יעל גולדמן על משבר גיל ה-40: "גברים לא מבינים את הלחץ שלנו"

המגישה והדוגמנית מדברת על בגידת הגוף ("כבר לא אותו דבר"), הזוגיות עם אורי פפר ("לא יבשל וילך לסופר'"), והחופשה שמומנה תמורת יח"צ ("לא מתנצלת")

יעל גולמן מתראיינת לשער "לאשה". לחצו play לצפייה
צילום: אבי חי
"רציתי לגמור עם הלידות עד גיל 40, לסמן וי משמעותי שעם הילודה סיימתי" (צילום: טל עבודי, סגנון: מזל חסון ל"סולו")
"רציתי לגמור עם הלידות עד גיל 40, לסמן וי משמעותי שעם הילודה סיימתי" (צילום: טל עבודי, סגנון: מזל חסון ל"סולו")
" אני רואה מה קורה לחברות סביבי, יש להן הפלות חוזרות, קשיים להיכנס להיריון. 40 הוא לא ה־30 החדש" (צילום: טל עבודי, סגנון: מזל חסון ל"סולו")
" אני רואה מה קורה לחברות סביבי, יש להן הפלות חוזרות, קשיים להיכנס להיריון. 40 הוא לא ה־30 החדש" (צילום: טל עבודי, סגנון: מזל חסון ל"סולו")
עצמו עיניים ודמיינו חול לבן, מים בצבע טורקיז, עצי דקל ושקיעות עוצרות נשימה. ברוכות הבאות לאיים המלדיביים, המקום שבו מתקיימות חופשות קסומות לאנשים שיודעים איך לחיות ויש להם כמה מרשרשים בכיס או סתם כמה מאות אלפי עוקבים באינסטגרם. שש ישראליות בנות מזל היו שם לאחרונה, הציפו את האינסטגרם בקולקציית בגדי הים של הקיץ הבא ושרדו כדי לספר. קוראים להן גל גדות, רותם סלע, מיה דגן, מלי לוי, מיטל ויינברג־אדר (אשת אופנה ותוכן דיגיטלי) ו יעל גולדמן, שהנסיעה התקיימה לכבוד יום הולדתה ה־40.

על החופשה במלדיביים שקיבלה כמתנה תמורת יח"צ: "אני לא מתנצלת על שום דבר ולא חושבת שיש מישהו שהיו מציעים לו כזה דבר והוא היה אומר 'לא'. כולנו משלמות מסים, איפה הבעיה?"

 

יומיים לאחר שובה לישראל, ניחתה על גולדמן המציאות הישראלית, ולא רק בגלל השפעת שנדדה בין הילדים שלה. היא הופתעה לגלות שבזמן שתפסה צבע ושתתה קוקטיילים, נופש החלומות שלהן סוקר בתוכניתו של גיא פינס בדגש על כך שמדובר בחופשה ממומנת של גורמים מסחריים למטרות יחסי ציבור, ואף הפך לפרודיה (בעמוד האינסטגרם של הקומיקאי אמיר אוגש) וסוקר בהגזמה גם במדורי הרכילות.

 

לפי גיא פינס, במשך תקופה ארוכה חיפשתן חברת תיירות שתסכים לממן את החופשה שעולה 250 אלף שקל בתמורה לחשיפה ברשתות החברתיות.

"בלי להיות מגעילה, נראה לך שחיפשנו? זה פשוט מצחיק. הנסיעה עלתה כרעיון לפני שנה. אלה הציעו לנו ואלה הציעו לנו ופשוט הלכנו עם מי שחשבנו שיהיה לנו הכי כיף איתו, זה הכל. הדברים שפורסמו, אין להם קשר למציאות. אני לא מתנצלת על שום דבר. לא חושבת שיש מישהו שהיו מציעים לו כזה דבר והוא היה אומר 'לא'. מצחיק שחטפנו על זה ביקורת. זה כמו שאני מחר אעשה קמפיין, ותהיה על זה ביקורת. זה ברור מה נותנים ומה מקבלים פה. כולנו משלמות מסים כדת וכדין, איפה הבעיה? לא הבנתי. מה לעשות שזה פשוט מצטלם יותר יפה?"

 

 

 

רציתי לגמור עם הלידות עד גיל 40

החופשה של יעל גולדמן הגיעה בדיוק בזמן, תשעה חודשים לאחר שילדה את בנה השלישי, איתן, אח לעמנואל בת השבע ובילי בת החמש ("זה היה תהלה והתגלגל להיות בילי"). כשהיא לא במלדיביים, היא מנחה לצד פרופ' עמוס רולידר את תוכנית ההורות "משפחה לפני הכל" (קשת 12, ימי שישי, 10:00). "בזכותו אני מקריאה לילדים סיפור כל ערב, מה שלא עשיתי לפני כן", היא מודה. במקביל היא מנחה את התוכנית "מרגישות יופי" לצד מימי לוזון, מומחית לבריאות העור. חוץ מזה, היא הצטרפה כשותפה ל"אולאה אסנס", חברת קוסמטיקה טבעית תוצרת כחול־לבן המשווקת בעולם, וגם משמשת פרזנטורית שלה. ולקינוח, היא עושה זו השנה השלישית את הקמפיין לרשת האופנה "גולף" לצד גיסתה מיה דגן.

"המשבר שלי התחיל כשנוצר הלחץ להביא עוד ילד ולראות שזה מצליח. את אף פעם לא יודעת מתי הגוף שלך יגיד לך: 'חמודה, החיים זה לא מה שתכננת', כי גם ההיריון הראשון לקח שנה של ניסיונות"

 

את חופשת הלידה שלה העבירה בעבודה על "מחשבת מסלול", סרט דוקומנטרי ששודר לאחרונה בקשת 12. הסרט נקטל בביקורות והציג את אורי פפר, בן זוגה (שמככב עכשיו בסדרה "פמת"א", כאן 11, והצטלם לאחרונה לסדרה בנטפליקס) כזכר אלפא זחוח שלא מבין מה הלחץ. מבחינתו אפשר היה לחכות עם היריון שלישי עוד קצת. "זה לא היה אמור להיות סרט אישי", היא מסבירה. "רציתי לבדוק את משבר גיל 40, ובסוף הסרט יצא עליי. הייתי קצת תמימה לחשוב שזה יוכל לקרות בלי הסיפור שלי. לקראת הסוף, כשהבנתי שהסרט רובו עליי, פחדתי שאצא מתבכיינת. אבל את לא יכולה לעשות משהו שבא ממך ולא לדבר על עצמך.

"המשבר שלי התחיל כשנוצר הלחץ להביא עוד ילד ולראות שזה מצליח. את אף פעם לא יודעת מתי הגוף שלך יגיד לך: 'חמודה, החיים זה לא מה שתכננת', כי גם ההיריון הראשון לקח שנה של ניסיונות".

 

הילד השלישי שכל כך רצית, היה גלולת האנטי אייג'ינג שלך?

"אולי בתת־מודע, כי זה לא שהילדות שלי בנות 15 ורציתי לחזור לחיתולים. רציתי לגמור עם הלידות עד גיל 40, לסמן וי משמעותי שעם הילודה סיימתי. ממש סימנתי מטרה, ואמרתי לאורי, אני יולדת לפני גיל 40. הוא לא היה כזה בעניין. גברים לא מבינים את הלחץ שלנו, זה לא ממשי אצלם, מה זה משנה עכשיו או עוד שנה. היום אורי כל כך משוגע על איתן, אולי כי זה בן, והוא הכי אבא פעיל ומתפקד יחסית. אגב, יש גם נשים שלא מבינות מה הלחץ. אבל הגוף של נשים לא השתנה לאורך האבולוציה. בגיל 40 הביציות כבר לא מה שהיו".

 

 

הרגשת שיש צורך להזכיר את זה?

"כן, אני רואה מה קורה לחברות סביבי, יש להן הפלות חוזרות, קשיים להיכנס להיריון. 40 הוא לא ה־30 החדש, עם כל הכבוד. הייתה לי פה שליחות, להגיד: בנות, אנחנו כל כך עסוקות בקריירה, ואומרים לנו, את יכולה לעשות הכל. זה לא נכון. הדור שלנו אוכל הכי הרבה קש. יש מאיתנו ציפייה לעשות קריירה ולהרוויח כסף וגם להיות בבית, לבשל ולהיות עם הילדים. זאת

קריסת מערכות.

בגיל 40 הביציות כבר לא מה שהיו. קיבלתי מאות תגובות מנשים שכתבו לי בעקבות הסרט: 'תודה שעוררת אותי, אני הולכת לנסות ללדת את הילד השלישי עכשיו בזכות מה שאמרת'

"קיבלתי מאות תגובות מנשים שכתבו לי: 'תודה שעוררת אותי, אני הולכת לנסות ללדת את הילד השלישי עכשיו בזכות מה שאמרת'. הייתה לי זכות קטנה להפעיל קצת מחשבה. אני לא לוקחת לעצמי קרדיט מטורף, אבל הסרט כן עורר איזשהו דיון".

 

היו ביקורות גם על כך שהסרט רווי תוכן שיווקי.

"טלוויזיה מסחרית נשענת גם על חסויות מסחריות, לא הבנתי מה הבעיה עם שתי הדקות על סופר־פארם. אני מניחה שזה הסיפור עם ביקורות, ואני צריכה לא להתייחס ולהמשיך לעשות. מובן שלא הייתי יכולה להרגיש ככה לפני עשר שנים. זה היה מטלטל אותי. הפעם לא חשתי טלטול".

 

זו פעם ראשונה שאת מציגה תמונת חיים לא מושלמת, חושפת את הסדקים בחייך.

"אני חושבת שבאמת הייתי במשבר, כי בגיל 38, בלי הכנה מוקדמת, עלו אצלי שאלות קיומיות של מה הלאה ומה יהיה. כל מי שנפגשתי איתו, הרגשתי דרכו שהגיל הזה הוא צומת בחיים. המון נשים עשו שינוי קריירה ודברים מעוררי השראה. בתחושה שלי, אצל גבר המשבר הזה כרוך בלהתחיל לצאת למסיבות, לאישה קורה משהו אחר. היא מסיימת את הילודה שלה".

 

"הבטן שלי לא תהיה יותר שטוחה. גם אם אעשה ספורט ואפסיק לאכול שטויות בלילה" (צילום: טל עבודי, סגנון: מזל חסון ל"סולו")
  "הבטן שלי לא תהיה יותר שטוחה. גם אם אעשה ספורט ואפסיק לאכול שטויות בלילה"(צילום: טל עבודי, סגנון: מזל חסון ל"סולו")

   

  עברת תהליך אֵבֶל בהחלטה לסיים עם ההריונות אחרי שלושה ילדים?

  "כרגע אני לא מרגישה אבל, אלא אושר גדול. לא הייתה לי לרגע מחשבה ש'אוי, זו תהיה הפעם האחרונה'. מישהי שאלה אותי: 'את לא מתבאסת להשתחרר מבית החולים? זו פעם אחרונה שתעשי את זה'. אמרתי לה 'לא!' רק רציתי לעוף משם ולהיות בבית. אני לא מסתכלת אחורנית. אולי בגלל שהיה לי היריון סיוט".

  "משבוע 30 היה לי סימפיזיוליזיס, כאבי אגן ומפשעות, במקרה שלי כנראה כתוצאה מהתרחבות של האגן. אגב, עד עכשיו האגן שלי עוד לא חזר למקומו וצריך פיזיותרפיה"

   

  מה זה היריון סיוט?

  "משבוע 30 היה לי סימפיזיוליזיס, כאבי אגן ומפשעות, במקרה שלי כנראה כתוצאה מהתרחבות של האגן. אגב, עד עכשיו האגן שלי עוד לא חזר למקומו וצריך פיזיותרפיה. אמרו לי שאין הרבה מה לעשות, וכל מה שרציתי זה שהכאבים האלה יסתיימו. זה היה סיוט שאני לא מאחלת לאויבים שלי. אי־אפשר ללכת או לעלות מדרגות. במצב הזה צילמתי את התוכנית שלי עם רולידר עד שבוע 39. איך עשיתי את זה? קוראים לזה אופטלגין. אסור בהיריון, בסדר, זה היה עדיף מאשר לבכות כל היום מכאבים. אני מבחינתי חזרתי מעולם הנכים".

   

  חגגת יום הולדת 40 במסיבה שבעלך ארגן לך, ובטקס חידוש נדרים שהנחתה מיה דגן. ממה נפרדת בגיל הזה?

  "מהאישה שהייתי. הגוף שלי כבר לא יהיה אותו הדבר אחרי שלוש לידות".

   

   

  עם בעלה אורי פפר. "אני בוחרת היום את המריבות שלי" (צילום: אמיר מאירי)
   עם בעלה אורי פפר. "אני בוחרת היום את המריבות שלי"(צילום: אמיר מאירי)

    

   סליחה, אני לא ממש רואה הבדל.

   "את צוחקת עליי? הגוף היה כרטיס הביקור שלי, ואני אומרת לעצמי, בסדר, יעל, הגוף לא יהיה מה שהוא היה, אין מה לעשות, תקבלי את המציאות בהכנעה. לי היו ריבועים בבטן בלי לעשות ספורט, תמיד הייתה לי בטן חזקה. והנה אני היום עם בטן שכבר לא תהיה יותר שטוחה".

   "אורי לא ירים את כוסות הקפה והגרביים יהיו זרוקים, והוא יכול להשאיר בגדים במכונה למרות שביקשתי שיעביר למייבש. במקום להתבאס, הבנתי שזה מה שזה. חשוב לי יותר שהוא יהיה חבר שלי"

    

   עברו רק תשעה חודשים מהלידה.

   "עזבי, הבטן שלי לא תהיה יותר שטוחה. גם אם אעשה ספורט ואפסיק לאכול שטויות בלילה, היא לא תהיה מה שהייתה, ויודעת מה? אני כבר לא רוצה להיראות כמו יעל בת ה־20 אלא להיראות טוב בגיל 40. זה השינוי התודעתי שנשים צריכות לעבור. אבל אני לא יכולה כרגע לדמיין את עצמי עם שיער לבן. זה יפה בעיניי, אבל צריך שיער מאוד מסוים, מפואר כזה".

    

   מה את יודעת היום על זוגיות וחיי נישואים שלא ידעת קודם?

   "אני בוחרת היום את המריבות שלי. אני יכולה הרי לריב כל היום, אבל נפרדתי מכל מיני רעיונות שהיו לי. אורי, למשל, לא יבשל. זה לא יקרה. הוא גם לא ילך לסופר. ולא ירים את כוסות הקפה והגרביים יהיו זרוקים, והוא יכול להשאיר בגדים במכונה למרות שביקשתי שיעביר אותם למייבש; דברים שחשבתי וניסיתי שיהיה בהם שוויון. במקום להתבאס, הבנתי שזה מה שזה. חשוב לי יותר שהוא יהיה חבר שלי".

    

   הלכת גם לקורס דולות. באמת תעבדי בליווי ללידה?

   "זו הגשמת חלום בשבילי. הייתי בכמה לידות, אבל יש לי תינוק בבית ובעל שנמצא הרבה בחו"ל. אני אחזור לזה, אין לי ספק. כרגע אני לא פנויה לזה".

    

   • הראיון המלא עם יעל גולדמן מתפרסם בגליון "לאשה" החדש, עכשיו בדוכנים

    

   הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
   הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
    
   הצג:
   אזהרה:
   פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד