לפי הסימון - בעזרת דבק חם, או בעזרת תופסן קליפס ייעודי להצמדת כבל אל הקיר.

       

       ענני ה-MDF שצופו במיקרוטופינג בתוספת טיפות גשם לד (צילום: דנה קופל)
       ענני ה-MDF שצופו במיקרוטופינג בתוספת טיפות גשם לד(צילום: דנה קופל)

        

       התקנו את מדף התמונות, שצופה אף הוא במיקרוטופינג, על הקיר, אך תלינו אותו בצורה הפוכה, כך שהתקבל מדף חלק ונקי כשהשקע מופנה כלפי מטה.

        

       המדף חופה ונתלה הפוך (צילום: דנה קופל)
        המדף חופה ונתלה הפוך(צילום: דנה קופל)

         

        סידרנו את הספסל ולצדו ההדומים ושולחן הצד. הנחנו את המגש העגול על שולחן הצד, כדי להרחיב את קוטר השולחן. מכיוון שהשרפרף שימש עבורינו כשולחן צד נוסף שעליו יונח עציץ, השתמשנו גם בחלקו התחתון, שצורתו חישוק, והנחנו בפנים סלסלה שימושית לאחסון חפצים.

         

        פלסטיק שלא נראה כזה (צילום: דנה קופל)
         פלסטיק שלא נראה כזה(צילום: דנה קופל)

          

         מגף ישנה שיצקנו לתוכה מיקרוטופינג הפכה כלי קיבול לעציץ וגם לגוף תאורה מיוחד, בעזרת שרשרת נורות לד נוספת.

          

         מגף-עציץ-מנורה על רקע מדבקות קקטוס (צילום: דנה קופל)
          מגף-עציץ-מנורה על רקע מדבקות קקטוס(צילום: דנה קופל)

           

          לעיטור סופי הדבקנו מדבקות עציצי קקטוס על הקיר שמתחת למעקה, ובימי השמש הקרובים ננצל את המרפסת החדשה ללגימת תה בצוותא, תוך שאנחנו נושמים אוויר פסגות של קומה שישית (ובתקווה שהשכן למטה יפסיק לעשן).

           

                                    *      *       *       

          תכנון, הפקה וסגנון: ליעונה מנקלי

          שיפוץ, התקנה וביצוע עבודות: צוות פול דקור

          מיקרוטופינג: גרין בונד. עלות של חיפוי מיקרוטופינג, כולל עבודה, נעה בין 350 ל-500 שקל למטר

          פלסטיק ספריי וספריי לכה:  יעקבי

          מדף לתמונות, מגש עגול, שטיחון עגול, עציצים מלאכותייםאיקאה

          סיליקון נוזלי ובטון מהיר-יבוש: ארטאץ'

          רהיטי פלסטיק: סט קוזי אורבן במראה סרוג הכולל שני הדומים ושולחן צד, ספסל זוגי מדגם מונטרו, עציצי תבלינים קוזי ושרפרף במראה סרוג:  כתר

          מסגרת לתמונת קנבס, משה הנגר, 052-4660110.

           

           
          הצג:
          אזהרה:
          פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד